.

SOS: Potřebuji pomoc!

Cestování

SOS: Potřebuji pomoc!

telegrafSave Our Souls! Zachraňte naše duše! Přesně před sto lety zazněl poprvé z moře tento signál. Kolik lidí se díky němu dočkalo pomoci? Kolik lidských životů nebylo zmařeno?

Nouzový signál v Morseově abecedě vyslal poprvé během své plavby po moři parník britské společnosti Cunard-Line Slavonia. Stalo se tak 10. června roku 1909 během cesty na Azorské ostrovy.

Zavedení signálu SOS, které v sobě skrývá zkratku Zachraňte naše duše (Save Our Souls), se projednávalo už na mezinárodní konferenci o bezdrátové telegrafii v Berlíně v roce 1906. O dva roky později schválily tísňový signál státy účastnící se námořní dopravy.

Předchůdcem a také pozdějším konkurentem SOS byl signál CQD (Come Quick, Distress = přijeďte rychle, nouze), který byl údajně prvním nouzovým signálem používaným v bezdrátové telegrafii. Oznámení o tomto kódu vyšlo v oběžníku Marconiho společnosti Marconi International Marine Communication Company v roce 1904. Kód CQD byl ale později nahrazen mezinárodně uznaným signálem SOS, který byl v Morseově abecedě snadněji a rychleji vysílatelný.

S přechodem od telegrafie k přenosu hlasu praktický význam signálu SOS poklesl. Použití Morseovy abecedy jako prostředku tísňového volání pro velké lodi s výtlakem nad 300 tun bylo proto před deseti lety – 1. ledna 1999 – oficiálně zrušeno. Telegrafický přístroj na palubách velkých plavidel byl nahrazen anténami satelitního a radiového spojení.

Nově používaný Global Maritime Distress and Safety System (Globální navigační družicový systém, přesně:globální námořní tísňový a bezpečnostní systém) – GMDSS – je ale příliš nákladný a menší plavidla si jeho zavedení nemohou dovolit. Pobřežní stanice proto dodnes drží dnem i nocí pohotovost u přijímačů, aby mohly včas reagovat na prosbu o pomoc prostřednictvím tradičního volání: SOS!

   
10.06.2009 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [4] naru [*]

  pekny clanek i komentare!

  superkarma: 0 11.06.2009, 14:43:52
 2. [3] Aggata [*]

  Solei — #1 Zrovna jsem chtěla napsat tentýž kometář k tomu, proč se vysílá SOS a že to nic ve skutečnosti neznamená.

  superkarma: 0 10.06.2009, 11:30:20
 3. avatar
  [2] Solei [*]

  ještě se naučit psát a bude to dobrý

  superkarma: 0 10.06.2009, 10:41:08
 4. avatar
  [1] Solei [*]

  SOS neznamená "Save Our Souls" tato slova byla doplněna až poté co bylo smluveno, že tento signál bude znamenat volání o pomoc. SOS v Morseově abecedě bylo vybráno pro nezaměnitelnou kombinaci teček a čárek, která jsou velmi nekomplikovanké.

  1. na komentář reaguje Aggata — #3
  superkarma: 0 10.06.2009, 10:33:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme