Bulvár

Soud o konopišťský mobiliář opět odročen


Okresní soud v Benešově už podruhé odročil jednání o mobiliáři zámku Konopiště.

Důvodem je změna žalované strany – místo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bude za Českou republiku jednat Národní památkový ústav.
Usnesení o změně musí nejprve přijít oběma stranám poštou.

Kněžna Sofie z Hohenbergu, pravnučka Františka Ferdinanda Habsburského, požaduje například nábytek, obrazy, lovecké trofeje i unikátní sbírky historických zbraní.

Konečný rozsudek vynese soudkyně pravděpodobně 10. února.

Pokud by kněžna vyhrála, chce se přestěhovat do ČR a o zámek se starat: „Moje rodina byla poškozena a já cítím zodpovědnost vůči svému dědovi a otci i ke svým dětem. To je ten důvod, proč jsem se začala soudit.“

 

Sofie z Hohenbergu se s Českou republikou soudila už o zámek Konopiště a okolní pozemky. Nejvyšší soud ale její dovolání letos v únoru zamítl.

Její advokát Jaroslav Brož proto podal ústavní stížnost a nyní se soudí alespoň o zámecký mobiliář.

„Chceme, aby bylo odčiněno historické bezpráví, které bylo započato tím, že majetek Maxmiliána byl konfiskován zákonem,“ prohlásil Brož.


Podle Brože se musí nejdříve zrušit zákon z roku 1921, na základě kterého došlo ke konfiskaci majetku Habsburků. Požaduje proto, aby se případem zabýval Ústavní soud.

Protože se ale František Ferdinand D‘este oženil s neurozenou hraběnkou Žofií Chotkovou, jejich děti ztratily nástupnická práva.

 


„Když po smrti Ferdinanda D‘este nejstarší syn jako univerzální dědic dědil, tak dědil majetek nikoliv jako člen panovnického rodu,“ dodal Brož, podle kterého by tak Sofie z Hohenbergu měla mít na majetek nárok. 

   
12.12.2008 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] Solei [*]

  Krysodlak: víš kolik je v tom mobiliáři peněz? Představ si, že Tvůj dědeček si nechal vymalovat babičku u známého malíře a dal za to spoustu peněz. Řekněme, že obrázek se Ti nijak zvlášť nelíbí, ale víš, že za něj v dražbě můžeš dostat klidně půl milionu. Půjdeš a daruješ ho někomu nebo ho radši prodáš?

  superkarma: 0 15.12.2008, 08:57:42
 2. [39] a.... [*]

  Rikina: Zříceniny, které patří státu, máme ve východních Čechách taky Litice a Potštejn. Musím říct, že je o ně vcelku dobře postaráno, asi proto, že mají to štéstí být v turisticky atraktivních lokalitách, jsou tam různé kulturní akce, šermíři, divalo atd. No a co se týče zámků, které byly restituovány, majitelé se fakt starají, aby byly taky výdělečně činné a bylo na opravy. např. Doudleby byly ve filmu Bathory, to je taky způsob, jak získat docela slušné peníze, když se zámek pronajme filmařům. Paní hraběnka Šternberková v Častolovicích je taky velmi akční, co se týče ekonomického využití svého zámku.

  superkarma: 0 14.12.2008, 15:42:15
 3. [38] Rikina [*]

  a....: východní Čechy neznám, uvedené zámky taky ne, a nijak nejsem zásadně proti vracení nemovitostí všeobecně. Naopak, pokud se konečně začne někdo starat, je to jen dobře a bývá to hodině dvanácté, někdy i pět minut poté. To už mi spíš vadí, když si nějaké občanské sdružení osobuje právo na tu kterou památku, například zde v severních Čechách na různé zříceniny hradů, a obšancuje to tam, nepouští tam turisty, natluče na stromy varovné cedule, a používá hrad výhradně pro sebe a kamarády za účelem bujarých večírků. Přitom veškerá jejich "péče" o hrad se sestává z vysekání náletového křoví, aby měli kde dělat oheň, a neodborného vyspravení zdí cihlami z bouraček. V horším případě ani to ne. Jenže tam jde o hrady, které dávno není komu vracet, a které jsou v ruinách již od husitských dob, a tak to nikoho nepálí.

  superkarma: 0 14.12.2008, 15:21:36
 4. avatar
  [37] OlgaMarie [*]

  a....: Víš, já tvrdím, že zlodějna je zlodějnou, ať už se týká pytle cementu nebo miliónových hodnot. Krást se nemá.

  superkarma: 0 14.12.2008, 15:18:58
 5. [36] a.... [*]

  Rikina: Nevím, které nemovitosti máš konkrétně na mysli, ale já ze své zkušenosti vím, že šlechtickí rody mají zájem i o zámky, které věru v dobrém stavu nebyly. Jezdím do Kostelce nad Orlicí, tam dostala zámek zpět rodina Kinských ve velmi žalostném stavu, postupně ho opravují, zatím dali do pořádku okolní nemovitosti, kde bydlí, v zámecké zahradě pořádají občas přes léto koncerty a svatby. Stejně tak vedlejší zámek v Doudlebách dostal zpět rod z Bubna a Litic v dost mizerném stavu. To, že restituenti nechtějí ruiny má většinou pozadí takové, že jim stát chce vydat jen příslušnou nemovitost a ponechat si pozemky (lesy, pole) a další nemovitosti, které byly součástí panství.

  superkarma: 0 14.12.2008, 15:06:18
 6. [35] Rikina [*]

  Ohledně Konopiště mám příliš málo informací, než abych se cítila oprávněna se vyjadřovat, zda vrátit, či nevrátit, podle jakých zákonů a podobně. Nicméně, je přinejmenším zajímavé, že soudy se dějí o majetky, které jsou ve velmi dobrém stavu, a o které se stát jako vlastník staral a nenechal to zchátrat. Zatímco o ty zámky a hrady, které měly méně štěstí, a dostalo se jim péče malé až nulové, o ty původní vlastníci zhusta zájem nemají, a o zodpovědnosti vůči předkům se jaksi nemluví. Ovšemže je to zcela pochopitelné pragmatické chování, jenom je není třeba zabalovat do ušlechtilých slov. Ohledně věcí na půdě a věnování muzeu - výsledek může být naprosto stejný. Mí předkové dali jisté předměty v rodině léta uchovávané muzeu, které napsalo děkovný dopis, věci uložilo do depozitáře a práší se na ně tam, nikoli na půdě. Což je možná o cosi lepší v ten smysl, že o ten depozitář se snad někdo stará, zatímco příslušná půda již byla dávno zbourána i se zbytkem nemovitosti.

  superkarma: 0 14.12.2008, 13:22:03
 7. avatar
  [34] Holly73 [*]

  pane boze ze se necervenate ze vam neni hamba... opravdu jen rozumny clovek umi toho druheho slusne odbourat, hlupak tu mava tak sprostymi slovy.

  Pracovala jsem rok a pul u jedne slechticke rodiny , vcelku dobra zkusenost do zivota, meli majetky a maji je a verte mi ze jim je nezavidim, silene velike domy, ktere nemuzou cele vytapet protoze to vse stoji sileny penize, veskere sve finance investuji do jejich nemovitosti, maji s tim jen starosti a problemy. Klidne at jim to vse stat vrati plus i jejich inventare, at se staraji, alespon muze pak stat investovat do jinych veci. Tady spousta techto rodin porada na svych zamcich a hradech ruzne oslavy, vanocni trhy, divadelni predstaveni atd. atd. koncert.......
  Poznala jsem osobne jednoho slechtickeho barona kteremu komousi z DDR zabavili jeho rodny zamek kde vyrost a narodil se, provazel nas okolo toho zamku, i jsme sli zadnim schodistem k oknu a dverim mistnosti kde se narodil, park kde byli jezirka a on nam vypravel jak jeho tatinek tam kazde rano plaval atd. atd. kdyz jsem se ho optala zda ho to netrapi se divat z oken jineho domu /bydlel totiz naproti toho zamku/ na svuj rodny dum. Rekl ze ne, ze predstaava ze by to vse musel udrzovat ho spis uklidnuje ze ne... bohuzel tento zamek postihl kruty osud, prodali ho nejakym blaznum za par euro, ti to podpalili a sebeali tucnou pojistovaci sumu.... zamek chatra a vlastne je spis na zboreni... tak ted je spis otazka nebylo by tenkrat lepsi to dam tomu puvodnimu majiteli??? asi jo

  superkarma: 0 14.12.2008, 12:12:03
 8. avatar
  [33] OlgaMarie [*]

  hary: Krysodlak: Hodně rychle změníte názory a postoje k ukradenému soukromému majetku, až se to bude týkat vás. Nemáte zbytečně velký byt nebo dům? Radnice by vám tam mohla dosadit nějaké bezdomovce, když tak cítíte s lidem.

  superkarma: 0 14.12.2008, 11:57:00
 9. avatar
  [31] Ťapina [*]

  Jé, na harym se teď dá zkoušet, jak nám sluší nadávky? Super!

  superkarma: 0 14.12.2008, 10:36:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] hary [*]

  Meander: mne může urazit jen inteligent,a ne vybíračka chlévské mrvy....ty můžeš akorát tak držet hubu, ty biologický odpade.

  superkarma: 0 14.12.2008, 08:16:31
 2. avatar
  [29] Meander [*]

  hary 24: Ty můžeš akorát tak držet hubu, ty biologický odpade

  superkarma: 0 14.12.2008, 01:30:51
 3. avatar
  [28] *Kotě* [*]

  a....: to bude mulťák

  superkarma: 0 13.12.2008, 22:16:25
 4. [27] a.... [*]

  Pěkně nechutná diskuse no vlastně jsem ani jinou nečekala. Proč lidem není jasný, že pokud se někomu něco z moci úřední ukradne, je slušné a správné mu to, pokud bychom měli demokratický režim, vrátit?
  Krysodlak: Ty jsi tak blbá od své podstaty nebo to hraješ? Fakt teď nevím....

  superkarma: 0 13.12.2008, 20:03:39
 5. avatar
  [26] Krysodlak [*]

  gentiana: ty jsi vážně tak trapná.

  superkarma: 0 13.12.2008, 19:03:44
 6. [25] RSDr. Kahánková [*]

  Je to ostuda. Že se nestyděj. Sdírali lid a teď ještě chtějí majetek.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:56:59
 7. avatar
  [24] hary [*]

  gentiana: ani o tobě si nedělám žádný kladný obrázek.Nadávat cizímu neznámému člověku,kterého jsi v životě neviděla do svoloče může jen ubožačka,která by to dotyčnému do očí nedokázala říct.Holt internet snese všechno.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:56:16
 8. [23] gentiana [*]

  hary: ahem, asi mě opustila paměť. Já jsem někdy tvrdila, že jsem jediná správná? Zajímavé.
  Taky ti nenadávám. To, že jsi svoloč, je popis situace obdobný konstatování, že stromy rostou zeleným nahoru.
  Dokonce ani nejsi cizí. Ty jsi tu tak známá firma, že by si na tebe v redakci mohli nalepit štítek s čárkovým kódem a zařadit tě do živého inventáře. Pokud náhodou nejsi náhodně generovanej, pak by to bylo do položky software.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:51:03
 9. avatar
  [22] hary [*]

  gentiana: Jen mne fascinuje,jak cizímu člověku sprostě nadáváš a nijak se při tom nečervenáš,kde bereš tu drzost,to sebevědomí,že ty jsi jediná správná.Nechci být taky sprostý,tak jen kopíruju tvoje výlevy, abys viděla, co to je,když to píše někdo tobě.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:37:29
 10. avatar
  [21] kareta [*]

  Krysodlak: když to muzeu dobrovolně věnuje
  hary: nemyslím, to jen pár rebelů hodně řvalo, jinak tu žily národy víceméně v klidu- jinak bych asi nemohla mít tak národnostně smíšenou rodinu

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:35:01
 11. avatar
  [20] Krysodlak [*]

  kareta: ale já přece nechci nikomu nic zabavovat nebo aby někomu chodili po domě davy. Já jsem jenom řekla, že si myslím že je lepší když jsou věcí někde v muzeu než když se na ně někde práší někomu na půdě.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:27:59
 12. [19] gentiana [*]

  hary: sice teda nevím, jestlli se snažíš být vtipnej, nebo jestli ti došla mozková kapacita, tak opakuješ, co se ti řekne, ale rozhodně to je zábavné.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:26:30
 13. avatar
  [18] hary [*]

  kareta: myslím,že soudíme tamtu dobu z dnešního pohledu. V té době bylo vše rakouské nenáviděné a z toho bych řekl pramenily ty výnosy a asi i zákony,že se jim to zabavilo, nesměly se užívat šlechtické tituly...ne?...

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:22:28
 14. avatar
  [17] hary [*]

  gentiana: Nápodobně: Ještě aby mi to tu patřilo. To bych se pak o svůj majetek musel starat a pečovat o takovou svoloč jako jsi ty, to by byl hodně hnusný trest. I když... to bych tě vlastně mohl nechat zahrabat do mraveniště.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:20:05
 15. avatar
  [16] kareta [*]

  Krysodlak: tak si představ, že se to týká soukromí tvé rodiny- já bych pěkně řvala, kdyby se v domě, kde se narodila prapra-babička, a který mi někdo z POLITICKÝCH důvodů zabavil šourali cizí lidi, protože mají rádi historii. A dotýkat se rodinného majetku mohli jen úředníci a restaurátoři...

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:17:14
 16. [15] gentiana [*]

  hary: Ještě aby mi to tu patřilo. To bych se pak o svůj majetek musela starat a pečovat o takovou svoloč jako jsi ty, to by byl hodně hnusný trest. I když... to bych tě vlastně mohla nechat zahrabat do mraveniště.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:14:15
 17. avatar
  [14] Krysodlak [*]

  kareta: třeba do toho muzea kde jsou nějaké ty věci vystavené se na to může jít podívat každý, koho zajímá historie. Ne jenom ten kdo měl dědečka, který si mohl dovolit, nechat si namalovat portrét. A třeba ten kdo má doma nějaké ty staré věci, se o to vůbec nezajímá a pak je škoda, když mu to leží ve skříni. Já tím nechci říct že by stát měl všechno všem sebrat (někdo by si to teda zasloužil ale to je jiná věc), ale je škoda když se třeba o některých takových věcech ani neví právě proto že je má někdo doma na půdě.

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:09:01
 18. avatar
  [13] hary [*]

  kareta: Aha, to jsem nikde nevyčetl

  superkarma: 0 13.12.2008, 18:03:31
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  Krysodlak: staré rodinné fotografie a obrazy jsou jako státu k čemu? Vrátila bych všechno a zrušila památkáře
  hary: naše soudy nevynikají rychlostí, zvlášť v otázkách restitucí Oni se soudí o rodinné majetky od počátku...a legitimně.

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:57:18
 20. avatar
  [11] hary [*]

  gentiana: Nestav se zde,jako by ti to tu patřilo.Jediná co se dělá geniální historičkou jsi tu ty...jdi si rýpat jinam a do jiných.

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:55:32
 21. avatar
  [10] Krysodlak [*]

  gentiana: to by mně zajímalo, co chceš dosáhnout tím svým trapným předváděním. To si jako myslíš že jsi lepší, když máš vysokou nebo co?

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:55:08
 22. [9] gentiana [*]

  hary: ach, probudil se historik. Klaním se tvé genialitě a vševědoucnosti. Povyprávíš mi teď, jak se řídí kosmická loď?

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:49:24
 23. avatar
  [8] hary [*]

  gentiana: zaprvé sklapni a zalez. Za druhé byla první republika a to celejch 20 let a nikdo nai nemukl.Až teď se objevujou všichni, a zkouší to.

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:39:19
 24. avatar
  [7] Krysodlak [*]

  To by mě zajímalo, na co jim ty obrazy a nábytek jsou. Asi si to chtěj nastrkat někam do stodoly a říkat si Tohle je všecko naše, to dědeček nahrabal. Na zámku nebo v muzeu to vidí normální obyčejní lidi a to je mnohem lepší.

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:11:40
 25. [6] gentiana [*]

  hary: zaprvé sklapni a zalez. Zadruhé, Hohenbergové se soudili už za první republiky, protože majetek měl být zabaven akorát Habsburkům a ti se s tím svezli - v Rakousku, odkud Habsburky vyházeli přes hranice a všecko jim sebrali, pokud nepodepsali prohlášení, že nikdy nebudou chtít vládnout ani oni, ani jejich potomci, se na Hohenbergy nepohlíželo jako na Habsburky, poněvadž jimi nebyli.
  No, a právo za komančů, když je jeden degenerovaným přežitkem feudálního řádu? K smíchu.

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:09:07
 26. avatar
  [5] hary [*]

  Mně jen zaráží,že mlčeli těch 40..nebo zde 70 let a teď jakoby cítili že stát klesl na kolena, se hlásej a chtějí urvat co se dá...

  superkarma: 0 13.12.2008, 14:26:41
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  hary: No, oni toho právě čeští páni moc neměli. Vždyť i tu Pražskou defenestraci udělali občané německé národnosti.

  superkarma: 0 13.12.2008, 14:17:50
 28. avatar
  [3] hary [*]

  Takhle můžeme dojít až k Bílé hoře...a chtít po Švédech co uloupili a po německých a rakouských a jiných šlechtických rodech, co zde zabrali po českých pánech po r.1620...

  superkarma: 0 13.12.2008, 10:19:43
 29. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Pokládám za ostudu českého státu, že dosud zákonným dědicům majitelů některá panství nebyla vrácena. Nesmyslné jsou i soudní pře kolem majetku hraběte Kinského. Majitelem se stal v 5 letech a jako pětiletý nemohl kolaborovat s Němci.

  superkarma: 0 13.12.2008, 08:09:45
 30. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Praxe ukázala, že restituenti ze šlechtických rodů se o navrácené hrady a zámky skvěle starají, opravují je a udržují, zachovávají je přístupné veřejnosti a mnohdy pořádají spoustu doplňkových kulturních akcí... takže nevidím důvod, proč Konopiště také nevrátit

  superkarma: 0 12.12.2008, 21:49:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme