.

SOS!!! Mám hrůzu z „Velké jízdy“!!!

Cestování

SOS!!! Mám hrůzu z „Velké jízdy“!!!

 

Zdravím všechny v redakci a baby-in,

byla bych ráda, kdybych se mohla poradit, spíš vylít srdíčko, či lépe řečeno vylít si svoje nervy. Před 3-4 měsíci jsem dodělala řidičák, ale jezdím jednou za čas starou 105, která (zatím) dobře slouží. Vždycky jsem jezdila buď s učitelem, který byl se mnou málo trpělivý a nervoval mě, až jsem jednou udělala málem kamikadze s tramvajkou.

No všechno vyšlo, řidičák mám, ale jezdila jsem jen se svým přítelem, který mi radil, jak mám jezdit, každé 2-3 minuty, že to mám udělat, to nemám udělat, ježíšmarjá, co to dělám, ať točimtočimtočim... čím jsem pak měla rozdrkané ruce, jako bych byla stará babka (je mi 27). Nejde o to, ale přítel dělal řidičák později než já, protože hodněkrát opakoval (písemné a jednou jízdy), sám jezdí (dle mého názoru spolujezdce) až moc suverénně (řekla jsem mu, po jisté příhodě, že už s ním za volant nesednu jako spolujezdec) a poučuje a poučuje a poučuje.... Někdy až tak moc, že na něho křičím, ať už dá pokoj, nebo nabourám.

No nic, máme jet do jednoho města, cca 100 km daleko, protože tam holt musíme s autem pro věci, ale má jet i maminka, která se bojí kvůli mému vyprávění jet s mým přítelem, i když už s ním jela, a tak si myslí, že ji tam odvezu. Přítel my slíbil bobříka mlčení, že bude jak myška jako spolujezdec, dnes jsme si dali malou generálku a trošku se zlepšil. Pak jsem svezla mamku,  kupodivu jsem byla klidná a jela jsem prý hezky - mamka je v  tomto směru upřímná, možná protože ty uličky už znám.

Ale jak jsem pak jela POPRVÉ SAMA domů, tak jsem zpanikařila, nedokázala se soustředit, prostě nervy pryč (měla jsem puštěnou klidnou hudbu v autě, potichu, pak jsem ji zesílila, pak ji radši vypnula.....), k tomu mi při odbočování vlevo na kopci chcípl motor, a já se nemohla zaboha rozjet, panika udělala se mnou to, že jsem si nemohla vzpomenout, jak se rozjíždí do kopce - za mnou kolona aut, někteří trpěliví (díkybohu za to), někteří hovada, což mě ještě přidalo, snad se mi rozjezd podařil proto, že jsem se "opřela" do trpělivého auta za mnou, ale to nevím jistě :-) ... no dojela jsem, ale mám hrůzu ze soboty, kdy bude "velká jízda". Podotýkám, že to byla moje první samostatná jízda v autě, tak možná proto. Mám strach ze soboty. Snad se tu najde někdo, kdo mi poradí, jak si pomoci s panikou... Do toho města MUSÍME jet, takže tak...

   
06.09.2005 - Zahraničí - autor: Čtenářský příběh

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [50] trdlo [*]

  Amálie: Kdyz davali testosteron, sla sis omylem vzit taky, ze jo. Dvakrat

  superkarma: 0 06.09.2005, 23:12:11
 2. [48] katynkaa [*]

  je to fakt o tom se nebát, vím o čem mluvím, když jedu sama jsem klidná a vpohodě, můj přítel říká že se se mnou bojí a mě to uráží protože všichni ostatní mě chválí, je to o sebedůvěře, já to vyřešila tak že jsem mu řekla že ho prostě vozit nebudu:-)

  superkarma: 0 06.09.2005, 20:56:34
 3. avatar
  [47] *Kotě* [*]

  Amálie: můj muž vůbec nemá řidičák, asi bych mu měla vysvětlit, že není chlap, ne?

  superkarma: 0 06.09.2005, 20:32:49

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [45] fialinka [*]

  Nejlepší je do auta sednout a jet bez obecenstva .. nejlépe denně.. a časem se ti to zažije. Můj muž řidičák nemá, takže jsem si to prožila dostatečně a teď už to jde...

  superkarma: 0 06.09.2005, 18:09:50
 2. avatar
  [44] Ťapina [*]

  Každá ženská se naučí jezdit, když jezdí a neposlouchá řeči typu "jdi se učit na polňačku". Jenže pozor. Ono se říká, že rozdíl mezi ženským a mužským řízením je v tom, že ženská chce dojet z místa A na místo B, zatímco chlap za volantem soupeří, závodí, porovnává. Ono se to dá vzít i jinak. Mně baví jezdit a vychutnávám si cestu samotnou. A někdy i soupeřím a porovnávám, mám radost, když mě chlap v nadupané oktávce chce předjet do kopce, protože favoriti se prostě do kopce předjíždějí, a ono se mu to nepovede, protože zjistí, že vlastně jedu dost rychle Asi jezdím jako chlap - ale nese to s sebou i to, že vždycky vím, co se kolem mě děje. Zato pak někdy vidím ženy za volantem takřka s klapkama na očích, které vidí jenom před sebe, ještě tak vnímají hlavní a vedlejší silnice a semafory - to jsou ty, co jedou z místa A na místo B a ostatní je nezajímá. Jezdit neznamená jenom přesouvat se na čtyřech kolech, jízda autem je zapojení se do složitého mechanismu, kde vznikají vztahy a interakce. A kdo tohle pochopí, má vyhráno. Jezdit správně a bezpečně neznamená, že pojedu v obci vždy 50 a nikdy ne 51. Ale to se na polňačce nikdo nenaučí (i když se tam dají získat zas jiné zkušenosti, o kterých se zas nesní suverénním králům dálnic

  superkarma: 0 06.09.2005, 18:00:17
 3. avatar
  [43] Amálie [*]

  Maldová: jo, jezdí 5Okm/h na dálnici, brzdí provoz, neuměj se rozjíždět do kopce a dávaj ručku v zimě, huntujou furt spojku, protože maj podpatky a neuvědomujou si, že na ní stojí, .. prostě otavujou svou šnekovitostí provoz a plynulost a to je dost nebezpečný a "lepší" jsou proto, že nikdy nejedou víc, jak 2O, tudíž se jim nic moc nestane. Do stejné kategorie jedinců vhodných k fyzické likvidaci patří chlapi - klouboukáři a ti ostatní, co jezdí jak imbecilové jednak neumem, jednak šílenou rychlostí spojenou s neumem

  Tímto se omlouvám tak asi 1/10 žen, které jezdí výborně!!!

  superkarma: 0 06.09.2005, 17:04:21
 4. avatar
  [41] Amálie [*]

  Manx: taky dobrý

  superkarma: 0 06.09.2005, 16:25:07
 5. avatar
  [40] Maldová [*]

  Já radím jezdit, jezdit a jezdit. Taky když jsem delší dobu nejela, tak jsem byla mírně nervózní.
  Ženy jsou lepší řidičky než muži

  superkarma: 0 06.09.2005, 15:26:21
 6. avatar
  [35] mam-ča [*]

  Amálie: Amálko, s tímhle přístupem bychom ještě stály v zástěře u plotny, zouvaly pánovi tvorstva boty a praly v neckách.
  Docela "já sirael" chápu, že se jí takhle pod kuratelou jako řidičce těžce začíná. Každý nemá technické nadání, cit pro motory a skvělý orientační talent. Ale pro většinu z nás je auto nepostradatelný pomocník. Je to všechno o vzájemné ohleduplnosti. Zkušených řidičů k začátečníkům, důchodcům a "kloboukářům". Nesnáším kecy typu "nojo - blondýna za volantem"
  I ta "blondýna" se potřebuje přesunout z bodu A do bodu B. Kde je psáno, že každý chlap je automaticky dobrý řidič ? A přesto si většina chlapů myslí, že se narodili s volantem v ruce.

  superkarma: 0 06.09.2005, 13:51:04
 7. avatar
  [34] Amálie [*]

  Ťapina: ale jo, kdo se naučí rychle, nechť pokračuje, ala ať má aspoň na zadním skle velký Z ! Muj táta jezdil rally a já za volantem vyrostla, tak se mi to mluví Sama jsem taky jela pár závodů a naprosto nechápu, jak to někdo může neumět, jak může někdo auto neslyšet a trápit ho třeba špatně zvolenou rychlostí Prostě mi to nejde na rozum, u nás v rodině jezdí všichni výborně, nikoho ani nenapadlo mít nějakej strach z autoškoly či ježdění. Ale jinak bych mimo rodinu své dítě svěřila jen jedinýmu člověku

  Vim, i toto je extrém a třeba já chlapa bez potřeby jezdit a bez výtečné kvality řidičské nepovažuju za chlapa Co naděláš, každej to máme jinak

  superkarma: 0 06.09.2005, 13:46:05
 8. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Amálie: No to je dobrý. Každý začátečník snad panikaří, ne? Chtěla bych vidět někoho, kdo auto "slyší a cítí", hned jak do něj poprvý sedne. Já jsem ho začala "slyšet" po několika měsících a "cítit" tak po půl roce. Jenomže to se musí jezdit, to se nenaučí z gauče, ani jí to přítel nevemluví do hlavy.

  superkarma: 0 06.09.2005, 13:40:27
 9. avatar
  [32] Amálie [*]

  Zahoď řidičák, leda způsobíš nehodu Vim, slova to jsou tvrdá, ale právě takoví, co panikaří, způsobují víc nehod, než ten, co jede dobře, ikdyž rychleji. Přítel asi ví, proč tě pořád napomíná, zřejmě to auto "neslyšíš, necítíš..." Jo, kdo to nemá v krvi, ten se nenaučí dobře jezdit nikdy. A riskovat dobu, než se takovej člověk vyjezdí, bych zakázala, nejlíp trestním paragrafem

  superkarma: 0 06.09.2005, 13:36:17
 10. avatar
  [31] mam-ča [*]

  Kecaly radím vysadit u nejbližšího nádraží nebo zastávky autobusu. Buď si chce vézt pozadí, tak ať mlčí, nebo ať používá hromadnou dopravu. Proti počáteční nervozitě pomáhá cucat bonbon, třeba tic-tac, abys při řízení netloustla. Když jedeš někam, kde neznáš cestu, vyjeď si na PC plán cesty, záchytné body, a spolujezdec má příležitost promluvit pouze pokud se blížíte ke styčnému bodu, nebo je-li tázán.
  A hlavně se neboj, žádný učený z nebe nespadl, a „řidič“ z Tebe bude, až najedeš aspoň pět tisíc km.

  superkarma: 0 06.09.2005, 13:18:13
 11. avatar
  [29] lilithheta [*]

  Když jsem dokončila autoškolu, byla ze mě naprostá řidičská troska - instruktor v autoškole na mě řval kvůli každé kravině a já se klepala před každou jízdou jako sulc. Když jsem autoškolu dodělala, tak jsem sedla za volant 3-4 (za tři roky), a to ještě vždycky tak vyklepaná strachy, že jsem si z celé cesty nic nepamatovala. Pak jsem jednou jela s kamarádkou, co si udělala řidičák až po mě. Celou dobu mi vypravovala, jak jsou z ní všichni na větvi a že ji přezdívají kamarádi Schumacher. Absolvovala jsem s ní pár jízd (polomrtvá strachy - a to jsem přežila i jízdy mého ex ve zdraví!!!) a řekla jsem si: "Ty hloupá, takhle to zvládneš taky a ještě líp." A fakt, od té doby v pohodě a žádný stres.

  superkarma: 0 06.09.2005, 12:29:34
 12. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Tak to neporadím, já to měla přesně naopak. Jak jsem poprvé sedla do auta SAMA, tak ze mě všechny nervy spadly a šlo mi to jako po másle. A už mám najeto skoro 10 000 km - za rok, po šesti letech vlastnictví řidičáku na ozdobu.

  superkarma: 0 06.09.2005, 12:20:13
 13. avatar
  [26] j.a.n.a. [*]

  každý jednou začínal ,tak se nenech vytočit .Přeju hodně štěstí

  superkarma: 0 06.09.2005, 12:06:10
 14. avatar
  [25] Eva_CZ [*]

  šája: Proste jezdit. Furt. A kecaly nevozit.

  superkarma: 0 06.09.2005, 11:45:48
 15. avatar
  [24] Ada1 [*]

  Manžel mi tak dlouho kecal do řízení, až jsem zastavila u autobusové zastávky a sladce mu navrhla, ať jede domů autobusem.
  Od té doby mám klid

  superkarma: 0 06.09.2005, 11:37:26
 16. avatar
  [23] Odemětobě [*]

  vikina007: první moje jízda byla do asi 0,5 km vzdálené hospody se džbánem na pivo.Ani pěna nestihla opadnout.

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:59:38
 17. avatar
  [22] šája [*]

  ad troubící řidiči - strašně se mi líbila svého času reklama, kde si slečna vystoupila z auta, došla k troubícímu řidiči a sladce řekla: "Byl byste tak hodný a zkusil mi to auto nastartovat? Já vám ten klakson zatím podržím"

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:58:59
 18. avatar
  [21] šája [*]

  To chce jezdit jezdit jezdit jezdit Taky jsem měla v řízení delší pauzu a pak mě k řízení dokopala nezbytnost, prostě jsem musela. Dnes nemám problém zacouvat, zaparkovat, projet křižovatku....pohoda. Třeba si i nahlas říkej - tak a teď přijde křižovatka, takže šoupneme neutrál, přibrzdit...uvidíš, ono to půjde

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:56:32
 19. avatar
  [20] adalim [*]

  Na troubící řidiče a ostatní netrpělivé mi poradila recept kamarádka: "Já jim vždycky zamávám a ještě se usměju." Tak jsem to vyzkoušela a ono to funguje, oni se asi neuklidní, ale já ano

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:55:52
 20. avatar
  [19] Kelly [*]

  Sirael: já v počátcích měla takový strach z jízdy, že jsem se málem ani netrefila klíčem do zámku auta. Manžel byl také takový radil, až to u mne skončilo skoro zhroucením a srdceryvným pláčem. Od té doby jsem potom jezdila 2 roky sama a když chtěl někam zavést, měl smůlu, když podle jeho řečí tak špatně jezdím. Za 3 roky jsem byla lepší než švagr, který je za volantem jako "doma" a manžel už ani nepíp. Jen jsem si prostě zakázala ten strach tak připouštět k tělu a zapomněla na ostatní pitomce za volantem - vždyť nikdo učený z nebe nespadl. Soustřeď se na sebe, na značky, jeď v klídku a pohodě a bude-li mít někdo pindy a znervózňovat Tě, seřvi jej - Ty jsi řidič a za všechny v autě zodpovídáš. Bude to dobrý, uvidíš.
  Jo, a když jsem byla před jízdou "na prášky", pomáhala mi věta: "kolik pitomců, co má jen ZŠ", jezdí jak Fitipaldi, tak o co horší bych měla být já, kurňa ... NE?

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:53:13
 21. avatar
  [18] zonan [*]

  Když jsem začínala, jezdila jsem raději sama. Nahlas jsem si říkala, co mám dělat. Celkem mě to uklidňovalo. Přesto, že jezdím už 15 let, jsem před delší jízdou do "neznáma" nervózní. Zítra jedu do Liberce (prý 6 hodin cesty), tak mi držte palečky.

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:51:54
 22. [16] a.... [*]

  doporučuju trénovat SAMA bez spolujezdce, a jinak jezdit, jezdit...
  no tu sobotu nějak přežiješ, bývá malý provoz a když na tebe bude nekdo zezadu troubit, tak na to kašli

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:46:48
 23. avatar
  [15] tyrkys [*]

  buď v klidu, to chce čas a co nejvíc praxe. Před pár lety jsem jezdila hodně často po Praze i ven a myslím, že v poho. Teď jsem ale asi 6 let nejela a měla začít znovu. Byl to stejný pocit, jako po dokončení řidičáku. Strach, že nezvládnu sledovat vše, co je třeba (semafofy, okolní auta, chodce, tramvaje, jednosměrky,...je toho moc), že se s autem něco stane a já nebudu vědět co dělat a radši zdrhnu ... Chvíli to trvalo, ale vědomě se snažím jezdit co nejvíc to jde, trasy, které neznám, abych ztratila strach z bloudění... Když se ti stane, že na tebe začne někdo troubit, což je nervující, zkus si říct, že prostě počká!! Teď mám nové autíčko a řízení mě fakt baví (za měsíc cca 900km). Zvládla jsem pár krizovek (vaření, bloudění), což mi zvedlo sebevědomí a po každé další jízdě je to lepší a lepší. Jedna věc mi hodně pomáhala: když jsem seděla v autě a připadala si, že tam nemám co dělat, protože to neumím, představila jsem si, kolik lidí kolem mě je na tom podobně: sváteční řidiči, nebo ti s čerstvým řidičákem. Držím palce!! Hlavně se nenech nervovat přítelem!! To bych ho vysadila

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:43:31
 24. avatar
  [13] Ch.Z. Kochanská [*]

  Já měla před velkou jízdou taky nervy. Můj přítel je ale nejtrpělivější na světě a naučil mě mnohem víc než autoškola. Já sama mám pocit, že nám tam prostě nekterý fígle zapomněli říct. Já se ze začátku bála jezdit bez něj, ale pak přišel bod zlomu a jezdím sama beze strachu. Hlavně buď v klidu a nepanikař, když ti motůrek scípne , však oni počkají a hlavu ti neutrhnou. A když někdo zatroubí, otevři okýnko a ukaž ruku se zvednutým prostředníkem....

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:35:42
 25. avatar
  [11] Odemětobě [*]

  Mysli jen na jízdu a vykašli se na to, co si myslí lidi okolo tebe.Každý řidič jednou začínal a dělal chyby.Držím ti palce,abys sobotní jízdu v klidu zvládla.Do budoucna radím jezdit,jezdit,jezdit.Abys přestala přemýšlet,co zařadit,kdy sešlápnout spojku atd.,to ti musí přejít do krve.Já osobně si v autě nepouštím nic,potřebuji slyšet motor a okolní provoz.Manžel je taky nervák,s ním jezdím velmi nerada.

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:33:01
 26. avatar
  [8] Žábina [*]

  přítel musí být "jedlej" jak se u nás říká
  raději jezdi sama, myslím že je to lepší než se nechat znervozňovat někým, kdo si o sobě myslí že je nejlepší /přestože v autoškole si to asi nemysleli, když 2x opakoval/

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:30:34
 27. avatar
  [6] Trinitty20 [*]

  Chce to klid, soustředit se a vlastně si říct že na tom nic není. Hlavně buď v klidu a radši si nepouštěj rádio. Držím

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:24:52
 28. avatar
  [5] MIK [*]

  Žádný učený z nebe nespadl. Strachu se postupně zbavíš, až se zajezdíš. Hlavně pomalu, sleduj značky a měj oči na "šťopkách". Nenech se znervóznit přítelem ani troubícími samci a určitě to zvládneš.

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:24:13
 29. avatar
  [2] Lenice [*]

  to bude dobrý možná je lepší, že prostě MUSÍŠ jet a asi to i bude lepší, než jezdit po městě

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:21:20
 30. avatar
  [1] sara.l [*]

  to zvládneš...hudbu si raději moc nahlas nepouštěj ať slyšíš co se děje a vyraž,v klidu dojedeš určitě i dál než do města

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:13:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme