Letní láska sice zpestří dovolenou, ale může napáchat i spoustu škod. V psychologické poradně PhDr. Zdeňky Sládečkové vždycky kvůli nim na podzim řeší partnerské „šlamastyky“.

Když na mě manžel pořád nemá čas!
Denisa toho sice věděla o životě už hodně – bylo jí sedmatřicet a byla už čtrnáct let vdaná – přesto však na dovolené nečekaně rychle podlehla kouzlu cizího muže. Jsou to už tři roky.

Stalo se to nejspíš i proto, že se už delší dobu cítila ve svém manželství nespokojená: Manžel mi sice byl věrný, neměli jsme ani žádné finanční potíže, ale co je to platné, když na mě kvůli své práci pořád neměl čas, stěžovala si psycholožce.

Partneři trávili většinu času po svém, Denisin muž v zaměstnání nebo nad prací, kterou si brával i domů, ona se po večerech většinou otravovala a nedokázala se ničím pořádně zabavit. Nikam jsme si spolu nevyrazili, jak byl rok dlouhý, a když jsem se s ním potřebovala o něčem poradit, ani mě nevnímal a myšlenkami byl pořád u své práce.

Denisa s lítostí vzpomínala na doby, kdy bylo všechno jinak: Vždyť jsem se do něho zamilovala právě proto, jak býval veselý a zábavný, věčně pozitivně naladěný... A jak byl pozorný! Pořád kolem mě poletoval a staral se, jestli něco nepotřebuju...

Přišlo léto, Denisa se vrací do reality, a z naší společné dovolené nebylo zas nic. Manželovi se to nehodilo! To už mě ale vážně namíchlo, rozčiluje se ještě teď. Navíc s Denisou tentokrát odmítla jet i její třináctiletá dcera. Klárka si zařídila brigádu a za vydělané peníze se chystala na jezdecký tábor na farmě někde u Třeboně. A tak jsem se nakonec domluvila s kamarádkou z aerobiku a společně jsme se vydaly s jednou cestovkou na luxusní poznávací zájezd do francouzské Provence.

Nevěra
Ještě se ani neodlepilo letadlo od země z letiště v Ruzyni, a už Denisu zaujal pohledný pětatřicátník, šarmantní, s mírně prokvetlými skráněmi a s chlapeckým úsměvem. Seznámení na sebe nenechalo dlouho čekat. Milan byl stavební inženýr, o dva roky mladší než Denisa, rozvedený, se dvěma malými syny.

Denisa dodnes nechápe, jak se mohla po tak dlouhém manželství „zblbnout“ do mužského, kterého znala sotva pár hodin.

Milan byl skvělý. Měl úžasné nápady, hodně toho znal i z historie Francie a já se ohromě bavila. Navíc měl obrovský smysl pro humor a já se s ním cítila po všech stránkách výtečně. Odhadl přesně, co mi chybí.

Dvojice se od sebe ani na chvíli neodloučila celých jedenáct dnů a samozřejmě i nocí...

Po návratu z dovolené se Denisa s Milanem čtrnáct dní neviděla. Nastupoval totiž zrovna do nového zaměstnání a měl s tím spoustu starostí. Potřeboval si k tomu vyřídit i spoustu formalit na bývalém pracovišti, které bylo o třicet kilometrů dál. I k Denise to neměl zrovna blízko. Bydlel v Praze a ona až ve Strakonicích.

Denisa se jejich setkání nemohla dočkat. Konečně! Když pak spolu seděli v restauraci na obědě, připadal jí Milan naprosto vzdálený. Ani se mě nezeptal, jak se mi vedlo. Pořád dokola mluvil o nové práci, jako kdyby na mě za celou tu dobu vůbec nepomyslel. Přesto Denisa přijala jeho pozvání do hotelu. Přece se od jejich posledního setkání nemohlo všechno tak změnit!

Ale ani v hotelu nepřestával Milan mluvit o sobě a o novém zaměstnání. Dokonce je několikrát – právě v nejnevhodnější dobu vyrušil telefon. Nechceš to vypnout? požádala ho. To bohužel nemůžu, čekám důležitý pracovní (samozřejmě!) hovor.

Přestože si Denisa udělala na jejich setkání čas až do pozdního večera, „vydařené“ rande skončilo  ještě na sklonku odpoledne. Milan spěchal domů, potřeboval se připravit na zítřejší jednání.

Podoba čistě náhodná?
Když jsem se tehdy dost rozladěná vracela domů, najednou mi došlo, že jsem se jen dostala z bláta do louže. Mezi mým mužem a mým milencem nebyl takřka žádný rozdíl. Oba si byli až příliš podobní! Práce jim byla bližší než já.

Pro svého muže mám ovšem o něco větší pochopení. Vždyť on je takový vlastně kvůli nám – kvůli své rodině, o kterou se chce dobře postarat, míní Denisa.

Další schůzku s Milanem si už nedomluvila.

Změna prostředí mění naše myšlení

Na dovolené se často projevujeme jinak než v běžném životě. Psychické rozpoložení,
   do kterého nás dovolená vrhá, včetně touhy pro novém prožitku, idylce, romantice a
   dobrodružství, může dočasně utlumit naši schopnost střízlivého uvažování. Opojení
   novými zážitky v novém prostředí nás může přivést k podcenění dlouhodobých
   partnerských vztahů

U zrodu riskantního milostného dobrodružství často stojí mylná, ale vžitá představa, že
   o dovolené je dovoleno vše. Zejména žena by měla v cizině pamatovat na to, že i v
   partnerských vztazích stále platí „jiný kraj, jiný mrav“.

Reklama