Domácnost

SOS: Poraďte, můžu už vysadit plamínky?

Milé ženy-in, obracíme se na vás o pomoc a radu. Máte zkušenosti s pěstováním květiny Clematis, známé také pod názvem Plamínek? Naše čtenářka Maja by chtěla vědět, zda ji vysadit už nyní, nebo počkat.

Těšila jsem se na jaro, jak si vysadím kytky. V zahradnictví už jich mají plno, proto jsem si koupila 4 vyrašené plamínky. Chci je dát k plotu, aby mi v létě pěkně kvetl.

Poraďte mi, můžu je už vysadit, nebo mám počkat po zmrzlých? Jaké s nimi máte zkušenosti?

Díky, Maja

Milá Majo, určitě se najde spousta dobrých rad, jak tuto krásnou popínavku pěstovat. Já jsem ji měla na balkoně v květináči a zazimovala jsem ji v chladné světlé místnosti. Už vyráží výhonky, ale také se ji bojím umístit už teď na balkon, aby nezmrzly. Na zahradě mám „staré“ sazenice z loňska, které jsem dostala od sousedky, a zatím nejeví známky „života“, tak bych i já uvítala nějakou radu. Mám ještě počkat, nebo je vykopat a vyhodit?

Jaké máte zkušenosti s pěstováním „Plamínků“? Poradíte?

   
28.03.2011 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [7] Lojen [*]

  Zuzča — #6 my máme plamének snad dvacetiletý, nikdy se nestříhal. Přežil by to vůbec po těch letech?Sml80

  superkarma: 0 28.03.2011, 20:04:43
 2. avatar
  [6] Zuzča [*]

  loni jsem nestříhala, a kvetl, letos jsem ho ostříhala skoro u země, tak jsem zvědavá.

  Tak jsem našla: DUBEN:

  U raných plaménků oceňujeme nejenom krásné barvy květů, ale i jejich splývavý vzhled. Tyto plaménky (Clematis alpina, C. macropetala) se šplhají so nižších větví stromů a keřů, po nízkých zídkách anebo je lze pěstovat v nádobách. Jejich sestřich je snadný. Odstraňují se jen nežádoucí výhony a slabé či suché stonky. Čas od času neuškodí, sežízneme-li na jaře celou rostlinu u země. Plaménky  mají rády každoroční nastýlku kompostu či hnojiva k bázi, nejlépe koncem zimy.

  1. na komentář reaguje Lojen — #7
  superkarma: 0 28.03.2011, 19:27:03
 3. [5] tetička25 [*]

  Klára Křížová — #4 Ne klidně v dubnu vysadit, některé ranné už kvetou v květnu. Tento týden bych ještě nevysazovala, protože stále předpovídají na každý den ranní mrazíky, ale příští týden už ano. Mě teď vysazeným koupeným petrklíčům v truhlíku omzly květy a těm petrklíčům co byly na záhoně květy neomzly.

  Musíte myslet na to, že ty nově koupené plaménky byly doteď v prodejně a ne venku,tak budou trochu choulostivější než ty, co přezimovaly venku na zahradě. Ty co jsou už v zahradě, tak budou vyhánět z loňských starých výhonů, my máme odrůdu co se nestříhá, ale jsou i odrůdy co se stříhají asi tak na 30 cm od země.

  superkarma: 0 28.03.2011, 11:46:30
 4. [4] Klára Křížová [*]

  tetička25 — #2 To znaměná do zmrzlých nevysazovat?

  1. na komentář reaguje tetička25 — #5
  superkarma: 0 28.03.2011, 11:21:52
 5. [3] Klára Křížová [*]

  To by mě taky zajímalo, stříháte je? Mě některé už pučí, mám je na zahradě, ale vím, že některé se stříhají hodně a některé jen tak středně. A samozřejmě jsem zapomněla, jak se ty moje odrůdy jmenují Sml67Sml30 Takže stříhám tak napůl....

  superkarma: 0 28.03.2011, 11:20:57
 6. [2] tetička25 [*]

  Záleží na místě bydliště v ČR. Např. v Šindelové na Sokolovsku bude mrazík klidně ještě v květnu. Já bych se vysazení nebála. Máme clematis na zahradě několik let a kvete pravidelně, ale zatím neraší, takže s tím na zahradě určitě počkat, probouzí se to zatím pomalu, záleží i na odrůdě, jestli kvete už brzy v květnu nebo až déle spíše konec května či začátek června, ty pak mají ještě čas.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  superkarma: 0 28.03.2011, 11:01:18
 7. avatar
  [1] *modrá [*]

  tak to by mě taky zajímalo

  superkarma: 0 28.03.2011, 10:52:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme