Už čtyři roky jsem rozvedená. Mám dvě děti 8 a 10 let. Po celou dobu od rozvodu jsem byla sama jen s dětmi, ale před šesti měsíci jsem si našla přítele. Známe se přes rok, ale doopravdy spolu chodíme půl roku. Jenže je to zatím tajné.

Dětem jsem o Martinovi ještě neřekla, protože se bojím jejich reakce. Vždycky měly svého otce hodně rády, dost se jim věnoval, a i teď si na ně vždycky najde čas. Dokonce mám pocit, že se po jeho odchodu z domova k exmanželovi ještě víc upnuly...

 

Děti samozřejmě zaregistrovaly, že teď trávím víc času mimo domov. Vymlouvám se na jógu či na plavání nebo na přesčasy v zaměstnání, ale nejsou hloupé. A jejich reakce tomu také odpovídají.

Zvlášť starší Honzík teď pořád zdůrazňuje, jak je nám spolu dobře a že nikoho cizího nepotřebujeme. Že si sami vystačíme, a když budeme něco potřebovat, pomůže nám táta.

A když se mi přece jen podaří zavést hovor na to, že i já bych třeba měla ráda nějakého „kamaráda“, hned se tváří dotčeně, že už dva nejlepší kamarády mám. Potom začne před Kačenkou tvrdit, že už je asi nemám ráda, a ta hned začne natahovat moldánky...

 

Svého přítele však mám ráda a pomalu, ale jistě spolu plánujeme společnou budoucnost. Martin navrhl, že bychom mohli brát děti někam na výlety, a tak by se nenásilně s příštím členem naší rodiny poznaly.

 

Já ale nevím, jak mám před nimi o Martinovi mluvit. Mám jim rovnou říct, že je to můj přítel, nebo si vymyslet něco jiného?  


Kateřina B. 

.........

Psycholožka a terapeutka Mgr. Radka Vaňková ví, že seznámení hlavních aktérů bude mít pro jejich budoucí soužití velký význam.

 

Situace, která vás čeká, je pro váš další život velmi důležitá. Dá se v ní zažít překvapivě mnoho hezkého, ale také hodně zkazit.

City dětí, které prošly rozvodovou peripetií, jsou křehké a snadno zranitelné. Proto je třeba postupovat velmi trpělivě a taktně. Citům se nedá poroučet, jinak se snadno posunou do záporného postoje.

Určitě se při prvním kontaktu vyhněte oficialitám. Seznámení prospěje přátelská a spíš účelová návštěva. Váš přítel může například dětem nebo vám všem opatřit něco potřebného. Vhodná může být i drobná výpomoc – odvoz k příbuzným, přestěhování nábytku v bytě, oprava kapajícího kohoutku.

Nezapomeňte, že děti snadno a velice rychle poznají, když si „moc“ přejete, aby měly vašeho přítele rády. 

Reklama