Zdraví

Solná jeskyně: Úleva pro tělo i duši

solné jeskyně

Sůl nad zlato. Skutečně? Bez soli se asi neobejde žádná domácnost, je důležitá i pro lidský organismus, a to díky obsahu sodíku. Avšak stále častěji slýcháme, že příjem soli je třeba omezit na minimum, neboť může mít škodlivé účinky na naše zdraví.

S pozitivními i negativními účinky soli to bude zřejmě podobné jako s účinky slunečního záření, o kterém jsme už psali v článku Helioterapie: Slunce není nepřítel, je to dobrý lékař. Převažuje názor, že sůl (stejně jako sluneční záření) škodí. Ale bude-li používána správně, může být jen ku prospěchu. Pokud odborníci tvrdí, že příjem soli v potravě může ohrozit zdraví, užívejme ji v jiné formě. V takové, která nepřináší žádná negativa. Jak? Odpověď naleznete snad v každém městě či větší obci – je to solná jeskyně.

Účinky pobytu v solné jeskyni

Jedna terapie v jeskyni trvá většinou 45 minut a říká se, že se rovná třem dnům u moře. Doporučuje se podstoupit deset terapií. Po prvních třech až čtyřech terapiích, které je třeba podstoupit v jednom týdnu, už ucítíte znatelné zlepšení. Během terapie ležíte na pohodlném lehátku a váš jediný úkol je poslouchat příjemnou hudbu, nechat na sebe působit světla různých barev a vdechovat vzduch, do něhož se uvolňují léčivé solné výpary.

solné jeskyněSůl, která se ke stavbě solných jeskyní používá, obsahuje jód, brom, selen, vápník, hořčík, draslík. Vzduch, jenž je těmito prvky nasycen, má pak blahodárné účinky s širokým rozsahem. Solná jeskyně v horských letních dnech poskytne úkryt před sluncem a příjemné ochlazení, v zimě zase zahřeje a navíc ochrání před chřipkou a nachlazením. Teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí 20–23 stupňů, vlhkost vzduchu bývá kolem 40 procent.

Pobyt v solné jeskyni působí jako léčba i prevence revmatologických onemocnění, poruch imunity a alergií, poruch trávicího traktu a zažívacích potíží, astmatu, kožních onemocnění a poranění (např. lupénka, ekzémy, akné, spáleniny), chronických zánětů nosu, krku, průdušek či srdečně-cévních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak nebo arytmie. Klid a duševní odpočinek pak pomáhá zmírnit projevy přepracovanosti nebo stresu, například nadměrná únava, nespavost či neurózy. Mimoto urychluje metabolismus buněk a pomáhá při snížené funkci štítné žlázy. Nezřídka do solné jeskyně zavítají i sportovci, aby znovu získali vybitou energii.

Solné jeskyně využívají i dalších léčebných prvků – muzikoterapie a colorterapie. Muzikoterapie se opírá o uklidňující účinky relaxační hudby hrající tiše v pozadí. A colorterapie – léčba barvami, která je známá již několik staletí, vychází z teorie, že světlo určité vlnové délky může mít léčivé účinky na některé orgány a na lidskou psychiku. V jeskyni proto bývají umístěny různobarevné lampy a žárovky.

Do jeskyní můžete i s dětmi od dvou měsíců věku. Naopak pobyt v solné jeskyni není doporučován osobám postiženým hyperfunkcí (zvýšená činnost) štítné žlázy, nádorovým onemocněním, klaustrofobií či akutními zánětlivými stavy a tuberkulózou.

Požádejte o příspěvek u své pojišťovny

solné jeskyněNěkteré zdravotní pojišťovny na návštěvu solné jeskyně finančně přispívají. Pro proplacení příspěvku na pobyt v solné jeskyni ve většině případů stačí zajít na pobočku vaší pojišťovny, přeložit průkaz pojištěnce, občanský průkaz a potvrzený doklad o zaplacení pobytu. Ve vybraných solných jeskyních také dostávají klienti určitých pojišťoven slevu na vstupné. Cena za jeden vstup pro dospělou osobu se pohybuje od 100 korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytovala příspěvky do  30. 4. 2009. Po tomto datu z úsporných důvodů poskytování ukončila. Příspěvky na pobyt v solné jeskyni dále poskytují tyto pojišťovny:

 • OZP (Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví) přispívá na pobyt v solné jeskyni dětem a mladistvým od 1 roku do dovršení 20 let ve výši 500 korun, je-li pojištěno jenom dítě. Je-li pojištěno dítě a jeden rodič, přispívá částkou 1000 korun a 1500 korun dostanete v případě, že je pojištěno dítě i oba rodiče. Dospělým a důchodcům pojišťovna přispívá částkou až 500 Kč.
 • METAL-ALIANCE určuje výši příspěvku podle délky pojistného vztahu v rozmezí 300 až 600 Kč.
 • VOZP (Vojenská zdravotní pojišťovna) všem pojištěncům proplácí příspěvek na pobyt v prostorách se solnými inhaláty ve výši do 500 Kč.
 • ZPMV (Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra) přispívá na pobyt v solné jeskyni v rámci Klubu pojištěnců (od 3 let) podle počtu bodů, maximálně však 500 Kč. V balíčku pro dárce krve poskytuje příspěvek do výše 2500 Kč.
 • ČNZP (Česká národní zdravotní pojišťovna) poskytuje v rámci balíčku 69+ osobám ve věku 69 let a více příspěvek na pobyt v solné jeskyni v hodnotě až 600 Kč.

Přehled všech solných jeskyní v České republice naleznete zde.

Vyzkoušíte to? Byla jste už v solné jeskyni? Měl pobyt nějaký efekt?

   
12.05.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [9] Izzy [*]

  Já trpím na dýchací potíže typu astma a musím říct, že solná jeskyně je plná minerálů. Dopřála jsem si tenhle kus kamene i domů, jsou to solné svícny, mám asi 3 a opravdu mi pomáhají.

  superkarma: 0 25.03.2015, 11:25:22
 2. [8] 1anicka [*]

  taky jezdíme do solné

  superkarma: 0 26.05.2009, 12:55:23
 3. avatar
  [7] Linde [*]

  lilithheta — #6 jak kde, naše obsluha se většinou při objednávání ptá, zda si přejeme být sami, či nám nevadí společnost a za druhé si sníme vybrat, zda chceme světlo, či obvyklou tmu

  superkarma: 0 12.05.2009, 20:37:04
 4. avatar
  [6] lilithheta [*]

  Já osobně jsem ještě nebyla. Mamka tam byla jednou s kamarádkou, holky se těšily jak si porelaxují. Bohužel si to časově dost špatně naplánovaly. Dalšími návštěvníky totiž byla jedna třída z MŠ. Takže máti sezení, nebo spíše ležení, předčasně ukončila a prý tam už příště nevkročí Sml4 Já bych se bála, že by mě to tam přestalo po pár minutách bavit - číst se tam asi nedá.

  1. na komentář reaguje linde — #7
  superkarma: 0 12.05.2009, 20:27:51
 5. [5] 000444 [*]

  ještě jsem v solné jeskyni nebyla,ale hodlám to napravit..

  superkarma: 0 12.05.2009, 16:56:03
 6. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Byla jsem tam jednou a a krásně a ihned jsem tam usnula. Příjemný šlofíček.

  superkarma: 0 12.05.2009, 13:44:35
 7. avatar
  [3] Linde [*]

  já tam chodím s dětmi (menší má sníženou imunitu a věčně nemocné průdušky). Vstup mě stojí 150 Kč a děti zdarma, takže pojišťovna nám přispívá 500 na osobu a můžeme jít tak 12x, protože přispívá stejným dílem i na děti. Je to tam fajn, hlavně když je venku hnusně. Teď jak je venku krásně, tak se nám v jeskyni tvrdnout nechceSml35, raději si frkneme do skutečnýchSml37.

  superkarma: 0 12.05.2009, 10:50:54
 8. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Jojo, manžel tam chodí s dětmi a je to super.

  superkarma: 0 12.05.2009, 09:06:04
 9. avatar
  [1] čiperka [*]

  Mám sníženou funkci štítné žlázy, proto jsem začala navštěvovat solnou jeskyni.Nejenom, že se tam cítím báječně, zpravidla ihned usínám jako špalek (jinak trpím nespavostí!!), ale mám i mnohem  lepší  krevní testy.Mohu jen doporučit.

  superkarma: 0 12.05.2009, 05:57:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme