Milé čtenářky,

obracím se na Vás s prosbou o radu, či podělení se o Vaše zkušenosti s multi level marketingem (MLM).

S manželem si poslední dobou lámeme hlavu (a nejen my - i zbytek rodiny) nad tím, co dělat, když MLM propadne někdo z rodiny. Totiž: moje švagrová H. se před rokem vdala, vzala si svého prvního chlapce, se kterým chodila 12 let.

Švagr se před třemi roky zaregistroval do MLM - nabízí produkty Amway. K registraci přesvědčil i svou tehdy budoucí ženu H. Tehdy jsme ji sice přesvědčovali, že MLM není seriózní způsob získávání peněz, ale H. podlehla tlaku manžela. Ačkoliv vysokoškolačka, uvěřila tomuto systému, zaplatila vstupní poplatek 3500 Kč. Tři roky se nic moc nedělo, občas H. s manželem šli na  jakýsi seminář, občas jsme v rodině dostali od Amwaye dárky, ale jinak byl klid. V listopadu se jim narodil první syn. Švagrová  asi 3 týdny po porodu přišla rozzářená, že se v Amway změnil provizní systém a že začali s manželem úžasně vydělávat - a to jen díky novému proviznímu systému...

Přišli k nám na návštěvu a místo příjemného povídání jsme absolvovali nábor do MLM. Odmítli jsme. Stejně pak postupovali u dalších členů rodiny. V šoku jsme ale byli ze způsobu, jakým nám bylo členství prezentováno. Když to přeženu, tak nám bylo řečeno, že si nechtějí vzít na svědomí, že nám neřekli o tak výborném způsobu vydělávání peněz, protože až oni budou jezdit v mercedesu, abychom jim nezáviděli. Sice jsme si vyslechli několik dalších logických" argumentů, proč do MLM vstoupit, ale největší blok jsme získali právě z manipulace, jakou jsme  cítili z prezentace. Ta byla postavena na závisti, na tom, že peníze nám přinesou štěstí, atd...

Oba máme s manželem stejný postoj k podobným aktivitám. Takže jsme odmítli. Nicméně od té doby H. objíždí s několikatýdenním synem známé a prezentuje MLM, kde se dá. Nenechá si vysvětlit, že pokud nezmění svoje chování, ztratí známé, kteří jí za chvíli přestanou brát telefony, aby nebyli opět kontaktováni kvůli MLM. Rodina se jí vzdaluje, protože jediné téma, které ji zajímá, je MLM, a rodina jí nedává to správné pochopení a podporu pro tuto činnost. Možná jí to ani nevadí, protože se obávám, že za svou rodinu začíná díky svému manželovi považovat další prodejce Amwaye. Ti jí totiž rozumí, plácají ji po zádech a chválí ji za náborové aktivity".

Co však celou rodinu znepokojuje je, že díky tomu nemá miminko žádný režim, někdy je s ním venku nebo na zchůzce ještě po deváté večer, péči omezila na přebalení a kojení, jinak je malý celý den v kočárku a objíždí semináře a schůzky... Z toho, co od ní víme, nám však začíná připadat, že se ty semináře blíží setkání členů nějaké sekty. Prý tam zpívají písně, tleskají diamantovému prodejci z Ameriky apod... Jednou se zmínila, že byli na semináři, kde jim někdo vysvětloval, jak mají být dobří manželé a snad mají nad sebou i starší manžele, kteří jim dělají supervizi". Doma jim visí nástěnka, kde mají vyjmenovány priority, co by chtěli od života a co pro to musejí udělat.

Prosím, máte někdo zkušenosti s MLM? Myslíme si správně, že jde svým způsobem o sektu? Peníze jim opravdu z celého srdce přijeme, ale máme divný pocit z její velké proměny a z toho, jak propadla aktivitě, která ji připravuje o známé a kamarády a o důležité okamžiky s miminkem. Možná to vidíme zbytečně černě....?

čtenářka A.


Děkuji za příspěvek a dříve, než nechám prostor ostatním čtenářkám, přispěju i já svojí troškou do mlýna...

Studiem sekt, nebo přesněji řečeno skupin se znaky sekt, se zabývám již řadu let, a to především z psychologického hlediska, i když mi nejsou neznámy ani aktivity kolegů religionistů a teologů :).

Nebudu zabíhat do terminologických nuancí (to plánuji v článku o sektách :)) a pro jednoduchost zůstanu u pojmu sekta ve smyslu skupiny, užívající technik psychické manipulace. Takovou sektou může být i ekonomická, politická i jiná organizace, ne jen organizace náboženská. A Amway bezpochyby takovou sektou je.

Účastnila jsem se (než mě odchytili a vyhodili :)) několika meetingů Amway, a jejich techniky jsou výborně propracované, profesionální a zcela nesporně manipulativní. Nesou většinu znaků sektářského jednání.

To vůbec nic neříká o tom, co je obsahem jejich učení" - prostředky, které prodávají, se od ostatních na trhu nijak zvlášť neliší - některé jsou horší, jiné lepší, některé i celkem cenově výhodné, někomu vyhovují... A vydělat peníze takto rozhodně lze - přinejhorším alespoň neprodělat - pořád je tady něco konkrétního, narozdíl od podobných organizací pracujícíh čistě na úrovni služeb"...

Takže osobně bych doporučila postupovat podobně, jako u sekt náboženských - vyhledat pomoc odborníka...

Jen namátkou jeden zajímavý odkaz.

Co si o této problematice myslíte Vy, ženy-in?

redakce@zena-in.cz

Reklama