Bulvár

SOS - hledáme asistentku

Přes víkend jsme měli velice zajímavou návštěvu - slepou básnířku Pavlu Šuranskou. Je velice příjemná, velice milá a co mě překvapilo nejvíc - na "slepýše" velice aktivní. A právě její obdivuhodná aktivita a samostanost je důvodem, proč se obracím na čtenářky s prosbou o pomoc.

Pavla dřív žila v Praze, kde byla zvyklá se pohybovat sama nebo s pomocí asistentky, aktivně spolupracovala s knihovnou, pořádala různé akce a sama pomáhala dalším nevidomým s jejich každodenní životem nejen jako dobrovolná asistentka, ale i jako externí spolupracovník knihovny, kde bezúplatně převáděla knížky do zvukových záznamů. Sama zvládla i přesun do Brna, je tedy opravdu zvyklá cestovat a pohybovat se i v dost komplikovaném prostředí, pokud je ovšem ke slepým aspoň trošku přívětivé.

Pavla žije s partnerkou v registrovaném svazku. Její partnerka je také invalidní, ale dokud Pavla mohla částečně převzít chod domácnosti, neměly problém - obě měly placenou práci, sice špatně, ale dokázaly vyžít. Problémy nastaly, až když se Pavlina partnerka ocitla na dlouhou dobu v nemocnici a přišla o zaměstnání. Kvůli špatné finanční situaci se musely odstěhovat do Teplic a tady začaly potíže. Nejen, že Pavla se nedokáže orientovat ve zdejší dopravě, ale přišla i o pomoc svého pracovního psa - dalšího psa, kterého měly, někdo bezohledně otrávil a Pavla nechce riskovat život svého jediného pomocníka kvůli svým aktivitám. Pejsek je tedy doma a pomáhá jen tehdy, když je to opravdu nezbytné.

Co by Pavle velice pomohlo by byl dobrovolník, který by jí pomohl zvládnout dopravu a přesuny po Teplicích a tím jí usnadnil život v neznámém prostředí a hlavně jí vrátil víru v budoucnost. Pro člověka, který byl zvyklý celý život něco dělat a sám aktivně pomáhat ostatním musí být samota ve tmě hrozná. Sama bydlím na opačném konci republiky a tak bych chtěla Pavle pomoci aspoň touto výzvou - doufám, že by se nějaká dobrá duše z Teplic nebo okolí našla a pomohla.

Pajda

   
07.09.2010 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] bludicka [*]

  No, někoho jsem našla....bylo by možné ozvat se mi do pošty, abychom to trochu upřesnily?

  Děkuji.

  superkarma: 0 07.09.2010, 20:48:18
 2. avatar
  [3] bludicka [*]

  Zkusila jsem rozhodit sítě v okolí Teplic (já sama jsem bohužel z Prahy, to je poněkud z ruky...).

  superkarma: 0 07.09.2010, 19:53:33
 3. avatar
  [2] femme [*]

  já takhle občas pomáhám jedné slepé paní u nás Sml22

  superkarma: 0 07.09.2010, 10:45:29
 4. avatar
  [1] Tulinka [*]

  Škoda,byla jsem téměř celé prázdniny v Teplicích.Vědět to dřív,tak bych ji po Teplicích ráda provedla Sml26

  superkarma: 0 07.09.2010, 10:45:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme