Známe to všechny. Snad každá žena už minimálně jednou v životě zažila situaci, kdy mínění o nejlepší kamarádce její partner spolu s ní nesdílí. V podobné situaci se ocitla i třiadvacetiletá Radana. Její manžel totiž neskonale žárlí.

Vdaná jsem už třetím rokem, předtím jsem s Vojtou chodila dva roky. Manžel je strašně žárlivý, ale já mu v žádném případě nedávám příčinu. Už jsem si zvykla, že když promluvím s nějakým mužem, je hned doma tichá domácnost. Ale Vojta naštěstí trucuje jen chvilku. Pak se tomu i sám dokáže zasmát.

Horší je to, že nemohu mít ani žádné kamarádky. Mou nejlepší přítelkyní je bývalá spolužačka z gymplu Zuzka, kamarádím se i se dvěma ségrama od sousedů. Dřív to ještě šlo, s holkama jsme se scházely přes den, většinou u nás. Občas jsme zašly i do kavárny na dobré kafe. Rozhodně to ale nikdy nebylo na úkor domácnosti. I když před Vojtou nemívám tajnosti, o těchto sedánkách jsem se mu raději nezmiňovala.

Ale asi před půl rokem se manžel „udělal pro sebe“ a u nás na dvoře si zřídil malou autodílnu. Jsem teď pod neustálým dozorem. Nesmím sama na krok, dokonce mi počítá minuty na nákup. A nejhorší je to, že mi zakázal návštěvy i u nás.

Zuzku přímo nesnáší, tvrdí, že je do větru, protože o sebe dost dbá a chodí namalovaná, i když je sama doma. Zuzana je sice rozvedená, ale její manžel ji dost usurpoval, občas ji i uhodil a mlátil i jejich malou Zuzanku. Takže to raději utla. Jenže Vojta o ní neustále říká, že je „hloupá zmalovaná kráva“. Řekl to i několikrát před ní, a tak k nám přestala raději chodit.

Adéla s Lexou k nám ještě občas zašly, ale manžel je nutil se zouvat, směly maximálně do kuchyně, nemohly si ani zapálit a mně vyčítal i kafe a sušenky, co jsem jim nabízela. Dělal scény tak ostentativně, že se holky naštvaly, ať prý chodím raději já k nim. Ale to mi Vojta zakazuje...

Jinak je Vojta moc hodný, mám, na co si vzpomenu, věnuje se mně i naší malé Radance. Pořád jezdíme na výlety, když máme hlídání, chodíme do kina, a protože mám ráda divadlo, tak i tam. Dokonce mi pomáhá s úklidem a často nosí kytky. Koupil mi auto, které ovšem skoro nepoužívám, na dovolenou jezdíme k moři, někdy i dvakrát do roka...

Radana

O odpověď jsme požádali psycholožku Mgr. Radku Vaňkovou:
Manželská žárlivost je opravdu velkým problémem. Vychází z podvědomého přání partnera zajistit si pocit bezpečí tím, že si tuto jistotu uvězní doma. Tento „jistý“ manžel či „jistá“ manželka téměř nevystrkuje nos z domu, maximálně chodí jen do práce a na nákupy.

Proto je třeba být důsledná, nechat výčitky být a nevšímat si jich. Pokud se necháte spoutat, budete toho mít časem plné zuby.

Také jste „měla tu čest“ se žárlivcem? Jak jste to zvládla? Jste stále spolu? Jste i vy sama žárlivá? Vydržela byste totožné jednání jako paní Radana?

Reklama