Vztahy

SOS: Terorizuje celou rodinu!


Šestadvacetiletý Daniel z Kolína má problém. Už tři čtvrtě roku chodí s dívkou Táňou (28). Vztah by mohl být ideální, ale jeho vyvolená žije v rodině, kde má odjakživa hlavní slovo otec. A to je problém.

Už osm měsíců chodím s Táňou. Seznámili jsme se u jednoho společného kamaráda na chatě na oslavě jeho narozenin.

Hned od prvního okamžiku mi byla moc sympatická – a nejen mně. Táňa je velmi společenská, zábavná a nezkazí žádnou legraci. I na chatě se veškerá zábava točila kolem ní. Naše sympatie byly vzájemné, a tak jsme si vyměnili telefony.

 

Hned druhý den po návratu si dvojice domluvila schůzku. Dan sice bydlí v Kolíně, ale v Praze, kde učí na základní škole a kde bydlí i Táňa, má podnájem.

 

Začali jsme se scházet. V té době jsem sice dost „kamarádil“ u nás v Kolíně s jednou holkou, ale vídali jsme se jen o víkendech, a to ještě dost často mívala službu (pracovala v pizzerii), a tak náš vtah vyšuměl do ztracena.

 

S Táňou to bylo jiné. Je rodilá Pražačka a bydlí v podnájmu v Holešovicích, který si původně zařídila se svým bývalým klukem. Jak jsem se později dozvěděl, byl to horor, když pět let předtím oznámila rodičům, že se od nich odstěhuje.

Máma to brala sportovně. Je to moc sympatická paní – už jsme se spolu párkrát sešli na obědě. Ale s otcem to prý byl boj! Jakmile totiž není po jeho, příšerně se vzteká a vyvádí, a celá rodina včetně jeho manželky se ho bojí.

 

Danielova dívka má dva sourozence. Starší sestru Petru a bráchu dvojče Borise. Jenže cholerický otec „trpí“ nejvíc právě na Táňu, a i proto jí dělá ze života peklo. Sestra Petra se už před časem osamostatnila a kupodivu jí to prošlo. Vdala se a má dítě, ale pro jejího manžela má „stařešina rodu“ jen urážky a pohrdání.

 

Přesto, ale možná právě proto, aby ho měl pod kontrolou, zaměstnal Tánin táta i zetě v rodinné firmě. Samozřejmě v ní pracuje i Borek a je tak časově vytížený, že ani nemá čas najít si děvče. Když se před rokem Táňa se svým klukem rozešla, Borek toho využil a nastěhoval se k ní prý aby jí nebylo smutno, ale byl to spíš jediný možný útěk z domova před otcovým vlivem.

 

..............................

I dnes bydlí Táňa s bratrem, který však nedávno dostal od otce jako „úlitbu“ osmimilionový luxusní byt, do kterého se mu ovšem vůbec nechce. Ale protože Dan s Táňou už začali uvažovat o svatbě, dvojče pomalu balí kufry.

 

O tom, že chci s Táňou žít, jsem až donedávna vůbec nepochyboval. Jen mi trochu vadilo, že stále – i když už dávno nebydlí doma – strašně podléhá vlivu rodiny.

Když například pracovala v jedné společnosti sídlící v centru, její „movití“ rodiče, kteří bydlí nedaleko, ji dennodenně o polední pauze brávali na oběd a vždy jí ještě koupili nějakou „drobnost“ na sebe, v řádu tisíců...


Táně to vadilo, ale stále rodiče – vlastně otce, který vše inicioval – bránila. On to nemyslel zle. Pocházel z malých poměrů, zbohatl (hádám, že nepříliš čistými obchody) a pro rodinu by se rozdal.

Já na něj ale pomalu získával alergii. Ta se ještě prohloubila, když se potvrdily mé dohady, že se mu doma musí všichni bez odmluv podřídit. Jinak by bylo zle. Řev, křik, hysterie...
Táta rozhoduje, kde bude rodina (i dospělé děti) trávit Vánoce. Rok co rok dětem lajnuje dovolenou, když jim kupuje drahé zahraniční zájezdy, nutí je jezdit na „chalupu“ – ohavný, nevkusný, leč luxusní dům v Jizerkách, pod kterým dokonce postavil protiatomový kryt!

Všem třem dětem koupil auta, Táně, která se vymlouvala, že neřídí, navíc zaplatil řidičák (dodnes ho nemá). Mou osobu, stejně jako partnery předchozí (a zřejmě i budoucí), ovšem zcela ignoruje. Jako bych neexistoval. Nic si z toho nedělám, a to ho moc rozčiluje.

 

Navíc jsem zjistil, že má mindrák kvůli mému vzdělání. Možná to zní drsně, ale je to naprostý primitiv, který přišel k penězům a myslí si, že je pupek světa. Přitom je úplná „guma“!

 

Co mi ovšem vadí nejvíc, je jeho poslední výstřelek (nebo projev totální blbosti?). Rodině oznámil, že povinně všichni společně navštíví „Matku Meeru“, indickou duchovní žijící v Německu, která jim všem „ukáže cestu“! Vždyť kvůli jejím dřívějším proroctvím o konci světa postavil pod chalupou pro rodinu úkryt a zásobil ho trvanlivými potravinami...

 

Vůbec jsem nepochyboval, že ho Táňa už konečně pošle do patřičných míst a nikam nepůjde. Sekty a různá náboženská uskupení z duše nenávidím a účast v nich považuji buď za slabomyslnost, nebo přinejmenším alespoň za ukázku značně omezeného ducha, v každém případě za projev hodně nízkého sebevědomí a potřebu být v stádu.

Našel jsem Táně na internetu Meeřiny stránky... Ale chyba lávky. Táňa se mnou sice „vlažně“ souhlasila, pak mi ale volala, že i máma považuje návštěvu Meeřiny meditace za přínos, a že tedy půjde, aby se otec nezlobil. Jen Borek striktně odmítl.

 

..............................

 

Tak nevím. Pokud bude Táňa takto uvažovat, mám pocit, že jsem strávil tři čtvrtě roku s cizinkou. A pěkně omezenou cizinkou. Když to přejdu, co mě čeká v budoucnu? Bude třetím a rozhodujícím členem naší domácnosti fanatický snobský hlupák, který nám bude diktovat, co máme dělat a co ne, a my – jen proto, že jde o otce – budeme „držet hubu a krok“?

 

To odmítám. Mám Táňu rád, ale tohle nemůžu akceptovat. Netušil jsem, že je lidská hloupost tak silný protivník!

   
29.01.2009 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [45] Altamora [*]

  Nyotaimori: Už vidím, jak zrovna ty bys panáčkovala, jak otec píská Nepřipadá mi to příliš pravděpodobné ani za štědrou apanáž a luxusní bydlení. Ty bys ho rychle odnaučila komandovat

  superkarma: 0 29.01.2009, 19:48:37
 2. avatar
  [44] Kassy [*]

  Rikina: Jo jo, panu Danielovi bych taky poradila, aby prchal, pakliže ze sebe nehodlá udělat trpitele a spasitele.

  superkarma: 0 29.01.2009, 16:43:29
 3. [43] Rikina [*]

  pajda: píše se, že Daniel je učitel, a bydlí ve svém podnájmu. S Táňou bydlí její bratr, který má rovněž ten luxusní byt od tatínka, jenže se mu do něj nechce. Patrně správně tuší, že takový dar je dost zavazující, a že by pak musel panáčkovat stejně jako Táňa. Takže já bych to obrátila - Danieli, prchej.

  superkarma: 0 29.01.2009, 14:40:59
 4. avatar
  [42] ToraToraTora [*]

  pajda: Ten byt za osm mega dostal brácha Táni, ne Daniel

  superkarma: 0 29.01.2009, 13:27:32
 5. [41] Čírina [*]

  Tak buď pan Daniel změní názor na papínka nebo slečnu. Její pan tatínek vypadá na zdatného manipulanta (osoba, využívající cit. vydírání a slušné vychování ostatních k tomu, aby byla středem pozornosti, moci apod.) navíc podpořeného penízkama. Možnost, že by slečna tatínkovi cukla, je mizivá.
  Moje babička má podobné manýry, ale protože z ní nic nekouká, kašle se nám na její záchvaty, nálady a výčitky mnohem lépe - a světe div se, čím míň jí to vychází, tím míň záchvatů apod. má....

  superkarma: 0 29.01.2009, 13:25:08
 6. avatar
  [38] Altamora [*]

  pajda: Daniel učí na základní škole. Podle mě to práce je.

  superkarma: 0 29.01.2009, 12:23:31
 7. [37] bruna [*]

  kareta:

  superkarma: 0 29.01.2009, 12:20:33
 8. avatar
  [36] pajda [*]

  Hmmmm...takže pokud tomu rozumím, tak Daniel bydlí v bytě, pořízeném za peníze Tánina táty, jezdí autem, pořízeným za peníze Tánina táty, že by pracoval tady z toho nevidno - za čí peníze asi jí a žije? Takže brát ano, ale dávat ne.
  Za sebe radím jedniné: Táňo, prchej!

  superkarma: 0 29.01.2009, 12:17:51
 9. avatar
  [35] ToraToraTora [*]

  Je jí 28 a nedokáže říct ne, tatínkovi....
  To samo osobě je důvod dojít si s tím.

  superkarma: 0 29.01.2009, 12:15:37
 10. avatar
  [34] kareta [*]

  Táňa by si měla najít chlapa s podobným zázemím, tenhle má komplexy a nebudou si rozumět. Možná by fungoval naopak- chudá dívky a bohatý synek, popř. bohatá dívka a dravý selfmademan. Tohle ale NEEEEE

  superkarma: 0 29.01.2009, 12:06:22
 11. avatar
  [33] monacha [*]

  monacha: shoda podmetu s prisudkem

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:51:48
 12. avatar
  [32] monacha [*]

  malenina: No lisi, ale ne moc... 1. vydirani penezi: "Jsi nevdecna, podivej se, co jsme pro tebe udelali, koupili jsme ti auto, co jsi chtela, to jsi dostala, a ty ted radsi jedes na dovolenou tam a tam nez s nami tam." (skorotchyne vzhledem ke svym financnim moznostem pouziva: "chodila jsem 5 let v jednech botach, jen abych detem mohla koupit, co potrebovali")
  2. vydirani nemoci. "Neni mi dobre, zustan doma". To vypada nevineji

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:50:02
 13. avatar
  [31] ynax [*]

  šmarjá, poslední dobou se tu dají číst jen články od Kudláčkový Kde je Kudlááááčkooovááááááá

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:45:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] monacha [*]

  malenina: Jasne, tak by to melo fungovat, pokud jsou vsichni zucastneni normalni. Tyran normalni neni, okoli citove vydira (i predstiranim vlastniho smrtelneho zachvatu atd.). Pak je daleko tezsi se z toho vyvliknout. Je to neco jinyho, nez bezne vzdorovat rodicum ve vztahu, kde je zdrava citova vazba. (Nektery zensky jsou v manzelstvi psychicky, nekdy i fyzicky tyrany a taky jim to kolikrat sakra trva, nez odejsou. A nikdo to nechape.)

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:37:40
 2. avatar
  [29] malenina [*]

  Kassy: Ono se to liší a velmi

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:36:43
 3. avatar
  [28] Kassy [*]

  malenina: Když je ten otec nemocný 15 let a celou tu dobu používá stejné věty, tak ne To není nic jiného než citové vydírání za účelem úplného ovládnutí rodiny. Jeden využívá peníze, druhý nemoc, ono se to vpodstatě neliší. V obou případech máš pocit, že poslechnout ho je tvoje morální povinnost a že mu to dlužíš. V ani jednom případě to tak z racionálního hlediska není Ale uvědomit si to, chovat se podle toho a srovnat se s vlastním svědomím je problém.

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:24:59
 4. avatar
  [27] malenina [*]

  monacha: Taky jsem vděčná rodičům za vše, co pro mě udělali. Ale ne tak, že budu skákat, jak oni pískají.

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:04:11
 5. avatar
  [26] malenina [*]

  Kassy: Jednoduché to asi není. Ale už to není dítě. Otázka je, zda dotyčná opravdu chce žít podle sebe nebo raději vše vydrží, když to sype. Vyhovět nemocnému otci je něco jiného.

  superkarma: 0 29.01.2009, 11:02:18
 6. avatar
  [25] Solei [*]

  a....: na tom taky něco bude, aby si někdo s učitelským platem mohl dovolit vlastní podnájem za tržní nájemné v Praze..

  superkarma: 0 29.01.2009, 10:48:31
 7. [24] a.... [*]

  Myslím, že otec- tyran vypadá úplně jinak Tady jde spíš o to, že se celá famílie klepe, že tatínek utáhne kohouty, když nebude po jeho Přitom je řešení tak snadné-prostě nebýt zavislý najeho penězích, to je ovšem u rozmazlené famílie asi nepřekonatelný problém.

  superkarma: 0 29.01.2009, 10:36:26
 8. avatar
  [23] monacha [*]

  malenina: Nemusis se mu podrizovat, nemusis to delat ani v detstvi. Ale vetsina to udela a tezko se z toho pak utika . Penize jsou spis nastroj, ktery jeste pomaha udrzovat v tech druhych pocit vdecnosti (minimalne si neco vzali jako deti). Ale to predhazuje i tyran z jiny socialni vrstvy.

  superkarma: 0 29.01.2009, 10:32:09
 9. avatar
  [22] Kassy [*]

  malenina: Jistěže se "nemusí" podřizovat. Ale myslíš, že když ji celý život vychovávali v tom, že otec je nejvyšší autorita na světě a kdo ho neposlouchá je špatný, je jednoduché se prostě rozhodnout, že už ho nemusíš poslouchat a de facto se stát černou ovcí rodiny? Fakt není.
  Znám podobné případy dva, naštěstí ani jeden není tak extrémní, ale ani tak to není pro zúčastněné jednoduché. Co bys odpověděla dlouhodobě nemocnému otci, kterého upřímně miluješ, když by ti zakázal jet s kamarády na chatu se slovy "Já chhci, abys jela se mnou tam a tam, protože jsem tam tolik zažil a chtěl bych, abys to tam poznala, dokud tady jsem. Víš, já už tady třeba zítra nebudu." Fakt bys mu s klidným srdcem řekla, že kecá, že ještě neumírá a ty si pojedeš, kam chceš, s ním že můžeš jindy? Jasně že skutečně neumírá a mohli byste jindy, ale co kdyby...

  Otec mého přítele má taky tendenci organizovat život celé rodině, není to příjemné, ani když přítel umí odporovat a dělat si věci po svém. Člověk má pocit, že je tlačený do něčeho, co nechce a že se musí obhajovat, proč to nechce, i když moc dobře ví, že je to jeho věc. Citové vydírání dokáže "divy"

  superkarma: 0 29.01.2009, 10:26:07
 10. [21] gentiana [*]

  Meander: sedí takhle někdo v redakci kouše tužku, nucí se a potřebuje zaplnit prostor......

  superkarma: 0 29.01.2009, 10:12:01
 11. avatar
  [20] Solei [*]

  No a nebo se prostě vzít, odstěhovat se minimálně na opačný konec Prahy a rozhodně nepracovat pro slečnina pápínka. Sice nechápu jak mohlo dojít k tomu, že tatík zaměstnal manžela své dcery, ale chápu že je pak těžké pro takového otce uznávat zetě. A jestli je chlap šílený tak zvlášť.
  Kolik ženských má tchyni na zabití - hodně, no tak pro jednou bude na zabití tchán.

  superkarma: 0 29.01.2009, 10:10:06
 12. avatar
  [19] kuty [*]

  Daniely,do téhle rodiny bych se teda nehrnula

  superkarma: 0 29.01.2009, 10:01:30
 13. avatar
  [18] Meander [*]

  NO TY VOLE! Co to je? CO TO JE?

  superkarma: 0 29.01.2009, 09:51:06
 14. avatar
  [17] ifulinkaa [*]

  s takovým chlapem je to opravdu těžké,tentokrák věřím,že článek je pravdivý...v okolí mám dost případů,které se ve větší,či měnší míře podobají-účastníkům přístup "tyrana " vadí,ale je to člen rodiny a oni nechtějí být zazle...je to špatná situace,buď se člověk vzepře a rodina se s ním nebaví,nebo bude pod diktátem stále

  superkarma: 0 29.01.2009, 09:49:45
 15. avatar
  [16] malenina [*]

  monacha: Dejme tomu, že je pravda, co se píše v článku. Znamená to tedy, že se musím tomu tyranovi podřizovat i v dospělosti a nechat si od něj organizovat život?
  Jak píše a.... - chudák holka, ta musí opravdu trpět. Tož tolik o vlivu peněz

  superkarma: 0 29.01.2009, 09:44:45
 16. [15] a.... [*]

  Tohle sepsal někdou po deseti pivech na hospodským stole?
  Co jsem z toho tak pochytila musím jen říct: chudák holka, táta jí kupuje dárky, dovolený, auta, byty...ta musí trpět jak zvíře
  To už tak bývá, že ten, kdo bere se pak cítí zavázaný, tedy pokud má v sobě trochu slušnosti

  superkarma: 0 29.01.2009, 09:36:20
 17. avatar
  [14] monacha [*]

  malenina: Ty jsi asi nezazila tyrana v rodine, co? Na tohle nemaji penize absolutni vliv. Spis vychova, to ze v tom zijes od malicka, snaha nebyt nevdecna, protoze je ti od malinka vnucovano, co pro tebe dotycny delal. Tohle presne umela moje prababicka a byla z pomeru velmi chudych. Nikdy jsem nepochopila, ze ji rodina neposlala nekam.

  superkarma: 0 29.01.2009, 09:27:35
 18. [13] apina [*]

  No mě to přijde že si pisálek akorát potřebuje ulevit a hází špínu na rodinu své přítelkyně a vlastně i na ni samotnou je pro něj cizinkou - vlastně omezenou cizinkou ..jen on a jeho názory jsou správné. Ona slečna to také nemá lehké ale stále jde o jejího otce kde jsou rodičovské vazby a láska. Otec asi chce pro rodinu to nej nej .. a tak moc se snaží že to až dalším členům je nepříjemné... vykašli se na to a najdi si jinou holku ..jenže všude je něco ... u té další ti bude vadit, že právě třeba smrdí korunou :)

  superkarma: 0 29.01.2009, 09:23:39
 19. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  Mně se to moc vymyšlené nezdá. Jen ten pisatel si to měl po sobě přečíst. Podobnou rodinu znám. Ovšem znám mi dceru milionáře, která s mou dcerou zařezávala na brigošce, kam táta poté poslal kontrolu z úřadu práce, docela mazec pro nedodržování zákoníku práce zaměstnavatelem. Zmizely inzeráty s nabídkou brigády pro studenty na noční směny.

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:55:04
 20. avatar
  [11] malenina [*]

  Jsou dospělí, mají svou práci, kdo je nutí, aby fotříka poslouchali? Že by v tom byly penízky?

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:54:27
 21. avatar
  [10] Altamora [*]

  Pokud autor netrpí mesiášským komplexem, pak nejlepší cesta je najít si jinou partnerku. Pokud chce Táňu zachraňovat, pak ať mu pomáhají všichni svatí.

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:48:57
 22. avatar
  [9] Solei [*]

  Aha, špatně jsem četla to s tou Meerou vymyslel tatík

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:46:26
 23. avatar
  [8] Solei [*]

  Danielovi bych neporadila nic. Táně ať se zbaví Daniela.
  Něco tak chaotického a zmatečného s tím, že tatínek vyvolené slečny je "guma" a následně holku tlačit do jakýchsi meditací...to dokáže vymyslet přesně ten typ člověka před kterým bych utekla. A to můj tatínek není velkorysý nevzdělaný milionář.

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:38:18
 24. [7] standule [*]

  tyrkys: Taky jednoho podobného znám, je to hrůza.

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:29:11
 25. [6] mindulinka [*]

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:17:54
 26. avatar
  [5] *modrá [*]

  Poslední mohy kán

  superkarma: 0 29.01.2009, 08:00:41
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  Jó, penízky Jsem vlastně ráda, že jich moc nemám, takže mi nehrozí zblbnutí z nich, jak jsem si o tom právě početla

  superkarma: 0 29.01.2009, 06:41:52
 28. avatar
  [3] Canadian [*]

  Augustine, bubnuj!!!

  superkarma: 0 29.01.2009, 01:31:41
 29. avatar
  [2] moula [*]

  A jejej, sice to dneska neni o p***, ale p***vina to teda je naramna

  superkarma: 0 29.01.2009, 00:33:10
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Kdo vymyslel tohle, proboha?

  superkarma: 0 29.01.2009, 00:14:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme