Vztahy

SOS: Nechce mě pustit do lázní

Denisu (28) drží její manžel zkrátka a ona se nedokáže vzmoci k odporu. Má riskovat, že její pobyt v lázních rozbije šestiletý manželský svazek? Kde vzít odvahu se vzepřít?

Je mi osmadvacet a jsem vdaná už šest let. Muž je o tři roky starší, ale někdy mám pocit, že se chová jako starý dědek. Děti zatím nemáme. Ne že bychom je nechtěli, ale nejprve jsme se chtěli trochu zaopatřit.

Manželovi jsem stále k dispozici, starám se o něj i o domácnost. Chce, abych mu připravovala denně teplou snídani i večeři. On sám si neumí uvařit ani vodu na čaj, ale ani nedokáže pustit pračku.

Ještě že se přes den stravuje v práci. Ale sám ani nenakoupí, prý když nevaří, neví, co je doma potřeba. Zatím mi to nevadí, ale nevím, jak to budu zvládat s dětmi, nebo až budu starší.

Víc mi ale vadí, že nikam sama nesmím. Nebaví ho ani kino, ani divadlo, o víkendech dřepíme maximálně na terase. Ani psa si nemůžu pořídit (asi proto, že bych s ním chodila na procházky).

Když se mám sejít s kamarádkami – a vážně to nebývá moc často, tak jednou za měsíc – nařizuje mi, dokdy mám být doma. Jinak by se zlobil.

Loni jsem byla nemocná – měla jsem komplikovanou zlomeninu nohy a přidaly se k tomu i bolesti zad. Nyní mi má praktické lékařka doporučuje lázně. Manžel o tom ale nechce ani slyšet, a když jsme kvůli tomu měli prudší výměnu názorů, rovnou mi to zakázal.

To, že strávíme dovolenou na chalupě, mi nevadí, je tam moc krásně, ale lázně bych si taky nechala líbit. Už kvůli tomu, že by mi to urychlilo rehabilitaci, a taky bych si trochu odpočinula od domácnosti.

Co mám dělat? Bojím se, že by moji eventuální vzpouru náš vztah neunesl.

Denisa, Hradec nad Moravicí

Psycholožka Mgr. Radka Vaňková se domnívá, že Denisina ušlápnutost pramení z její výchovy v dětství:

Nebyla jste vychovávána v tom smyslu, že vás budou druzí milovat jen tehdy, když jim za to něco poskytnete? A že se nemá nikdy odporovat, ale podrobovat se osudu?

Láska nemá se sebeobětováním nic společného. Znamená, že si partneři vycházejí vzájemně vstříc.

Nepotlačujte hněv, který ve vás manželovo jednání vyvolává. Řiďte se svými pocity a potřebami a naučte se říkat NE! Máte na to plné právo.

Ještě není pozdě, i když šest let „poslušnosti“ je už docela dlouhá doba a manžel si jistě vašemu přístupu už přivykl.

Do lázní určitě jeďte, odpočinete si a v klidu si ujasníte, co v manželství chcete, co od něj ještě očekáváte a co už ne.

Máte něco na srdci a nevíte si rady? Napište nám. Váš problém předložíme některému z odborníků, a ten se vám pokusí poradit, jak z něj ven.

   
27.06.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [107] vendyna [*]

  Doporučuji odjezd do lázní! A hned po návratu rozvod!

  superkarma: 0 08.07.2008, 13:48:30
 2. avatar
  [106] Julianna [*]

  Meander: ty jo ale já nemám s nikým problém,nikoho zbytečně nekritizuju,neuzurpuju a snažím se pomoct, pokud můžu, netvrdím, že vždy jsem v poho, pozor a do ničeho se nikomu nepletu, ani svému bráchovi, se švagrovkou jsme se snažili vyjít, ale pořád vyhledávala problémy, bylo by to nadlouho...

  superkarma: 0 02.07.2008, 13:45:54
 3. avatar
  [105] Meander [*]

  Julianna: Tak pohodovou, jako jsi sama?

  superkarma: 0 01.07.2008, 18:23:48
 4. avatar
  [104] Julianna [*]

  A já bych chtěla za švagrovou normální ženskou,pohodovou

  superkarma: 0 01.07.2008, 17:26:16
 5. [103] jarkaj [*]

  Deniso, jeď, jde o tvé udraví. Nedělej mu posluhovačku, hlad ho dožene do obchodu i ke sporáku. . Letos jsem byla v lázních, můj taky napřed frflal, ale pak pochopil, že mně doktorka lázně nedala jen tak ze srandy. V dnešní době....

  superkarma: 0 30.06.2008, 15:28:46
 6. avatar
  [102] Meander [*]

  Julianna: Tebe bych chtěla mít za švagrovou.

  superkarma: 0 30.06.2008, 12:56:07
 7. avatar
  [101] Julianna [*]

  definice válení se je: uvařila pouze oběd, děti museli jíst, jinak plná myčka - zapínal brácha, jinak nebylo z čeho jíst, okna umýval taktéž, běžný úklid taktéž, žehlil sobě i dětem, jinak prádlo bylo do výše tak metr dvacet, vylitá polívka na zemi, a stále plno řečí, že sousedky mají hlídací babičky a tím pádem volno, jo a jinak solárko, nehty, švadlena, kadeřnice, brácha stihl postavit dům, staral se, jak mohl a stále jí domlouval,změň se, přestaň na všechny nadávat, buď ráda,máme dvě děti, to druhé byla pro něj naděje, že se snad něco zlepší,staral by se o ně moc rád, ale naše soudy...., jo a obvinila sociálku, že bráchovi nadržují, u soudu dostala pokutu, za drzé chování a mimo jiné i její rodiče nevěřili, že brácha dorazí na svatbu, taky nemám ráda větu neber si ji/ho, ale tady byla na místě, dnes je holka spokojená, brečí po nocích, děti od táty nechtějí domů, tam je čeká jen výslech, řvaní a nadávky, na první pohled by to do ní nikdo neřekl.Děti má bohužel jako rukojmí,ví že by za ním šli a ví jak mu na nich záleží.A dovolenou stráví nejspíš doma, Balaton jí nevoněl, jo moře je moře. A děti taky mám, vím, že mateřská není válendo, navíc jsem začla brzo pracovat i s dětma v práci.A bratr byl pěknej vůl.

  superkarma: 0 29.06.2008, 21:52:03
 8. avatar
  [100] Julča [*]

  átéčko: Já jsem měla štěstí, že jsem měla kluky hodné, ale že bych se válela si nějak nepamatuju. Zajímala by mě definice "válení se"

  superkarma: 0 28.06.2008, 21:04:10
 9. avatar
  [99] Alfová [*]

  byl publikován případ matky a syna, kdy ona dělala vše a dospělý synáček se chodil domů jen vyspat a najíst...jednou si matka zlámala nohu a synek přišel domůl a nevida teplou večeři, sebral se a šel do hospody...vrátil se druhý den....mezitím matka úpěla na podlaze a nemohla dělat nic než čekat, vysvobodili ji sousedi. Ten chlap se neuměl postarat o sebe ani o druhého. A nebyl-li servis, sebral se a šel..chceš takhle dopadnout?

  superkarma: 0 28.06.2008, 21:03:01
 10. avatar
  [98] Dimsy [*]

  Když jsem se válela na mateřský se třema dětma já,vyžadoval manžel také teplé večeře.Snídaně tedy ne,ale večeře.A tak jsem mu vždycky dávala to,co my jsme měli k obědu.Nevím,co ten den chlapi v práci probírali,ale byl nějakej nenaloženej a když jsem mu předložila večeři,žačal krafat něco o tom,že pořád žere zbytky po dětech.Tak jsem ty zbytky vzala a vrátila do hrnce(dnes bych je hodila do koše,ale tenkrát jsem musela dost šetřit),šoupla do lednice a umyla talíř.Seděl za stolem,ještě s vidličkou a nožem v ruce a koukal jako puk.Od té doby si dělal večeři sám,nebo snědl ty "zbytky" po dětech.A o tom to je.Nedat se,nenechat sebou vláčet.Ono je těžké najednou si sbalit kufry a odejít.Dobře se to radí,ale hůř činí.Do lázní bych ale jela,zákaz nezákaz.Nehádala bych se.Zabalila bych si a v klidu odjela.On zase tak neschopný nebude,to jen tak hraje,aby nemusel dělat něco do čeho se mu nechce.Dnes jsou celkem rozšířené mobily a když nebude vědět,jak zapnout pračku,tak zavolá.Za tu dobu,co budete v lázních si oba můžete rozmyslet co dál.

  superkarma: 0 28.06.2008, 14:34:03
 11. avatar
  [97] átéčko [*]

  Julča: My, co jsme se válely na meteřské doma, víme, o čem je řeč. Byla bych ráda, kdyby mi kdokoliv na chviličku pomohl.
  Jinak jsem se válela na koberci s druhým synem po nocích, neoť nespal. Do 8 měsíců ani náhodou. Maximálně 20 minut.Byla jsem tak unavená, že bych spala ve stoje. Ale dvě děti mě bohužel nenechaly ani ve dne.
  A rady typu, neber si ji, tak to bych lískala

  superkarma: 0 28.06.2008, 11:28:53
 12. avatar
  [96] Julča [*]

  Julianna: Tvůj bratr je taky na
  Jeho bývalka si to uměla hezky zařídit a asi je to bavilo oba Když se na mateřské válela, jak píšeš (tyhle kecy nesnáším), by měl děti ve své péči tvůj bratr a ne ona. Nechápu, proč jí k tomu "válení" udělal další dítě.

  superkarma: 0 28.06.2008, 07:57:31
 13. avatar
  [95] Julianna [*]

  Deniso,souhlasím s tím,že to časem může přerůst v domácí násilí, jednou nepříjdeš domů včas a jak se projeví... bude trest a jaký, par facek, však sis je zasloužila, přišlas pozdě a ty si budeš myslet, že to tak má být, že sis to zasloužila, bratr žil s někým podobným, s tím rozdílem, že nákupy, žehlení, úklid dělal on a mladá se válela na mateřské- nejhorší práci v životě, jak tvrdila, říkali jsme mu neber si ji, dnes je půl roku rozvedený - šťastně, o to je to smutnější, že nevidí vyrůstat své děti, nenechej to dojít tak daleko, jsi mladá a normálních chlapů, kteří si uvaří čaj, nakoupí, pomůžou s uklidem, vyjedou si na výlet, mají rádi, což dají najevo i tím, že ti sbalí kufr do lázní, protože jim na své ženě záleží, je snad ještě dost, začnni si sebe víc vážit, odjeď do lázní a po návratu si najdi práci.....prober se včas zdravím

  superkarma: 0 27.06.2008, 22:41:12

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [94] Motty [*]

  Julča: s tim, ze tohle je chyba te tvoji kolegyne a ne jejiho manzela, naprosto souhlasim, taky jsem psala, ze pri cteni me daleko vic s*ala Denisa nez ten jeji idiot. Jak mu dovolila, aby s ni zachazel, takovyho ho ma. Neumim si predstavit ani v nejhorsim snu, ze bych takhle zila a tisickrat radsi bych zustala naveky sama nez s takovymhle panem tvorstva.

  superkarma: 0 27.06.2008, 22:03:13
 2. [93] Valošková Hana [*]

  Deniso pokud nejsou děti,utíkejte od něj jak nejrychleji můžete ten se nezlepší , naopak se to bude horšit a může to končit i domácám násilím.Je vám teprve 28 let máte život před sebou

  superkarma: 0 27.06.2008, 22:01:29
 3. avatar
  [92] Julča [*]

  átéčko: já tohle z nikoho nedělám, ale ona ho ponižuje tím, že vypráví, jak je neschopný. Několikrát jsem jí říkala, že je to její chyba, ne jeho. To nebere

  superkarma: 0 27.06.2008, 20:43:35
 4. [91] renčí [*]

  ten chlap je sobec a arogant, já bych si stála za svým a řekla bych mu, že do lázní pojedu ať se mu to líbí nebo ne, přece nejde se řídít celý život podle něj, každý má právo na svoje rozhodnutí a on by to měl respektovat, nechala bych ho ať si zkusí pračku i nakupovat a i jiné věci, člověk se naučí věcí, když ho donutí okolnosti

  superkarma: 0 27.06.2008, 20:38:19
 5. avatar
  [90] jazuzinka [*]

  kopla bych ho do ele, ať se o sebe stará sám!

  superkarma: 0 27.06.2008, 20:28:23
 6. avatar
  [89] Alfová [*]

  nečetla jsem ostatní reakce...Deniso, snad je váš manžel svéprávný? má občanku? tak je svéprávný a zodpovědný sám za sebe a jestliže to zdraví vyžaduje a on vám brání, dalo by se to možná klasifikovat podle zákona....v podtsatě si za to můžete sama, posluhujete mu a on si bez vás neutře ani zadek! sorry, ale já to musela napsat....

  superkarma: 0 27.06.2008, 20:14:15
 7. avatar
  [88] Vivian [*]

  punh: až od začátku příštího roku

  superkarma: 0 27.06.2008, 18:26:15
 8. avatar
  [87] punh [*]

  Vivian: nejsou už klecový lůžka zakázaný?

  superkarma: 0 27.06.2008, 18:20:25
 9. avatar
  [86] átéčko [*]

  Julča: Já znám také takové. Ale holky, tohle z nich děláme my!!! Kluci doma nemusí nic dělat, jen čekají, až jim nachystáme.
  Já jsem s tím doma skončila pozvolna. Chceš čisté prádlo? tak si ho sám kup! Neznám číslo, velikost...
  Tak si prádlo vyzkoušej, nebo se koukni do starých, jakou máš velikost.
  Není večeře
  ...není, žejo? Já už jsem jedla venku, něco si udělej
  v ledničce nic není...
  No jo, to je třeba nakoupit
  ...

  superkarma: 0 27.06.2008, 18:14:21
 10. avatar
  [85] Julča [*]

  Motty: Nevěřila bych tomu, kdybych neměla takovou kolegyni. Její manžel nebyl 25 let ve skříni. Ona mu preventivně chystá hadříky a pokud nemá po ruce trencle, tak si lehne a čeká než manželka přikvačí z práce. Její mladší syn je podobnej případ, ale jinak. Hadrů nosí denně několik, ale nenabije si sám ani kredit do mobilu

  superkarma: 0 27.06.2008, 17:57:22
 11. [84] Samík97 [*]

  Tak jeďte oba,alespoň na týden by mu to asi taky prospělo.Peníze se vydělají později!

  superkarma: 0 27.06.2008, 17:49:45
 12. avatar
  [83] tyrkys [*]

  Meander: Můj bývalý byl před lety chvilku au-pair v GB, tak jsem ho přesvědčila, že určitě žehlí líp, než já .

  superkarma: 0 27.06.2008, 17:04:20
 13. avatar
  [82] Meander [*]

  Manx: Vašek mi víc než rok věřil, že jsem v životě nedržela v ruce žehličku a vůbec si s ní nevím rady. A já přitom na praxi v hotelu vyžehlila za den desítky košil

  superkarma: 0 27.06.2008, 16:57:43
 14. avatar
  [80] Vivian [*]


  Ještěže nemáte děti. Já mám jedno a ABSOLUTNĚ si neumím představit, že bych se starala o dítě a ještě komplet o domácnost a ještě o neschopného manžela i s teplými snídaněmi a večeřemi, to už bych DÁVNO byla v Bohnicích v klecovým lůžku A ještě abych se ho musela dovolovat, jestli smím někam jet Deniso, probůh, hlavně ne děti do tohohle šílenýho svazku...

  superkarma: 0 27.06.2008, 16:09:31
 15. avatar
  [79] tyrkys [*]

  "...ale ani nedokáže pustit pračku." Pěkně vyčůranej hajzlík .

  superkarma: 0 27.06.2008, 16:09:28
 16. avatar
  [78] femme [*]

  no to snad nééééé????? tohle přece nemůže být pravda ale jestli ano, tak se fakt divím, že od toho hovada Denisa už dávno neodešla

  superkarma: 0 27.06.2008, 15:12:38
 17. avatar
  [77] Motty [*]

  Tak tohle jsem četla pro jistotu rovnou dvakrát a měla jsem u toho šílenej vztek, ani ne tak na toho debila, jako na Denisu. Co je to za ženskou, která se sebou nechá takhle orat?? Už jen ta věta, že drahej chce, aby mu denně připravovala teplou snídani a večeři, mě neskutečně nadzvedla Jak vůbec k tomuhle může ve vztahu dojít? Jestli byl ten zázrak v kalhotech takovej od začátku, jak s ním mohla Denisa vůbec být a jestli nebyl, tak proč dopustila, aby se tak změnil? Naprosto, ani trochu nechápu, proč s ním vůbec žije.

  superkarma: 0 27.06.2008, 15:09:06
 18. avatar
  [76] Janulina [*]

  ...Chce, abych mu připravovala denně teplou snídani i večeři. On sám si neumí uvařit ani vodu na čaj...

  No to je fakt mazec. To přítel taky neuměl vařit, až časem pochopil, že se mi přes zkouškové prostě vařit nestíhám a hlad ho naučit vařit (a musím říct, že dobře)

  superkarma: 0 27.06.2008, 14:33:26
 19. avatar
  [75] ToraToraTora [*]

  A´t odjede do lázní hned. jeho chování se bude jen zhoršovat a byla by blbka, kdyby doufala, že jí za látzně výměnou někdy dovolí něco jiného. Bude se to jenom zhoršovat a pak bude chodit domů i na teplé obědy....O samotě si uvědomí, co chce a jaký život chce. Třeba bude manžel mrkat na drát, až se vrátí. nenechala bych si to líbit ani jeden rok, natož šest

  superkarma: 0 27.06.2008, 13:21:07
 20. [74] Lindaa [*]

  Já bych takovýho moulu pri mé povaze provokovala. Nechce se mu ven, tak bych sla sama. Ze se mu to nelíbi? A co má být, priváze me za nohu ke stolu? A s úsmevem bych odjela do lázní, vsak on hlady a spínou nezemre. Nejak by si poradit musel, at se mu to líbí nebo ne. A kdyz se chce rozcilovat nad neposlusnou zenuskou, tak at se rozciluje, je to jeho zdraví a ne pisatelcino. Tak o co jde? Ale jak se zdá, pisatelka není mého razení a rozvádet se (jak jí tu uz pár lidí radilo) se asi taky nehodlá. Tak ho zkus presvedcit, at jede s Tebou. Sice jsem pochopila, ze je lenoch líná a urcite se mu nebude chtít, ale jaký je rozdíl mezi zabalit si tasku a odjet na chalupu a nebo odjet s manzelkou do lázní?

  superkarma: 0 27.06.2008, 13:02:52
 21. avatar
  [73] Kelly [*]

  On si je ten manžel moc dobře vědom toho, jak je neschopný, že bez mapy nenajde ani toaletní papír a připálí i vodu. Proto ji tak uzurpuje.
  Může ji vyhrožovat nedostatkem financí, ztrátou střechy nad hlavou a majetku, ale to je jen křeč. Holka, šlápni mu do úsměvu

  superkarma: 0 27.06.2008, 12:01:57
 22. [72] Bohunkaaa [*]

  To je těžko radit. Já bych takového chlapíka nechtěla a myslím, že snad nikdo. Pokud byl v tomto vychováván, tak se mu ani není možno divit. A co na to Vaši rodiče? A kamarádky? A jací jsou jeho rodiče? Maminka taky dělala vše sama, nikam nechodila, na 100 % se přizpůsobovala? Víte, kdyby Vám to vyhovovalo, snad by to tolik nevadilo, ale Vám to nevyhovuje. A proto je to problém, který musíte nějak vyřešit. Je to ale především problém manželův!!On by bez Vás byl zcela vyřízený, nebyl by si schopen ani vyprat ani si něco uvařit , nemá snad ani žádné kamarády,koníčky..takže: do lázní na 100% jeďte, pokud manžel není schopen lázně tolerovat (pokud je mu jedno, že se zhorší Váš zdravotní stav a budete nemocná,nemá Vás rád), tak opravdu nestojí za to. Zkuste mu navrhnout manželskou poradnu a jestli nás čtete, tak zkuste o tom svém "pokladu" napsat něco víc.

  superkarma: 0 27.06.2008, 12:01:25
 23. [71] maajaa65 [*]

  Škoda jenom je, že se nedozvíme, jak to dopadlo....

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:41:05
 24. [70] Zaffira [*]

  Deniso, šupajdi do lázní! Co ti má manžel co kecat do léčby? JE snad doktor? Sežral všechnu moudrost světa? Vždyť tě normálně týrá. Smíš si bez jeho svolení vůbec uprdnout?
  A v těch lázních popřemýšlej nad tím, jak by se měl parnter chovat k parnerce - žádný zákazy, vzájemná tolerance a úcta a péče o domácnost napůl.
  Přečti si nějakou knížku o sebevědomí.
  A manžela pusť k vodě, jsou i lepší muži.

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:40:05
 25. avatar
  [68] OlgaMarie [*]

  Zřejmě jsem to nepochopila. Napsala dost důvodů proč s ní nebýt, tak co ještě chce? Aby na něho někdo udělal tytyty?

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:20:24
 26. [67] Ellisha [*]

  wich:

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:17:48
 27. avatar
  [66] fialinka [*]

  Manx: kdyby ti to tady veřejně řekla, tak bude mít před barákem celou řadu zájemkyň, jen abys to stihla...

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:09:40
 28. avatar
  [65] monacha [*]

  Vztah dvou psycho lidi... Pokud by ji to nevyhovovalo, tak by s nim nebyla. Deniso, preju hodne zabavy, az budes misto lazni sedet doma na p.deli

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:09:28
 29. [64] xenie [*]

  jinak, v clanku mi chybi jediny duvod, proc s nim je, jediny jeho klad ... co za takovy zivot nabizi, valid se alespon v milionech ? pak Ti to mozna za to stoji, kdo chce kam...

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:08:02
 30. avatar
  [63] Žábina [*]

  do lázní bych jela, po příjezdu bych se domluvila s kamarádkami na nějakém tahu a ještě bych si pořídila a chodila s ním na dlouhé procházky

  superkarma: 0 27.06.2008, 11:07:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme