Konec roku bývá obdobím bilancování a novoročních předsevzetí.

Někdo chystá svatbu, jiný mění zaměstnání. Ne každá změna je však ku prospěchu, ne každé rozhodnutí potěší všechny zúčastněné.

Rozhodnutí pana Petra (31) z Tábora rozhodně nepřinese do jeho rodiny tu pravou vánoční atmosféru, prodchnutou vzájemnou láskou, klidem a mírem.

Rozhodl se k radikálnímu kroku – chce si na čas „odpočinout“ od manželky Kristýny (27) a pětiletých dvojčat Kristýnky a Barborky.

 

Manžel mi teď dal s předstihem k Vánocům skutečně „báječný“ dárek! Chce mě a děti opustit kvůli ženské o dvanáct let mladší než je on sám, napsala nám smutný příběh paní Kristýna.

 

Před rokem se můj muž Petr „skamarádil“ s Katkou (18), dcerou našich dobrých známých ze sousední chaty, kam jezdíme pravidelně každý víkend relaxovat.

„Jsme dobří kamarádi,“ říká. Ale já si myslím, že je mezi nimi něco víc.

 

Loni v létě jsem musela do lázní a on si vzal v práci tři týdny volna na hlídání dcer, které společně trávili na chatě poblíž Mirotic.

 

Chata patřila už mým rodičům, kteří si ji společně postavili už v devětasedmdesátém roce. Odmalička jsem tam trávila každé prázdniny, spousty víkendů. Sousední srub patřil našim známým, Karin byla nejlepší kamarádkou mé dnes již zesnulé maminky. Jejich Katku znám od peřinky...

 

Když jsem se vrátila z léčení a odjela za rodinnou na chatu, všimla jsem si změny, která se s Petrem udála. Uvítání bylo chladné, jindy „divoch“ se ani se mnou nijak nehrnul do postele. Vysvětloval to únavou – že mu daly holky pořádně zabrat. Ale změnil se i jinak. Pořád byl zamyšlený, zasněně hleděl do dáli, všechno jsem mu musela opakovat dvakrát, než vůbec nějak zareagoval.

 

Obživnul, jen když jsme šli k sousedům na pokec, nebo zas oni přišli k nám. Pořád se jen bavil k Katkou, ze které se během pár let jako mávnutím proutku vyvinula parádní sexy kočka.

 

Když jsem si chtěla jít zaplavat já, měl zrovna moc důležitou práci v dílně, a posílal mě napřed. Ale jakmile na něj zavolala svůdná sousedka, okamžitě všeho nechal a mazal za ní jako pes, stěží na mě houkl, kam jde. Začalo mi to lézt pěkně na nervy.

 

Když jsem jen tak mimochodem nadhodila, že tráví víc času s ní než s námi, vysmál se mi, že je to ještě dítě a že jsou jen „staří dobří kámoši“! Když jsem se ale ozvala znovu, naštval se a řekl mi, že jsem hysterická žárlivka.

 

Jenže prázdniny skončily a Petrovo chování se změnilo i doma v Táboře. Najednou byl samá služební cesta, z práce chodil mnohem později a často z něj byly cítit cigarety (Katka kouří) a občas i alkohol. Začali jsme se hádat. Pořád mi tvrdil, že se s Kateřinou mimo chatu nevídá. Jenže...

 

O Vánocích k nám přijela tchyně a pořád ze mě tahala rozumy. Jak nám to klape, jestli nechceme další dítě...

Na Petra se tvářila jako kakabus a v jedné slabé chvilce mi „práskla“, že už ho dvakrát viděla ve městě ve velmi „družném“ hovoru s mladičkou plavovlasou prsaticí. Byla jsem doma. Hned mi bylo jasné, o koho šlo.

Tchyni to pak mrzelo – přece jen nad synem drží ochrannou ruku, ale bylo to venku.

 

Držela jsem se po zbytek její návštěvy, ale sotva za ní zaklaply dveře, ztropila jsem ukázkovou scénu. Včetně slz i rozbitých talířů. Petr přísahal, že to byla jen náhoda, že mi o tom nechtěl říkat, protože ví, jak mi Katka vadí, a že se to už nikdy nebude opakovat.

 

Skutečně se pak snažil, ale v letos létě na chatě se zase přestal ovládat. Stalo se to na místní zábavě. Petr se opil a Katku, která měla na sobě tak nepatrné ohnivě červené minišaty, ze kterých jí vykukovalo snad všechno, co má oblečení zakrývat, zval neustále k baru na panáky. Už mu ani nevadilo, že jsem u toho.

Protancoval s ní celou noc a nakonec se s ní vytratil do tmy. Prý ji musel jít doprovodit přes les. Kdo odvede mě, ho vůbec nezajímalo. Jisté je jen jedno. Že se zpátky do hospody ten večer už nevrátil. Po zbytek dovolené jsme na sebe už nepromluvili a moc se nezměnilo ani nyní.

A historie se opakuje. Opět chodí věčně pozdě z práce, často musí služebně přes půlku republiky, dokonce jel bez nás dvakrát o víkendu na chatu – prý zateplovat a dělat údržbu. A zase ho s „ní“ viděli. Tentokrát má bývalá spolužačka...

 

Jenže já to nedokážu skousnout. Už mě to prostě přestalo bavit, a tak jsem mu navrhla, abychom si o všem promluvili. A výsledek? Petr mi suše oznámil, že ještě před Vánocemi vezme děti lyžovat na týden do Alp, kde s nimi v předstihu oslaví Ježíška, a pak se na čas odstěhuje na ubytovnu. Aby si mohl srovnat myšlenky. Katka v tom prý rozhodně nehraje žádnou roli...

 

Kristýna, Tábor

 

PhDr. Zdeňka Sládečková radí čtenářce Ženy-in. zachovat chladnou hlavu:

 

Muži občas opouštějí rodinu kvůli mladší partnerce. Ve vašem případě bych ale nepanikařila. Mohlo se stát, že je manžel Katkou okouzlený a zamiloval se do ní. Pokud to tak je, máte dvě možnosti.

 

Jestli se vás jeho flirt dotkl natolik, že vám na něm přestalo záležet, vezměte to jako záminku a vztah ukončete. Nezapomínejte ovšem na děti. Pokud však chcete vztah udržet za každou cenu, vydržte. „Poblouznění“ často brzy pomine.

 

Nesmí ale dojít k situaci, aby se manžel „zabydlel“ v situaci: doma vypráno, uklizeno a navařeno a venku naprostá svoboda.

 

Zkuste si s ním ještě jednou – ale tentokrát bez výčitek – promluvit. Bavte se i o možném rozvodu.

 

Pokud na něj přistoupí a opravdu vás chce kvůli nové přítelkyni opustit, tak se budete muset smířit s rozchodem – asi to nebyl ten pravý, jak jste si původně myslela.

 

Pokud ale slíbí, že se s přítelkyní rozejde a slib splní, pamatujte si, že byste se k „incidentu“ už neměla vracet, nepřipomínat mu ho, nic mu nevyčítat.

Reklama