Na Ženu-in se obrátila čtenářka qwerta s „banálním“ problémem.Vadí jí časté malicherné hádky s manželem, které jsou u nich doma na denním pořádku. I když se „bouřka“ vždycky brzy přežene.

 

Jsme spolu s manželem už dva roky a naše hádky jsou čím dál tím prudší. Vždycky se sice usmíříme, ale nevím, co bude dál.

Přitom se máme oba velmi rádi a také jsme se opravdu z lásky brali. Když ale musíme společně řešit nějaký problém, Mirek musí mít vždycky navrch a je přesvědčený, že jedině on má pravdu.

 

To se zase samozřejmě nelíbí mně, a tak se bráním. Vznikne z toho pokaždé nemilosrdný boj kdo s koho.

Potom spolu dlouho nemluvíme, ale nakonec se zase udobříme, což je pak na celé té hádce to nejkrásnější. Jenomže i hezkých pocitů z usmíření je čím dál tím míň.

 

Nedávno jsme však začali plánovat rodinu, a tady je hlavní problém, který mě trápí. Nerada bych, aby naše dítě žilo v takovém neklidném prostředí. Ono by jistě nechápalo, že i když na sebe křičíme, tak se máme vlastně pořád hrozně moc rádi.

 

Co mám dělat? Jak mám reagovat? S Mirkem bych se rozhodně rozejít nechtěla.

 

qwerta

 

Psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková se domnívá, že domácí třenice způsobilo to, že partneři – manželé – ještě nemají rozdělené rodinné kompetence.

Oceňuji váš zodpovědný přístup k plánovanému rodičovství.

V neklidné atmosféře, kterou popisujete, by se hezky nežilo nejenom vašim dětem, ale i vám samotným.

V partnerském soužití samozřejmě vznikají neshody, konflikty a napětí, které často vyústí v hádku. Mám na mysli ty běžné, které nejsou projevem skrytého nepřátelství, potřebou druhého ponížit nebo ranit.

 

Vaše hádky jsou ale mocenským bojem, jak uvádíte.

 

V prvním roce soužití opravdu dochází k „rozdělování moci“. Prakticky to znamená určit, kdo z partnerů má v té které oblasti rozhodovací právo. U vás k rozdělení ještě nedošlo. Jste oba příliš dominantní a nechcete se podřídit.

 

Společný život vyžaduje kompromisy a je třeba se domluvit. Začněte v oblasti chodu domácnosti. Podejte návrh a pak o něm diskutujte. Učte se zvažovat názor toho druhého. Cílem je dohoda a základem ochota ustoupit v zájmu klidnějšího soužití.

 

Hádáte se často s manželem? Myslíte si, že hádka vztahu prospěje? Máte doma rozdělené kompetence, do kterých si navzájem nezasahujete?

Reklama