Vztahy

SOS Poraďte mi co s tchýní

Dobrý den, milá redakce a čtenářky ženy-in,
Chtěla bych se zeptat na váš názor nebo radu na jednu událost, která zásadně změnila můj život.

Začalo to seznámením s mým už nyní manželem. On byl z Prahy a já jsem bydlela v malé vesničce políž Ostravy. Dlouho jsme za sebou dojížděli na prázdniny, dovolenou… Manžel bydlel u rodičů v docela malém bytě. S jeho rodiči jsme se dobře snášeli, ale to jsem ještě ani netušila, co se stane. Postupem času jsem se k mému manželovi přestěhovala. S jeho rodiči jsme se snášeli dobře. Zato moji rodiče těžce nesli můj odchod z domu, a tak jsme se pohádali a skoro rok jsme se neviděli.

Všechno probíhalo dobře, všichni jsme se snášeli v pohodě. Samozřejmě že jsme tam nechtěli zůstat napořád. Hledali jsem si byt, ale v Praze… Bylo to těžké, ale snažili jsem se. Pak se to stalo, jeho máma začala navštěvovat psychologa… Nevím, jak se to stalo, ale její nálady se potom začaly měnit podle toho, jak foukal vítr, nebo co si zrovna přečetla v časopisech. Šlo to s ní z kopce… denní výbuchy kvůli špinavé lžičce ve dřezu byly na denním pořádku. Jako vrchol všeho se přihlásila k sektě. No já nevím přesně, jestli je to sekta... ale čtě si nějaké texty, které zavání tím, že se ta organizace snaží manipulovat lidmi a vytáhnout z nich co nejvíce peněz…Tak jsme to nějak ignorovali, já i můj manžel…ale bylo to čím dál horší.

Pak jsem jednoho dne zjistila, že jsem těhotná. Měla jsem hroznou radost, i když jsme dítě neplánovali, moc jsem se na něj těšili. Ale byt se nám pořád nedařilo najít. Musím říct, že celé moje těhotenství probíhalo ve stresu… kdy příjde další výbuch tchyně, kdy mám zase bude vyčítat nedostatečnou vděčnost. O dítěti jsem řekla i mým rodičům, ti byli ku podivu nadšeni. Moc mě podrželi, i když jsem od nich byla tak daleko. Pomohli mi s výbavičkou, kočárkem atd. Také mám nabízeli, že k nim můžeme jít bydlet. Mají dvoupatrový rodinný domek, ve kterém horní patro je opuštěné a nikdo ho nepoužívá. Ale manžel by tam těžko hledal práci. Tak jsme zůstávali bydlet u jeho rodičů. Po narození naší drahé Izabely se sitace na chvíli změnila, všechno bylo v pohodě, tchyně se uklidnila, byla ráda, že je babička. Že bude pomáhat hlídat, vozit kočárek. Musím podotknout, že kočárek vozila jen jednou a že nikdy nehlídala. A to už je naší holčičce 7 měsíců.

Rána přišla po vánocích. Holčička se narodila na začátku prosince. Vánoce byly v pohodě jakoby nic. Tchýně mi ale nějakou dobu po Novém roce napsala SMSku, že se mám odstěhovat. Že se nebude omezovat a že má špatné zdraví. Dokážete si to představit? s ani ne 6týdenním miminkem nemít kam jít. Tak jsem jela s mimi vlakem pětihodinovou cestu až k mým rodičům.
Manžel zůstal v Praze a hledal byt. U rodičů jsem strávila tři týdny, než můj miláček našel byt. Ani si nedokážete ta muka představit. Ten můj vztek a bezmoc. A ještě do toho moji rodiče mi říkali, že to věděli, že to tak dopadne.

Mezi tím mi tchyně mi napsala, že to tak nemyslela a že se mám vrátit. Což bych neudělala ani náhodou. Když jsem se po těch 3 týdnech vrátila do nového bytu, je to malý by,t garsonka nedaleko bytu jeho rodičů, ale já jsem byla moc šťastná, nám to zatím stačí. Je to tu moc hezké. A konečně jsme mělli klid. Ale pak začali chodit omluvné SMSky od tchyně. A že chce vidět vnučku a že to tak nemyslela, že je smutná atd. Nevěděla jsem, co jí mám odpovědět, tak jsem neodpovídala vůbec.

Pak mi přišla SMSka, že všechny moje věci, které jsem si u nich ještě nechala, mám venku u popelnic a že si to mám vzít, než to někdo ukradne. Tak jsem tam šla, vzala jsem 4 obrovské pytle oblečení a šla jsem domů. Ale to už jsem nevydržela a napsala jí, že je hrozná a tak. No ale nakonec jsem si řekla. Že bude možná lepší, když se nebudeme hádat a tak jsem navrhla manželovi, že bychom mohli přijmout pozvání na večeři, na kterou nás zvala. No tak jsme tam šli, ona se tvářila jako že nic. Chovala si Izabelu a tak. Teď občas zajde na návštěvu. Donese jídlo a tak. Ale mně to nedává spát.

Když vím, co udělala, jak nás vyhodila, chce se mi brečet, vytrhnout jí moje dítě z náruči a utéct daleko a nikdy se s ní už nevidět. Drásá mi to srdce. Nevím, mám to překousnout, kvůli všeobecnému klidu, nebo udělat to, k čemu mě nutí mateřský instinkt.

Prosím vás tímto o radu a názor. Máte podobnou zkušenost? Moc mě to v duchu trápí a nevím, co dál.

P.S: Promiňtě mi chyby adt. Když tohle píšu, mám slzy v očích.

Děkuji ANCHELITA


Milá Anchelito, vím, že asi můj názor ti radost neudělá, ale kvůli dětem bych konflikt nevyvolával. Držel bych se sice stranou, ale babičku bych dětem zachoval. I když úplně bych si dělat na hlavu nenechal...

   
21.07.2005 - Láska a vztahy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [53] kubalova [*]

  Anchelita: Tak vyhazuj dál a nenech se zblbnout,ani to neotvírej.Třeba se tchyně ještě vzpamatuje.Držím palečky a občas si na mě vzpoměň a dej vědět,jak se to vyvíjí.

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:38:31
 2. avatar
  [51] kubalova [*]

  Anchelita: Neblbni,nebuď ukvapená,žádný naschvály!!!Pokud má tchyně na holčičku špatný vliv,nebo ji kormidluje kam nechceš,pak ano,jsi její matka a nenech si to líbit!Ale princezně je tuším 7 měsíců,takže k nějakému zápornému vlivu pravděpodobně ještě nedochází.Čas ukáže sám,kam to povede....Nezavírej dveře,vždyť se nemusíte vídat často,ať si malá vytvoří k babičce vlastní vztah.
  Já taky nechala na svých holkách,jak budou své babičky vnímat,ačkoli ani jedna není nic moc,nekecala jsem jim do toho.Stejně by mé výhrady nechápaly a nebraly.
  Moje starší dcera(13)teprve teď sama vidí,že není vše růžové a sama už k babičkám moc nechce.
  A to, že tě vyhodila s dítětem, sice cítíš jako křivdu,ale zkus pochopit jí,třeba už si fakt myslela,že vás tam má napořád,právě kvůli dítěti...Mimochodem víš něco víc o té sektě?

  superkarma: 0 22.07.2005, 10:59:48
 3. avatar
  [47] kubalova [*]

  Házet vlastní neschopnost na tchyni je nefér.Jak dlouho jste u ní vlastně parazitovali? Já mám ráda návštěvy,ale po 3 dnech chci mít zase svůj klid.Taky mi vadí,když mi tchyně pomáhá s domácností,protože já to dělám po svém.Nediv se,že vás vyhodila,když konec vašeho soužití byl v nedohlednu.A vůbec,kde je psáno,že je povinností tchýně ti hlídat dítě?
  Spíš chápu tvou tchyni,než tvé stesky. Co takhle mít větší odpovědnost sama za svou vlastní rodinu!
  Já mám holky ještě malé,ale nikdy nedopustím,abychom bydleli s jejich muži pod jednou střechou.Nicméně ráda jim se vším pomohu,pokud o to budou stát.Protože svý holky miluju

  superkarma: 0 22.07.2005, 09:20:13
 4. [43] Roli [*]

  Myslím si, že posílat k ní dítě s manželem (bez Tebe) je ideální. Já jsem to tak taky nějaký čas dělala, protože jinak bych své tchyni asi něco škaredýho řekla a slova se těžko berou zpět. Pak tchyně zjistila, že manžel nemá čas k ní jezdit, protože je ve svém volnu s náma někde na procházce a zjistila, že malýho moc (resp. vůbec) nevidí - tak se pozvala na návštěvu. Po každé návštěvě jsem měla pocit, že malej se mnou nemá šanci přežít dalších 24hod, jak jsem neschopná. A tak jsem jí začala oponovat: SLUŠNĚ ale RÁZNĚ! A najednou jí docházely argumenty. Teď hlídá malýho 1x týdně 2,5hod, bavíme se o všeobecných věcech a jsme všichni v pohodě. Moje heslo totiž je: zařiď si to tak, aby jsi kvůli ní nebrečela (a už je tomu tak půl roku). Přeji hodně pevných nervů a správných rozhodnutí!

  superkarma: 0 21.07.2005, 22:41:02
 5. avatar
  [35] Vivian [*]

  Že by byl v Praze takový nedostatek bytů?

  superkarma: 0 21.07.2005, 18:56:07
 6. avatar
  [34] Pussy [*]

  Nohy na ramena a pryč od takhle švihlé tchýně .Nemůžu ale pochopit, proč jsi jela sama vlakem, v zimě s 6 týdenním .To tě manžel nemohl odvéz nebo jet s tebou? .Ale o tom ten příběh není

  superkarma: 0 21.07.2005, 18:07:57
 7. avatar
  [30] Meander [*]

  Radůza007: Máš doma správnýho chlapa!

  superkarma: 0 21.07.2005, 16:59:07
 8. avatar
  [29] Žábina [*]

  Radůza007: dobře jsi udělala, je fajn že tě manžel podržel

  superkarma: 0 21.07.2005, 16:55:27
 9. avatar
  [26] kemy [*]

  teda ale já poslední dobou píšu
  musim si cvičit, to je ostuda!

  superkarma: 0 21.07.2005, 16:29:46
 10. avatar
  [25] kemy [*]

  Manx: no to si děláš prdel! a to jí nepříd, že tam trochu zaclání? já bych si to nikdy nelajzla doma prudit spro ně cizim chlapema advouma harantama.. nechápu. vim, že když zjistila, že je těhotná, asi jí nic nezbejvalo, ale takovýhle bojový podmínky? to snad ne. kdyby se o tom doslechla sociálka, že takle spí na jednmom letišti, děti je schopná jí vzít..

  superkarma: 0 21.07.2005, 16:27:43
 11. avatar
  [23] kemy [*]

  přeju hodně štěstí. ať se vám podaří najít lepší bydlení! já vim, že je asi babka psychicky nemocná, tak by se její chování mělo omluvit. ale přece to nestojí za to, abys byla na nervy ty. já bych k nim taky nechodila a vnučku bych tam pouštěla s manželem, ať si nemůže stěžvoat, že ta zlá svině mladá jí nesnáší a nechápe a ani to amlý jí neukáže...
  ona si možná ze svýho pohledu myslí, že ste se proti ní spikli,a ¨že ona nic neudělala. jen to trochu jednou přepískla. ty si nereagovala na omluvy, tak se usvědčilav otm, jaká si, tak ti hodila věci k popelnici. to za trest. určitě neni v pořádku. v každym případě bych jí taky nenechávala s malou samotnou. buď ráda, že jí zatim hlídala jen jednou, možná by to mohlo skončit ňákou katastrofou..

  superkarma: 0 21.07.2005, 16:26:07
 12. avatar
  [12] Meander [*]

  Tchyně je psycho, ale ten manžel se mi taky nějak nepozdává... No, upekli jste si děcko, aniž byste měli kde pořádně bydlet, tak holt buď budeš držet hubu a krok, nebo manžílka donutíš k větší aktivitě. S babou bych se teda v žádném případě nestýkala...

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:33:40
 13. avatar
  [11] Odemětobě [*]

  Nevím, nakolik se její psycholog bude s vámi bavit,ale mohl by poradit,jak se máte k babičce chovat.Hlavně ji nenechávej samotnou s dcerou,třeba by ji mohla někde zapomenout.Věnuj se své rodině,buď ráda,že jste konečně sami,na návštěvu posílej manžela s dcerou,ty k nim choď jen v nejnutnějším případě.Čas srovná spoustu věcí,lidi se mění.Já jsem se učitla vycházet s tchýní téměř 19 let a dnes obýváme v klidu jeden RD.A co tchán?

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:29:40
 14. avatar
  [9] *modrá [*]

  Psalas že tchýně má nějaké psychické problémy, všechno může být zapříčiněno tím, změny nálad, to můžou být hormony. Je dobře že už jste se s manželem osamostatnili. Snažila bych se s oběma rodiči vycházet dobře.

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:22:15
 15. avatar
  [8] Mici [*]

  zdravím z Ostravy vím, že tady to je s prací katastrofa , takže chápu, že z tohoto důvodu nechcete Prahu opustit. Já osobně bych to řešila jako Žábina, že bych občas vyslala manžela s malou, ale v žádném případě nesvěřit dítě tchýni samotné. A taky bych tam nechodila, protože to, co udělala, se nedá zapomenout a asi ani omluvit. Takže budte raději v malém bytečku, ale ve svém. Přeju štěstíčko a pevné nervy

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:13:40
 16. avatar
  [7] Žábina [*]

  Nyotaimori: moje řeč - a když se situace vyhrotila, ejhle najednou manžel za 3 týdny byt sehnal
  to měli udělat hned

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:13:06
 17. avatar
  [5] Lenika [*]

  Mámpocit, že je tchýně duševně nemocná, mám velké psychické výkyvy a dle toho by jste ji měli brát. Vím, že je vám z jejího chování smutno, zkuste třeba zkontaktovat toho jejího psychologa a poptat se, jak se k ní chovat atd. Držím

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:11:12
 18. [3] Angel79 [*]

  Taková baba! Už by mne víckrát neviděla.

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:02:57
 19. avatar
  [2] gerda [*]

  Anchelito, je dobře, že už nebydlíte pohromadě. Myslím, že byste se k ní měli chovat jako k nemocnému člověku. Nedělat jí naschvály, ale nevyhledávat ji a neklást si vinu. Ona má svůj život, vy také. Vnučku bych jí bez dozoru nesvěřila ani náhodou, měla bych o ni strach kvůli těm výkyvům nálad. Jestli se dala zverbovat do nějaké skutečné sekty, pak tím spíš. A co tchán? Buď jsem četla nepořádně, nebo se o něm nezmiňuješ? Moje rada: pěstuj si svou vlastní rodinu, buď vlídná, ale neustupuj a nenech se zmanipulovat. Chraň si soukromí. Klidně řekni, že jí věříš ty její omluvy, ale že jste si teď vyzkoušeli bydlení zvlášť a že vám to tak líp vyhovuje... A já bych ještě jednou zvážila možnost bydlet u rodičů v domku, ono vás stejně v budoucnu nemine stěhování z malého bytu a měli byste tam taky svoje. Třeba bude mít manžel štěstí a získá zaměstnání aspoň poblíž. Hodně štěstí

  superkarma: 0 21.07.2005, 14:56:34
 20. avatar
  [1] Žábina [*]

  hlavně by jsi si měla ujasnit její vztah k ní...buď se s ní budeš bavit nebo ne
  zdá se mi že v tom pořád nemáš jasno
  což nemění nic na tom že tchýně se chová jako malé rozmazlené dítě...já osobně bych s ní asi přerušila veškeré kontakty...občas bych manžela s malou poslala k ní na návštěvu aby viděla vnučku ale já bych tam nešla

  superkarma: 0 21.07.2005, 14:55:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme