Vztahy

SOS - Jak se chovat k postiženým?

Dobrý den, milá redakce.
Kousek od naší vesnice bydlí asi tak dvacetiletý kluk, který je vyspělý tak na deset. Jezdí se mnou ráno autobusem, když já jedu do práce. Možná že jezdí do nějaké speciální školy, to bohužel nevím, ale kolikrát se divím, že rodiče nechají toho kluka jezdit samotného. Neustále někoho obtěžuje, především holky. Také mně se to několikrát stalo, že chtěl po mně pusu, šahal mi na prsa a neustále mi strkal svoje hračky, většinou má panenky. Pokud se nějaká holka ohradí, tak ze strany kluka začne spoušť těch nejhorších nadávek na celý autobus. Je to velice nepříjemné.

Na stranu druhou, pokud si ten kluk ke mně sedne a ukazuje mi svoje panenky, tak mu odpovídám, že jsou krásné, nebo když se zeptá, jestli mám ty panenky ráda, tak samozřejmě řeknu ano. Ale pokud začne vyžadovat pusu a šahat mi na prsa, tak většinou nevím, jak se zachovat, a není tam nikdo, kdo by ho usměrnil. Rodičů toho kluka je mi líto, ale zároveň takové lidi obdivuji.
 
Jednou za rok přijedou do našeho hotelu,  ve kterém dělám, lidé asi tak ve věku 40-60 let, silně postižení. Ale jsou milí, a když je obsluhuju, tak jsem ráda za to, jak umí projevit vděk za každé pohlazení, za vlídné slovo.
 
Můj názor je ten, že ti lidé za to nemůžou a společnost se musí smířit s tím, že oni tady jsou a mají svůj svět, který musí respektovat, a ne se k těmto lidem otáčet zády.
 
Přeji pěkný den
Eva Bajzová


Dobrý den,
díky za příspěvek přímo ze života. Ten chlapec, o kterém mluvíte, by usměrněn být měl, a i když je třeba mít pro tyto lidi i jejich rodiče pochopení, není to žádná legrace. Jak se zdá, mentalita je sice jako u desetiletého, ale fyzická stránka říká tomuto člověku něco jiného, docela velkou roli tam budou hrát i ty panenky. Pokud rodiče o nepřístojném chování svého syna nevědí, měl by jim o něm někdo říci dřív, než bude třeba taky pozdě... A máte pravdu, k tomuto člověku byste se rozhodně zády otáčet neměla...

   
11.07.2007 - Láska a vztahy - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [12] tyrkys [*]

  Vivian: ad.astra: každopádně jsou asi poněkud mimo, nebo je ta situace moc nezajímá. Já se takových lidí bojím, člověk nikdy neví, co se jim v hlavě vylíhne. Být bytelnější tělesné konstituce, v nejhorším to řeším dle Nyo, ale při mých necelých 160 cm bych se bála reagovat jakkoli

  superkarma: 0 11.07.2007, 21:31:06
 2. avatar
  [11] ad.astra [*]

  Vivian: no to se potom náprava bude dělat těžce.

  superkarma: 0 11.07.2007, 19:58:29
 3. avatar
  [10] ad.astra [*]

  a co poinformovat sociální odbor, mají dohlížet na takovéto lidi a jejich vychovatele. Možná, že kluka nechávjí růst, jak dříví v lese, pobírají na něj dávky a jak se chová k ostatním lidem je jim jedno. Navíc se domnívám, že 20-ti letý s mentalitou desetiletého (kdoví, možná i méně) by neměl jezdit někde sám, měl by mít doprovod. Co na to řidič autobusu? Ten se k tomu chová přezíravě? Je povinnen dohlížet na to, aby byl v busu pořádek, to by za chvíli mohlo být i tak, že by si každý dělal co chtěl a lidi by se báli jezdit, aby jim nebylo nějak ublíženo

  superkarma: 0 11.07.2007, 19:55:49
 4. avatar
  [9] Vivian [*]

  tyrkys: třeba jsou taky trošku jednodušší

  superkarma: 0 11.07.2007, 19:54:33
 5. avatar
  [8] tyrkys [*]

  Vivian: jak se znám, tak bych z něj měla celkem strach a trauma na celý den . Rodiče by ho neměli pouštět samotného. Nevěřím, že nevědí, jak se projevuje

  superkarma: 0 11.07.2007, 19:27:57
 6. avatar
  [7] vininka [*]

  Nyotaimori: To je trochu silný kafe, ne?

  superkarma: 0 11.07.2007, 18:59:29
 7. avatar
  [4] Vivian [*]

  Pokud je opravdu na mentální úrovni desetiletého chlapce, tak by snad mohl být schopen pochopit, že jsou věci, které si k ostatními lidem dovolovat nesmí. Ale to mu asi můžou vysvětlit jenom rodiče, přece ho nemůžou vychovávat cestující v autobuse :-) Takže se obrátit na rodiče a tomu klukovi vždycky slušně, ale jasně říct, že se chová nepřístojně a že to dělat nesmí. Snad to pochopí.

  superkarma: 0 11.07.2007, 13:58:35
 8. [3] Matelka [*]

  Snažila bych se mu slušně vysvětlit, že to a to se nedělá, prostě jako malému dítěti. A jeho rodičům bys to měla říct, třeba o tom nemají ani tušení.

  superkarma: 0 11.07.2007, 11:38:19
 9. avatar
  [2] Tanzi [*]

  gerda: souhlas...také bych kontaktovala rodiče.

  superkarma: 0 11.07.2007, 11:34:50
 10. avatar
  [1] gerda [*]

  chovat bychom se k nim měli slušně, ale to neznamená, že se v rámci vstřícnosti nechám v autobuse ohmatávat. Možná ani rodiče nevědí, co jejich syn tropí, tak by možná bylo nejlepší je o tom taktně poinformovat. Sahat na mě v autobuse nemůže nikdo, ani postižený. To by pak mohlo klidně vyústit i v to, že rozepne kalhoty.

  superkarma: 0 11.07.2007, 11:15:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme