Na redakci Žena-in se stále častěji obracíte s prosbami o radu. Proto jsme se rozhodli, že oslovíme více odborníků – specialistů, kteří by vám poradili s vaším problémem…


Tentokrát si nám postěžovala paní Martina ze Šumavy:


S manželem máme trápení kvůli starší dceři. Naše Tereza chodí do deváté třídy, a přestože se učí s vyznamenáním a se školou vůbec nemá problémy, nechce jít na žádnou střední školu. Přitom nádherně maluje a zpívá, ale je velmi talentovaná i na jazyky. 


ilustrační fotoTereza je jinak moc hodné a poslušné dítě. Často nám ochotně pomáhá na zahradě, stará se nemocného dědečka, pravidelně nakupuje i naší starší nemohoucí sousedce. Ale problém je v tom, že má odjakživa ráda zvířata.

V naší vesnici se domluvila s jedním soukromým zemědělcem, že by k němu na farmu hned o prázdninách natrvalo nastoupila do práce. Prý ji baví život na venkově a na statku mezi zvířaty bude spokojené. Nedá si za žádnou cenu vymluvit, že bez vyučení a bez maturity bude jednou v životě úplná nula, a ani se pořádně neuživí. Ale ona si postavila hlavu.

S manželem jsme bezradní a už opravdu nevíme, co s ní dělat, jak ji přimět ke studiu. Vždyť chceme jen její dobro! Nejsem pro tak časné chození, ale možná by ji od jejího úmyslu odradil nějaký kamarád. Terka ale o kluky vůbec nejeví zájem a volný čas tráví buď na cvičáku se psem, nebo u koní.


Její třídní učitelka nám radí, ať jí domluvíme. Přece není možné, aby někdo, kdo má takové předpoklady pro učení, skončil ve chlévě a dojil krávy.

Martina

Spolupracovnice redakce Ženy-in, poradkyně – psycholožka Mgr. Radka Vaňková, vidí v Terezině chování touhu po samostatnosti:

Vaše dcera podlehla touze být samostatná a dospělá. Uvěřila, že je již schopná udělat důležitá životní rozhodnutí bez vaší rady. Možná, že i vy jste měla před lety podobný pocit. Ona ale začala své touhy realizovat. A tady už asi žádné domlouvání nepomůže.

Vy a manžel byste ale měli zaujmout kategorické stanovisko. Chce žít jako dospělý člověk? Dobrá, stanovte jí tedy peněžitou částku, kterou vám bude platit za bydlení, stravu a další výdaje spojené se samostatným životem. Naveďte ji, aby si spočítala, kolik jí zůstane na tak zvanou útratu.

Dcera se zřejmě bude v životě řídit hlavně svou zkušeností. Je možné, že opravdu potřebuje vyzkoušet, jaké to je být nekvalifikovaným pracovníkem. Dopřejte jí tu možnost s tím, že se ji příští rok pokusíte přemluvit ke studiu – třeba i jen dálkovému – znovu.

Pokud i vás něco trápí, máte nějaký problém, který bychom s vámi mohli rozebrat a vyřešit, napište nám. Žena-in se vám pokusí najít vhodného konzultanta, který by vám s vašimi starostmi poradil.

Adresa:
redakce@zena-in.cz

Reklama