Na psycholožku Mgr. Radku Vaňkovou se prostřednictvím Ženy-in obrátila paní Daniela z Ostravska. Má strach, že se její současný partner vrátí k bývalé manželce.

Před rokem a půl jsem si našla přítele a hned od počátku to byla „láska jako trám“. I když už mám nějaký ten vztah za sebou, na Markovi mě okouzlovala jeho romantická duše. Chodili jsme na dlouhé procházky s mým labradorem Brentem, pluli jsme na lodičkách, jezdili se koupat k řece… Marek mi připadal jako kluk.

Teprve po měsíci chození mi řekl, že je rozvedený a má dvě malé děti, dvouletou Karolínku a pětiletého Marečka. Nijak mi to nevadilo, rodinu jsem přece nerozvrátila já, ale s manželkou se rozvedl po vzájemné dohodě, protože si moc nerozuměli.

Po půl roce chození jsme se domluvili, že se Marek přestěhuje ke mně a jeho byt jsme pronajali našemu známému, který se také rozvedl a neměl kam jít. Společné soužití mi vyhovovalo, problém však je v tom, že jeho „bývalka“ vyměnila byt a bydlí nyní ob ulici ode mne.

Marek teď každou volnou chvilku tráví s dětmi, nyní přes zimu bohužel u nich doma. A to mi dost vadí. Pokaždé totiž, když se s Markovu „ex“ potkáme, mám hrozně nepříjemný pocit. K bývalému muži se v mé přítomnosti chová dost důvěrně a mě ignoruje, jako bych ani nebyla. Setkání s ní se pro mě stává nesnesitelné.

Už jsme se kvůli tomu s Markem několikrát pohádali. V poslední době začínám mít strach, že mě přítel opustí a vrátí se k rodině. Na děti je totiž hodně fixovaný. Když se ho na to zeptám, ujišťuje mě, že ke své bývalce nic necítí a miluje jen mě. Ale já přesto žárlím. Jak jen se mám zbavit pochybností?

Daniela

Mgr. Radka Vaňková: Z vašeho dopisu mám pocit, že obavy ze ztráty partnera máte už delší dobu, než si přiznáváte, a že ve vás jen nyní stále víc narůstají. Už se vám během vašeho vztahu někdy stalo, že jste se na svého partnera nemohla spolehnout? Záleží i na tom, jaké jste prožila dětství: Měla jste pocit jistoty, lásky a bezpečí?

Nyní máte šanci svým obavám a pochybnostem čelit. To můžete nejlépe tím, že se se svými pocity svěříte příteli. Ten vás jistě ubezpečí, že vás miluje. Věřte mu tedy a důvěřujte mu. A poproste ho, aby stál před svou bývalou ženou jasně na vaší straně. To vaše sebevědomí posílí a zbaví vás obav ze ztráty.

Důležité ovšem také je, abyste mu nebránila v kontaktu s jeho dětmi. Právě ty bývají rozchodem rodičů nejvíce postiženy, a tak jejich pomoc potřebují.

Myslíte si, že je dobré udržovat kontakt s bývalým partnerem, když to vašemu současnému vysloveně vadí? Jak byste se zachovala vy? Měla by se nová partnerka rozvedeného manžela stýkat s jeho dětmi?

Reklama