,,Už jsem si myslela, že s pubertou nenávratně odpluly i „beďary“. Že už jsem si vypila svůj kalich  hořkosti v podobě pupínků právě v době, kdy jsem se chtěla nejvíc líbit Karlovi, Oldovi nebo Romanovi. Dovedla jsem pochopit, že procházím bouřlivými proměnami dospívání, ale proč teď, když už jsem (doufám) dospělá, když už jsem se uklidnila a se mnou snad i hladina hormonů. Proč zrovna já patřím k jedincům, kteří mají tu smůlu, že se jich pupínky drží jak veš košile?“ posteskne si Monika, Ivana, Bára, Verča… Patříte mezi ně také?Také se plácáte v zajetí pověr a nevíte si rady? Tak se pojďme na „dospělácké akné“ podívat trochu z blízka.

Co je příčinou? Budete se možná divit, ale mezi největší „viníky“ se řadí mužský hormon androgen, který se v určité míře vyskytuje i v ženském těle. Když se navýší jeho množství, začnou se vlasy i kůže více mastit, a pokud se k tomu přidá ještě porucha rohovatění vlasových vývodů, vznikne zátka, přes kterou se nedostane maz ven a „beďar“ (odborně komedon) je na světě.

 

Typickou ukázkou rozbouřených hormonů jsou i pupínky před menstruací. (Zde se však nejedná o komedony, ale o zánětlivé procesy, na které dobře zabírá hormonální léčba). Nechcete nebo nemůžete je brát? Zkuste do svého jídelníčku zařadit zinek (krůtí maso, plody moře, vejce) a vápník (jogurty, sýry). Ale abychom to nesváděly jen na hormony... Svoji úlohu zde sehrávají i rodinné dispozice, psychika, některé léky a zakořeněné polopravdy a mýty o vzniku a léčbě akné. Které to jsou?

Za akné může špatná hygiena.
Zanedbání hygieny samo o sobě akné nevyvolává. Naopak přehnané mytí obličeje může situaci ještě zhoršit.

Odmašťovací přípravky léčí.
Navazujeme na předchozí bod. Všeho s mírou. Silné odmaštění naopak vyvolává obrannou reakci a kůže začne produkovat více mazu.

Akné odezní samo
Snad ojedinělé pupínky, ale závažnější forma bez odpovídající léčby může na vašem obličeji zanechat jizvy nebo přinejmenším tmavé skvrny.

Slunce pomáhá
Krátkodobý pobyt (v minutách) ano, ale dlouhodobé „opékání“ na slunci má za následek ucpávání pórů a výrazné zhoršení stavu pleti.

Sex a akné
Souvislost není jednoznačně prokázána, ale sexuální život vyvolává hormonální výkyvy, které mají na akné vliv.

Make-up zhoršuje akné
pokud se používají přípravky s lehkou texturou nebo určené pro problematickou pleť (k dostání v lékárnách) lze make-up jedině doporučit. Korekční tyčinky s protizánětlivými účinky, make-upy, pudry, vše povoleno, ale pozor všechny šminky musí večer nekompromisně pryč! Používejte nemastné čistící pěny nebo gely a na dočištění pleťovou vodu. Ideální jsou přípravky s označením ,,NEKOMEDONNÍ“.

A co souvislost s jídlem?
potraviny s vysokým obsahem cukru (bílé pečivo, čokoláda) způsobují zvyšování produkce inzulinu, na ten jsou citlivé hormony, které zapříčiňují nadměrnou produkci mazu.

Jak akné zlikvidovat?
Zatímco s jednotlivými uhříky si poradíme doma výše uvedenými přípravky, závažnější formu akné svěřte raději specialistovi, který nejlépe pozná, jakou léčbu zvolit. Jestli antibiotika, retinoidy(deriváty vitamínu A) nebo hormonální přípravky. Je však třeba vyzbrojit se notnou dávkou trpělivosti, léčba akné je běh na dlouhou trať.

To jsem vás asi moc nepotěšila, že? Tak tady máte malé pohlazení na závěr:

I když jste si s akné pořádně užila v mládí a občas vám nějaký ten pupínek vyskočí i v dospělosti, patříte patrně k typům s nepopiratelnou předností. Vrásky k vám přijdou mnohem později než k ženám s tzv. bezproblémovou pletí.

Reklama