Rodina

Sólo rodiče u nás a v Evropě

single

Rodiče samoživitelé a lidé s dětmi ve střídavé péči tvoří v současnosti přes 15 % evropských domácností. Jejich podíl neustále stoupá. Stejný trend je i v České republice. Sólo rodičovství je sedmý nejčastěji jmenovaný důvod chudoby. Každá Evropská země rodiče podporuje jinak. Finsko dá přednost pracovnímu zařazení, Německo přispívá finančně. A jak si stojí Česko? Máme alespoň bezplatné kurzy.

Sólo rodiče v Evropě a u nás

Jednotlivé země a oblasti EU se značně liší co do rozsahu a metod podpory rodičovství. Například země na severu Evropy podporují zaměstnanost rodičů. Ve Skandinávii existuje velmi dobrá infrastruktura péče o děti, umožňující vysokou zaměstnanost rodičů malých dětí. Firemní jesle, školky, nebo sdílení pracovního místa, s nímž se u nás vůbec nesetkáváme, je tady docela běžnou záležitostí.

Německo a Rakousko pomáhají finančně. Tyto země vydávají oproti srovnatelným zemím nadprůměrné množství financí ve prospěch rodin, ale na rozdíl od Skandinávie jde většina (70 %) těchto výdajů na přímé poskytování přídavků a jen menší část (30 %) na zajišťování služeb státu.

V Česku nejsou peníze ani nabídky práce. V České republice žije podle statistik každé čtvrté dítě jen s jedním rodičem a životní úroveň takových rodin je oproti zbytku populace podstatně nižší. Chudobou a nízkou životní úrovní je ohroženo 40 % neúplných rodin s dětmi, příjmy zhruba poloviny z nich se pohybují pod hranicí 1,5 násobku životního minima. Výživné ani sociální dávky přitom zpravidla nepokryjí ani minimální potřeby neúplné rodiny. Proto je pracovní aktivita sólo rodičů životní nutností, přitom ale osamělí rodiče s malými dětmi dosti obtížně shánějí zaměstnání.

Bez zajímavosti není ani délka mateřské respektive rodičovské dovolené. My ji máme ze všech států nejdelší. Naopak nejkratší je ve Velké Británii a na Kypru, kde je stát ochoten podporovat své rodičky jen 13 týdnů. Ve Finsku můžete čerpat rodičovskou dovolenou v délce 158 pracovních dnů, to zhruba 31 týdnů. Ve zmíněném Německu až rok. Podrobnosti o délce rodičovské dovolené v evropských zemích najdete ZDE.

Projekt „Sólo rodiče a práce“

V letošním roce se v rámci Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení objevil projekt „Sólo rodiče a práce“. Projekt nabízí interaktivní bezplatné semináře a webináře (on-line semináře) zaměřené na vstup sólo rodičů do práce. Dvoudenní semináře v Praze, ubytování, strava, hlídání dětí, výuka i pomůcky jsou účastnicím a účastníkům poskytnuty zcela zdarma.

Rodiče v nich obdrží informace a rady od personalistů, právničky a psychologů, vytvoří si profesionální životopis, motivační dopis a plán návratu do práce, nacvičí si pracovní pohovor, projdou sebeprožitkovým cvičením a získají další dovednosti. Pro ty, kteří se do Prahy nedostanou fungují semináře prostřednictvím internetu.

 „Semináře pro sólo rodiče znamenají mimo jiné také značnou psychickou podporu ve složité situaci, kdy nemají práci a vychovávají své děti bez partnera,“ vysvětluje manažerka projektu Halka Jaklová.

Podrobnosti o projektu najdete ZDE.

   
27.09.2010 - Finance a práce - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [6] lumpici [*]

  Nápad je to pěkný, něco takového by se mi hodilo, ale bohužel je to jen pro rodiče, kteří jsou bez práce. Já sice práci mám, ale nejsem tam spokojená, tak uvažuji o odchodu z tohoto zaměstnání. Jenomže po 12 letech se těžko odchází. Uvítala bych, když by se firma zamyslela nad tím,že i rodič který je sám s dětmi by mohl uvítat tyto informace z pořádaného kurzu a nemůže si podobný kurz sám zaplatit. Já jsem sama s dětmi, mám více zaměstnání abychom vše zvládli poplatit, otec bohužel neplatí a nikdo na něj nemůže.

  superkarma: 0 27.09.2010, 12:22:19
 2. avatar
  [5] Kukacka-Zdenka [*]

  OlgaMarie — #2 presne tak, stat by mel snizit prispevky tzv. solo rodin a usetrene penize pouzit na vytvoreni skolek, dotaci mist pro matky z detma apod.

  meli by se i zamyslet proc se rodinam nevyplati svatba ale ziji spolu a pro urady zvlast. proc se tolika lidem vyplati byt doma a nechat se zivit detma z prispevku od statu.

  reseni by bylo uplne zruseni nebo omezeni techto prispevku a pridavku, materske a naopak vyrazne snizeni dani manzelu. to by vedlo k vice manzelstvi a touze po zamestnani. jeste by teda baly potreba dostatecna podpora zamestnani matek s malymi detmi.  

  superkarma: 0 27.09.2010, 12:15:38
 3. [4] Ivinka [*]

  Nedokážu si představit, vychovávat děti sama a handrkovat se s tátou o peníze, aby měly co do úst Sml15

  Naši by pro nás udělali první poslední, nechápu rodiče, co nechají protloukat své děti životem téměř bez prostředků, ačkoli sami si žijí nad poměry .

  superkarma: 0 27.09.2010, 09:34:49
 4. [3] molly [*]

  Sociální dávky by měly být až na posledním místě, stát by se měl především postarat aby byly dostatečné páky jak donutit rodiče který nemá dítě ve své péči platit výživné ve výši, která odpovídá skutečné potřebě dítěte a pak taky aby skutečně platil (tvrdé sankce pro neplatiče). Dostatek školek aby maminy mohly do práce - to je samozřejmost.

  superkarma: 2 27.09.2010, 09:13:24
 5. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Jak sólo rodič?  Sólo rodičem je ten, komu partner/partnerka  zemřel/-a. Tohle je ukázkou toho, aby se odborníci zabývali v sexuální výchově výchovou k rodičovství, což znamená nejen k mateřství ale i k otcovství, místo letitému řešení otázky, jaký věk je vhodný k seznámení dětí s účelem prezervativu. O něm tehdy, je-li dětem jasné, co rodičovství celoživotně obnáší.

  1. na komentář reaguje Kukacka-Zdenka — #5
  superkarma: 3 27.09.2010, 08:27:55
 6. [1] zázvor [*]

  Poslední odstavec - ehmmm.K Sml57.Takové mámě mnohem více pomůže,když ví,že její dítě nestrádá--od toho se odvíjí její psychická pohoda.Ale to by od politiků vyžadovalo trochu zájmu o lid v podhradí.Politika by měla být služba lidu,né jen zájem o svůj prospěch a koryto.(Aha,to by vyžadovalo morální vyspělost a lidské kvality..)

  Ale chudý člověk se snaží víc (druhá práce,brigáda),více odvede na daních(stát)dá se víc vyždímat (podnikatel).

  Navíc "nekecá" do politiky-protože na ni nemá čas.Nestará se o svá práva-chce si udržet práci.Vlastně ideální  poddaný.

  superkarma: 0 27.09.2010, 05:59:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme