Ženě-in napsala čtenářka Martina z jižních Čech, která se nedokáže smířit s tím, že její muž má zájem o svou prvorozenou dceru z prvního manželství. Má pocit, že jsou jejich společné
děti jeho péčí o nevlastní dcerku ochuzovány.

Je mi pětadvacet let a před třemi lety jsem se vdala. Vzala jsem si rozvedeného muže, který
má z prvního manželství dvanáctiletou dceru Lenku. S Danem máme další dvě děti, dvouletou Sofii a půlročního Daniela. Manžel má slušně placené zaměstnání, postupně renovujeme domek po mých rodičích a v podstatě nám ke štěstí nic nechybí.

Problém je v tom, že jsme se stále ještě nedohodli na tom, jak často by si měl brát k nám svoji dceru. Přitom mám pocit, že Lenka o návštěvy u nás příliš nestojí. Vždycky se tváří otráveně, nudí se, a ani
tu nemá žádné kamarádky.

Je z města a vadí jí kdákání slepic, „špinavý“ pes i údajný zápach z chlívku, kde chováme pašíka. A také to, že má občas zalít zahrádku nebo utřít nádobí po obědě...

Mám pocit, že manžela využívá jeho bývalá žena, jak se jí zachce. Dceru
k nám posílá jen tehdy, kdy se to hodí jí. Muž však tvrdí, že dcera má na otce právo, kdykoliv s ním chce být. Já tomu ale stejně nevěřím, že to matka
s dcerou myslí upřímně. Lenka si totiž pokaždé řekne o něco hodně drahého a Dan jí to nikdy neodepře, i když u našich dětí kontroluje každou vydanou položku.

Martina

Psycholožka Mgr. Radka Vaňková má pro postoj paní Martiny následující vysvětlení:

Nová manželství rozvedených lidí spolu přinášejí i nové, dříve neznámé problémy. I když se snažíme být spravedliví, neubráníme se tomu, abychom někdy nestranili více svým dětem, tak jako paní Martina.
V partnerovi to pak zákonitě vyvolává pocit křivdy,
od kterého je jen krůček k vážným konfliktům.
Ale pevně stanovená pravidla jim mohou zabránit.

Kontakt vašeho muže s dcerou by měl být pravidelný, předem daný a bez častých změn. Standardem bývají dva víkendy v měsíci a část letních a část zimních prázdnin.

Sama pak zvažte, zda je vhodné, abyste tato společná setkání a návštěvy trávila spolu s nimi. Docela se osvědčuje, je-li otec se svými dětmi sám a tráví-li víkend podle svého.

Pokud vás také něco trápí, obraťte se na nás. Oslovíme některého z odborníků na danou problematiku a jeho prostřednictvím se vám pokusíme poradit nejvhodnější řešení. Co byste vy vzkázali Martině?

Reklama