Osmadvacetiletý Tomáš má osobní problém. Jeho o dva roky mladší přítelkyně Helena, se kterou žije už čtvrtým rokem ve společné domácnosti, otěhotněla, přestože je mladý muž prokazatelně neplodný. Jak se má k situaci postavit? Jak se s ní má vypořádat?

Je mi osmadvacet let a žiji na malém městě. Učím na základní škole a už třetím rokem
bydlím společně se svou šestadvacetiletou přítelkyní Helenou, která denně dojíždí do Strakonic do soukromé reklamní agentury.

I když žijeme spolu, nikdy nikdo nikoho neomezoval. Helena má svůj okruh přátel, já mám zas svoje kamarády, se kterými se průběžně stýkáme, někdy sami, jindy společně.

Teď se ovšem objevil velký problém. Helena čeká dítě. Na tom by nebylo nic divného, jsme oba na rodičovství zralí, ale má to háček. Jsem totiž neplodný – to mi nezávisle na sobě potvrdili už dva urologové. Ale moje přítelkyně to neví – dosud nikdy jsem jí o tom neřekl, protože jsem se za to styděl.

Teď jsem ale zažil hrozný šok. Helena přišla jako by nic s novinkou, že budeme mít dítě. To ovšem znamená, že je mi nevěrná. Moje dítě to nepochybně není, nemám ale odvahu si o tom s ní promluvit. Nevím, jak mám na situaci reagovat. Poradíte mí?

Tomáš, Písek


Psycholožka Mgr. Radka Vaňková považuje vzniklou situaci za velmi závažnou:

Vaše přítelkyně je vám nevěrná, je to lhářka. Co od ní vlastně očekáváte v budoucnu? Ujasněte si to, rozhodnutí za vás nikdo jiný neudělá.

Uvažujte, zda s takovou ženou můžete být celý život šťastný, zda budete milovat její dítě a s láskou se o něj starat. Vy se stydíte za svůj handicap a nejspíš se i bojíte, abyste kvůli němu nezůstal sám. Jedině proto je pochopitelné vaše váhání.

Je samozřejmé, že jste o svém zdravotním problému měl partnerku už dávno informovat, měla to vědět již ve chvíli, kdy vám bylo jasné, že nejde o náhodný krátkodobý vztah. A nedivila bych se, kdyby vám ani ona již dál nevěřila.

Reklama