Bulvár

SOS: Soused je hulvát

sou

Chtěla bych vás poprosit, abyste poradili, co máme dělat a jak byste se zachovali vy.

Bydlím v domě už více než 25 let. Partaje se tady moc nestřídají, protože dům je starý. Staří nájemníci umřeli a bydlí zde jejich vnuci. S jedním z nich máme problém. Není to však žádný nezkušený mladík, je mu přes 40 let.

Když začal podnikat, udělal to tak, že zabral sklepy nájemníků a udělal si tam malou hospodu. Dům patřil městu a ON má všude známé. Prošlo mu to.

Pak jsme si všimli, že platíme nějak hodně za osvětlení společných prostor. To ON měl hospůdku napojenou na společný elektroměr... Opět se mu nic nestalo.

Loni jsme si dům konečně mohli koupit. ON sehnal právníka, který nám vše dá rychle do pořádku. Společenství nájemníků není dodnes hotovo.

Problém s ním máme proto, že jeho hospoda má otevřeno nonstop a jeho hosté jsou velmi hluční. V létě posedávají na chodníku u domu a svými poznámkami odrazují i mé návštěvy. Chodník nemá ani metr a půl a ON si tam dává stolky a židle. Na chodníku zapálí oheň a „grilují“ takto téměř celé léto víkend co víkend jídlo.

Teď v zimě, pokud má nějakou akci, jsou tak hluční, že ruší nejen nás, co bydlíme v domě nad ním, ale i ostatní lidi z ulice.

Tento pátek jsem to už nevydržela a v 22.30 zavolala Městskou policii. Poprosila jsem je, aby přijeli vícekrát, protože ON si z nich nic nedělá. Přijeli dvakrát, ale pokaždé hudbu a řev ztlumil tak na půl minuty. Zavolala jsem strážníky znovu. Nepořídili nijak.

Z Městské policie mi o půlnoci volali, že s ním nic nezmohli a podávají na něj stížnost na Městský úřad. Tam má ON ovšem své známé.

To, že dělá kolem domu neuvěřitelný binec, to nebudu rozepisovat. Že používá společný dvůr jako svůj prostor, kde si naváží cihly, palety, sudy a lahve, které tam nechá, to pominu.

Jak se mám zachovat, abych byla slušná k tomu nočnímu řevu?

Děkuji,
Átéčko


Že jde o rušení nočního klidu, to nám potvrdil i právník Stanislav Beran, který dále doporučil ověřit, zda jde o povolený zábor chodníku. K rušení nočního klidu nám řekl: Podle § 47 odst. 1 písm. b) zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích se přestupku dopustí ten, kdo ruší noční klid. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 1000 Kč. Pokuta se ukládá ve správním řízení a je možno ji ukládat opakovaně, tedy za každý jednotlivý případ rušení nočního klidu.

Zákon tedy mluví jasně, ale co dělat, když policie nepomůže? A úřady se stále vykrucují? Aby to nevypadalo, že si čtenářka Átéčko jen tak vymýšlí a chce uškodit sousedovi, poslal nám i starší stížnost jiného obyvatele domu a vyjádření Městského úřadu v Českém Těšíně... Pro zachování soukromí jsme skutečná jméno majitele hostince nahradili písmenem O.

Stížnost z loňského roku

Porušování městské vyhlášky, rušení nočního klidu
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda-li se bude opakovat situace z loňského léta, kdy téměř denně docházelo k rušení nočního klidu a porušování městských vyhlášek na ulici Dvořákové u pohostinství p. O. Tato budova patří městu (č. p. 178). V letním období sedí přímo na chodníku před restaurací (veřejném prostranství) 20-30 hostů bavících se do pozdních nočních hodin za doprovodu hlasité hudby. Brání v průchodu chodcům, průjezdu aut, hrají zde na silnici kopanou nebo zde provozují jinou obdobnou aktivitu (grilování atd). Močit chodí, kde je libo. Městská policie zde téměř denně jezdila, bohužel bez výsledků. Situace se opakovala znova a znova. Je přece nemožné, aby docházelo k mrháním penězi a času Městské policie, která má jiné práce dost. Tato provozovna není ani dle živ. zákona řádně označena, o hygieně ani nemluvě. Žádám o důrazné řešení vzniklé situace, která netrápí jednotlivce, ale všechny obyvatele ul. Dvořákova, Havlíčkova a okolních domů. Jsem již v důchodu, ale právo pořádně se vyspat snad v městě Český Těšín mám. Děkuji!

Odpovídá: Ing. Petr Chroboczek
Kontrola uvedeného pohostinství je zakotvená do pravidelných obchůzek strážníků MP a jsme si vědomí toho, že se zlepšujícím se počasím se budeme muset intenzivněji věnovat i této lokalitě. Dům, ve kterém je umístěno pohostinství, je v současné době předmětem prodeje a další využití nebytových prostor závisí na novém vlastníkovi.


Uběhl rok, dům patří nájemníkům, ale situace se nezměnila. Znáte tuto lokalitu v Českém Těšíně? Máte podobnou zkušenost ze svého bydliště? Co byste čtenářce Átéčko poradili?

   
20.01.2010 - Blog redakce - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [46] átéčko [*]

  linde — #44 Máš pravdu! Musím mít nejdříve něco v ruce a pak to rozjet.

  superkarma: 0 21.01.2010, 10:57:37
 2. [45] eternity [*]

  řešila jsem podobný problém. Diskotéku. Pravomocí to má řešit městský úřad (úřad městské části), který ovšem maximálně tak vydá vyhlášku, že se nesmí hllučet pod pokutou - a pokutu chlapík rád zaplatí - nebude vysoká. Mile jsem ale byla překvapena jednáním kanceláře ombudsmana, na kterou jsem se obrátila po internetu. Zástupkyně úřadu mi napsala soupis věcí, které musím oběhat a od kterých musím získat vyjádření (Městský úřad, hygiena). Pokud se tenhle kolotoč nesetká s odezvou, převezmou to oni. Mají to v balíku hromady podobných stížností... a nemazlí se s nimi.

  superkarma: 0 20.01.2010, 21:47:53
 3. avatar
  [44] Linde [*]

  oslovit více úřadů, to už se rozjede - hygienu (rozhodně), obchodní inspekci, živnostenský úřad (tam určitě), finanční úřad, městký úřad, případně i krajský(stojí za zkoušku) a podobně, nejlépe napsat universální dopis a vypsat v něm, kolik bylo příloh a rozdělovník -kolika institucím to přišlo. Na některých úřadech si asi budou ťukat na čelo, proč je s tím otravuješ, ale ti ovlivnění se zaleknou, že to neleží jen u nich. Sice tě asi čeká pořádné vyřizování  a dokazování, ale jak už se to spustí, mohlo by se to hnout. Do příloh vlož zápisy jednání od Městské policie a kopie (!) všech úředních papírů k danému problému, nějaké fotky a důkazy....

  Přeji hodně zdaru ! Sml79

  1. na komentář reaguje átéčko — #46
  superkarma: 0 20.01.2010, 20:16:47
 4. [43] FAXÍK [*]

  musí vás být víc, aby jste si stěžovali a něco se začalo dít!

  superkarma: 0 20.01.2010, 16:50:07
 5. avatar
  [42] vodfon, kolie [*]

  catcat — #30 S tou hygienou to zkusím!!!!!!!Sml59 A reklama v televizi, by nebyla špatá!!!!!!!!Sml80Sml80

  superkarma: 0 20.01.2010, 15:02:12
 6. avatar
  [41] monca13 [*]

  Átéčko, pokud tam chceš zůstat bydlet, taky bych doporučovala Občanské judo. Raději než třeba Černé ovce apod., Nova má přece jen největší sledovanost. A Občanské judo opravdu pomáhá a sledují, jestli se něco po odvysílání jejich pořadu změnilo. Soused by měl z ostudy kabát a "kamarádi" na úřadech by mu nepomohli, reportéři by si zašli i na ty úřady a žádali by vysvětlení. Takže pokud máš odvahu, držím ti palce.

  superkarma: 0 20.01.2010, 14:37:50
 7. [40] macamala [*]

  átéčko — #39 Nikdo, to dobře vím. I kdyby nebyli nějak spojeni, tak lidi si prostě dělat problémy nechtějí.

  superkarma: 0 20.01.2010, 14:25:04
 8. avatar
  [39] átéčko [*]

  macamala — #38 Náš dům má tři podlaží. V prvním bydlí majitel bytu, ve druhém soused, kterému ten první dluží údajně nějaké peníze, pak my a nad náma je byt, kterého majitel si postavil vlastní bydlení.

  Kdo proti němu bude něco sepisovat. Dobře, já. Kdo mě podpoří?

  1. na komentář reaguje macamala — #40
  superkarma: 0 20.01.2010, 14:13:12
 9. [38] macamala [*]

  Je mi zle , když sama z vlastní zkušenosti vím, že problém, kdy chce člověk klid a má na něj i právo, je tady téměř neřešitelný. Úřady to řešit NECHTĚJÍ. Ložnice nad hernou - to je peklo na zemi. Sama mám podobnou zkušenost - jen si v pronajatém bytě jedna dáma dělala diskotéky poté, co v hospodách sebrala všechny řádně opilé jedince. Klidně ve 3 ráno. Slušné požádání o klid ignorovala slovy: Co bys chtěla, krávo jedna! Ostatní sousedi na mou výzvu, že by se to řešilo přes úřad, odpověděli, že oni nic neslyší. Naštěstí její odpor k řádné práci a ranní nevolnosti po propité noci vedly k nedostatku financí na podnájem.

  Pokud se do "odboje" zapojí víc lidí, je větší šance. I když v našem státě??? Toť otázka.

  1. na komentář reaguje átéčko — #39
  superkarma: 0 20.01.2010, 13:43:37
 10. avatar
  [37] wich [*]

  Atéčko, tak mě napadá... kamarádova teta je tuším ředitelkou nebo zástupkyní ředitele naší krajské hygienické správy, pokud bys podávala stížnost a postoupilo by to tam, mohla bych mu zkusit sdělit tvůj problém...

  superkarma: 0 20.01.2010, 13:30:55
 11. avatar
  [36] Edmund [*]

  vodfon — #27 Ty musíš mít vykřičník na klávesnici už špatně vidět od nadužívání.

  superkarma: 0 20.01.2010, 13:25:13
 12. avatar
  [35] átéčko [*]

  OlgaMarie — #33 Víš z čeho mám strach? Že budu taky hulvát. Budeme tady po sobě řvát a dělat si naschvály. A to já opravdu nechci.

  Už mě napadlo, prodat náš krásný čtyřpokojový být početné romské rodině a odstěhovat se hodně daleko...

  superkarma: 0 20.01.2010, 13:15:48
 13. avatar
  [34] SENSITIVESKIN [*]

  jo,dnešní svět je pouze o penězích a mě se z toho chceSml43

  superkarma: 0 20.01.2010, 13:10:40
 14. avatar
  [33] OlgaMarie [*]

  catcat — #28 Proč by zas slušný člověk měl ustoupit hajzlovi? Chápu strach, ale kam se strachem společnost dojde, pokud se všichni budeme bát? Tady je asi každá rada hódně drahá.

  1. na komentář reaguje átéčko — #35
  superkarma: 2 20.01.2010, 13:06:25
 15. avatar
  [32] átéčko [*]

  xasxas — #31 catcat — #30 Asi to udělám. WC tam má, ale hosté čůrají venku na chodník. Vyfotím to ve sněhu. Ráno tam bývá často nablito.

  superkarma: 0 20.01.2010, 13:01:10
 16. [31] xasxas [*]

  Určitě bych se obrátila na hygienu, u nás byla taky jedna hospoda, byla mimo obytný dům, ale hluk byl všude kolem. Stačilo pár stížností u různých orgánů a nakonec to zavřela hygiena kvůli "nízkým stropům". Myslím, že problém s odvětráváním, hluk, toalety atd. By nebyl špatný důvod pro zavření. Hygienici jsou na jednu stranu dobré potvory... Oni už to zmáknou. Hygienická pravidla jsou i u nás naštěstí dost přísná. Eventuelně, pokud s tím policie a městký úřad nehodlá nic dělat, podat stížnost k vyššímu orgánu (kraj, ministerstvo), že v tom mají "bordel" - nereagují na opakované stížnosti atd. Popřípadě podezření na podjatost úředníků.

  1. na komentář reaguje átéčko — #32
  superkarma: 0 20.01.2010, 12:38:17

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] catcat [*]

  vodfon — #29 zkuste tu hygienu, je to zadara, nic tím nezkazíte. Neboj, to se zmákne!

  1. na komentář reaguje átéčko — #32
  2. na komentář reaguje vodfon — #42
  superkarma: 0 20.01.2010, 12:10:49
 2. avatar
  [29] vodfon, kolie [*]

  catcat — #28 Všichni si už dva roky stěžujeme. A zbytečně!!! Největší stěžovatelku vystěhovali, oni, do lepšího!!Sml80

  1. na komentář reaguje catcat — #30
  superkarma: 0 20.01.2010, 12:01:17
 3. avatar
  [28] catcat [*]

  vodfon — #27 tak jestli máš strach, tak to se rovnou odstěhuj, tak se žít nedá. Copak to vadí všechno jen tobě? Jsou tam i další nájemníci, tak se domluvte. Nenechte se zničit jedním pitomcemSml48

  1. na komentář reaguje vodfon — #29
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #33
  superkarma: 0 20.01.2010, 11:54:56
 4. avatar
  [27] vodfon, kolie [*]

  catcat — #26 Já už mám strach, aby se nemstil a neotrávil psy, nebo rozmlátil auto. Parkujeme hned vedle něho!

  1. na komentář reaguje catcat — #28
  2. na komentář reaguje Edmund — #36
  superkarma: 0 20.01.2010, 11:49:21
 5. avatar
  [26] catcat [*]

  vodfon — #23 na ministerstvu asi tak moc známých mít nebude... A ministerstvo je nadřízený orgán hygieny. Neboj se, a zkus toSml67

  1. na komentář reaguje vodfon — #27
  superkarma: 0 20.01.2010, 11:42:12
 6. avatar
  [25] vodfon, kolie [*]

  OlgaMarie — #24 Já jsem až ze Severní Moravy!

  superkarma: 0 20.01.2010, 11:36:28
 7. avatar
  [24] OlgaMarie [*]

  vodfon — #23 Někdo z redakce by mohl udělat rozhovor s nějakou hygienickou stanicí, jak postupují a přešetřují obdobné stížnosti.

  1. na komentář reaguje vodfon — #25
  superkarma: 0 20.01.2010, 11:27:15
 8. avatar
  [23] vodfon, kolie [*]

  catcat — #21 To je velice vlivný člověk, ten si to zařídí všude!!!!!!!Sml80

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #24
  2. na komentář reaguje catcat — #26
  superkarma: 0 20.01.2010, 11:21:29
 9. avatar
  [22] vodfon, kolie [*]

  Lukáš Čejka — #20 Nedráždit!!!!!!!!!!Sml57Sml80

  superkarma: 0 20.01.2010, 11:17:54
 10. avatar
  [21] catcat [*]

  Stačí stížnost na místně příslušnou Krajskou hygienickou stanici na hlučný provoz hospody, nedostatek WC, nedostatečné nebo nezajištěné odvětrání provozovny atd. A stěžovat si opakovaně. Člověk si může stěžovat klidně pod plným jménem a adresou, hygiena "nepráská", bude se proměřovat hluk přímo v bytě a je to běh na dlouhou trať, ale je to řešitelné. Ještě také závisí na tom, jak to má dotyčný zkolaudované, přesně k jakému účelu. Prostě jak se to pak jednou rozjede, známosti z úřadu už nemají tak moc šancí to zamést pod koberec...Sml79

  1. na komentář reaguje vodfon — #23
  superkarma: 0 20.01.2010, 11:16:37
 11. avatar
  [20] Lukáš Čejka [*]

  Nonstopy jsou fajn, kam jinam jit kdyz hospoda zavira a svitani je jeste daleko. Sml57

  1. na komentář reaguje vodfon — #22
  superkarma: 0 20.01.2010, 11:00:32
 12. avatar
  [19] vodfon, kolie [*]

  A stěhovat se nemůžu! Jsou tam krásné čtyřpokojové byty. Tam je jinak krásné bydlení! Mimo centrum!Sml80Jedině, že by mi dali taky dali něco lepšího, jako té sousedce!Sml30 Ale ta tam byla deně, i v noci! To byla učitelka!Sml16

  superkarma: 0 20.01.2010, 10:45:17
 13. avatar
  [18] vodfon, kolie [*]

  Tam mají ochrannou ruku!!!!!!!!!Sml80Kolikrát jsme volali MP, ale oni jsou s policií jedna ruka! Věčně u nich sedí na návštěvě!!Sml80

  superkarma: 0 20.01.2010, 10:40:04
 14. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  vodfon — #15 Tak to napráskej, že nalejvají podnapilým. V Norsku jsem zažila hospodskou, jak seřvala partu hlučných Němců. Ztichli a vypadli od nedopitého piva. My Češi jsme jen zírali.

  superkarma: 0 20.01.2010, 10:33:43
 15. avatar
  [16] vodfon, kolie [*]

  Ještě dodatek!Sml80 Pod ložnicí mají hernu!!!Sml80 Ty zvuky těch automatů, to je na zbláznění!!!!!!!!!!!!Sml80

  superkarma: 0 20.01.2010, 10:19:57
 16. avatar
  [15] vodfon, kolie [*]

  To mi něco připoníná. V našem domě v přízemí udělali, hernu i s hospodou, taky nonstop!Sml15 Za barákem na našich, už zničených lavičkách sedí do rána ožralci. V pískovišti mají bar!Sml15 Za hospodou mají posezení, já mám okna nad nima! Jsem ve druhém patře!  Paní, která byla pode mnou si pořád stěžovala! Tak jí dali náhradní byt i s balkonem. Její byt si vzali oni a pronajímajího!!!Sml80Takže si nikdo nestěžuje!!!Sml80Nejhorší to je v létě! Sedí nám pod oknama ožralci, až do rána!!!!!!!Pořád si stěžujeme, ale majitel je velice vlivný člověk!!!!!!!!!!!!

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #17
  superkarma: 0 20.01.2010, 10:15:17
 17. [14] Osmimetrová anakonda visící na větvi [*]

  Delli2 — #12 Jojo, taky jsem to chtěla napsat. Nebo Reportéři ČT. Oni by na něj ještě něco vyštrachali, event. na někoho na MÚ, kdo je s ním jedna ruka... Teď je otázka, jestli by to nevyznělo naprázdno jako většina reportáží např. o úplatkářích a jiných společenských zvrhlících Sml31. Ale za pokus to stojí!!

  superkarma: 0 20.01.2010, 09:53:58
 18. avatar
  [13] wich [*]

  OlgaMarie — #5 Také jsem doporučovala atéčku hygienu, když psala, že to prase větrá hospodský smrad do společných prostor a někomu to jde až do bytu Sml31

  superkarma: 0 20.01.2010, 09:38:38
 19. avatar
  [12] Delli2 [*]

  Jestli s tím opravdu nejde nic jinýho dělat, taky bych to dala do občanského džuda..Sml22.. Myslím, že jakmile je to jednou v tv, tak známí neznámí, určitě se to hne....Sml16

  1. na komentář reaguje Brenda Volšová — #14
  superkarma: 0 20.01.2010, 09:14:13
 20. [11] Bébina [*]

  Jezis to bych se zblaznila. Me muze jebnout i kdyz sousedi v lete griluji na zahrade do takovych 11 vecer. Ja mam rada absolutni klid. Co takhle na nej poslat financak, jestli ma v poradku dane? Pak me take napadlo zakoupit ve zverimexu par svabu pripadne potkanu (bacha ne bilych, ale hnedych), nekde to vypustit na zachode hospody a poslat stiznost na hygienu.

  superkarma: 0 20.01.2010, 08:58:10
 21. avatar
  [10] rusalka2008 [*]

  Vím, co to je, když někdo řve před domem celou noc, a znám i tu bezmoc...  Je to fakt na odstěhování - v tomto státě bohužel slušnost není zrovna výhrou a lumpům pšenka jenom kvete... Sml80 

  superkarma: 0 20.01.2010, 08:54:28
 22. avatar
  [9] Alenka0010 [*]

  Jedině jak píše femme...stěžovat si u nadřízeného orgánu, potažmo v televizi, ale nesmí ti vadit, že budeš medializovaná a bude tě znát celá republika (na což já osobně žaludek nemám). Pokud to nepomůže, tak jedině se odstěhovat, nic jiného. Řešili jsme se sousedy taky různé poblémy a bohužel nám bylo řečeno, že na tohle jsou zákony krátké, na prvním místě ve všem je svoboda každého člověka a vše se řeší, až se něco stane (např. vyhoří barák, stane se vražda a tak podobně).

  superkarma: 0 20.01.2010, 08:23:46
 23. avatar
  [8] femme [*]

  Městský úřad na to kašle? Tak pošlete stížnost na jeho nadřízený orgán, a nebo to dejte pořadu "Na vlastní oči", nebo "Občanské džudo" Sml58

  superkarma: 0 20.01.2010, 08:09:28
 24. avatar
  [7] kozicka [*]

  Dneska se stěhovat není žádná sranda a kdo by to pak koupil? Každý se půjde podívat, uvidí, uslyší.

  superkarma: 0 20.01.2010, 08:06:06
 25. [6] Hanule [*]

  Také doporučuji odstěhovat se - s úřady nic nesvedeš.

  superkarma: 0 20.01.2010, 07:30:40
 26. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Zarazila mě ta elektřina.  Co voda a teplo? Co odhlučení a větrání? Snad ty prostory musel někdo schválit.  Nešlo by se obrátit na hygienickou stanici?

  1. na komentář reaguje wich — #13
  superkarma: 0 20.01.2010, 07:09:00
 27. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  A máš nějaký doklad v ruce, že jste to řešili již na místním úřadě a zbytečně?

  Pokud ano, sepiště se sousedama petici, s tím, že nad ním drží místní úřad ruku a předejte to na krajský úřad Sml80, oni s tím pohnou zaručeně Sml67

  Chce to ale, aby jste byli v domě jednotni a všichni to podepsali Sml67

  superkarma: 0 20.01.2010, 06:58:07
 28. [3] Anime Otaku [*]

  Nevím, v tomhle případě bych se stěhovala... Je to sice hloupé, že musí odejít slušní lidé, ale bohužel je to tak

  superkarma: 0 20.01.2010, 06:46:41
 29. avatar
  [2] enka1 [*]

  Už vím, proč Tě bolí hlava.

  Poctivou a úřední cestou to jde velice těžko. Napadají mě jen podlá řešení - projímadlo do trubek, nějaká hustá pomluva, aby se hosté nehrnuli........jenže na to nemá každý nerv, co?

  superkarma: 0 20.01.2010, 06:36:19
 30. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Podobne problemy mela kamaradka v Teplicich. Z chronickeho nevyspani ji zacalo sibat a dopadlo to tak, ze to byla ona, kdo se stehovalSml15

  superkarma: 0 20.01.2010, 06:22:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme