Vztahy

SOS: Mám vstoupit do stejné řeky?


Svůj životní příběh do redakce Ženy-in napsala tentokrát osmadvacetiletá Lucie T. z Litvínova.

 

 

Jako mladá nerozvážná dívka se provdala za svou první „vážnou“ známost. Rozvedli se, ale teď se cesty exmanželů znovu zkřížily.

 

Brali se hodně brzy, i když nemuseli. Lucii ještě nebylo jednadvacet, Romanovi bylo o rok míň. Přestože je rodiče varovali, aby nespěchali, měli svou hlavu.

Ale jak se dalo předpokládat, po třech letech se rozvedli. Prý kvůli „naprosté rozdílnosti povah“. Ještě že neměli děti. A tak se jejich cesty rozešly...

 

Lucie je dnes o pět let moudřejší. Uvědomila si, že tehdy jednala zbrkle a že ani s dalšími partnery pak neměla štěstí... Když se před půl rokem setkala v Praze s Romanem, uvědomila si, že byl vlastně ze všech nejlepší, a že jí i po tak dlouhém odloučení ještě stále chybí.

..............................

 

Ležela jsem na posteli a byla jsem pořádně naštvaná. Můj poslední přítel mě totiž „elegantně“ poslal k vodě.

Měli jsme sice trochu nějaké neshody, ale i tak mě zaskočilo, když jsem zjistila, že se ani nenamáhal mi oznámit svůj odjezd do Thajska na dovolenou. A se mnou že se jaksi nepočítá...

A to jsem mu před tím pomáhala shánět potápěčskou výstroj v domnění, že si pojedeme užívat spolu. Parádní bouda!

 

Ilustrační fotoDostala jsem chuť na cigaretu a zatápala pohmatem v nočním stolku, jestli náhodou nějakou zapomenutou krabičku neobjevím. Místo toho jsem nahmátla zapomenutý balíček méně zdařilých fotek z mé – už téměř zapomenuté, svatby. Jo, Románek! Kde je mu konec?

 

Na naši svatbu se tenkrát přišla podívat skoro celá naše škola a bezmála půlka města. Roman byl moje první velká láska se vším všudy, já byla taky jeho první. Bylo mu sedmnáct a mně osmnáct, když začal chodit k nám na gymnázium.

Zamilovali jsme se do sebe snad hned první den. Moji rodiče to brali s rezervou – považovali to jen za takové, pro ten věk charakteristické, vzplanutí, které zas rychlé skončí. Jenže nám to vydrželo tři roky, a pak jsme všem oznámili, že se chceme vzít. To byl panečku poprask!

 

„Měli byste si oba ještě užívat volnosti, a ne se hrnout do manželství tak brzy. To není šťastný nápad,“ oponovalo naše okolí.

 

My jsme se ale moc milovali a už jsme spolu nechtěli jen chodit. Byli jsme naladěni na stejnou vlnu, byli jsme šťastní a chtěli jsme být pořád spolu. Nevěřili jsme na nějaké nástrahy manželského soužití. A když přijdou, my je zvládneme.

 

Samozřejmě. Všechno to bylo jinak. Minulo sladké láskyplné období a pomalu se začaly kupit různé maličkosti, které do našeho snu nepatřily. Měli jsme málo peněz a příliš zájmů, leccos jsme si nemohli dovolit a vzájemně nám na druhém začalo kde co vadit.

 

Roman najednou začal běhat za kamarády, já zas jezdila domů k rodičům. Nic z toho by ale nebylo tak zlé, kdybychom o tom spolu dokázali mluvit a pokoušeli se hledat nějaké schůdné řešení. Jenomže tohle jsme tehdy neuměli. Mlčeli jsme, každý svou nespokojenost dusil v sobě. Problémy jsme obcházeli obloukem, aby se dalo nějak pokračovat.

 

Tenkrát mě ani ve snu nenapadlo, že po rozvodu zažiju v jiných vztazích jiné a často mnohem horší věci.


Po Romanovi jsem pak měla několik známostí. Ale když jsem je pak nad znovuobjevenými svatebními fotkami s Romanem srovnávala, pokaždé jsem si musela přiznat, že on byl ve všem lepší. Asi byl pro mě ten pravý.

 

Copak asi dělá, říkala jsme si. Jestlipak si na mě taky někdy vzpomene? Určitě ne tak často jako já na něj. Jestlipak by se dalo znovu navázat to, co jsme tak nešikovně odstřihli? A tak jsem se rozhodla... 

..............................

 

Lucie dlouho neváhala. Bála se, aby nepromarnila možná poslední šanci.

Ilustrační fotoVyhledala Romanovu starší sestru. Od ní se dozvěděla, že se Roman dosud znovu neoženil.

Po zklamání z rozchodu s Lucií si doplnil vzdělání, absolvoval speciální výcvik a nyní pracuje v armádě, u prostějovského kontingentu speciálních sil.

A právě v době, kdy se mladé ženy sešly, se vracel přes Prahu z mise v Afganistanu. Lucie vybavená přechodnou pražskou adresou útvaru se do metropole vypravila a s Romanem se sešla.

 

Okamžitě bylo patrné, že je oba setkání moc potěšilo. A nezůstalo u jediného. Sešli se i v Liberci, kam se Lucie za Romanem už několikrát vypravila.

Teď si bývalí manželé naplánovali na Vánoce společnou dovolenou v Krkonoších. 

................................

 

Pět let je dlouhá doba – oba jsme zkušenější a snad i trochu moudřejší. Co bude dál, se uvidí. Přiznávám, že bych si Romana klidně vzala znovu, a cítím, že stejně uvažuje i on. Jen se trochu bojím, Ne nadarmo se přece říká: Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky...

 

Lucie T., Litvínov

   
22.12.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [46] Meander [*]

  Jo. A nezapomeň se v ní utopit

  superkarma: 0 22.12.2008, 23:42:48
 2. avatar
  [45] danca79 [*]

  Ja bych skoro rekla proc to nezkusit. Kdybych byla sama, a jeden muj ex projevil zajem, tak bych do toho sla (ale to se tyka jednoho jedinyho exe). Vim o lidech co se k sobe vratili a slo to do kelu stejne, stejne tak znam pary co se k sobe vratili a uz jsou spolu roky...zalezi na ty ktery dvojici. Ja se vratila jen jednou a to s pochybama, a takovej fofr jakym to slo z kopce jsem jeste nezazila, jenze to dotycnej zjevne nevedel co chce. Pokud Roman a Lucie maji jasno, za pokus to rozhodne stoji. Howgh.

  superkarma: 0 22.12.2008, 22:49:06
 3. avatar
  [44] Suzanne [*]

  OlgaMarie37: doufám, že si děláš legraci

  superkarma: 0 22.12.2008, 22:13:46
 4. avatar
  [43] Tulinka [*]

  jifa:s takhle náročným povoláním si doma milého moc neužije

  superkarma: 0 22.12.2008, 17:23:49
 5. [42] FAXÍK [*]

  v tomhle případě se špatně radí,všechno ukáže až čas

  superkarma: 0 22.12.2008, 17:08:04
 6. avatar
  [41] jifa [*]

  Hlavně se bude muset smířit s jeho povoláním. Je to hodně riskantní práce a těžko se on nechá omezovat. Mám kamaráda, který do Afg. jezdí, chodit bych s ním nechtěla. I takhle se o něj bojím a když vypráví, kolik kluků tam zůstane, neměla bych na to nervy. Natož pak ještě kdybych s ním měla děti.

  superkarma: 0 22.12.2008, 16:42:03
 7. avatar
  [40] jifa [*]

  Dvě až tři dovolený a budou chytřejší oba. Buď se vrátí to, proč se rozvedli nebo to bude v pohodě. Přece je nic netlačí, tak proč se hnát do svatby, dá se žít i na hromádce? Když to vydrží, můžou se vzít třeba za 3 roky.

  superkarma: 0 22.12.2008, 16:40:38
 8. [39] Rikina [*]

  Ale jo, proč by se nevzali... Kdybych chtěla být těsně před vánoci tak cynická, řekla bych, že pokud ho v Afghánistánu zastřelí tálibanci, bude z ní dobře zabezpečená vdova. Ale protože se nepatří takhle mluvit, když je ten advent a Ježíšek to všecko slyší, tak řeknu jenom, že jsme se k sobě s exmanželem podobně vrátili několikrát, a vždycky to bylo zábavné. Akorát že už jsme se víckrát nevzali, ona svatba leze do peněz.

  superkarma: 0 22.12.2008, 16:17:11
 9. avatar
  [37] OlgaMarie [*]

  rumcajs.tm: Nic ve zlém, ale to o Manku za celých 38 let žádný jiný muž neprojevil ani zájem? A o tebe také žádná baba? Zní to jako anamnéza odpudivého páru.

  superkarma: 0 22.12.2008, 15:07:15
 10. avatar
  [36] OlgaMarie [*]

  Manx: K 28: A móda svatebních šatů! Má šanci si to užívat.

  superkarma: 0 22.12.2008, 15:01:22
 11. avatar
  [34] Irena1 [*]

  rozmar, Suzanne: no pardoooon

  superkarma: 0 22.12.2008, 14:14:04

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] rumcajs.tm [*]

  Jestli je tenhle příběh pravdivý, tak je to zapeklitá situace.Rozešli, se kvůli prkotině,a setkají se (ne náhodou)A hned si udělají dobře.Tak proč se rozešli?Za našich let, se lidi vzali, a žili spolu, dokud jich smrt nerozděli.Taky bych nejraději Manku někdy uškrtil,(manka mně taky)ale pak si řeknem,že včil už to nemá cenu.Je to všechno, o toleranci.Je pravdou, že ani já, ani Manka, by netrpěla nevěru,ale nikdy nikdo k tomu nezadal důvod. a to je to v co se věří.A věřte, po 38letém manželství, otom něco víme.

  superkarma: 0 22.12.2008, 14:10:04
 2. avatar
  [32] Landriel [*]

  ToraToraTora: taky nechápu - výhodnější by to bylo leda proto, že bych se s exem nemusela dělit o mrně, ale i to má svoje výhody.

  superkarma: 0 22.12.2008, 13:54:03
 3. avatar
  [30] Eva_CZ [*]

  Manx: A nejaky ty by to chtelo.

  superkarma: 0 22.12.2008, 12:48:00
 4. avatar
  [29] ToraToraTora [*]

  Proč ne. My si sice dali pauzu jen několik měsíců, ale vzali jsme se znovu a je to fajn. Svatba není důležitá, my čekali prcka, tak jsme si zjednodušili život.
  Navíc si říkám, že v naší společnosti je lepší být vdova, než rozvedená takže kdyby to zas nedopadlo, tak by to měl jasné

  superkarma: 0 22.12.2008, 12:32:30
 5. avatar
  [27] Boženka [*]

  Tak ať z toho spíš není "rozbije si hubu na stejném schodě".

  superkarma: 0 22.12.2008, 10:56:59
 6. avatar
  [26] Suzanne [*]

  rozmar: ajoooo Jako Zázvorka a risina

  superkarma: 0 22.12.2008, 10:45:37
 7. avatar
  [25] Suzanne [*]

  Juana: hm, evidentně to existuje.
  Mimochodem rčení o stejné řece je pěkně zjednodušené Do stejné řeky znovu vstoupit lze, jen voda je jiná

  superkarma: 0 22.12.2008, 10:44:55
 8. avatar
  [24] Juana [*]

  Já sama jsem příkladem toho, že to jde, s manželem se známe od našich 15 let a chodili jsme spolu asi tři roky. Pak jsme se rozešli, něchtěli jsme se vázat, a žili jsme si svůj vlastní život. Dostudovali jsme vysokou školu, on byl na vojně, začali jsme pracovat a znovu jsme se sešli, zkusili jsme to a jsme spolu opět už skoro 19 let. Je to přesně tak - napoprve jsme byli mladí a nezkušení, nevěděli jsme, co vlastně od života chceme. Přitom jsme si pořád byli blízcí, máme podobné názory, stejné koníčky (známe se z turistického oddílu).
  Moje exteta to samé - podruhé se provdala za chlápka, co s ním chodila ještě než potkala strejdu, čili to byla hodně mladá holka. Jsou spolu už taky 20 let a mají pěkné manželství - on život se strejdou nebyl žádnej medíček.
  A do třetice znám jednoho staršího pána, který se rozvedl a pak se znovu po dvou letech s manželkou vzali a prý je to mnohem lepší než to první manželství. Oba udělali blbost, odloučením získali nové zkušenosti a pak zjistili, že bez sebe nemůžou být, i když už mají dávno dospělé děti a několik vnoučat.

  superkarma: 0 22.12.2008, 10:13:06
 9. avatar
  [23] novinka [*]

  nevstoupíš dvakrát do jedné řeky... , ale podle mě je tahle řeka už trochu někde jinde, jsou zkušenější...rozumnější ,pokud se rozvedli z důvodu, že jejich představy o životě byly jiné než realita a prostě to neunesli,já bych to zkusila, za to nic nedá. Přeju hodně .

  superkarma: 0 22.12.2008, 09:29:42
 10. avatar
  [22] martinkasks [*]

  Asi se budeš muset smířit s povoláním Romana.Ale jinak být na tvém místě,tak to zkusím.Proč ne,když se znate tak trochu víte o svých negativech.Já ti držím palce a užij si to v krkonoších

  superkarma: 0 22.12.2008, 09:13:40
 11. avatar
  [21] kareta [*]

  já bych na vojáka neměla nervy...co jsem potkala veterány z Afganistánu (rusy), tak to byli pěkní magoři, zvlášť speciálové "kontrarozvedčiki"

  superkarma: 0 22.12.2008, 09:02:07
 12. avatar
  [20] rozmar [*]

  jsem přemýšlela, co je Zázvorka a risina za známý pár, co se dal znovu dohromady

  superkarma: 0 22.12.2008, 08:52:48
 13. [19] SOJA [*]

  Čas nevrátíš, nezastavíš, dějiny nezopakuješ,vlastně nic nezopakuješ. Ze svých zkušeností : jdi dál, nohlížej se a pamatuj , že vše je jedinečné.Budete se spolu vracet k tomu, co bylo. Já bych stála na straně - nepokračovat.

  superkarma: 0 22.12.2008, 08:44:06
 14. avatar
  [18] lacetka [*]

  Do stejné řeky se vstoupit nedá. Právě proto, že není stejná.
  Mám dojem, že tohle rčení, jeho český výklad, spíš připomíná popírání onoho "pachatel se vrací na místo činu" - což ovšem není říkanka, ale statisticky doležená skutečnost.
  Takže pragmaticky shrnuto - pokud ti dva spolu mají ještě cosi nedořešeného, musí tak učinit. Třeba je to pár schůzek, pár teplých večeří, pár dětí, pár hádek a usmíření, pár rozhovorů, pár nových prozření, kdoví

  superkarma: 0 22.12.2008, 08:28:01
 15. avatar
  [17] Irena1 [*]

  jako Zázvorka a Risina

  superkarma: 0 22.12.2008, 08:15:03
 16. avatar
  [16] risina [*]

  Tak slouží Roman v Prostějově, nebo v Liberci??
  Mimochodem myslím, že když Lucie celá léta schovávala v nočním stolku fotky ze svatby a vytahovala je po každém rozchodu, aby porovnávala, nikdy nepřestala mít Romana "pod kůží"... Tak ať to zkusí, chvíli spolu jsou - a bu´d to dopadne, nebo ne. Třeba už ta společná dovolená rozhodně, že se k sobě nemůžou vrátit.

  superkarma: 0 22.12.2008, 08:07:51
 17. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  Proč se předpokládalo, že se manželství nevydrží, když se vzali poprvé? Holka neumí a nechce být sama, což bude stejně, pokud si vezme vojáka z Liberce. Ti jsou často někam nasazováni a v protichemickém obleku a ve vedrech stejně všechny prachy utratí za pitnou vodu...Ona chce zuby nehty někoho mít.

  superkarma: 0 22.12.2008, 08:05:09
 18. avatar
  [14] Zázvorka [*]

  Rozhodně zkusit spolu opět chodit - za to nic nedají!!! To je k ničemu nezavazuje! Svatbu rozhodně neplánovat a ani o ní nemluvit - chlap by se 100% zalekl a couvl.
  Jsou oba starší, zkušenější, polevili ze svých nároků, natloukli si nos jinde a možná jim tyto zkušenosti dost prospějí!
  Jsou oba mladí (rokama), nemusí nikam spěchat!!

  superkarma: 0 22.12.2008, 07:56:05
 19. avatar
  [13] LBU [*]

  Já jsem se sice nerozvedla, ale s manželem jsme 2 roky žili odděleně. Teď už jsme spolu zase 12 let spolu a je to báječné . Já bych do toho šla. Žádná šance se nemá promarnit. Jenom s tou svatbou bych asi chvilku počkala .

  superkarma: 0 22.12.2008, 07:33:33
 20. avatar
  [12] mmarianne [*]

  No, nevím. Když už jsem se rozvedla, tak to určitě nebylo z nudy nebo kvůli blbosti. Doufám, že svého ex už ani nepotkám. Tím chci říct, že vůbec nechápu tyhle opakované návraty a úvahy o další svatbě. I když samozřejmě netvrdím, že si bývalí manželé mají dělat schválnosti a hádat se do krve.

  superkarma: 0 22.12.2008, 07:30:34
 21. avatar
  [11] Simba [*]

  Když už vymýšlíte SOS, ujasněte si, kde ten machr bude pracovat. V Prostějově? Tak proč za ním jezdí do Liberce?!

  superkarma: 0 22.12.2008, 06:59:30
 22. [10] 7kraska [*]

  at to zkusej

  ten muj se taky jmenoval Roman, ale byla jsem mlada a blba a porad jsem na nej hledala mouchy, vydrzeli jsme spolu bydlet 4 roky...z dnesniho pohledu to byl absolutne nejvhodnejsi chlap pro partnerske souziti ze vsech mych kluku, ale vratit se neslo, pac po rozchodu si hned poridil deti s jinou...jooo, kdyby to slo tak snadno, ze clovek si jich par vyzkousi a pak se treba vrati k tomu prvnimu...ale chozeni s chlapama neni jako nakup bot

  ja hlasuju pro, at to spolu zkusej, ale neberou se

  superkarma: 0 22.12.2008, 06:35:28
 23. avatar
  [9] Canadian [*]

  on mozna trochu dospel a neco pochopil, ale ona ne...

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:49:24
 24. avatar
  [8] sanvean [*]

  Dante Alighieri: Možná tak psí hromádku. Tohle sos je nuda

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:38:00
 25. avatar
  [7] Tulinka [*]

  Dante Alighieri: na ,,hromádce"

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:28:14
 26. avatar
  [6] Dante Alighieri [*]

  To o tý svatbě jsem přehlídla. Proč si myslí, že by si ho měla hned znovu brát? Po první zkušenosti bych volila radši hromádku. Svatba je vážná věc.

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:23:20
 27. avatar
  [5] Tulinka [*]

  O další svatbě bych hodně dlouho uvažovala
  Přeji mnoho

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:15:53
 28. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Tak buď je to dobrý a nebo ne. Nic mezi tím není. A jenom blbec se dvakrát spálí o jedny kamna

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:14:56
 29. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky nepovažuju za pádnej argument. Záleží přece na té které konkrétní situaci. Když chtějí, ať to zkusí. Nějakým "pravidlem" o řece bych se omezovat nenechala, kdybych někoho fakt chtěla. Ale je fakt, že návraty v mém okolí dopadly špatně.

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:10:03
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Dopadne to špatně.

  superkarma: 0 22.12.2008, 00:03:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme