Vztahy

SOS: Tchyně chce jet s námi na dovolenou

Zkazit dovolenou se dá různě. Buď ji protrpět s „pochlastávajícím“ manželem (viz SOS: Děsím se naší dovolené), nebo na cestu „přibalit“ tchyni s příbuzenstvem.

Jsem strašně naštvaná. Tolik jsem se těšila na dovolenou, ale tchyně mi udělala škrt přes rozpočet.

Letos poprvé přišly naše dvě děti – Michal (16) a Monika (17,5) – s tím, že si na prázdniny udělají vlastní program (brigáda, chalupa, praxe). S manželem jsme se proto rozhodli, že si dovolenou parádně užijeme, sáhneme na úspory a vyrazíme někam daleko k moři.

Jsme spolu už 18 let a vlastně jsme trávili dovolenou stále všichni společně. Když byly děti malé, nikam jsme moc cestovat nemohli, když vyrostly, nebylo zas peněz nazbyt, a tak jsme střídali Chorvatsko se Slovenskem, odkud pochází můj manžel. Letos by to tedy konečně šlo, ale...

Před dvěma týdny u nás byla na návštěvě tchyně (žije s druhem Jardou v Teplicích), a když zjistila, že se rozhodujeme mezi Kostarikou, Mexikem a Dominikánskou republikou, okamžitě se nadchla a začala básnit, jak o podobné cestě už dlouho sní. Hned mi bylo jasné, že to nedopadne dobře. Manžel je totiž „měkota“ a viděla jsem, že pomalu připouští, že by se k nám tchyně mohla připojit.

Když návštěva odešla, strašně jsme se s mužem chytli. Já byla kategoricky proti, protože odjakživa manželovu matku prostě „nemusím“. Je to oboustranné a vždycky mám nervy na pochodu, když u nás na chalupě stráví byť jen jediný týden. A teď bych si měla zkazit dovolenou snů?

Manžel se strašně urazil a přestali jsme spolu mluvit. Za dva dny mi stroze oznámil, že mluvil s maminkou a ji i Jardu pozval, aby jeli s námi. Tvrdil, že spolu vůbec nebudeme muset být pohromadě, že si pojedeme každý po vlastní linii, ale já si ten její drobnohled dokážu představit. Vůbec bychom se nemohli odvázat, aby to pak později patřičně nekomentovala. To jsem se tedy už doopravdy naštvala a pro změnu s ním nemluvím teď já.

Ale to ještě nebylo všechno. Minulé pondělí, než odešel ráno do práce, mi jen tak mezi dveřmi řekl, že tchyni cestu zaplatíme, protože na to máme a maminka je jen jedna... a prásknul za sebou dveřmi. Tak to byl vrchol. Řvala jsem jak malá holka. Na cestu jsem se tak strašně těšila a teď nevím, jestli mám vůbec jet.

Peníze sice teď nějaké našetřené máme, ale to bych taky mohla přijít s tím, že chci, aby jeli i moje rodiče. (O dětech ani nemluvě!)

Monika, Zbraslav

Psycholožka Mgr. Radka Vaňková věc vidí jasně:

Tchyně a tchány s sebou nebrat! Na tak výjimečnou dovolenou byste skutečně měli jet jen vy dva, sami, dokonce by to mohly být i takové vaše druhé líbánky. V nádherném exotickém prostředí se lehce hodí všechny problémy za hlavu, a atmosféra tak pohodového pobytu dlouholetému partnerskému vztahu jen prospěje.

Rozhodně se nejprve s manželem udobřete a v klidu a bez emocí (lehce se to řekne a mnohem hůř provádí) si s ním o všem pohovořte. Je hezké, že má váš manžel k mamince tak krásný vztah. Navrhněte mu proto (pokud vás to finančně nezruinuje) pro matku s přítelem jiný – cenově přijatelný – zájezd, například jako dárek k narozeninám. Ovšem – aby to bylo spravedlivé a nemohli byste si v budoucnu nic vyčítat – stejné podmínky byste měla chtít i pro vaše rodiče.

Existuje i další varianta, že by mohly jet obě dvojice na dovolenou spolu. Samozřejmě v případě, že spolu dobře vycházejí. To by se pak „vlk nažral a koza zůstala celá“.

Ale jak jsem pochopila, tchyni se zamlouvá zrovna váš atraktivní pobyt. Musíte však mít pevnou vůli a trvat na tom, že pojedete každá rodina zvlášť. Určitě neustupujte. Přece si nezkazíte tak lákavou dovolenou!

Jezdíte na dovolenou s příbuznými? Jak spolu vycházíte? Od kolika let by se podle vás měly děti trhnout a mít o prázdninách vlastní program?

   
09.06.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [98] meggys [*]

  Na druhou stranu musím říct, že si jinak s maminou velmi rozumíme, akorát ne na 14 denní dovolené. Mám ji ráda jak svou mamku.

  superkarma: 0 27.06.2008, 22:33:21
 2. [97] meggys [*]

  Kelly: u nás to není tak že by mě manžel nutil, právě naopak, oba se na všem domluvíme i na tom,zda ji vzít sebou na dovču a oba máme stejné názory. Šlo jen o to, že nám opakovaně oběma zkazila dovolenou a už jsme si oba řekli dost :-( .

  superkarma: 0 27.06.2008, 22:29:42
 3. [96] Eivlys [*]

  Vloni jsme strávili dovolenou spolu s maminkou od přítele a musím říct, že byla bááááječná.

  superkarma: 0 18.06.2008, 06:55:49
 4. [95] Luděk [*]

  tak tuhle chybu jsem udělala z dobré vůle jednou, bylo to naštěstí tady v ČR sice jen týdenní pobyt, ale bohatě stačil, slibovala jak bude podnikat sama procházky po okolí příp. s naším pejskem atd., že si můžeme dělat co budeme chtít.... no opak byl samozřejmě pravdou. S pejskem nebyla ani jednou, všude se cpala s námi a všechno bylo samozřejmě moc drahé, cesta dlouhá , myslím, že zbytek si při trošce fantazie umíte představit

  superkarma: 0 17.06.2008, 20:31:32
 5. [94] machal [*]

  Dovolená je od toho, aby si člověk odpočal. A i mamánek by se brzy z maminčiny společnosti zbláznil. Možná by ho měla paní Monika poslat bydlet k rodičům, třeba by ho ten nápad se společnou dovolenou přešel.

  superkarma: 0 17.06.2008, 19:22:23
 6. [93] benik-31 [*]

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:01:15
 7. [92] Dobroslava [*]

  My jezdíme na týdenní dovolenou spolu s maminkou snachy a vyhovuje nám to.Platíme si to samy.A na dovolené si rozumíme.

  superkarma: 0 17.06.2008, 13:11:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [91] pavla.tom [*]

  Nic proti tchýni, právě naopak - vycházíme spolu dobře, i ty děti by na dovolené pohlídala, taky je hlídá vždycky, když potřebujeme, ale přesto... Na dovolené si chci užít manžela a dětí bez toho, aby mi někdo stál za zády. Prostě se na nikoho neohlížet - od toho je to dovolená (aspoň pro mě).

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:29:46
 2. avatar
  [90] barasv [*]

  Dovolenou s tchýní jsem jednou absolvovala a bylo to celkem fajn, naštěstí spolu dobře vycházíme. Ale už nic takového neplánujeme, vystačíme si sami s manželem a dětmi.
  Od kolika let se mají děti trhnout, to je asi individuální. My máme zatím kluky malé, staršímu je sedm a společné dovolené u moře ho baví. K tomu nějaký ten týden s babičkami, postupně přidáme i tábory...ale myslím, že na dovolenou s námi bude jezdit ještě dlouho.

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:47:50
 3. avatar
  [89] Ledo [*]

  Milé dámy, moje tchyně je zlatíčko a jezdíme s ní na dovolenou každý rok. Má to své výhody.Pohlídá nám dceru a my se můžeme věnovat čemu chceme. Takovou kliku na mamželovu mámu bych přála všem nespokojeným snachám.

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:30:18
 4. [88] benik-31 [*]

  řekni,že pojedeš raději s kamarádem a uvidíš tu reakci,že raději pojede stebou sám bez maminky.Držím pěstičkydej vědět jak to dopadlo

  superkarma: 0 10.06.2008, 20:37:31
 5. avatar
  [87] Simba [*]

  tomáš: to ale není ten problém, jedete k nim domů, oni k vám domů, proč by jste byli divní?! ...divné je to, že jste tak úplně nepochopila problém v článku .. nebo už jste s nimi byli na 14 dní někde na dovče třeba právě v té Střední Americe?

  superkarma: 0 10.06.2008, 14:04:06
 6. [86] MartinaC [*]

  no klidne bych rekla nasim at taky zacnou ze chteji jet s nami na dovcu a ze nemaji ale moc kacek a to by asi manzel koukal a nakonec by byl rad ze bychom jeli jen my dva. Jo jo na chlapy se musi lisacky a hlavne musi to byt jejich napad ze jo zensky:o) ale my je k te odpovedi pomalu a polehoucku dovedeme jak to chceme

  superkarma: 0 10.06.2008, 11:12:45
 7. avatar
  [85] _zelvicka_ [*]

  chtít může, ale neměli byste být raději spolu jen vy?

  superkarma: 0 10.06.2008, 10:28:23
 8. avatar
  [84] honuska [*]

  manch: Trochu závidím, také mám tchýni v domě, spíše jsem já v domě tchýně, takže musím spoustu věcí spolknou nebo nejdříve přesvědčit manžela, že by se mohla provést nějaká změna na zahradě apod., aby tuto změnu navrhl on, pak je snadnější přijetí návrhu. Prostě dělat věci oklikou.

  superkarma: 0 09.06.2008, 23:16:57
 9. avatar
  [83] honuska [*]

  Paní psycholožce se to mluví: udobřit se s manželem.

  Můj manžel se také rozhodl a jel se synem a s rodinou bratrance na dovolenou pod stan klidně beze mě, protože dcera měla 4 měsíce.

  A myslím pokud by byla nastala podobná situace u nás doma, asi by to dopadlo jako u Moniky.

  Teď pokud se na to dívám nezaujatě, poradila bych Monice, aby se o tom nemluvilo, zklidnila se nálada a pak bych chtěla svých rodičích zahrát menší divadlo. Nejdříve jen oťukávat nezávazně téma (dělat se trochu hloupý) a pak by mohli také chtít jet jza stejných podmínek jako má tchýně. Jak by pak manžel zareagoval?
  Radí se dobře, ale také mám podobné problémy.

  superkarma: 0 09.06.2008, 23:12:13
 10. avatar
  [82] Beruška1 [*]

  Tak já bych na tuhle dovolenou nejela, to mi bude 1000x líp samotné doma bez tchyně i manžela. Ale doma bych stejně nebyla, vyrazila bych někam sama nebo s nějakou kamarádkou na druhý konec světa. Ale já nemusím za oceán, mně se nejvíc líbí v Řecku, tři týdny bych si tam užila dle svého v naprosté pohodě a klídku. A pak bych dala chlapovi nůž na krk, buď já nebo maminka. No co, děti už jsou skoro dospělé, tak proč trávit zbytek života s magorem, co si myslí, že jeho maminka je nejdůležitější, ať si tedy bydlí s maminkou sám.

  superkarma: 0 09.06.2008, 20:31:03
 11. avatar
  [81] tomáš [*]


  Šmankote, teď mi to došlo! My jezdíme každý rok na týden na dovolenou "k mladým" do Švýcarska a oni zase naopak k nám! A podobně tráví část dovolené s druhými rodiči (cizinci).A to už kolik let, a stále všichni žijeme a na setkání se hodně těšíme. Jak je to možné??? Nejsme divný???
  P.S. Za mlada jsem byla s tchýní na dovče v Jeseníkách, s manželem a malým synem - a bylo to úplně normální.Škoda, že jsme neměli kupu peněz, klíďo bychom si užívali, a klíďo společně.
  Pokud se Monika těší na první dovolenou po letech, bez odrostlých dětí, musí to manžel respektovat. A s tchýní třeba někdy příště. Ale nejlíp jí maximálně přispět,a ať si jede se přítelem kam chce, ale sami

  superkarma: 0 09.06.2008, 20:03:19
 12. avatar
  [80] idiska [*]

  tak jsem si dočetla diskuzi a zjíšťuju, že jsem nic nového nenapsala

  helča 65: a proč by měla tchýni platit dovolenou...pokud by to byl dárek k narozeninám, tak prosím, ale jako proč by si měl někdo dělat nárok na peníze, které si ušetřili s argumentem, že vydělávají dost

  superkarma: 0 09.06.2008, 18:57:47
 13. avatar
  [79] idiska [*]

  no potěš, a to sis, Moniko, doma "pěstovala" tohohle maminčina usmrkánka 18 let ...tak já bych to asi řešila následovně...pokud by nezabrala rozumná konverzace, proč jet jen vy dva, tak bych trvala na rozdělení úspor hezky půl na půl, at si za svoji polovinu jede s maminkou kamkoli, s kufrem at se domu ani nevrací...a já bych jela na super dovču dle mého gusta...třeba s kamarádkou...kdo by na tom byl líp

  superkarma: 0 09.06.2008, 18:33:49
 14. [78] manch [*]

  Tak to tě Moniko lituji, hlavně proto, že manžel se víc ohlíží na maminku než na tebe. (byť je jenom jedna, ale manželku má taky jen jednu ne?)Bydlím s tchyní v jednom baráku, takže vím o co jde. Ale mám naštěstí skvělého manžela. Zastane se mě, i kdybych neměla pravdu - pak si to se mnou vyříká a kolikrát mi pořádně vynadal, ale podstatné je, že stojí při mně. Tehle postoj vštěpuje i našim synům,jakože to je přístup MUŽE. Předpokládám, že moje snachy budou mít skvělé manžely, jen aby totéž říkaly o své tchyni , doufám, že jsem dlouholetým soužitím dostatečně poučená o tom jak se ke snachám chovat . Rozhodně tchyni sebou neber, i kdyby měla dovolená padnout!!!! Litovala bys!!! Hodně štěstí, kamarádko.

  superkarma: 0 09.06.2008, 18:16:15
 15. avatar
  [77] alibaba47 [*]

  Upřimnou soustrast! Pokud to půjde, neustoupit, vytrvat, být diplomat a nevím, co ještě, nebo "onemocnět" šíleně nakažlivou chorobou. To je těžké dilema, maminku máme sice jen jednu, ale měla by být rozumná a necpat se tam, kde vidí výhody. Což takhle s Vámi někam na brigádu? Omlouvám se, byl to černý humor, dovedu se vžít do Vaší situace a přeji, aby se Vám vše podařilo v tomto případě jakýmsi zázrakem vyřešit. Také tchyně - doufám, že rozumná - Eva

  superkarma: 0 09.06.2008, 16:59:46
 16. avatar
  [76] Solei [*]

  Teď mně tak napadlo, co by na to asi řekli potomci.
  Sakra proč platíte babičce výlet do mexika? Vždyť by ji stačilo chorvatsko, a mi jsme moli za ty peníze mít nové mobily, mp3 nebo jsme nemuseli na brigadu

  superkarma: 0 09.06.2008, 16:16:48
 17. [75] mindulinka [*]

  helča 65: vzhledem k tomu, že bych si od ní také nenechala nic zaplatit, tak nevidím důvod proč by jsme jí taky měli něco platit.

  superkarma: 0 09.06.2008, 16:14:26
 18. avatar
  [74] Solei [*]

  helča 65: ta moje dostala k šedesátinám navigaci do auta - platili jsme s přítelem napůl(né manželem, navíc to byl jeho nápad, on to sehnal, nastavil a matce opakovaně vysvětloval)

  superkarma: 0 09.06.2008, 16:09:33
 19. [73] helča 65 [*]

  mindulinka: Máte tak zlou tchýni, že si myslíte, že matka vašeho muže si nezaslouží, aby jí zaplatil dovolenou? Neříkám, že jí to má platit pokaždé, ale třeba jako dárek ke kulatým narozeninám to beru. A podotýkám, že si dovolené platím sama.

  superkarma: 0 09.06.2008, 15:52:41
 20. avatar
  [72] Solei [*]

  Naplánovala bych postupné ale intenzivní děšení tchýně - určitě to není mladice - takže bych jí poslala prospekty o tom jak je tam vedro, jaké jsou tam nemoce, proti čemu všemu se musí nechat očkovat a kolik to stojí. A samozřejmě, že pokud jede matka tak s ní pojede i její přítel, s tím, že pokud se to matce platí, tak mi manžel nakoupí krásné suvenýry a pokud mi matka bude někdy někde něco chtít zaplatit rozhodně se nebudu upejpat - případně ji k tomu aby něco zaplatila dokočíruju. Jo a taky bych se vyjádřila ve smyslu, že se tam těším hlavně proto, že je to něco jako trochu lepší svatební cesta Pokud baba není nesnesitelný ignorat tak jí dojde, že není v plánu chodit s ní pořád.
  Teď mně budete kamenovat, ale ono jet na takovou dovolenou ve více lidech občas nemusí být špatné - zvyšuje se šance, že když se něco stane tak aspoň někdo bude křičet.

  já svou matku snesu a můj přítel naštěstí docela taky, sice brblá ale snese (je teda pravda, že moje máma není tak šílená aby ji napadlo, dělat nám kazišuka na první společné dovolené po dlouhé době). Avšak, pokud by s náma někdy jela na dovolenou je ta moje natolik akční aby dala pokoj a zkoumala si svoje.

  superkarma: 0 09.06.2008, 15:52:36
 21. avatar
  [71] Kelly [*]

  meggys: to vypadá jako návod na pomstu ... nezní to špatně. Jako obrátit kartu a "užívat" si to i s maminkou? Možná by si mamánek sám začal rvát vlasy a došlo mu to. Sice pozdě, ale přece ... taky taktika ...

  superkarma: 0 09.06.2008, 15:16:47
 22. [70] mindulinka [*]

  helča 65: jasně, být tchyní, tak také nemám nic proti tomu, kdyby mi mladí zaplatili nebo přispěli na dovolenou. Jelikož jsem zatím snacha, tak by manžel tchyni zaplatil dovolenou jen jednou a mohl by odjet s ní a já bych sama jela úplně nikam jinam.

  superkarma: 0 09.06.2008, 15:11:20
 23. avatar
  [69] IRISS215 [*]

  Tchýni mám sice celkem ráda, ale dovolenou bych teda určitě s ní trávit nechtěla a to se týká i celého příbuzenstva

  superkarma: 0 09.06.2008, 14:58:33
 24. [68] Mehteb [*]

  Jsem už tchyňka a docela si umím představit, že pojedu dohromady na dovolenou se svými dětmi a jejich manželkami. Ale to prosím se svým manželem. Mohla by tam být sranda a když by chtěli někam vyrazit, tak bych jim dítě pohlídala. Ale asi bych se jich napřed zeptala, jestli na to mají náladu. Daleko radši bych ale jela na dovolenou sama, bez dětí, bez vnoučat a bez manžela - to si myslím že by konečně byla dovolená !!!! Mohla bych se věnoat památkám na které ráda cestuji, mohla bych si ležet u moře a chodit kam se mě zachce... V opačném přípdě by to mohlo být také dost nudné - viz. pohlídej malou my večer jdeme tančit /i já sama ráda tančím/, pojď už domů, už jsi opečená dost, atd.......takže radši každý sám, výjmečně kdyby mě mladí o to požádali tak pojedu, ale dost si to rozmyslím !

  superkarma: 0 09.06.2008, 14:53:55
 25. [67] meggys [*]

  Já byla s mamkou manžela v zahraničí na dovolené 3 x. Po každé jsme jí to zaplatili (v tom problém nevidím), ale: poprvé to bylo super, další rok to bylo děsné přímo katastrofa (doslova nás sledovala na každém kroku). Další rok jsme ji znechucení po minulé dovolené nebrali a teď letos jsme na to už asi zapoměli a vzali ji zase a byl to zase děs. Takže odteď maximálně na víkend někde do Česka.

  superkarma: 0 09.06.2008, 14:31:46
 26. avatar
  [66] kareta [*]

  Lindaa: to zní pravděpodobně

  superkarma: 0 09.06.2008, 14:07:51
 27. [65] helča 65 [*]

  Já bych se podívala na problém z té druhé strany. Jsem tchýně už dlouho a s oběma snachami se snažím vycházet dobře. Nikdy bych se jim nevnucovala na společnou dovolenou. Naprosto bych nesnesla pomyšlení, že jsem někde trpěná a že se mladí musí kvůli mně omezovat. A už vůbec ne v případě, že bych měla přítele, se kterým bych mohla jet. Nemám nic proti tomu, když mladí mamince dovolenou zaplatí, nebo na ni přispějí, ale pojedeme každý zvlášť. Pokud nemůže váš manžel jet bez maminky, ať jede s ní, ale bez vás.

  superkarma: 0 09.06.2008, 13:44:11
 28. avatar
  [64] gerda [*]

  Lindaa: a víš, že jsi na to teď asi kápla?

  superkarma: 0 09.06.2008, 13:22:42
 29. [63] Lindaa [*]

  cmelda: Já bych rekla, ze manzela chytnul strach, po 18-ti letech POPRVE na dovolený sám s manzelkou. Takový ten pocit prázdnosti, kdyz deti vyletí z hnízda, co proboha budou sami dva celou dovolenou delat. A tak se snazí za kazdou cenu primet jiné, aby jeli s nima. A je ochoten to i zaplatit, jenom aby nebyli sami dva. A holt vlastní máma (bohuzel pro autorku) byla zrovna po ruce.

  superkarma: 0 09.06.2008, 13:15:48
 30. avatar
  [62] cmelda [*]

  Hm,manzelovi bych oznamila, ze muzeme-li to zaplatit jeho mamince a ta pojede s nami, pojede s nami tedy i moje maminka, tez ji to samozrejme zaplatime, protoze ona je taky jen jedna. A basta. At se manzel postavi ... treba na ucho. SOrry, ale takhle po 18letem manzelstvi podle mne nejedna manzel, ktery si se mnou chce konecne uzit dovolenou
  a nebo sbalit pulku nasetrenych penez, ze zbytku at mamince zaplati co hrdlo raci

  superkarma: 0 09.06.2008, 12:57:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme