Dobrý den, milá redakce.
Kousek od naší vesnice bydlí asi tak dvacetiletý kluk, který je vyspělý tak na deset. Jezdí se mnou ráno autobusem, když já jedu do práce. Možná že jezdí do nějaké speciální školy, to bohužel nevím, ale kolikrát se divím, že rodiče nechají toho kluka jezdit samotného. Neustále někoho obtěžuje, především holky. Také mně se to několikrát stalo, že chtěl po mně pusu, šahal mi na prsa a neustále mi strkal svoje hračky, většinou má panenky. Pokud se nějaká holka ohradí, tak ze strany kluka začne spoušť těch nejhorších nadávek na celý autobus. Je to velice nepříjemné.

Na stranu druhou, pokud si ten kluk ke mně sedne a ukazuje mi svoje panenky, tak mu odpovídám, že jsou krásné, nebo když se zeptá, jestli mám ty panenky ráda, tak samozřejmě řeknu ano. Ale pokud začne vyžadovat pusu a šahat mi na prsa, tak většinou nevím, jak se zachovat, a není tam nikdo, kdo by ho usměrnil. Rodičů toho kluka je mi líto, ale zároveň takové lidi obdivuji.
 
Jednou za rok přijedou do našeho hotelu,  ve kterém dělám, lidé asi tak ve věku 40-60 let, silně postižení. Ale jsou milí, a když je obsluhuju, tak jsem ráda za to, jak umí projevit vděk za každé pohlazení, za vlídné slovo.
 
Můj názor je ten, že ti lidé za to nemůžou a společnost se musí smířit s tím, že oni tady jsou a mají svůj svět, který musí respektovat, a ne se k těmto lidem otáčet zády.
 
Přeji pěkný den
Eva Bajzová


Dobrý den,
díky za příspěvek přímo ze života. Ten chlapec, o kterém mluvíte, by usměrněn být měl, a i když je třeba mít pro tyto lidi i jejich rodiče pochopení, není to žádná legrace. Jak se zdá, mentalita je sice jako u desetiletého, ale fyzická stránka říká tomuto člověku něco jiného, docela velkou roli tam budou hrát i ty panenky. Pokud rodiče o nepřístojném chování svého syna nevědí, měl by jim o něm někdo říci dřív, než bude třeba taky pozdě... A máte pravdu, k tomuto člověku byste se rozhodně zády otáčet neměla...

Reklama