Lenka z Olomouce se bojí, že už jí „dotikaly biologické hodiny“ a že už nikdy nebude mít vlastní dítě. Partner si přitom pořád dává na čas.
 
Moc si přeju dítě a mám na to nejvyšší čas. V září mi bude už 38 let a Miloš – můj o rok starší partner tvrdí, že na děti máme ještě čas. Prý nechce nic uspěchat a je se mnou šťastný i bez dětí. Pořád jsou pro něj důležitější jeho koníčky – hraje fotbal a rád cestuje. Já si ale myslím, že nám už moc času nezbývá.

Jsme spolu už devět let. Za celou tu dobu jsem ho nikdy nenutila ani do svatby, ani do dětí, ale teď už se vážně bojím. Nechtěla bych totiž, abychom skončili stejně jako naši dlouholetí přátelé:

Když už se David konečně rozhoupal a děti by teď chtěl, řekli doktoři jeho partnerce Markétě, že už by těhotenství neprobíhalo bez komplikací a dítě by nemuselo být v pořádku, a v podstatě jí naznačili, že je na mateřství stará. Teď si oba rvou vlasy a já se i trochu obávám, aby se David neobrátil jinam...

Když to chci s Milošem v klidu probrat, jen se tomu směje. Jsem z toho zoufalá – jedné mé kamarádce se na jaře narodilo miminko, a když se s ní sejdu, vždycky mě to pořádně rozhodí. Uvědomuju si, že už bych taky možná vůbec nikdy dítě nemusela mít.

Už jsem uvažovala o tom, že bych možná tajně vysadila antikoncepci a postavila Miloše před hotovou věc. Ale pak mi to zas nepřipadá fér. Nebo mám náš vztah ukončit? Devět let je devět let. Taky by se pak mohlo stát, že bych nikoho k sobě už nenašla, nebo bych potkala někoho, s kým by mi to neklapalo...

Říkám si, zda se má člověk rozejít s někým, koho miluje, jen proto, aby mohl mít dítě? Vím, že taky existuje adopce, ale když ještě můžu mít vlastní?  Poradíte mi, prosím?

Lenka, Olomouc

Psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková si však klade otázku, zda Lenka skutečně miluje svého přítele natolik, aby se kvůli němu vzdala dětí, a zda by takový vztah byl i nadále šťastný:

Umíte si svůj život představit bez dítěte? Pokud ne, pak to musíte příteli jasně říct. Vysvětlete mu, že jde o vaši společnou budoucnost, o prohloubení lásky. Někdy je třeba udělat rozhodnutí, které omezuje vlastním svobodu, jinak vztah ztratí na síle, zůstane nezávazný a nebude mít perspektivu.

Pokuste se zjistit, proč se váš přítel tak vehementně brání mít rodinu. Možná má jenom strach, že by nedokázal v roli otce obstát. Možná má pocit, že by pak byl pod tlakem, protože by musel být v zaměstnání úspěšný, aby finančně zabezpečil rodinu.

Nebo je věčným dítětem, které chce být opečováváno a nechce se o vaše city s nikým dělit. A možná, že v dětství trpěl nedostatkem lásky a nechce u svého vlastního dítěte opakovat chyby svých rodičů.

Jak vidíte, důvody, proč je takový, mohou být různé. Pokuste se společně najít cestu, jak ho jeho zábran a zbytečných obav zbavit. Ale nenaléhejte na něj příliš, aby neměl pocit, že s ním manipulujete.

Musím vás však rozhodně odradit od nápadu přestat bez jeho vědomí užívat antikoncepci. Kdybyste přece jenom viděla, že váš přítel názor nezmění, uvažujte, zda v tomto vztahu můžete být šťastná. A zda svého přítele milujete natolik, že byste se kvůli němu vzdala dětí.

Nebylo by pro vás přece jenom lepší udělat za vším tlustou čáru a sebrat odvahu k novému začátku s novým partnerem, který by odpovídal vašim přáním? Rozhodnutí je jen na vás...

Pište Ženě-in, co máte na srdci. Spolu s odborníky se pokusíme pro vás najít řešení vašich problémů.

Reklama