Bulvár

SOS - jak pomoct týranému dítěti?

Vážená redakce,
velmi Vás prosím o uveřejnění mého příspěvku...

Dnes jsem dostala mail od mé kamarádky učitelky, ve kterém se zmínila o holčičce, která se nikdy neusmívá, na kterou její otec sprostě křičí kvůli maličkostem a která jí ve vší nevinnosti vyprávěla, jak moc se jí líbilo v nemocnici, kde byla nedávno na operaci slepého střeva, a jak by tam chtěla zas!!?? Umíte si to představit? Dítě, kterému se líbí v nemocnici!?

Já ano...

Byla jsem totiž také takové dítě. Jenže byl socialismus a já si nezájem učitelů a sousedů, kteří v panelovém domě moc dobře museli slyšet, jak mě má matka mlátí, vysvětlovala až dodnes tím, že v té době se každý bál na sebe upozornit. Nikomu jedna špatně oblékaná, špatně živená a utrápená holka nestála za případné problémy s... vlastně ani nevím s kým...

Když jsem pak byla s menším úrazem v nemocnici, každý den jsem se stejně jako ostatní ptala, kdy půjdu domů, jenže já se ptala s obavou, že už! A dodnes si myslím, že bych měla šťastnější dětství v dětském domově - to pro Vaši představu. A pokaždé, když jsem si na ta léta vzpomněla, utěšovala jsem se tím, že dnes už jsou na tom děti lépe, existují linky bezpečí a starostlivé okolí.

Jenže má jinak citlivá kamarádka ukončila zprávu o své žačce větou: „Pouštím to z hlavy..." a já se vyděsila!!

Opravdu je to pořád stejné?? Copak se nedá nic dělat? Alespoň anonymně?

Mám k Vám, ženy-in, opravdu velkou a naléhavou prosbu, nebuďte prosím lhostejné k týraným dětem! Omlouvám se, pokud to zní jako fráze, ale píšu v rozčilení.

rozmar


Rozhodně se dá něco dělat. Třeba podat trestní oznámení. Třeba aspoň anonymně, když už se člověk obává podepsat. Ale je tragédie, když to lidé nejvíc povolaní - lékaři, učitelé, sociální pracovníci - prostě pouští z hlavy.

Co Vy na to, ženy-in?

redakce@zena-in.cz

   
15.06.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [48] 111myška [*]

  Jupíí: jestli považuješ nadávky a křik a sprostá slova jako sice odlišný, ale v podstatě správný a láskyplný styl výchovy, tak bych asi tvé dítě být nechtěla. Nedovedu si představit, že bych na někoho, koho mám ráda sprostě řvala

  superkarma: 0 18.06.2007, 08:39:31
 2. avatar
  [46] Jupíí [*]

  al.do: až teď tě čtu , Nikdy není situace černobílá. Ale jestli se ti pacholci zřekli , dítěte, za to že je zostudilo... musela mít hrozný život.

  superkarma: 0 17.06.2007, 20:01:15
 3. avatar
  [45] Jupíí [*]

  Jánevím, co furt chcete oznamovat. každá rodina odlišný způsob výchovy, některá hlučnější, možná v nadávkách i projevování lásky, v druhé funguje metoda - studený odchov. Udat dítě na socilálku ačekat , že ho tamní báby zchrání tím, že šoupnou do DD nebo k adopci , je kravina
  v těhle případech by měl každý osobně posoudit , jak moc je schopen zlepšit situaci dítěte maličkostmi a začít u sebe.

  superkarma: 0 17.06.2007, 19:58:25
 4. avatar
  [43] Vivian [*]

  Mně se v nemocnici taky vždycky líbilo :) Teda když jsem byla úplně malá, tak ne, to jsem chtěla k mamince, ale když jsem už byla starší, tak se mi taky domů (a do školy) nechtělo. Naši byli suproví a nikdy mě netýrali, ale já prostě to prostředí měla ráda, od určitého věku jsem měla představu, že jednou budu v nemocnici pracovat (a nakonec taky jo)... No ale jednou jsem řekla před paní doktorkou, že se mi ani moc nechce domů, a ona si hned volala mámu a zjišťovala, jestli se u nás doma něco neděje :)

  Ad článek: taky bych nevěděla, co dělat, kdybych se dozvěděla o takovém případu... Pokud na tu malou otec "jenom" křičí, tak to podle mě není ani na trestní oznámení Dokud nezačne páchat něco horšího, tak co zmůže policie? Kdyby měla řešit každého křičícího rodiče, tak by nedělala nic jiného Spousta rodičů si myslí, že řev a facky jsou správná výchova... a pak se jim to po čase obvykle vrátí, boží mlýny melou...

  superkarma: 0 16.06.2007, 10:44:35
 5. avatar
  [42] pajda [*]

  rozmar: opravdu zkuste toho Alíka - v tomhle příadě, když tam napíše i ta učiotelka, by měli přinejmenším poradit fundovaný postup a do poradny, kterou můžou zajistit, může jít učitelka s dítětem, ale musí to být v době vyučování...sice to není úplně košér, ale asi by tady byl brán ohled na oprávněné zájmy dítěte.

  superkarma: 0 15.06.2007, 21:34:56
 6. avatar
  [41] átéčko [*]

  Rozumím. Oznámit!

  superkarma: 0 15.06.2007, 20:45:18
 7. avatar
  [40] sunshine [*]

  rozmar: nemusí jít přece o týrání tak má třeba jen tvrdší výchovu. To je těžké to posoudit asi. Ale podle sebe bych si myslela, že kdybych si měla jako dítě vybrat jestli dětský domov nebo občas pár facek tak radši zůstanu doma. Stačila mi ozdravovna, sestřičky - neosobní, nadávaly nám no hnus těšila jsem se domů a to jsem to taky občas schytala.

  superkarma: 0 15.06.2007, 19:58:45
 8. avatar
  [39] rozmar [*]

  pajda: ta holčička sama si nestěžuje, to naprosto chápu, já na vyšetření u psycholožky měla nakreslit, co dělá naše rodina v neděli, nakreslila jsem naprostou nepravdu, protože jsem se bála, že když nakreslím, jak je to u nás doopravdy, matka mě doma zkope...

  superkarma: 0 15.06.2007, 17:33:56
 9. avatar
  [38] rozmar [*]

  mrzí mě, že jsem zrovna dnes neměla přístup k netu, ten otec na dceru(je jí 8) řval před tou učitelkou, protože holka zapomněla brýle ve třídě, nadával jí do hovad a kreténů. Už vím o té rodině víc, otec podnikatel, matka lékařka.A svůj příspěvek jsem včera psala v rozrušení, poté jsem začala přemýšlet, jak by tomu dítěti mohl někdo pomoci a došla k hroznýmu zjištění, že nijak! protože takové dítě málokdy na své tyranské rodiče něco řekne, protože se bojí, že by to pak doma schytalo ještě víc. Kamarádka slíbila, že něco zkusí, není tak bezcitná, jak jsem se lekla,ale ukázalo se, že s tím za léta uč.praxe má velmi špatnou zkušenost, jak už tu myslím pajda psala..

  superkarma: 0 15.06.2007, 17:32:06
 10. [37] Rikina [*]

  Kadla: a kromě toho, že ti mí synci byli aktivní a tedy samá modřina, byli i hubení jak šindel, dala by se jim počítat žebra. Což jim vydrželo i v době pubertální žravosti, kdy měli spotřebu potravy jako malá zoo, a přesto na nich nebylo vidět ani deko navíc. Obávám se, že bych tehdy moc těžko vysvětlovala, že je netýrám ani hladem, ani jinak...

  superkarma: 0 15.06.2007, 15:55:44
 11. avatar
  [36] Kadla [*]

  Rikina 25: Mně děti jezdily na skateboardu, na kole, na kolečkových bruslích a pořád byly samá modřina. Když jsem šla se synem k dětské doktorce na prohlídku v deseti letech, chvíli na něho velmi zadumaně hleděla (už jsem myslela, že bude volat sociálku), pak se na mne usmála a řekla. On je hodně aktivní, že?

  superkarma: 0 15.06.2007, 15:37:29
 12. [35] tornado-lou [*]

  pajda: jasne. ja nemyslela konkretne tento pripad. tohle je takovy zmateny, mame to ze treti ruky a po mejlu... mela jsem na mysli spis ze si treba doktorka vsimne opakovanych prapodivnych zraneni nebo kdovico. ani se mi na to nechce myslet, je to desne smutny.

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:30:58
 13. avatar
  [34] pajda [*]

  wampiregirl: ale ona ví jen to, co jí ta holčička řekla...a co to jsou "maličkosti" pro malé dítě? nevíme ani, pro jak staré...pro mě taky třeba to, že se mě můj hyperaktivní syn nedržel při přecházení za ruku byl důvod k ječení, ale ne proto, že jsem špatná matka, ale proto, že jsem v tu dobu velice špatně chodila a kdyby se rozběhl, tak jsem ho neměla jak zastavit...co ty víš, co se třeba v té nemocnici dělo? Kamarádky kluk tam byl přes Den dětí a jako normální nemocnice to tam tedy rozhodně nevypadalo...takže ano, umím si představit i dítě, kterému se líbí v nemocnici. A ještě jednou - dokud si jen myslíš, že věci nejsou v pořádku, nemůžeš s tím nic moc dělat. Až když máš důvodné podezření - tedy podle sebe důkazy - že se opravdu něco děje, můžeš něco podniknout. U malých dětí toho ale, bohužel, moc není...ta poradna, o které píšu dole, na Alíkovi, fugnuje docela slušně, ale i oni mají podmínku, že budou s dítětem nejprve jednat osobně. mají centra po celé republice, ale na policii to dají, až když se něco dozví.

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:09:53
 14. avatar
  [32] wampiregirl [*]

  pajda: To je mi jasné, jen nechápu, že když někdo o něčem takovém ví, dokáže držet hubu...

  superkarma: 0 15.06.2007, 13:00:52
 15. avatar
  [31] pajda [*]

  tornado-lou: ano, ale co chceš oznamovat? Rikina to napsala dobře. To, že ti dítě ve škole sdělí, že ně něj tatínek sprostě řve, není nic, co bys měla jít někam oznamovat, to bys postupně udala celé okolí a nebo skončila na psychiatrii s paranoiou. Každý z nás občas na děcko zařve - a je jen a jen na tom děcku, jak to pak podá okolí. Prostě k oznámení je zapotřebí důvodné podezřením, ne tvoje doměnka - a to musíš nějak získat. Proto taky např. k oznámení, že tě někdo fyzicky napadl potřebuješ vyjádření lékaře.

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:56:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] tornado-lou [*]

  femme.fatale: pajda: ja sem dokonce myslela, ze kdo ma podezreni na tyrani je POVINEN to oznamit!?!

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:37:28
 2. avatar
  [29] pajda [*]

  wampiregirl: a to jako když dáš dítěti na zadek, tak se může sbalit a odejít do Klokánku? Nebuď naivní....i tam jsou podmínky pro přijetí dítěte jiné, než že si dítě prostě řekne.

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:23:55
 3. avatar
  [28] wampiregirl [*]

  A co Klokánek? Tam může i na vlastní žádost, bez souhlasu rodičů. Sakra, přece se to nemůže nechat jen tak!

  superkarma: 0 15.06.2007, 12:01:01
 4. avatar
  [27] rek11 [*]

  kriste ja pisu jak tatar

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:56:06
 5. avatar
  [26] rek11 [*]

  Podle me hranice mezi tyranim a snazit se vychovat aktivni dite mize byt velmi velmi tenka-zazuivam to dnes a denne.Svagrova nekdy vyli oci co delam nebo necham holky delat...jenze ona ma deti-kam je posadi tam jsou.To je rozhodne neco jineho nez moje dcery.Vetsinu casu si spis pripadam jak krotitel dive zvere Nemuzu je nechat utrhnout ze retezu a proto obcas musim byt tvrdsi-je fakt ze jedine modriny ktere si holky delaj jsou ty vzajemne....jako ze litaj po pokoji a jedna necekane zabrzdi To byl monokl--uz jen zavolat socialku

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:55:20
 6. [25] Rikina [*]

  Gabi: přesně. Holčička, co se neusmívá, může být prostě introvertní dítě, ne všechny děti se kření na každého na potkání. A že na ni otec křičí? Denně vídám různě na ulici, v obchodě, v MHD spoustu dětí, na které rodiče zakřičí, a mnohdy si to pacholátko i zaslouží. Já bych s tím oznamováním byla opatrná, ne vždy jsou věci tak, jak vypadají. Moje děti chodily do skauta, a skoro po každé výpravě měly modřiny, škrábance, štípance od komárů - taky to mohl někdo aktivně oznámit jako týrání.

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:36:24
 7. avatar
  [24] Gabi [*]

  Rikina: ano, to je další problém, že někdy je vše jinak a my si můžeme domýšlet horrorové scénáře. Mě osobně se těžko soudí ti druzí, není vše černobílé.

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:28:08
 8. avatar
  [23] femme.fatale [*]

  pajda: to je to kruté srovnání reality s praxí Já to zatím vidím úplně jasně...tak jak se to učíme. Pravda, že po návštěvě několika ústavů sociální péče, mi začalo docházet, že teorie a praxe jsou dost odlišné. Asi jsem naivní a budu zklamaná, až (jestli) přijdu do praxe...

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:27:33
 9. [22] Rikina [*]

  Dítě, kterému se líbí v nemocnici, byl i můj syn. Protože tam měl pokoj sám pro sebe, celé dny se mohl spokojeně válet, koukat se na televizi, číst si nebo si hrát hry, nemusel nic dělat, a sestry ho přežíraly broskvema.

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:25:35
 10. avatar
  [21] pajda [*]

  femme.fatale: ano, on je povinnen, ale k ničemu to nikdy nebylo. Mám s tím dvacet let zkušeností...klidně mi věř, že pokud není důkez a nezabývá se tím někdo další, tak se nic nestane, maximálně půjde rodič na pohovor. A jak takový pohovor, vedený na písmené pozvání, většinou dopadne, to si umíš spočítat sama...

  superkarma: 0 15.06.2007, 11:21:41
 11. [20] 111myška [*]

  určitě oznámit na příslušný Městský nebo Obecní úřad, na odbor sociálních věcí a zdravotnictví. Sociální pracovnici, která má na starosti sociálně právní ochranu dětí. Jestli má pedagog ohlašovací povinnost ohledně týrání dítěte nevím, ale zcela určitě má jako každý jiný občan ČR ohlašovací povinnost při podezření na trestný čin, čož podle naší legislativy bezpochyby je... a morální povinnost by snad měla mít v sobě...vždyť učí malé děti, proboha!

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:59:53
 12. avatar
  [19] femme.fatale [*]

  podle Zákona o sociálně-právní ochraně dětí a mládeže č. 359/1999 sb. je každý oprávněn upozornit orgány sociálně-právní ochrany dětí na porušení povinnosti či zneužívání rodičovských práv. Takže by klidně mohla upozornit i pisatelka. Jde o to, to hlavně nahlásit...na policii, sociálku, na příslušní úřad (krajský, obecní)...

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:54:32
 13. avatar
  [18] Gabi [*]

  Obecně nejsou učitelé připraveni cokoliv jako týrání dětí nebo šikanu. Nemají ani psychologickou průpravu ani vnitřní směrnici, jak postupovat. Takže mě to nijak nepřekvapuje. Obecná představa většiny učitelů je, že se děti dělí na blbé a chytré, zlobivé a hodné. A děti mají být hlavně potichu a "nehlučet". A dál to neřeší ...

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:52:41
 14. avatar
  [17] Kadla [*]

  pajda: Hmm, zrovna na ZŠ, kam chodí můj mladší synek, je jen výchovná poradkyně a stojí vážně za houby (teda pokud tam je, protože ona tam většinou ani není...)

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:48:22
 15. avatar
  [16] Amálie [*]

  pajda: Hm, tak to je pech. A nemůže učitelka dát aspoň podnět k vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně?

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:45:17
 16. avatar
  [15] Jupíí [*]

  Možná by měla paní učitelka pohrozit matce, prostě ji trošku skřípnout a pohrozit sociálkou , policií lékařem. Aby macecha věděla, že se o holčičku někdo zajímá. Třeba by to stačilo.

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:38:03
 17. avatar
  [14] pajda [*]

  Amálie: většina škol nemá školního psychologa, ale jen výchovnou poradkyni. Jinak ne, oznamovací povinnost nemáš. Máš úplně stejné povinnosti jako všichni občané tohoto státu - tedy oznámit podezření na spáchání trestného činu na příslušný orgán, jenže příslušný orgán je policie a ta se bez důkazu bude zabývat,protože musí, t.j. zeptá se rodičů, kteří řeknou, že je všechno v pořádku. Linka bezpečí bude chtít, aby se u nich dítě zastavilo, ale malé dítě tam samo jít nesmí a ty jej nesmíš nikam odvést bez vědomí rodičů a sociálka většinou neudělá nic, protože to pod ni spadá právě až když je tam podezření na např. zanedbání povinné péče a ohrožení mravní výchovy. A zase chtějí podložná tvrzení, nikoliv dohady. A najít důkazy při psychickém týrání je skoro nemožné...

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:34:00
 18. avatar
  [13] Amálie [*]

  Nemá náhodou učitel oznamovací povinnost? Pro takové případy mu jistě pomůže v prvním jednání školní psycholog. Pokud není, tak třeba kontaktovat linku bezpečí a sociálku.

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:19:50
 19. avatar
  [12] gerda [*]

  no, a cos teda udělala ty?

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:11:44
 20. avatar
  [11] pajda [*]

  *modra: učitelka to nejspíš ví, jenže podle mých zkušeností je jí to prd platné. Moje osobní zkušenost je taková, že jako škola jsme se nedovolali pomoci ani pro dítě, které bylo zařazeno do Fondu ohrožených dětí, natož pak pro běžného občánka našeho státu a po x telefonech, kdy jsem si připadala jako debil už si dávám velký pozor, kdy zasáhnu a kdy ne. Pokud je dítě dobité a je to vidět, lze udělat oznámení, ale musí se postupovat v pořadí "lékař, policie, sociálka" a protože bez souhlasu rodičů nelze odvést dítě k lékaři a sanitku k němu volat taky nejde, je téměř vyloučené to udělat. Holčičce bych doporučila na serveru http://www.alik.cz poradnu, která funguje v Brně a funguje i anonymně, ale jestli něco opravdu udělají, to je ve hvězdách.

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:10:11
 21. avatar
  [10] barkl2 [*]

  pro učitelku stačí ta sociálka. Oni už se o to postarají. V takových případech se kontaktuje dětská lékařka,ta si dítě múže klidně pozvat na prohlídku...atd

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:09:18
 22. avatar
  [9] Adi [*]

  Zrovna včera ve zprávách mluvili o šikaně na školách, o tom jak jí je všude plno...teď už se ani nedivím, pokud to učitelé "pouští z hlavy"

  Jinak k článku...co zkusit zavolat na Linku bezpečí a přímo tam se poptat, jak se dá postupovat.

  superkarma: 0 15.06.2007, 10:04:34
 23. avatar
  [8] evadolezalova [*]

  *modra: v první moment jsem se lekla, kolikrát jsem to poslala

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:54:08
 24. avatar
  [7] evadolezalova [*]

  barkl2: a to hned. Neváhat !!!

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:51:43
 25. avatar
  [6] *modrá [*]

  Sociální pracovnice může citlivě promluvit i se samotným dítětem aniž by se to rodiče dozvěděli, určitě dokáže dítěti pomoct. Nenechala bych to jen tak.

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:50:48
 26. avatar
  [5] *modrá [*]

  a divím se že učitelka neví jak má v takovém případě postupovat !

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:49:50
 27. avatar
  [4] fialinka [*]

  no, taky mne napadá jen ta sociálka, jenže na druhou stranu, pokud v té rodině není něco, proč by bylo potřeba je sledovat, bude problém zasáhnout. ale kdybych byla ta učitelka, přinejmenším bych tam zavolala a domluvila se s nima, oni přece jen ví, co a jak, na koho se obrátit.

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:49:24
 28. avatar
  [3] *modrá [*]

  barkl2: přesně tak !

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:49:23
 29. avatar
  [2] barkl2 [*]

  oznámit na sociálku

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:40:53
 30. avatar
  [1] cicinka [*]

  to je fakt smutné.Ale myslím,že kamarádka jako učitelka by mohla nějak zasáhnout.Dát nějaký podnět.Já bych to zkusila alespoň anonymně.Svým klukům občas nějakou výchovnou dám,ale fakt málokdy.spíš hudrám.Ale neumím si představit,že někdo ubližuje bezbrannému tvoru.A tak moc.A co mě šokuje nejvíc,že se nakonec ukáže,že sociální pracovnice,které mají pomoci,to ještě více zazdí.A to jsou to ženské a mámy.

  superkarma: 0 15.06.2007, 09:35:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme