Domácnost

SOS: Může být pes alergik?

Paní Karin trápí zdravotní problém jejího anglického setra Báry. Zajímá ji, proč se její sedmiletá fenka začala náhle nepřetržitě škrábat po celém těle.

Máme sedmiletou fenu anglického setra. Loni v létě se náhle začala „bezdůvodně“ škrábat na kůži, nic nezabírá a trvá to v podstatě dosud. Samozřejmě jsme šli k doktorovi, vyzkoušeli všechno možné, ale její stav se v zásadě nemění. Nyní už má na těle vylysalá místa téměř bez srsti, od neustálého lízání má i rozbolavěné tlapky, a také jí páchnou uši.

Zkusili jsme škálu hypoalergenních šamponů, brala i antibiotika, po kterých to trochu přešlo. Pravidelně ji také odčervujeme, nosí obojek proti blechám a klíšťatům. V zimě se zdálo, že potíže mizí, ale teď se to postupně začalo zase horšit. Náš veterinář nám doporučuje zkusit kortikoidy, ale víme, že mají vedlejší účinky. Je nám Báry strašně líto, protože drbáním tráví opravdu většinu dne a nedokážeme už odvést její pozornost. Není ještě jiná možnost, jak škrábání zmírnit?

Karin, Košice

Podle pražského veterináře MVDr. Marcela Adamčíka se může jednat o alergii:

V dnešní době už civilizační nemoci nejsou jen člověčí výsadou. Potíže se svěděním kůže (pruritem) se u různých domácích zvířat v současné době objevují velmi často. Příčin, proč se pes drbe, může být celá řada.

Dlouhodobé svědění, na které nezabírá běžná léčba, bývá způsobeno nadměrnou reakcí imunitního systému, takzvanou alergií nebo atopií. Alergie je příčinou celoročního drbání se stejnou intenzitou, u atopie lze rozeznat takzvanou sezónnost. Onemocnění se začne projevovat zjara, v létě vrcholí a na podzim začnou příznaky opět ustupovat. Mezi nejvíce postižená místa patří slabiny, podpaží a boky. Srst bývá od drbání vydřená, na kůži se objevují zarudlé svědící pupínky, z nichž po prasknutí vytéká čirá tekutina. Nezřídka nacházíme i záněty spojivek a vnějších zvukovodů.

Píšete, že v zimě se drbání zmírnilo. To ukazuje spíš na atopii, nebo-li alergickou inhalační dermatitidu. Jedná se o reakci na alergen. Tím bývají nejčastěji pyly z prostředí, které zvíře vdechne nebo se dostanou do kontaktu s jeho kůží. Neustálým drbáním si pak zvíře samo poškozuje kůži a napomáhá tím k šíření zánětu.

Správná diagnóza
Při určení těchto kožních onemocnění je velmi důležitý popis průběhu onemocnění, hlavně je nutné přesně určit, kdy se zvíře drbe nejvíce. Majitel proto musí důkladně prohlížet kůži zvířete. Na postižených místech je nutné provést seškraby kůže, pro vyloučení parazitární invaze. Někteří parazité však rychle unikají, proto je k jejich záchytu nutné použití lepicí pásky. Je nutné z olysalých míst odebírat i vzorky chlupů.

Prvním krokem při řešení svědění je vždy odblešení preparátem s repelentním účinkem, protože alergie na bleší kousnutí je nejčastějším původcem svědění. Jestliže nedojde ke zlepšení, měla by následovat lokální terapie slabě antibakteriálními šampony, protože v některých případech pomůže odstranění alergenu z kůže.

Léčba
Při objevení hnisavých neštoviček (pustul) při prohlídce pacienta je třeba nasadit antibiotickou terapii. Ta by měla trvat alespoň měsíc nebo týden po odeznění klinických příznaků zánětu. Ne vždy si je majitel postiženého zvířete jistý sezónním výskytem změn. V těchto případech je třeba zařadit takzvanou vylučovací (eliminační) dietu, protože i alergie na některou složku krmiva může způsobit urputné svědění kůže. Toto krmení je třeba podávat psovi 4–6 týdnů. Pes během tohoto období nesmí pozřít při krmení nic jiného, což vyžaduje i disciplínu ze strany majitele.

Po celou dobu diety psa pravidelně koupeme a můžeme podávat antihistaminika. To jsou léky, které ruší účinek histaminu, jednoho z „působků“ uvolněných z buněk při alergické reakci. Histamin však nehraje v alergické reakci psů hlavní roli, proto blokování jeho účinků nemá většinou velký efekt a používá se pouze jako doplněk léčby.

Pokud selže dieta, antibiotické terapie i lokální léčby šampony v kombinaci s antihistaminiky, přichází na řadu serologické vyšetření. Tímto vyšetřením lze odhalit pouze některé alergeny nebo skupiny alergenů.

Další možností určení konkrétního alergenu je intradermální alergický test. Provádí se vždy na podzim nebo začátkem zimy, kdy příznaky odeznívají a kůže je méně drážděná. Vyšetření spočívá v aplikaci sady několika vybraných alergenů do předem vyholené kůže.

Jestliže odhalíme příčinu svědění, pokračujeme v léčbě opakovanou aplikací nitrokožních injekcí, s postupně narůstajícími dávkami alergenového proteinu  podle výsledků serologického vyšetření nebo alergického testu. U psů má tato metoda 70–85 % úspěšnost.

Může se stát, že žádnou konkrétní příčinu nenajdeme a svědění přes veškerou léčbu nepřestává a musíme se uchýlit k podávání kortikoidů. Dlouhodobé podávání kortikoidů by mělo být úplně na konci našeho snažení. Začínáme s vyšší – imunosupresivní dávkou, kterou postupně snižujeme na nejnižší možnou, stále ještě funkční dávku. Snížit dávku kortikoidu na minimum nám může pomoci i jeho kombinace s antihistaminiky.

Jestliže jste již se svou fenkou vyčerpali výše uvedené možnosti diagnostiky, nezbývá asi opravdu nic jiného než kortikoidy. V opačném případě zkuste se svým veterinárním lékařem prodiskutovat ostatní možnosti a jejich dostupnost ve vašem okolí.

V rubrice Zvířecí osudy si přečtěte také Haf, mňau! Doktore, pomoz! nebo Zvěrolékař v akci: Operace Peťuna.

Napište nám, co trápí vás. Spolu s odborníky se pokusíme najít vyčerpávající vysvětlení.

   
22.04.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] ginile [*]

  Gini je taky alergik - psenice,koprivy,kopretiny, prach, (z dek se ji delala taky vyraska - spi ted na polstarich) a kdovi na co jeste

  superkarma: 0 05.05.2008, 14:18:13
 2. avatar
  [21] Ťapina [*]

  OlgaMarie: Psi snesou větší dávku vosího jedu. Našeho každou chvíli bodne vosa do čumáku, u člověka by to bylo na pohotovost kvůli otoku dýchacích cest, ale on se jenom pár minut naštvaně ksichtí a pak je v pohodě.

  superkarma: 0 22.04.2008, 21:21:56
 3. avatar
  [20] OlgaMarie [*]

  átéčko: Moji dceru a psa napadly vosy. Na pohotovosti byla mladá doktorka strašně vyděšená,inijekce, rady a otázka :"Se psem jel na pohotovost kdo?" A rady, co ihned musíme dělat. Psa hlídal manžel a psovi nic nebylo, on ty vosy ještě v kuchyni chytal, jak z něj padaly.

  superkarma: 0 22.04.2008, 20:58:45
 4. avatar
  [19] kareta [*]

  náš pes je alergický na sousedovic - to by dopadlo, kdyby přelítl plot

  superkarma: 0 22.04.2008, 20:17:16
 5. avatar
  [18] átéčko [*]

  Moje Tara je alegická ne hmyzí štípnutí. Asi na komáří. Dvakrát tak hrozně otekla i okolo tlamičky a očí

  superkarma: 0 22.04.2008, 20:04:22
 6. [17] gentiana [*]

  Ťapina: To jsem nevěděla... jsem myslela, že je to nějaký lihový výluh čehosi, když mě testovali. Proto teda nemaj platan ani tis:D

  superkarma: 0 22.04.2008, 19:39:41
 7. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Dickie: Přesně tak. A drahé jsou na tom ty antigeny. Časem si chci koupit sadu na alergenodiagnostiku a začít to dělat, protože alergií u psů je hodně a diagnostika málokde, ale zatím prostě na těch deset nebo kolik lahviček antigenů nemám.

  superkarma: 0 22.04.2008, 17:26:43
 8. avatar
  [15] Dickie [*]

  Ťapina: což o to, ono u člověka to taky něco stojí, ale psi holt nemají zdravotní pojištění.
  ale když si nechám udělat výpis synovy péče, peníze laborce na zjištění potravinových a pylových alergenů tam jen svištěj...

  superkarma: 0 22.04.2008, 17:13:46
 9. [14] Kari-nka [*]

  Nám na veterině bylo řečeno, že se přímo alergen na který by byla alergická zjistit nedá ... no nevím. Kocoura máme taky alergika ( od jara do podzimu - přes zimu je klid )- ale jednou za čas jde na nějou injekci a zatím mu to zabírá a je bez příznaků ( kašel, dýchání s otevřenou tlamičkou )

  superkarma: 0 22.04.2008, 17:03:59
 10. avatar
  [13] sunshine [*]

  Něco podobného měl náš jezevčík před lety. Veterinář řekl, že je to z trávy venku. Jenže nebyly možnosti léčby jako dnes. Drápal se do krve . Dál už to radši nebudu psát.

  superkarma: 0 22.04.2008, 15:35:12
 11. avatar
  [12] Ajiiiii13 [*]

  Já mám zase problém, že mu pejsek pouští extrémě chlupy.... Jenom jí pohladim a mám celou hrst chlupů. Na veterině mi řekli, že je prostě blbě zkřížená. Nemáte někdo nějakou radu, jak to alespoň trochu zmírnit ? ( Jen chci říct, že to není proto, že je jaro, mám už jí 7 let a pouští pořád).

  superkarma: 0 22.04.2008, 14:38:41
 12. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Kari-nka: Ale dá se to zjistit, stejně jako u lidí. Jenom to něco stojí.

  superkarma: 0 22.04.2008, 13:55:06
 13. [10] Kari-nka [*]

  Mám fenku labradorského retrívra a taky se mi loni osypala po tlamičce pupínkama ... bylo to nejspíše po ovoci, doktor ji píchl něco na zklidnění a byla zase v pohodě. Po obojku proti blechám a klíšťatům si zase neustále okousávala a vylízavala tlapky... u psů se totiž nedá zjistit na co je daný pes alergický ... jedině zkoušet ( pokus a omyl )... je toho hodně žrádlo, přípravek proti parazitům, ovoce, pyly atd ...

  superkarma: 0 22.04.2008, 13:53:04
 14. avatar
  [9] Aja [*]

  Ťapina: A jako fušku dělá v Praze veterináře?

  superkarma: 0 22.04.2008, 12:29:41
 15. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Dcery pes je alergický na zlé ňafání malých psíků, které v pohodě může počůrat, když se na něj sápou.

  superkarma: 0 22.04.2008, 12:26:31
 16. [7] Rikina [*]

  Jistě že může být pes alergický. Měla jsem afghánku se sennou rýmou. Kdykoli vlítla do rozkvetlé louky, začalo jí téct z nosu, očí, kýchala jako praštěná, ale nedala si vymluvit, že tam lézt nemá.

  superkarma: 0 22.04.2008, 12:21:04
 17. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Aja: Jestli to není tenhle: http://www.firmy.cz/detail/1986535-marcel-adamcik-orlova-lutyne.html

  superkarma: 0 22.04.2008, 12:19:02
 18. avatar
  [5] Aja [*]

  A ten veterinář je zase imaginární figurka?

  superkarma: 0 22.04.2008, 12:14:59
 19. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  mafi: asi proto vyšlechtili mexický naháče

  superkarma: 0 22.04.2008, 10:31:54
 20. [3] mafi [*]

  ze by byl vas pes alergicky na psi chlupy :-))

  superkarma: 0 22.04.2008, 10:26:26
 21. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Pes může být alergický i na svého pána...

  superkarma: 0 22.04.2008, 10:24:25
 22. avatar
  [1] verlit [*]

  Podobný problém jsme celkem úspěšně léčili homeopatiky, která nám předepsal Dr. Herčík v Horoměřicích. Název přípravku už si, bohužel, nepamatuji, ale fenečka, která byla na hřbetě a ocásku úplně olysalá (nalezenec) se krásně ohuňatila během pár týdnů.

  superkarma: 0 22.04.2008, 10:00:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme