Rodina

Soukromé školy: Stát nás chce zničit!

Soukromé základní a střední školy se začaly bát, že ony i jejich žáci těžce doplatí na úsporné škrty ve státním rozpočtu. Píše o tom pondělní vydání deníku MF DNES

S návrhem ušetřit na dotacích pro soukromé školy přišel podle novin lidovecký exministr financí Miroslav Kalousek těsně před odchodem z funkce. Měla by to být část úsporných opatření souvisejících s krizí. Soukromé školy, stejně tak jako ty státní, dostávají od státu příspěvek na každého žáka, jen o něco nižší. Jeho omezením či zrušením pro soukromé školství by státní pokladna mohla ročně ušetřit až čtyři miliardy korun.

Budou se soukromé školy kvůli krizi loučit se žáky?Soukromé školy by tak zůstaly závislé jen na školném a sponzorech, což by znamenalo jejich konec. „Devadesát tisíc dětí by muselo přestoupit na státní školy. Tam by je stát musel podporovat dál a nijak by na tom neušetřil,“ řekl Petr Jadrný ze sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

Školy spoléhají na to, že nová vláda Kalouskovu koncepci přepracuje. Nynější ministr financí Eduard Janota chce podle listu nechat rozhodnutí o konkrétních škrtech na jednotlivých ministrech. Nová mistryně školství Miroslava Kopicová zatím řekla jen to, že úspory by se neměly radikálně dotknout dětí, uvedl deník.

Co říkáte na tyto škrty v rozpočtu? Myslíte, že mají soukromé školy důvod k obavám?

 

   
11.05.2009 - Děti - autor: Jan Exner

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme