Změna prostředí. Slunečná pohoda. Komfort. Takový malý flirt sice zpestří dovolenou, ale může napáchat i spoustu škod. V psychologické poradně by o tom mohli vyprávět celé romány!

Například paní Jana. Jinak starostlivá matka a manželka se zamilovala na dovolené jako malá holka. V románku na několik dní, který se odehrál v exotickém prostředí ve dnech plných slunce a pohody, chtěla alespoň na chvíli zapomenout na své manželství, které jí v poslední době připadalo čím dál nudnější.

To, co mi doma nejvíc vadilo, svěřila se později v psychologické poradně, nebyly ani tak chyby mého muže, jako spíš ten ubíjející manželský stereotyp. Podle mého názoru jsme do něj upadali čím dál víc. Přitom jsem si uvědomovala, jak začínám být na manžela protivná.

Radek, její muž, si to ovšem vysvětloval tím, že je Jana přepracovaná a unavená, a proto jí sám navrhnul, aby si někam zajela na dovolenou. Janě se moc nechtělo, byl květen a ve firmě v té době bylo dost práce, ale nakonec se nechala přemluvit. Vybrala si zájezd do Řecka, kde se jí předloni tolik líbilo...

Musím přiznat, že jsem toho později vůbec nelitovala. Tentokrát jsem nebyla jen na jednom místě, strašně moc jsem toho viděla, hodně jsem toho poznala a domů jsem si přivezla „mimořádné“ a nečekané zážitky, vzpomíná s nostalgií Jana. Jednak jsem se zamilovala do Řecka, a jednak do jednoho Čecha...

S nikým v životě jsem si ve všem nerozuměla tak, jako s ním. Byla jsem čím dál víc přesvědčená, že je Jaromír mou největší láskou v životě. A také – že bych si nemohla přát lepšího partnera, než je on. A Jára si o mně myslel totéž. Háček byl v tom, že já byla vdaná a on ženatý.

Chtěla „přiznat barvu“
Milenci se však shodli, že jeden bez druhého už nedokážou žít. A že mají „svaté“ právo využít svou jedinečnou životní šanci. Tam, daleko od rodiny a v nádherném romantickém prostředí jako stvořeném pro zamilované, to ostatně zdaleka nevypadalo tak složitě.

Řekli jsme si v naprosté shodě, že se doma svým životním partnerům přiznáme a rozvedeme se, přestože nás to všechny bude bolet. Ani na moment jsem nepochybovala o tom, že dřív nebo později si Jaromíra oblíbí i má dcera a že budeme žít všichni společně  ve šťastné shodě. Já naivka!

A tak se Jana vracela domů do Prahy, pevně odhodlaná splnit svou část společného slibu, který si s Jaromírem dali na pláži pod horkým řeckým sluncem...

Manžel s malou na mě čekali na letišti. Doma mě přivítal perfektně vypulírovaný byt, ve váze květiny a na stole prostřené lukulské hody v řeckém stylu. Aby ten přechod nebyl tak drastický, usmíval se Radek. Radši jsem se mu nedívala do očí a věnovala se hostině na mou počest.

Malá Janička hned běžela zapálit svíčky a já si najednou všimla, jak je ve srovnání se mnou bleďoučká a jakoby bezradná. V tom okamžiku mě opustila všechna odvaha splnit svá předsevzetí sdělit rodině, že začínám nový život.

Situaci nahrálo i to, že Radek Janě vylíčil, jak Janička po maminčině odjezdu onemocněla. Po celou dobu se o ni vzorně staral. Jana jen úporně mlčela a přitom měla „na krajíčku“.

Čím víc jsem teď ty dva měla před očima, tím víc jsem si uvědomovala, jak moc patří k sobě a jak na sobě lpí. A že i já nerozlučně patřím k nim a nemám právo rodinu rozbít. Bylo to jasné – neodejdu nikam! Můj pocit se v dalších dnech postupně měnil v neoblomnou jistotu...

A tak se Jana nakonec s Jaromírem rozešla.

Už je to pět týdnů a ještě to úplně nepřebolelo, říká Jana. A vím, že i jemu se po mně stýská, ale takhle to bude nejlepší. Není to žádná oběť, prostě s Radkem a Janičkou jsme rodina a musíme vydržet pohromadě v dobrém i ve zlém.

Informace – fakta: K dovolené patří krásné zážitky

♦ Od dětství považujeme prázdniny – a později dovolenou – za zlatý hřeb roku. Má nám přinést fyzickou i psychickou regeneraci sil, odpočinek od celoročního pracovního shonu, ale i vybočení z všednodennosti. Mnozí si na svou dovolenou šetří celý rok. Z průzkumů vyplývá, že takřka 85 % lidí tráví aspoň část dovolené mimo své bydliště, eventuálně  i víkendové sídlo.

♦ K představě ideálně prožité dovolené patří nová poznání, krásné zážitky, romantika, dobrodružství. Touha po nich usnadňuje milostné vzplanutí. Poměrně mnoho dívek a žen pokládá dovolenou za příležitost k seznámení – ať už se jedná o nalezení stálého partnera, nebo jen o prožití milostného dobrodružství.

♦ Dovolená bývá chápána i jako lék na nevydařený vztah a zklamání či jako únik před starostmi a nespokojeností, včetně té, která se týká partnerských vztahů.

Čtěte také: Ach ty lásky prchavé!

Reklama