Vztahy

SOS: Nudu už nevydržím!

Paní Kamila z Prahy prožívá krizi středního věku. S manželem se během dlouholetého manželství odcizili a najednou – po odchodu dospělých dětí – spolu nedokáží žít.

Jsem s manželem už 27 let a za dva roky mi bude padesát. Před pěti lety se vdala má starší dcera a odstěhovala se za mužem do Německa, před rokem se provdala ta mladší. Od té starší jsem už dokonce dvojnásobnou babičkou...

Dvojčátkům budou čtyři roky, ale vídám je jen o dovolené a o Vánocích. Ta mladší teď bydlí v Benešově, a i když pracuje v Praze, vídáme se minimálně. A to je ten problém. Od té doby, co obě holky odešly z domu, si nemáme s manželem co říct.

Muž je o třináct let starší a na konci roku odešel do předčasného důchodu. Dělal výpravčího, ale měl zdravotní problémy – přestal slyšet na pravé ucho – a tak ho mám doma. Já pracuj na živnostenský list jako daňová poradkyně a už deset let dělám doma účetnictví.

Teď jsem s manželem pohromadě od rána do večera, a i když mám vlastní pracovnu, schází mi pocit soukromí, potřebný pro mou práci. Nemám žádný klid, pořád vnímám každý zvuk od vedle. Manžel přitom buď sedí u počítače, nebo sleduje televizi.

Protože si musím hlídat postavu (mám sklony k tloustnutí a sedavé zaměstnání), dřív jsem si přes den nikdy nevařila. Jenže manžel vyžaduje teplé jídlo nejen večer, a tak si vaří obědy sám. Vždycky pak s obavami čekám na výsledek jeho kuchařského snažení a nemůžu se na nic soustředit. Stejně pak musím vstát a jít to dodělat, nehledě na to, kolik nadělá nepořádku, který musím uklidit.

Ale alespoň něco dělám. Účetní práci totiž zvládám celkem s přehledem, a tak jsem od manželova odchodu do penze očekávala mnohem víc. Myslela jsem, že se zas sblížíme a že konečně začneme cestovat, chodit do divadel, na výlety... jak jsme si to vždycky slibovali.

Ale manžel o nic kromě televize a počítače nejeví zájem. Pořád jen mlčí a vůbec si mě nevšímá, odpovídá jednoslabičně a já upadám do letargie. Přitom je i přes svůj věk ve výborné kondici. Ale už ani o manželský sex nejeví zájem.

Začala jsem uvažovat o rozvodu. Ale bojím se, že zůstanu sama.

Kamila, Praha–Zbraslav

Psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková si myslí, že má Kamilin a manželův problém hlubší kořeny:

Ruku na srdce, Kamilo, buďte k sobě upřímná a přiznejte si, že to vaše odcizení – prázdnota a nuda, kterou si nyní tak výrazně uvědomujete – trvá už mnohem delší dobu? Možná jste se jen s tím vším uměla lépe vypořádat, když ještě byly doma děti. Protože ony to prázdno mezi vámi zaplnily.

Mnoho párů si prostě nepřizná, že jim něco chybí. Všechno v našem životě se točí celé roky jenom kolem zaměstnání a dětí a na svoje vlastní potřeby zapomínáme. Často si namlouváme: „Až budu v důchodu a děti z domu, budeme mít čas jenom pro sebe a užijeme si to.“

Ale když na to pak dojde, ukáže se, že děti byly zřejmě tím jediným pojítkem mezi vámi. A zklamání, které bylo před tím ukryté pod povrchem, vyjde najevo.

Zkuste vztah oživit. Vysvětlete manželovi – aniž byste mu cokoliv vyčítala – po čem toužíte, a co by vám (společně s ním) udělalo radost. Někdy stačí jenom malý podnět a věci se dají do pohybu. 

Věnujte se tomu, co vás baví, klidně i sama nebo s přáteli. Také to může vnést do vašeho manželství svěží vítr a budete si mít zas co říct. Nepovídejte si s manželem pouze o tom, co se ve vás odehrává, ale také o zdánlivě banálních věcech obyčejného dne. To ho naučí být k vám zase otevřenější.

Máte také nějaký problém? Napište nám a my za vás oslovíme odborníka na danou tématiku...

   
21.07.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [45] krndvjn [*]

  Přesně vím o čem paní Kamila píše. Mám muže staršího o 15 let. Dokud chodil do práce, bylo vše OK. Celá léta jsme i s dětmi sportovali - a byl to sport, který si vybral právě můj muž a my jsme ho přijali za svůj. Jakmile však odešel do důchodu, stal se z něho domácí morous. Začal na sobě hledat kdejakou nemoc, láduje se stále nějakými prášky a pak se diví, že ho bolí žaludek. Sportovat už nechce i když velice dobře lyžuje a ani ho nedostanu mezi lidi. V kině nebo v divadle už jsme nebyli léta. Na dovolenou už taky nejezdíme. Teď už dokonce odmítá jezdit i na návštěvy k dceři - prý je to daleko a jeho cestování unavuje. Děti se mi s ním snažily ze začátku pomoci, ale pak to vzdaly. Takže kam to jde chodím sama, alespoň že máme chaloupku a tam se můžu pobavit s přáteli. Takže radu jak donutit pohodlného důchodce k nějaké aktivitě bych taky přivítala.

  superkarma: 0 22.07.2008, 16:57:55
 2. avatar
  [44] verlit [*]

  Sixty: Otázka je, jestli byl takový vždycky. Pokud jste v posledních desetiletích takhle volného času nevyužívali, tak se dá asi těžko očekávat, že najednou začnete, ne?

  superkarma: 0 21.07.2008, 22:06:08
 3. avatar
  [43] Deja [*]

  Tak a ještě zbývá Kamilu poplivat a ukamenovat. Amen

  superkarma: 0 21.07.2008, 21:31:46
 4. [42] Sixty [*]

  No nás to asi čeká za chvilku, děcka už pomalu vylítávají. A protože mám hrůzu z toho, co píše Kamila, snažím se muže nějak aktivizovat. Marně. Na výlety ho nedostanu, na vycházky taky ne, ještě na tu dovolenou, ale to je jen pár týdnů. Jinak čumí do televize a propadá pesimizmu důchodce, případně vymění televizi za počítač a v lepším případě se věnuje poslouchání staré muziky. Chtěla jsem chodit opět do tanečních, ale to je asi jasné, jak to dopadlo Jezdím hodně sama na různé akce se svými zájmy, ale jeho nedonutím. Má prý práci kolem domu. Jestli to ale bude hotovo za sto let nebo za sto dva, to už je přece jedno. Máte někdo recept jak rozhýbat pesimistického důchodce? A čím?

  superkarma: 0 21.07.2008, 20:53:18
 5. avatar
  [41] Heduš [*]

  kareta: No jo, ale co od něho najednou čeká, když ho před tím zastíňovala dětma????? Takový miluju, co manžela přesunou na druhou kolej kvůli dětem a pak si po x letech stěžují, že má jinou babu nebo, že si jich dostatečně nevšímá.

  superkarma: 0 21.07.2008, 19:51:44
 6. avatar
  [40] Heduš [*]

  Gabi: my takyyyyy a někteří čučí, jací to jsme rodiče, že už je doma nechcem

  superkarma: 0 21.07.2008, 19:49:13
 7. avatar
  [39] Stelinka [*]

  njn, vidí teď co má doma, předtím neměla čas si toho všimnout.

  superkarma: 0 21.07.2008, 18:55:41
 8. avatar
  [38] catcat [*]

  OlgaMarie: mý dítě se vykoplo z baráku v15 letech (na intr), teď je na privátu kvulivá VŠ a to by jeden neřekl, jak si užívá, když přijede domů k mamince a maminka uvaří, upeče, vyslechne všechny zážitky a podrbe dušičku...

  superkarma: 0 21.07.2008, 16:39:55
 9. avatar
  [37] Pentlička [*]

  Já si myslím, že paní velice křivdíte. Vždyť píše, že manžel doma nic nedělá, jen se válí u TV nebo PC, že mu navrhuje společné aktivity, ale on o ně nestojí. Prostě typický bačkorový důchodce, který jen čeká na smrt. A že mu nevaří? Vždyť pracuje, kdyby měla kancelář jinde než doma, taky by mu snad nevařila. A že udělá bordel v kuchyni, když si vaří sám, to by mě taky štvalo. Proč nemůže po vaření uklidit? Od ženské by se to čekalo jako samozřejmost.

  superkarma: 0 21.07.2008, 16:14:24
 10. avatar
  [36] Gabi [*]

  kareta: plánujem děti vykopnout z domu v 18 už od jejich narození - už teď to přijaly jako fakt.

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:40:38
 11. avatar
  [35] Gabi [*]

  Heduš: OlgaMarie: - chudák "taťka" teď neví, co se po něm chce ... Znám případ, kdy si po dvaceti letech manželství dáma vzpomněla, že by "chtěla sex". Ale on nebyl od svatby

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:38:36
 12. avatar
  [34] kareta [*]

  mě by důchodce co smrdí doma a nemá o nic zájem taky pěkně sral, když už by nechtěl nic dělat společně, tak by mohl třeba jezdit po výletech, sbírat brouky, NĚCO. Tohle je nuda

  OlgaMarie: děti obvykle v 18ti vypadnou Jak dlouho je chceš mít doma?

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:38:03
 13. avatar
  [33] OlgaMarie [*]

  Gabi: Pročpak asi vypadla děcka tak brzy z baráku?

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:26:10
 14. avatar
  [32] Heduš [*]

  Gabi: Nebo je šance sbalit nějakýho podnikatele, co mu dělá účto a má strach, že jí to nevýjde a ani ten kuchařík už ji zpátky neveme...

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:23:30
 15. avatar
  [31] Gabi [*]

  Jen mě tak napadlo, té dámě je 48 let, takže mluvíme o min. 30 letech dalšího života ... Vše podle mě vystihuje věta "Myslela jsem, že se zas sblížíme ...", je to stejné jako "Až si ho vezmu, určitě se změní ..."

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:01:32

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] OlgaMarie [*]

  maajaa65: Čti znovu. Po 27 letech manželství s ním není ani kamarádka ani přítelkyně. Nic nepíše o tom, jak manžel ztrátu sluchu prožíval a prožívá. Baba se zabývá sama sebou a kde je on? Už jen proto, aby věděla, že ještě dýchám, bych nasvinila nádobí, co to dá, být na jeho místě. Vždyť je to on, kdo k ní vysílá SOS. Čti znovu.

  superkarma: 0 21.07.2008, 14:20:12
 2. avatar
  [29] Heduš [*]

  Kamilo, najdi si kancl mimo domov, aby Tě teda ty manželovy šrumy, blumy nerušily. Šílená věta: manžel šel do předčasného ... a tak ho mám doma. A přitom je na svůj věk ve výborné kondici. Co od něj vlastně chceš? Sám si vaří, dům je taky jeho, tak ho prostě obývá a v kanclu Tě jak vidno neotravuje... Že Ty bys do vztahu něco dávala se mi zrovna nezdá. Víkendy snad máš taky volné, tak ho někam vytáhni nebo překvap nějakýma lístkama na něco, co ho samozřejmě bude bavit taky, nejen Tebe.

  superkarma: 0 21.07.2008, 14:17:03
 3. avatar
  [28] Meander [*]

  maajaa65: Mno, paní má nerva, když manžel vaří. Opravdu si myslíš, že mlčky sedí ve své úřadovně a neběhá ho s komentářem kontrolovat? A když teda to jídlo sama dodělá (nechápu proč), že se na něj usměje a popřeje mu dobrou chuť? Btw. nejde jenom o ten žvanec. Paní uvažuje o rozvodu - to ale musí být u nich doma prima atmoška

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:46:47
 4. [27] maajaa65 [*]

  Teda já jsem ten článek asi blbě četla, ale nikde jsem nenašla náznak toho, že by chudáka manžela nějak komandovala a jinak uzurpovala, jak tady čtu v příspěvcích. Pokud vím, pisatelka pracuje, dovařuje obědy, uklízí po nich binec, navrhuje kulturu atd...tak v čem je špatná??? Že má chuť ještě žít????

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:41:07
 5. avatar
  [26] prece ja [*]

  znám manželství, které je na tom podobně, sice zatím mají doma děti, ale manželka nevaří( protože si musí odpočinout z práce), úklid přehodila na dceru. s manželem se max. pozdraví.děti už utíkají z domova , jak můžou, věřím, že za pár let si tu bude dotyčná taky plakat, jak je na tom špatně.

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:37:10
 6. avatar
  [25] OlgaMarie [*]

  Meander: Já také. Ono ji asi mrzí, že nechodí domů vožralej a občas jí nějakou nevrazí. Bude se divit, až si přes PC narazí babu, která mu bude rozumět a změní způsob života.

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:27:36
 7. avatar
  [24] Meander [*]

  Úplně slyším to komandování, které se na jeho hlavu sype od božího rána.

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:03:35
 8. avatar
  [23] Gabi [*]

  To se zase někdo po dvaceti letech probudil. Mám kolem sebe takové "hezké" příklady dam, které najednou "prozřeli a trpí v manželství", které ale nebylo funkční už ve svém počátku. Ale tyto dámy to raději nechají "vyhnít" a omezí kontakt se svou "drahou polovičkou" na nezbytné minimum. A ad článek - zařídit si kancelář někde jinde a pokud je manžel "ve výborné kondici", ať si ještě trochu přivydělá - potřebuje mezi lidi. A za vaření bych ho jen a jen chválila

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:57:09
 9. [22] počítačka [*]

  Proč neměl manžel koníčka? Můj muž měl a má, z kraje manželství jsem to ne moc lehce snášela - myslivec - ale vím, že bez koníčka to prostě pozděj nepůjde. Dnes jsem tomu ráda. Stále se vedeme za ruce, pořád si máme co říct, probíráme třeba i nesmysly. A to jsme spolu doma hooodně často. Holky, nechejte chlapa dělat koníčky, protože ženská si vždycky něco najde, ale nevytížený chlap, katastrofa. Momentálně můj muž vaří - prostě do kuchyně nejdu /a že mě sakra svrbí zadek, abych nakoukla/. Za hodinu vstoupím, nadechnu se a mlčím.

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:51:41
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  soofii: To se mi taky stává

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:45:04
 11. [20] soofii [*]

  ToraToraTora: Než jsem ten svůj elaborát sepsala, tak jsi mne částečně předběhla

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:43:37
 12. [19] soofii [*]

  Asi všechny přítomné naštvu, ale já se dokážu plně vcítit do její kůže. Je mi sice jen 43, ale mám něco podobného doma...Být s partnerem celý den doma, je šílená ponorková nemoc. Tak jak radila Kareta: najít si kancelář mimo domov... Obědy nevařit- ostatní ženy v pracovní dobu také nevaří, dnes v každém městě nebo i na vesnici fungují vývařovny pro důchodce - objednat obědy tam..., nefunkční sex - fakt pomůže milenec/vyzkoušeno/.
  Najít si kamarádku stejně "postiženou" na cestování, cvičení, plavání, kolo, kafíčko...prostě po 8 hodinové pracovní době vypadnout z domu a žít konečně podle svých představ a splnit si své tužby. Jsme na světě jen jednou a život se má užít ne jen přežít!!!! Celý život jste věnovala rodině, tak teď se sebou nenechejte manipulovat.Držím palečky

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:39:37
 13. avatar
  [18] ToraToraTora [*]

  Nerozumím tomu, proč je nervní, že si vaří sám a co z toho vznikne, Ona to jíst nebude. A že při tom chlap načuní, to je normální. když nechce jíst v poledne, nevím, proč by nemohla alespoň pro něj uvařit, aby byla v klidu. nebo navařit víc a on si ohřeje jen jednu porci, u toho se nenačuní....to je šumák, myslím, že ve vaření to není. Manžel může dědkovatět, ale ať si paní uvědomí, jestli ona v padesáti nebabkovatí...potřebovala by kámošky na pokecání a hlavně se zvednout ze zadku, začít něco dělat, cvičit, cestovat, něco se učit, najít si zájmy. Přestane mít strach, že by v případě rozvodu byla sama, protože si bude sama sebe víc vážit a manžel v ní už třeba nebude vidět nervní starou a ale stále mladou, přitažlivou

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:18:48
 14. avatar
  [17] verlit [*]


  Mě to celé trochu připomíná tu reklamu na nějakou tyčinku. Možná paní prostě čeká, až manžel vstane od televize a přibaletí do pokoje se sugestivním: „Co kdybychom něco podnikli?”

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:16:57
 15. avatar
  [16] Sirikit [*]

  Ono to asi není jen v tom, že jí chlap leze na nervy. Možná nemá žádné kamarádky, třeba potřebuje slyšet pár slov povzbuzení, jen tak - třeba potřebuje slyšet, že ji má ještě pořád rád, že ji potřebuje k životu nebo něco podobného. Fakt je, že chlap v důchodovém věku se změní, "dědkovatí" a někdy je s ním těžké vyjít, lepší je s ním vyběhnout. Za roky spolusoužití se manželé znají dobře navzájem a tak by měla vědět, jak na toho svého. Jinak je těžko radit.

  superkarma: 0 21.07.2008, 11:39:29
 16. avatar
  [15] paníliška [*]

  verlit: Přesně tak. Z dámy mám taky hodně divný pocit, nemůže se soustředit na práci, protože poslouchá, co ten chlap tam zase vyvádí, jaká to drzost, že chce jíst a ještě si sám uvaří. No nevím, tady je těžko radit, jak si to madam zařídila, tak to má.

  superkarma: 0 21.07.2008, 10:33:33
 17. avatar
  [14] evelyn [*]

  verlit: je to protivna klimaktericka baba, chudak chlap. Mozna by o sex zajem mel, ale ne s ni

  superkarma: 0 21.07.2008, 10:27:36
 18. avatar
  [13] verlit [*]

  Celý článek má divný podtext. Věty jako “a tak ho mám doma” – to zní jako když mluví o nějakém obtěžujícím domácím zvířátku. “Manžel vyžaduje teplé jídlo” zní opět jako obvinění, přitom pointou věty je, že si ho dělá sám, tak jaké “vyžadování”? Připadá mi, že dáma byla zvyklá, že doma si vládne sama a je to její “teritorium”. Teď je v něm najednou přes den i manžel a celkem pochopitelně to znamená některé odlišnosti. Jako např. to, že si v poledne uvaří. To snad není žádný hřích.
  Že má paní Kamila pocit, že pořád musí něco kontrolovat, dodělávat a uklízet, to je čistě její problém. Pokud chce jít na výlet, za kulturou apod., proč to prostě nenavrhne? A je to vůbec něco, co zajímá také jejího manžela? Pokud pětadvacet let nebyli v divadle a teď by manžel ráda vlekla na Shakespeara, tak se nedivím, že z toho není nijak nadšený.

  superkarma: 0 21.07.2008, 10:22:12
 19. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  Anai: Ona to řešit nechce. Ani ji nezajímá, co si manžel prohlíží na PC.

  superkarma: 0 21.07.2008, 10:02:20
 20. [11] Anai [*]

  Moje přítelkyně byla a je v podobné situaci, akorát dnes o 10 let starší, než Kamila (manžel o 12 starší), řeší to milencem ... neříkám, že to je ideální, ale když s Kamilou manžel vůbec nespí... proboha, vždyť je strašně mladá, o 5 let mladší, než já! Bylo mi jen o rok méně, když jsem začala s mým současným , sama zůstat nemusí, když nebude chtít!!! Ale lovila bych v mladších ročnících!

  superkarma: 0 21.07.2008, 09:07:51
 21. avatar
  [10] gerda [*]

  já jen nechápu ten protimluv: chlap jí leze na nervy tím, že je s ní a ona se bojí, že zůsten po rozvodu sama! Vždyť po tom snad touží, ne?

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:55:48
 22. avatar
  [9] kareta [*]

  měla by si pronajmout kancelář a udělat se vzácná

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:28:04
 23. avatar
  [8] Zázvorka [*]

  To přece není důvod k rozvodu? Nebo jo?
  A na stará kolena pak zůstat sama?
  Asi tomu nerozumím

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:18:18
 24. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Většina chlapů po padesátce přestane být aktivní a buď se jen válí doma u TV nebo maximálně chodí do hospody a na ryby. Takže bych to řešila kamarádkama a na manžela bych se vybodla. Asi bych se nerozváděla, ale ruku na srdce: teďka sama nejste?

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:08:50
 25. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Ten chlap jí musí mít plné zuby. Ať je ráda, že jí dělá bordel jen z vaření. Sama se bojí být pouze proto, že by neměla koho buzerovat.

  superkarma: 0 21.07.2008, 07:53:43
 26. avatar
  [5] Evikus [*]

  Galadriel:

  superkarma: 0 21.07.2008, 07:16:50
 27. avatar
  [4] malenina [*]

  Galadriel: To jsi napsala naprosto přesně

  superkarma: 0 21.07.2008, 06:48:10
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Nepise to stara Haryova?

  superkarma: 0 21.07.2008, 03:19:38
 29. avatar
  [2] tyrkys [*]

  Co jste si nevybudovali za těch 27 let, to už nedoženete .

  superkarma: 0 21.07.2008, 01:11:41
 30. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Mila Kamilo, tahle situace nevznika ze dne na den a odcizeni mozna nabralo obratky uz davno. Jenze ty ses asi pinozila a soustredila jen na deti a tudiz jsi nemela cas ci zajem tu zmenu zaznamenat. Na aktivity, divadla, sport, posezeni venku, atd. si ma udelat clovek cas v ramci moznosti i v aktivnim veku a ne chtit "zacit zit" az deti odejdou. Zveda mi mandle, kdyz tuhle frazi slysim. Nejspis se tvuj muz ustalil do nejake polohy, ktera mu vyhovuje a je mu v ni dobre. Pokud on nema zajem, odmita komunikovat a ty to "nevydrzis" a nechces se na stara kolena rozvadet, nezbyde ti nic jineho nez si najit zajmy a zaktivovat se sama. Treba to tveho muze zrovna vyhecuje k akci.

  superkarma: 0 21.07.2008, 00:35:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme