Denisu (28) drží její manžel zkrátka a ona se nedokáže vzmoci k odporu. Má riskovat, že její pobyt v lázních rozbije šestiletý manželský svazek? Kde vzít odvahu se vzepřít?

Je mi osmadvacet a jsem vdaná už šest let. Muž je o tři roky starší, ale někdy mám pocit, že se chová jako starý dědek. Děti zatím nemáme. Ne že bychom je nechtěli, ale nejprve jsme se chtěli trochu zaopatřit.

Manželovi jsem stále k dispozici, starám se o něj i o domácnost. Chce, abych mu připravovala denně teplou snídani i večeři. On sám si neumí uvařit ani vodu na čaj, ale ani nedokáže pustit pračku.

Ještě že se přes den stravuje v práci. Ale sám ani nenakoupí, prý když nevaří, neví, co je doma potřeba. Zatím mi to nevadí, ale nevím, jak to budu zvládat s dětmi, nebo až budu starší.

Víc mi ale vadí, že nikam sama nesmím. Nebaví ho ani kino, ani divadlo, o víkendech dřepíme maximálně na terase. Ani psa si nemůžu pořídit (asi proto, že bych s ním chodila na procházky).

Když se mám sejít s kamarádkami – a vážně to nebývá moc často, tak jednou za měsíc – nařizuje mi, dokdy mám být doma. Jinak by se zlobil.

Loni jsem byla nemocná – měla jsem komplikovanou zlomeninu nohy a přidaly se k tomu i bolesti zad. Nyní mi má praktické lékařka doporučuje lázně. Manžel o tom ale nechce ani slyšet, a když jsme kvůli tomu měli prudší výměnu názorů, rovnou mi to zakázal.

To, že strávíme dovolenou na chalupě, mi nevadí, je tam moc krásně, ale lázně bych si taky nechala líbit. Už kvůli tomu, že by mi to urychlilo rehabilitaci, a taky bych si trochu odpočinula od domácnosti.

Co mám dělat? Bojím se, že by moji eventuální vzpouru náš vztah neunesl.

Denisa, Hradec nad Moravicí

Psycholožka Mgr. Radka Vaňková se domnívá, že Denisina ušlápnutost pramení z její výchovy v dětství:

Nebyla jste vychovávána v tom smyslu, že vás budou druzí milovat jen tehdy, když jim za to něco poskytnete? A že se nemá nikdy odporovat, ale podrobovat se osudu?

Láska nemá se sebeobětováním nic společného. Znamená, že si partneři vycházejí vzájemně vstříc.

Nepotlačujte hněv, který ve vás manželovo jednání vyvolává. Řiďte se svými pocity a potřebami a naučte se říkat NE! Máte na to plné právo.

Ještě není pozdě, i když šest let „poslušnosti“ je už docela dlouhá doba a manžel si jistě vašemu přístupu už přivykl.

Do lázní určitě jeďte, odpočinete si a v klidu si ujasníte, co v manželství chcete, co od něj ještě očekáváte a co už ne.

Máte něco na srdci a nevíte si rady? Napište nám. Váš problém předložíme některému z odborníků, a ten se vám pokusí poradit, jak z něj ven.

Reklama