Rodina

Soud rozhodl: Půlroční lhůta pro popření otcovství je příliš krátká

Otcové kukaččích dětí se bouřili proti zákonu, podle kterého může muž popřít otcovství dítěte narozeného v manželství nejpozději do půl roku od narození potomka, případně do půl roku od chvíle, kdy se o jeho narození dozvěděl.

V praxi to znamená, že každý muž, který nezpochybnil otcoství do stanovené lhůty (a případně poté neprokázal, že se nemýlil), je automaticky považován za biologického otce. A to za všech okolností. I kdyby se později ukázalo, že otcem dítěte není. Pokud by soud po rozvodu přiřkl dítě matce, musel by tento muž platit výživné na dítě, které není jeho.

Ústavní soud se začal sporným zákonem zabývat poté, co médii proběhl příběh muže, kterému soud právě kvůli překročení šestiměsíční lhůty neuznal žádost o popření otcovství, přestože testy DNA jasně prokázaly, že otcem není. O popření totiž zažádal až krátce před prvními narozeninami chlapce.

Soud dnes dal za pravdu všem nepravým otcům. Rozhodl, že šestiměsíční lhůta je příliš krátká a poškozuje práva otců. Sporné unstanovaní zákona o rodině obsahující tuto lhůtu přestane platit dnem 31. prosince 2011.

Tomuto tématu se Žena-in bude v následujících dnech věnovat podrobněji.

 

   
14.07.2010 - Rodina - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [5] libuno [*]

  Opět naše "dokonalé zákony". Mám pocit, tak jako jiné přispěvatelky, že důkaz, že muži, kteří jsou podváděni,  by měl být dááávno změněn. Je mi líto, že těch, kteří mají být osočeni, vzrůstá. To je přece život. Jistě jste se někteří/ré dívali/y na film "PRSTÝNEK". CO na to říct.

  Takový je život. Ti, kteří platí, platí dále. Je mi to líto. ALE! Ženskou neuhlídáte. Tak, jak mi sousedka řekla, že i ta jejich fena hárající se i přes ten plot tu "svoji" nastrčí.

  Dnes to ženy neřeší, ale genetická zkouška by  měla být důvodem, proč by měly ženy uvést toho pravého a neměly by chlapa vodit za rypák. Vždyť je to trapné!

  superkarma: 0 25.07.2010, 23:21:50
 2. avatar
  [4] danca79 [*]

  Taky souhlasim ze by to melo jit kdykoliv. Bratranek takhle plati na dite, a dokonce i vi kdo je pravej otec, kterej se jenom vesele smeje, protoze brachanec samozrejme prosvihl lhutu. Tak mu jen jednou za cas chodi pozvanka k soudu, neb bejvalka zada o zvyseni alimentu...Fakt bordel.

  Fakt chlapum nezavidim. Dalsi perlicka - bracha zije a ma mimco s rozvedenou pani. Jelikoz pocali v dobe, kdy ona byla po rozvodu v "ochranne" dobe, za otce je povazovany byvaly manzel, prestoze byvaly manzel udelal prohlaseni ze otec neni, bracha udelal na urade oficialni prohlaseni ze otec je, a furt nic, prej to bude tak dva roky nez se k tomu soud dostane...maly uz je pomalu rok....To taky nechapu, kdyby pravej otec se k diteti nehlasil, chapu se system chce chranit tu matku, ale kdyz se otec hlasi, proc ho probuh nenechaj???

  CR je v nekterejch vecech fakt hroznej Kocourkov....Sml31

  superkarma: 0 23.07.2010, 03:10:43
 3. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Právo popření  nebo přiznání otcovství by mělo být kdykoliv. On nepravý otec v rodném listě může dítěti v průběhu života připravit i nepěkné překvapení.

  superkarma: 1 21.07.2010, 12:50:43
 4. avatar
  [2] risina [*]

  Na jak dlouho se ta lhůta prodlouží? A kdo potom bude otcem dítěte? Vydají mu rodný lis a bude tam "otec neznámý"?

  superkarma: 0 14.07.2010, 23:49:43
 5. [1] Bébina [*]

  Ja bych dala lhutu klidne neomezenou a klidne i vymahat zpet po matce jiz vyplacene alimeny. At si holcicky rozmysli, s kym si nasekaji potomky a jestli budou podvadet. Ale zajimal by me opacny pripad, jestli pokud je otec zapsany v rodnem liste, muze biologicky otec pozadat i po letech o priznani otcovstvi a zmenu v rodnem liste.

  superkarma: 1 14.07.2010, 14:39:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme