Vztahy

SOS: Když já si nedokážu pomoci!

mm

Každé ráno, sotva zapne mobil, už na ni bliká esemeska od Romana. Píše, jak moc mu chybí, jak moc se mu po ní stýská. A aby ho od sebe neodháněla, když se oba tak milují a vzájemně se potřebují. Zprávy se Míše v mobilu hromadí a ona je maže jen s těžkým srdcem.

Vůbec si nechce připustit, jak moc jí její exmanžel ublížil a jak ona svým „smířlivým“ postojem ubližuje sobě. Tuší, že to zase po čase nevydrží a pozve ho zpátky, aby to spolu znovu zkusili.

Odrostlé děti už nad maminkou zlomily hůl. Vůbec ji nechápou. Jenže svoje jednání a reakce neumí pochopit ani Michaela.

Ach, ta láska nebeská

„Celých dlouhých devět let jsem zamilovaná do muže, který pořád neví, jestli chce žít se mnou, nebo se svou bývalou manželkou. Bolí mě to, trápí, ale já ho prostě miluji a neumím si představit, že už bych s ním nikdy neměla být,“ svěřila se Ženě-in paní Míša z Kadaně.

Michaela se s Romanem seznámila krátce po rozvodu s prvním manželem. „S mužem jsme jen čekali, až děti vyrostou a osamostatní se. Náš vztah už dávno vyšuměl a bylo nám oběma jasné, že žít spolu by bylo jen zbytečné trápení. Už jsme si zkrátka neměli co říct,“ vzpomíná Míša.

Přesto ji rozvod zastihl nepřipravenou. Manžel jí sice nechal byt, ale najednou se v něm cítila strašně sama. Děti žily vlastní život a kamarádky žádné neměla. Pracovala jako účetní a byla přitom stále mezi lidmi, ale nikoho skutečně blízkého neměla.

To se však změnilo, když se jednou v čekárně u zubaře seznámila s Romanem. Měli stejnou fobii z vrtačky a vzájemně si dávali přednost. Oba se tomu při čekání smáli a přitom si padli do oka. Ani se nedivila, když vyšla z ordinace, že na ni onen neznámý pohledný muž čekal. Pozval ji na kávu, ale protože nemohla, vyměnili si alespoň telefonní čísla.

Zavolal hned druhý den. Práce mohla počkat, a tak se ještě odpoledne sešli na skleničku. Roman byl nejen pohledný, ale i zábavný a pořád se smál. Líbil se jí na první pohled. „Byla jsem jím doslova okouzlená, cítila jsem v něm spřízněnou duši. A tak jsme si cestou domů, když mě doprovázel, domluvili další schůzku. Ještě v noci mi přišla esemeska s pozváním na večeři...“

Večer proběhl v nádherné atmosféře, nechyběly svíčky ani květiny a Míša byla na vrcholu blaha. Při pozdním loučení došlo i na první vášnivé polibky. Na třetí schůzce už spolu skončili v posteli. Čtvrté rande s sebou ale přineslo šok. Roman se Míše přiznal, že je ženatý a má dvě děti. Samozřejmě jejich manželství už dlouho nefungovalo...

Muž s velkým „M“?

„Ujišťoval mě, že ve mně konečně našel tu pravou, že si je jistý, jak nám to spolu bude klapat, a že se mnou chce strávit zbytek života. Tedy hned, jak se rozvede,“ popisuje Michaela notoricky známé výroky. „Věřila jsem mu. Bylo příjemné to poslouchat, a tak jsem úplně potlačila pud sebezáchovy.“

Jenže nic se nedělo a brzy přestal Roman o rozvodu mluvit. A Míša byla příliš zamilovaná, než aby se s ním rozešla. Proč by ho měla nechávat ženě, kterou podle jeho slov stejně nemiluje? Když ale uplynuly tři roky a vůbec nic se nedělo, rozhodla se Michaela jednat. Už se nechtěla smířit s tím, že kdykoliv Romanovi zavolá jeho žena Milada, hned za ní běží a ji nechá samotnou.

„Jednou, když k tomu nahrála důvěrná chvíle, jsem se ho zeptala, jak to vlastně s námi bude, a jestli podniká nějaké kroky. Jenomže Roman na slova o rozvodu a o planých slibech reagoval podrážděně a odmítal se na toto téma se mnou vůbec bavit.“ Míša pochopila, že takový vztah nemá budoucnost, a tak ho sama s těžkým srdcem ukončila. Jenže...

mm

„Měsíc jsem mu nezvedala telefon, neotvírala jsem na zvonění, nereagovala na maily. Pak se ale Roman nečekaně objevil u mě v práci s podanými rozvodovými papíry v ruce. Znovu jsem ho vpustila do svého života,“ líčí Michaela svůj rozporuplný vztah.

Pád na zem

Zdálo se, že jejich poměr dostane konečně tolik potřebný nový řád. Po roce společného života, který rušivě poznamenaly jen občasné Romanovy návštěvy u jeho exmanželky a dětí, se konečně rozhodli, že se vezmou. Jenže ve finále se Roman opět projevil jako „váhavý střelec“ a svatbu deset dnů před termínem beze slůvka vysvětlení odvolal. Michaele jen přišla na mobil esesmeska, že se vrací k původní rodině.

„Takové pokoření bych nikomu nepřála,“ říká Míša. „Už jsem ho nechtěla nikdy v životě vidět. Jenže po třech nedělích stál najednou na prahu mých dveří, plakal, omlouval se, prosil. Zase jsem to nezvládla. Znovu jsem ho pustila do svého života...“ ví, že udělala chybu paní Michaela.

„Děti se na mě moc zlobily. Unisono hubovaly, že jsem blázen, že se mám na něj vykašlat, protože když tohle udělal jednou, udělá to znovu. Ale já nemohla jinak.“

Po čase začala dvojice opět plánovat svatbu. Tentokrát se Roman s Michaelou skutečně vzali a Míša byla několik měsíců skutečně šťastná. Jenže časem zjistila, že se Roman s Miladou nikdy nepřestali stýkat. „Jezdil často na »služební cesty« a já bláhová tomu věřila...“

Když Míša na Romana udeřila, aby jí to vysvětlil, přiznal, že si nemůže pomoci, ale že svou bývalou ženu nikdy zcela nepřestal milovat. To byla pro Michaelu opravdu rána do srdce. „Myslela jsem, že to nepřežiju, nebo že se určitě zblázním žalem a ponížením,“ vybavuje si nejhorší situaci v živote naše čtenářka. „Přesto jsem v sobě sebrala sílu a podala žádost o rozvod.“ Jejich manželství soud skutečně po dvou letech trvání rozvedl.

Příběh ještě nekončí

Ale už po půl roce žil Roman opět u Míši, která se dokonce smířila s tím, že její druh bude trávit víkendy s bývalou rodinou, respektive – s Miladou. Takovým soužitím byla Míša psychicky nesmírně vyčerpaná.

Nemilosrdný osud jí však zasadil novou ránu. Roman se zničehonic, bez jediného slůvka vysvětlení, před rokem odstěhoval k Miladě a na podzim se s ní podruhé oženil. Tehdy se Michaela zhroutila, a když se z toho jakž takž vzpamatovala, zařekla se, že už nikdy s Romanem nepromluví ani slovo. V jejím rozhodnutí ji podporuje celá její rodina, přesto se s rozchodem Míša stále nevyrovnala.

Zvlášť proto, že ji už od Vánoc opět bývalý manžel začal bombardovat telefonáty, a když neuspěl, alespoň esesmeskami, jak moc mu chybí, jak moc se mu stýská. A Míša je nedokáže smazat, stejně jako nedokáže vymazat ze svého života i bývalého partnera. Bojí se, že mu znovu odpustí a vezme ho na milost.

„Vím, že je na prahu padesátky takové počínání doslova sebevražedné. Ale já ho prostě miluju i navzdory tomu, jak moc mi ublížil...“

Psychologové: Kvůli lásce se často obelháváme

Pokud má partnerský vztah fungovat, je nutné čas od času přistoupit na kompromis. Problém nastává ve chvíli, kdy donekonečna ustupuje jen jeden z partnerů. Takový člověk je zahnaný do kouta a je mu odňato právo rozhodovat o čemkoliv.

 • Pokud je váš partner ženatý, měla byste ho přimět situaci urychleně řešit. Pokud se nerozhodne, se kterou ženou chce žít, opusťte ho. Obě vás mít nemůže. Pokud jste ochotná smířit se s tím, jste také ochotná smířit se s vědomím, že budete vždy ta druhá?

 • Jen málo žen dokáže dát partnerovi pomyslný nůž na krk. Bojí se dát mu ultimatum. Ze strachu, že zůstanou samy, se vyhýbají tomu, aby přímo a nahlas vyslovily to, co je uvnitř trápí. Díky tomu tiše trpí a propadají depresím. Přitom mužům život se dvěma ženami vyhovuje a je pro ně pohodlný. Vždycky se může uchýlit k té, která právě bude mít „lepší náladu“.

 • Je obtížné rozpoznat, že vztah už nemá naději. Tváří v tvář rozpadu totiž často obelháváme sami sebe.

Existuje nějaká rada, kterou byste „zaslepené“ Michaele dokázali otevřít oči? Myslíte si, že je skutečně možné tak moc milovat člověka, který nám neustále ubližuje? Je to vůbec ještě láska?

kondomySpojte příjemné s užitečným

Chraňte se před početím pohlavními chorobami! Hlavní a prapůvodní funkcí kondomu je sice ochrana, ale ochrana nemusí být nudná! Naopak! Naším tipem jsou vylepšené klasické kondomy, které váš sexuální prožitek ještě umocní – prezervativy Inspirace s označením Aroma, Komfort a Intenziv. Více detailních informací naleznete zde: www.inspirace-kondomy.cz

   
02.06.2009 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] OlgaMarie [*]

  Tohle má být láska? Tohle má být, někoho milovat? Má jen hrůzu z toho, aby nebyla sama. Jinak by se tak netýrala. Pro mě je nepředstavitelné namluvit si chlapa pro stejnou fóbii z vrtačkySml80 a ještě ženatého v nefunkčním vztahu. Jo,jo, kdo chce kam, ať si tam jde sám.

  superkarma: 0 08.06.2009, 14:55:49
 2. avatar
  [19] Zázvorka [*]

  Paní nepíše, že má i jiné zájmy. Např. děti, vnuky...., kamarádky, zahrádku, procházky, kolo, lyže....... Ať se upne na něco jiného, myšlenky obrátí od mužských, pročistí si hlavu a bude se na to dívat z jiného pohledu! Ať si dá závazek s Romanem vůbec nekomunikovat!!! A za 1/2 roku či za rok se uvidí. Pak ať se rozhodne podle sebe! Třeba se i k Romanovi (a jeho ženě) vrátit!

  superkarma: 0 05.06.2009, 09:05:56
 3. avatar
  [18] Mylady [*]

  všechny příspěvky jsou fain, já tedy sama za sebe bych s takovým cvokem nebyla ani minutu. Mám svoji hrdost. Když ji ztratím, co mi zůstane? Ne, s takovým člověkem bych svůj čas neztrácela.

  superkarma: 1 04.06.2009, 13:32:32
 4. [17] Anai [*]

  Souhlasím se vším - potřebovala by se prostě zamilovat do jiného, ale chlapi nejsou, tak je to těžké.... taky jsem v mládí bývala takhle blbá, takže to dokážu pochopit, po padesátce člověk zmoudří, takže třeba se jí to časem taky přihodí.

  superkarma: 1 03.06.2009, 14:12:46
 5. [16] Bubuhlubla [*]

  asi chudák neví co chce.Nejlíp by mu bylo, kdyby byl Arab,ty můžou mít třeba 4 ženy,když je uživí.

  Rada pro paní Michaelu...pryč od něj.Co nejdřív a co nejdál.Bude to bolet,ale čas vše zahojí.

  superkarma: 1 03.06.2009, 00:25:38
 6. [15] Petorio [*]

  Jak ale sebrat odvahu a jit pryc, kdyz mame male dite? Jak zustat sama s pocitem selhani z manzelstvi? Nejsem zamilovana, ale bojim se zustat sama s rozpadlou rodinou.

  superkarma: -1 02.06.2009, 23:26:07
 7. avatar
  [14] Myškomedvídek [*]

  dolejzat a ponižovat to neSml23Sml75zaslepenost to je zléSml22

  superkarma: 0 02.06.2009, 22:42:52
 8. avatar
  [13] opuncie [*]

  Není lehké radit člověku,když je zaslepeně zamilovaný-vždyt´to snad každý známe a možná všichni tím prošli.Já si také kdysi nedala říci,ale dnes už mám manžela,kterého si moc vážím a jen doufám,že on mne též....ale asi ano.Jsme spolu už dost let a pomohl mi i vychovat mého synka ve skvělého dospělého člověka. Sml59

  superkarma: 0 02.06.2009, 16:15:52
 9. [12] Marie Šrámková [*]

  grizzly — #6 ...skoro, jako bys mě znala! Miluju svý kočky až chorobně... A s chlapy jsem to mívala stejně, ale jako Míša - devět let - to ne!

  superkarma: 0 02.06.2009, 15:03:06
 10. avatar
  [11] femme [*]

  Dante Alighieri — #9 přesně tak, neznám nic horšího

  superkarma: 0 02.06.2009, 14:13:09
 11. avatar
  [10] femme [*]

  stalo se mi něco podobného, onen dotyčný se přiznal až snad po půl roce, dost by mě zajímalo, čím oblboval svou ženu, že jsme spolu byli celou tu dobu každý den, večer a noc Sml80 když se to provalilo, tak se nejdřív divil, že mi to vadí Sml45 samo jsem mu řekla, že s ním končím, on pár dní trucoval, pak mě začal neskutečným způsobem všude nahánět a pořád mi psal, že už podal návrh na rozvod, ale samozřejmě kde nic, tu nic Sml30  pořád jsem mazala mraky smsek, mejlů, típala mu mobil, pak mi napsal, že když ho nechci, tak že spáchá sebevraždu a na to jsem mu odepsala, že to bude to nejlepší, co může udělat Sml24 a od té doby se už neozval Sml30

  superkarma: 0 02.06.2009, 14:12:16
 12. avatar
  [9] Dante Alighieri [*]

  Michaelo, moje babička by tě hnala! Nesnese, když ženská za chlapem dolejzá. Nemáš hrdost?

  1. na komentář reaguje femme — #11
  superkarma: 0 02.06.2009, 13:34:00
 13. avatar
  [8] Syrael [*]

  A já ten kýbl znrzliny prostě chci a chci a chci a taky ho sežeru, i když se z toho vždycky pobliju a poseru a osypu :-) Co řešíš, Tobě je prostě dobře z toho, jak je Ti blbě (a možná i jak je blbě z Tebe Tvým dětem...).

  superkarma: 0 02.06.2009, 11:50:07
 14. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Míšo najdi si někoho, s kým budeš šťastná, vyraž mezi lidi. Život nezačíná, nekončí a netočí se okolo jednoho nerozhodnutého chlapa. Tohle si nikdo nezaslouží

  superkarma: 0 02.06.2009, 11:28:14
 15. avatar
  [6] grizzly [*]

  Milovat Marie můžeme kohokoliv. Je to strašné, ale milovat může člověk cokoliv, třeba i nějakou věc, zvíře nejčastěji milujeme iluzi a do iluze dosazujeme člověka, předmět zvíře.... Pak se líhnou problémy typu Michaela. Jako většina žen naletěla na nesmysl, že jí láska učiní šťastnou a zapoměla hledat v štěstí sobě.

  1. na komentář reaguje Marie Šrámková — #12
  superkarma: 0 02.06.2009, 11:25:05
 16. avatar
  [5] grizzly [*]

  Klasika některé osoby jsou nepoučitelné. Míšo nevím zda slyšíš. Přestaň žít romány a nesmyslnými nadějemi. Změň sebe hledej jiný vzor chlapa, jinak vždy narazíš na zbabělou nerozhodnou nulu.

  superkarma: 0 02.06.2009, 11:20:51
 17. [4] qvak [*]

  Když si nedokáže pomoci, tak ať to nechá tak jak to je ne??? Asi není ve stavu, kdy jí lze něco radit.

  superkarma: 0 02.06.2009, 10:14:57
 18. avatar
  [3] Athenais [*]

  Tady se těžko radí, vztahy jsou někdy hrozně složité. Snad jen, nauč se mít víc ráda sama sebe. Potom to dokážeš ukončit, bolí to, ale jde to. On se nejspíš nikdy nerozhodne.

  Ale pokud bez něj nemůžeš být a chybí ti jako přítel (ne jen jako milenec), tak ten vztah přeměň v přátelství, scházej se s ním, ale nespi s ním.

  superkarma: 0 02.06.2009, 08:31:32
 19. avatar
  [2] lacetka [*]

  Doporučuji vřele, aspoň pro začátek, knížku Ženy, které příliš milují. Na desítkách případů a příběhů žen s touto diagnózou by mohlo dojít minimálně k pochopení situace.. A pak to chce jen vytrvat a jednat a neohlížet se a bojovat. Za sebe, pro sebe.. Držím palce Sml7

  superkarma: 0 02.06.2009, 08:03:30
 20. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Každá rada drahá, dokud na to nepřijde sama, je to běh na delší trať.

  Jednou bude si říkat: já blbá, proč jsem to s ním neukončila dříve.

  superkarma: 0 02.06.2009, 07:45:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme