Domácnost

SOS: Děsím se naší dovolené


Paní Marie se chystá s manželem na dovolenou, ale už předem ví, že ji bude mít kvůli manželově pohodlnosti a dennodenním návštěvám pohostinství zkaženou...

Za pár dní mám jet s manželem na dva týdny na dovolenou na naši chalupu do Jeseníků, ale už předem tuším, jak to bude vypadat. Chtěla jsem jet k moři, ale to už bůhvíkolikátou sezonu nevyšlo – muž se tam prý nudí a nesnáší prudké slunce. Ale je to jen výmluva.

Dovolená podle jeho gusta by měla celá propršet. Nejraději by totiž volné dny proseděl v hospodě – ostatně jako každý rok. Doma do hospody skoro nechodí, tak si to vynahrazuje během dovolené.

Zpravidla toho vypije víc, než snese, a pak nechce z hospody vůbec odejít. Dělá mi jen ostudu. Doma se potom vždycky hádáme. Druhý den nestojí za nic, takže veškerá práce kolem chalupy stojí na mně.

Je mi to strašně líto. Já bych ráda o dovolené něco podnikala.

V Jeseníkách, kam jezdíme, je moc krásná příroda. Začínají růst „praváky“, tak bych ráda do lesa, ale samotná se bojím. Děti už jsou ale odrostlé a nikdo, kdo by se mi věnoval, kromě muže na chalupě není.

Ani na výlet někam do okolí se mnou nejede. Už jsem dokonce zvažovala, zda nemám dovolenou úplně zrušit. Je to ale jediná část roku, kterou máme my dva jenom pro sebe.

Marie, Hradec Králové


Psycholožka Mgr. Radka Vaňková nevidí příliš mnoho variant:

Na otázku jste si už odpověděla sama – máte opravdu jenom dvě možnosti. Buď na společnou dovolenou jet, anebo zůstat doma. Správně ale podotýkáte, že je to jediná část roku, kterou máte jenom pro sebe.

Na společné dovolené si přece můžete udělat vlastní program a nechat manželovi ten jeho. Možná byste s ním příště mohla jet na nějaký pobyt s relaxačně sportovním zaměřením. Podle mého názoru by však tou nejsprávnější variantou bylo strávit část dovolené samostatně každý zvlášť a další část potom společně.

Paní Marie, zamyslete se ale i nad tím, zda váš manžel nepotřebuje místo letní rekreace spíš odbornou léčbu své „kvartální“ alkoholové závislosti. To by možná vyřešilo i váš nynější problém.


Jak trávíte dovolenou vy? Celou společně s rodinou, částečně s rodinou a částečně jen s manželem, anebo dokonce část dovolené trávíte jednotlivě – bez rodiny – jen s přáteli? Jak se to osvědčilo?

   
04.06.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [79] shb [*]

  a proč to ta paní radši neřekne tomu manželovi? nebo on nemá mozek?

  superkarma: 0 04.06.2008, 18:40:03
 2. avatar
  [78] Kassy [*]

  Hele, jak jste vůbec všechny přišly na to, že se paní v lese bojí nějakých úchyláků nebo šelem? Třeba má špatný orientační smysl a bojí se, že se ztratí... Ono je v zásadě jedno, jestli jsou to Alpy nebo Jeseníky, ale po horách by člověk neměl chodit sám. I v těch Jeseníkách může najednou z ničeho nic padnout mlha jak mlíko nebo si člověk může zlomit nohu.

  superkarma: 0 04.06.2008, 17:38:18
 3. avatar
  [77] Petunie [*]

  arjev: já omylem četla: "Na jebné stráni jsme objevili nádherný porost maliní."

  superkarma: 0 04.06.2008, 17:25:04
 4. avatar
  [76] chrpa [*]

  A co když paní Marie nemá orientační smysl a bojí se, že v lese zabloudí.

  superkarma: 0 04.06.2008, 15:02:14
 5. [75] T.J.T. [*]

  Manx: Takovou holčičí dovolenou jsme si dopřávaly s kámoškama každý rok. Většinou to bylo hrozně fajn. Jenom jednou jsme si pěkně naběhly. Jely jsme s autobusem plným učitelek z jedné základní školy. Ačkoliv jsme s nima neměly nic společného, ty štěkny vůbec nešlo odfiltrovat. Věčně se hádaly navzájem. Děs běs.

  superkarma: 0 04.06.2008, 14:14:04
 6. avatar
  [74] OlgaMarie [*]

  Manx: Toho se bát vůbec nemusíš. Jela jsem sama s cestovkou do Gruzie a na Kavkaz. Manžel byl doma s dětmi. Nikoho jsem neznala. Polovička lidí byla sólo. Jela jsem sama i do Belgie, protože manželův pobyt v kapitalistické cizině nebyl v zájmu socialistického státu. Bylo mi tam sice trochu smutno, a to spíš z toho, že jsem nevěděla, kdo je estébácká svině, tak jsem se bála vybavovat, ale i to jsem přežila.

  superkarma: 0 04.06.2008, 14:02:01
 7. [73] Rikina [*]

  Manx: jen jsem o tom slyšela vyprávět přímé účastnice, a musím konstatovat, že mě sice pobavily svými zážitky, ale nepřesvědčily k osobní zkušenosti tohoto druhu.

  superkarma: 0 04.06.2008, 14:01:43
 8. avatar
  [71] Mirly [*]

  Ze začátku manželství jsem jezdila na dovolenou s manželem.Časem se ukázalo, že to je pro něj vlastně trest, nudil se a při tom nechtěl chodit ani na žádné výlety, že prý ho nebaví. Tak jsem začala jezdit po světě sama a tím myslím opravdu sama, na nikoho nejsem vázaná a mohu si program vybrat a měnit podle nálady. Spokojená jsem já a manžel také.

  superkarma: 0 04.06.2008, 13:57:40
 9. [70] Rikina [*]

  Ono se taky dá jezdit na dovolenou v tlupě. Ovšem na to rovněž musí být povaha. Je dost cestovek, co nabízí organizované pobyty pro celé skupiny žen, se cvičením, přednáškama o módě, kosmetice, výlety po pobřeží nebo lodí, tancem, večírkama... děje se to ve zmiňovaném Chorvatsku a též v Itálii. Takový dámský klub na cestách. Nebo drůbežárna, přijde na to, jaká se sejde společnost. To by možná mohlo být vhodné pro paní, které se, chudince, nikdo nevěnuje. Tady by se jí věnovaly cvičitelky a průvodkyně tolik, až by ji to mrzelo.

  superkarma: 0 04.06.2008, 13:37:08
 10. avatar
  [68] Meander [*]

  Já tomu asi nerozumím... On se u moře nudí, tak se jede na chalupu, kde se nudíš ty. Chápu to správně? A kde je hergot psáno, že musí být po jeho?

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:52:44
 11. avatar
  [67] arjev [*]

  Manx 57: proč nejet na dovolenou sama? Toho se vůbec nebojím. Když jsme jezdili na dolovenou, vždycky jsem si našla lidi, kteří byli fajn.

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:52:18
 12. [66] Mehteb [*]

  No chápu paní docela dost dobře. Já taky byla s manželem za celý život na dovolené 1x. Nemá prostě čas - v létě má nejvíc zakázek..a vůbec se dovoleným vyhýbá, je to workholik a musí pořád pracovat.Z počátku jsem se s ním hádala, poslední léta jezdím na dovču sama. Stejně by bylo plno keců že u moře horko,že památky ho nebaví a tak.....jedu sama a mám klid, jdu si kam chci, s kým chci, co mě baví a nemusím pořád poslouchat pojď už domů, mě to nebaví...............

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:49:56
 13. [65] a.... [*]

  A co se týče dovolených, musím říct, že nejlepší byly ty, na kterých jsem byla sama s dcerou.

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:37:44

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [64] a.... [*]

  Zas trochu off topic. Praštila mě do očí věta " dělá mi jen ostudu". Nedávno jsem si uvědomila, že opravdu hodně žen má doma partnery, za které se před lidmi stydí. Stydí se za to, že se ve společnosti hned ožerou a pak jsou trapní, za to, že se k nim chovají povýšeně a hrubě, že se nedokážou slušně obléci, že je tu určitý intelektový přeryv mezi partnery, a tedy žena se zdráhá vzít svého muže mezi své přátele (asi ten nejmutnější případ). Myslím, že tohle téma je tak trochu tabu.
  Docela by mě zajímalo, jak je možné žít s mužem , za kterého se žena stydí, zas jedna z věcí pro mě absolutně nepochopitelná.

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:25:00
 2. avatar
  [63] kačinka [*]

  pajda: taky to občas tak řešíme, ve větší skupině lidí se vždycky najde partička jak třeba na kolo, tak do hospody nebo na houby, pak večer zapaříme kolektivně.

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:23:31
 3. avatar
  [62] pajda [*]

  Manx: Kuře: taky nemám doma zrovna ideál, a dovedu si představit dovolenou sama, ale nedovedu si představit, že bych kňourala, že "děti už odrostly a nikdo, kdo by se mi věnoval, kromě muže na chalupě není..." to má být dospělá ženská?
  Jo, když nechci jezdit s chlapem sama, tak jsme sbalili tlupu kamarádů a jeli společně...a že bych trvala na tom, že s ním musím být úplně sama, to teda opravdu nemusím. A pokud ano, tak jsme s ním - včetně té hospody.

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:15:03
 4. avatar
  [61] kačinka [*]

  Kuře: Jo, takhle je to v pohodě, taky nemusíme dělat všechno společně, ani by mě to nebavilo. K tomu lyžování - on sice lyžuje, ale pomalu, na rozdíl ode mne, tak si dáme v poledne spicha v hospodě a nikdo nemá problém. To samé u jiných sportů.

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:14:51
 5. avatar
  [60] Kuře [*]

  Manx: Taky si dovolenou bez manžela neumím představit. I když třeba něco nevyhovuje oběma, tak se dá domluvit (když je vůle) kompromis. V zimě jsme byli týden na horách, já nenávidím lyže a manža je miluje. Takže v době, kdy on dopoledne lyžoval, já jsem si užívala klídeček s knížkou nebo vířivku atp. On zase nelyžoval celej den, takže odpoledne jsme šli spolu na procházku nebo jeli na výlet. A haranťata si užívala sněhové orgie v lyžařské školce, takže spokojená byla celá rodina.

  superkarma: 0 04.06.2008, 12:03:41
 6. avatar
  [58] Lilinka [*]

  Manx: My to tak občas praktikujem. Protože já občas jedu na jih na sluníčkem, přítel nesnáší vedra tady v ČR, tak bych byla sama proti sobě, kdybych ho tam táhla sebou Jedu s kámoškou. Spolu cestujeme po krajích českých, to vyhovuje nám oboum. Jako zásadní problém to teda nevidím

  superkarma: 0 04.06.2008, 11:49:12
 7. avatar
  [56] kareta [*]

  anebo by bylo řešení nechat manžela vožrat na kaši, nekomentovat to, brzy ráno vyrazit někam sama nebo s někým místním na celý den, báječně se u toho bavit a navečer přijít zkontrolovat manžela a navrhnout mu radostně posezení v hospodě A opakovat denně- nutit ho do té hospody třeba násilím, i kdyby měl týden problít

  superkarma: 0 04.06.2008, 11:41:27
 8. avatar
  [55] Heather [*]

  Manx: Já jsem byla na dovči sama jen jednou, tehdy jsem neměla ani partnera, takže nebylo co řešit. Dnes bych si dovolenou bez manžela nedokázala představit, stejně jako to je u vás. Jde spíš o to, že asi máme jiný vztah než paní s manželem v článku. Pokud je to tak, jak píše, nejspíš je skutečně něco špatně a měli by to asi řešit. Pokud ale nějaké radikální změny nechtějí, tak ať zůstanou, jak jsou, ale proč si zbytečně kazit dovolenou? Ta je o odpočinku a ne o hádkách

  superkarma: 0 04.06.2008, 11:40:24
 9. avatar
  [54] Heather [*]

  Přestaňte se bát v lese a vyražtě na houby sama. Manžela nechte, ať si dělá, co chce, stejně tak i vy podnikejte věci podle svého. Popř. ho nechejte klidně doma Stejně tak se můžete vypravit na chatu nebo k moři s kamarádkou... A pokud není žádná po ruce, jeďte sama. Já jsem se jednou takhle po náročné, stresové době v práci vypravila na last minute do Španělska úplně sama a odpočinula jsem si jak nikdy Hlavní je, že budete mít relax... A když o to váš manžel nestojí, klidně si ho užijte sama

  superkarma: 0 04.06.2008, 11:34:59
 10. avatar
  [52] Lilinka [*]

  Bratr nedávno potkal večer stádo divočáků na sídlišti v Ústí nad Labem

  superkarma: 0 04.06.2008, 11:33:25
 11. avatar
  [51] závislá na čokoládě [*]

  Poradím to stejné, co ostatní. Jeďte na dovču s kamarádkama, dětima, ... k moři a manžel ať se uchlastá. Než strávit 14 dní nas...., to raději u moře a spokojená. Do lesa chodím klidně sama a nebojím se zvířat, to snad cizích lidí, ale těm se dá vyhnout

  superkarma: 0 04.06.2008, 11:12:18
 12. [50] Rikina [*]

  gentiana: pardon, že se tak blbě ptám - nepotkaly jsme se onehdy zjara u Ohře, u bledulí a ladoněk?

  superkarma: 0 04.06.2008, 11:00:51
 13. avatar
  [49] kareta [*]

  gentiana: a uvěřili ti, že jdeš fotit květiny?

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:57:19
 14. [48] gentiana [*]

  Ťapina: Já onehdy natrefila na divoká selata v jabloňovém sadě. Jsou strašně rychlé a vypadají legračně. A máš recht, čím míň lidí leze do lesa, tím líp. Jsem si onehdy chtěla vyfotit nějaké kytky a zjistila jsem, že se v podrostu válí nějací takoví, co jsou tak chudí, že nemají na postel a musí souložit v lese.

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:50:14
 15. avatar
  [47] breberka [*]

  Co? Už rostou hřiby?

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:33:07
 16. avatar
  [46] kačinka [*]

  a....: No tak to v těch končinách, kde se občas vyskytuju, by ze mě byla dávno mumie, než by se objevil chlap

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:23:41
 17. avatar
  [45] Žábina [*]

  a co se s manželem jednoduše domluvit na tom, že ti vadí, že vysedává v hospodě? přece jestli se jinak chová normálně, tak tohle musí pochopit

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:13:39
 18. avatar
  [44] arjev [*]

  Pokud byla dcera malá,pak větší, jezdili jsme společně. Pak se seznámila s chlapcem a jezdila s ním. S manželem na dovolené moc nevycházím, nebudu rozvádět, ale skouznu do vzpomínek, kdy jsem chodila na trampy s tatínkem.
  Byli jsme spolek turistů ve Vysokých Tatrách. Chodili jsme převážně ve skupinách. Na jedné stráni jsme objevili nádherný porost maliní. Plody byly veliké s sladké. Zabráni do sběru jsme si nevšimli medvěda - matky se dvěmi medvíďaty. Matka bručela,nelíbilo se jí, že jejím dětem sbíráme sladkosti. Postavila se na zadní a zamručela. V tu chvíli jsem se po... a skrčila do klubíčka,kryla si hlavu rukama. Čichla ke mně a otočila se asi s výrazem nelibým - smrděla jsem pořádně
  Teď se tomu směji, ale tenkrát V nedalekém potůčku jsem se umyla, prádlo vymáchala a protože jsem nosila v batohu náhradní, nebylo co řešit. Horší na tom byly ženy, které šly do hor jen s pláštěnou,pitím a chlebem.
  Paní Marie, užijte si v horách krásných chvil. V Jeseníkách je moc a moc krásně.

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:12:00
 19. [43] Pavla_b [*]

  pajda: 22

  superkarma: 0 04.06.2008, 10:08:15
 20. [42] Rikina [*]

  Ťapina: v lese jsem se opravdu vyděsila dvakrát - jednou jsem v mlze na kopci Sedlo potkala stádo muflonů. Najednou stál proti mně ten největší vedoucí muflon s celkem hrozivě vypadajícími rohy, a hleděl mi upřeně do očí. Přiznávám, že souboj nervů vyhrál, šla jsem z cesty. Podruhé v Lužických horách laň - netušila jsem, že jeleni a laně jsou o tolik větší než srnky, které vídám běžně. A že nejsou laně plaché, jak se o nich říkává, zejména když mají kolouchy.

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:52:50
 21. [41] a.... [*]

  kačinka: Oprava kola je mužská práce, tedy počkám, až nějaký muž zastaví a kolo mi opraví Ty si ho holt opravuj sama, tvoje volba

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:49:19
 22. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Ale nikomu strach chodit do lesa nevymlouvám - čím míň lidí tam poleze, tím líp tam bude

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:47:47
 23. avatar
  [39] Ch.Z. Kochanská [*]

  kareta: Rikina: Stačilo mi v lese u chaty potkat dva toulavé psy, abych vysekla excelentní výmik na větev!

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:47:17
 24. avatar
  [38] Ťapina [*]

  Taky jsem v lese v životě nepotkala smečku toulavých psů. Trojici divočáků jo, ale ti zdrhali, až se zem otřásala. A řekla bych, že koncentrace násilníků v českých luzích a hájích bude taky nesrovnatelně nižší, než v průměrném městském parku.

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:45:27
 25. avatar
  [37] Kelly [*]

  Nepochopila jsem, čemu pisatelka říká "společná dovolená"

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:44:14
 26. [36] Rikina [*]

  kareta: jo, slyšela jsem, že v Řecku, a též v Bulharsku a Rumunsku se vyskytují smečky toulavých psů, a že mohou být nebezpečné. Nicméně v tuzemských lesích jsem mockrát přespávala pod širákem, mockrát jsem se v nich vyskytovala úplně sama, jenom s fotoaparátem, a nikdy se mi nestalo, že by mě ohrožovali psi, šelmy, či úchylové. Jedině hmyz, bodavý a ssavý.

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:35:21
 27. avatar
  [35] kareta [*]

  Rikina: v Řecku nás několikrát napadla smečka toulavých psů, jednou večer ve městě a jednou mimo město v horách, v česku se taky shlukují, ale tady chodím s hafanem, co by je zlikvidoval...mohou to být psi, co občas utečou ze dvora- a utíkají i NO, RTW, labradoři, ....a taková smečka už je docela nebezpečná. Sice myslivce nemusím, ale zkus se zeptat jich, potvrdí ti to

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:23:09
 28. [34] Rikina [*]

  Chameleonka: podle toho, co jsem četla, budou ti policisté soustředěni tam, kde bývá nejvíc českých turistů. Nikoli stejnoměrně po celém Chorvatsku. Asi mají nějaké statistiky od cestovek či co.

  kareta: smečku toulavých psů jsem za celý život ještě nepotkala, a že chodívám do lesů a vůbec na výlety docela často. Vesměs, když už je v lese pes, tak je buď s turisty, nebo s myslivcem. Toulavého psa jednotlivce spíš potkáš ve městě.

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:15:16
 29. avatar
  [33] kačinka [*]

  a....: no a to si neumíš opravit? Jezdím na kole sama furt a nemám problém. Jela bych i sama na tu chalupu a ujezdila se, aspoň by nikdo nebrblal, že zas někde jezdím a není oběd.

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:13:17
 30. avatar
  [32] kareta [*]

  Dimsy: Jeseníky, okolí Ostružné, Ramzové...ale jestli chceš hrubý sex, tak si dej raději inzerát

  superkarma: 0 04.06.2008, 09:10:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme