Dobrý den,

dneska nepíši k tématu, spíš se potřebuji vypovídat z toho, co řešíme už pár měsíců se synem.

Já se narodila s toulavýma botama, odmala jsem ráda jezdila ven, na čundry, do hor a do přírody. U moře jsem byla třikrát z donucení, v horách jsem každé léto a užívám si to plnými doušky. Syn je po mně - nebaví ho sedět doma, raději vyrazí "jen tak někam", v poslední době bere aspoň psa ke kolu a objíždí okolí našeho nového domova.

V osmi letech nastoupil do turistického oddílu a asi dva roky nato přistoupily dvě nové děti - a tady je asi začátek toho, o co se v poslední době přeme. Zatímco já a hlavní vedoucí jsme propagovali chození do přírody, výlety v lese, ježdění do srubů, do stanů a popřípadě sem tam nějakou tu (dobře zajištěnou) noc pod širákem, maminky nově příchozích dětí preferují zděné domy, nejlépe s ústředním topením, výlety po městě, jako náplň ideálně kino a plavečák a k tomu "nějakou tu hru, když už jsou děcka venku".

V dnešní době se oddíl rozpadl na dvě části - jedna se přizpůsobila maminám a jezdí na turistiku do měst a městeček, druhá jezdí stále ještě do přírody - i když už mnohem kratší než dřív. Přesto má tahle část oddlílu potíže - platí "za drsňáky", celodenní výlet v délce 10 km se zajištěným obědem byl označen za "velmi obtížně zvládnutelný" i přes to, že během dne byly zařazeny tři hry a odpočinek. Podotýkám, že já (i jako špatně chodící) to chodím odben s oběma psy a jde se po velice pohodlných cestách, částečně po asfaltce.

Osobně mi na oddíle vyhovuje to, že syn se naučil praktické věci: poradí si, když je venku a začne bouřka, poradí si, když si kamarád vymkne nohu, nezaváhá nad jízdním řádem nebo na křižovatce v lese a stejně tak nezabloudí v Praze - a když zabloudí, tak se zvládne zase najít... ovšem protistrana tvrdí, že tohle všechno se dá nacvičit v klidu v klubovně a děti nemusí riskovat zmoknutí, nachlazení a případný úraz někde "v džungli".

Nechci, abyste rozhodly, kdo má pravdu - je mi jasné, že to rozhodnout nejde, spíš by mě zajímalo, jakou náplň turistického oddílu byste preferovaly? Co byste si slibovaly od oddílu s takovým zaměřením?

Pajda


Já jsem pro výlety ve velkých nákupních centrech. Občas je tam vidět i nějaká příroda a člověk má všechno po ruce. A co na to ženy-in?

Reklama