„Jak se vede?“ nakoukla jsem napřed do kočárku, a pak se podívala na svou kamarádku. Byla bledá, s kruhy pod očima, a vypadala sklesle. Posteskla si, že se vůbec nevyspí, protože její syn se každé dvě a půl hodiny budí hlady.

kojení

Už si neví rady a cítí se vyčerpaná. Jako každá novopečená maminka kojí, ale má pocit, že něco dělá špatně. Její syn Honzík při kojení vždycky usíná a nestačí se pořádně nasytit. Nepomáhá ani buzení. Může do něj „žďuchat“, šimrat ho na nose, aby zůstal vzhůru, ale není to nic platné. Vždycky usne jako dudek, ale za pár hodin se zase vzbudí, protože má hlad.

Začala to tedy řešit lahvičkou.

Odstříká mateřské mléko, nalije ho do lahvičky s dudlíkem, a teprve pak Honzíka nakrmí. Jedině tímto způsobem vypije mléko bez problému a je schopen usnout i na čtyři hodiny v kuse. Jenomže tohle řešení považuje za nouzové a má pocit, že něco dělá špatně. Má obavy, že se takhle Honzík nenaučí pořádně sát z prsu, zleniví, zvykne si na pohodlí, ale za chvíli nebude chtít kojit vůbec. Pro něj by to bylo možná řešení, ale jeho matce to přijde škoda, nehledě na to, že jí tenhle způsob krmení nevyhovuje.

Zatímco jiné matky přiloží dítě, to se napije a oba mohou klidně spát, jí celý proces s odstříkáváním, přeléváním a krmením zabere spoustu času, takže kolem něj stejně skáče skoro celou noc.

Nic moc jí neporadila ani dětská lékařka, která tvrdí, že má být trpělivá, a rozhodně nemá kojení vzdávat. Chlapeček se narodil pár týdnů před termínem, takže má ještě pořád co dohánět. Zatím jsou mu teprve tři měsíce, je ještě maličký a nemá tolik sil, ale časem se také naučí pořádně sát a intervaly mezi kojením se budou prodlužovat.

Já bych jí poradila, aby se střídala s manželem. Tedy ne aby kojil, to je jasné, ale může čas od času vstát a odstříkaným mlékem nakrmit syna on.

Na to se moc netvářila, protože podle ní jeden nevyspalý a vyčerpaný v rodině stačí. Zatěžovat tím ještě manžela jí nepřišlo zrovna rozumné.

A tak jsem jí slíbila, že se obrátím na naše čtenářky a požádám o radu.

Co byste mé kamarádce poradily, milé maminky, ženy-in? Řešily jste někdy podobný problém? Má vydržet a kojit, nebo přejít na dudlík? Jaké máte zkušenosti s usínáním dítěte při kojení?

Reklama