Bulvár

Šokující množství exekucí


V ČR dochází v důsledku velkého zadlužení občanů k stále častějším exekucím. V minulém roce soudy nařídily neuvěřitelných 428 tisíc exekučních řízení.

 

Nejčastějším důvodem k exekuci jsou podle Exekutorské komory malé pohledávky. Ty vznikají z nedoplatků u zdravotních pojišťoven, mobilních operátorů, plynárenských a energetických dodavatelů. Oproti předminulému roku je nárůst nepopulárních opatření o 40 %. „Počet exekucí bude určitě i nadále stoupat,“ říká prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický.

 

Exekuce je strašák neplatičůKritická situace se týká především nízkorozpočtových rodin, ale život znepříjemňují exekuce všem. Někteří dlužníci si jistě za svou nezodpovědnost musí nést následky. Často však dochází ke sporným případům, kdy i přes dohledatelné pochybení, kdy nesrovnalostmi v záznamech a špatnou komunikací ze strany exekutorského úřadu dochází u lidí k velkým finančním ztrátám.

 

Exekutorský úřad pochopitelně nemá sám od sebe chuť jednotlivé kauzy občanů řešit, protože i jemu narůstají tučné zisky z prodlení. Proto nezbývá než doporučit být v jednání s exekutory důslední a nenechat se odbýt.

 

Celkový trend zadlužení je o to vážnější, že banky poskytují úvěry lidem, kteří z nich kryjí předchozí dluhy, a tak to jde stále dokola. Situace je pro takové rodiny bez východiska a zadlužení jejich zásadním problémem.

 

Setkaly jste se ve svém životě s exekutory? Jak podle vás pracuje exekutorský úřad? Je nějaká cesta ven z kolotoče půjček pro zadlužené lidi?

   
18.04.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. [13] Martina59 [*]

  Zástava nemovistostí

  superkarma: 0 22.04.2013, 16:50:53
 2. avatar
  [12] idiska [*]

  RenataP: tak na pračku to chápu plně...když se nám pokazila, tak kde vzít novou a nekrást ...ale ten mobil, nebo na dovolenou...to je fakt na zváženou...vlastně i na to auto...je to dobrý pomocník, ale pokud bydlíš ve městě nebo blízko něj, tak tam jsou snad busy apod.

  sun: nj, ale když do té rezervy jednou šáhneš a náhle se objeví druhý problém, ale už není kam šahat

  Aja: tky mi to tu chybí ..ne teda, že bych to ted nutně potřebovala, ale dobrá rada nad zlato...aneb jak píše Suzzane, jeden nikdy neví, co ho zachvíli potká

  jinak půjčky nejsou zas špatné, ale spíš si lidi ve většině (ne všichni), vezmou půjčku typu Home credit a takovýma úrokama, že je to pomalu až lichva ...i když postav dům a jsi po uši ve dluzích, ted jen makat a makat a doufat, že nepříjde o práci

  superkarma: 0 20.04.2008, 12:35:30
 3. [11] sun [*]

  al.do: Na jednu stranu máš pravdu. Na půjčkách bez navýšení není nic špatného, ale pokud si člověk na nenadálé události vytvoří vlastní rezervy, má větší možnost výběru, kde si tu danou věc může koupit. Za hotové je většinou ve finále o hodně levnější, než je i půjčka bez navýšení. Není lepší možnost volby? A vědět, že mám vlastní rezervu, do které můžu vyjímečně sáhnout?

  superkarma: 0 20.04.2008, 11:57:03
 4. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Ale hovno - povaha česká... Stačí podnikat, mít zaměstnance a nedostat zaplacenou velkou zakázku, do které jste už investovali. Pak už je jen krůček k "šikmé ploše". A jak se jednou začne dlužit u VZP či ČSSZ, jste v prdeli, je to začarovaný kruh a ani nemusíte jezdit na Kanáry. My jsme to zvládli, ale taky máme za sebou nájezd exekutora. A to nám chtěl oblepovat nábytek za věci, které už byly dávno zaplacené. Levá nevěděla, co dělá pravá. Naštěstí se to bezbolestně vysvětlilo. Ale lituju těch, kteří zrovna nemají doma ta správná lejstra.

  superkarma: 0 20.04.2008, 00:50:08
 5. avatar
  [8] karlik [*]

  Půjčka na dovolenou na Kanárech se tak může prodražit třeba i tím, že se z někoho stane bezdomovec. No ale co, když halt na ty Kanáry musí, halt ta naše povaha Česká!

  superkarma: 0 19.04.2008, 15:42:00
 6. [7] xenie [*]

  zarazi mne ze je to legalni...chapu nejake penale z prodleni, jinak by se kazdy na placeni vcas vykaslal, ale exekuce kvuli nezaplacenemu mobilu nebo pokute v mhd je silne neadekvatni

  superkarma: 0 18.04.2008, 17:54:54
 7. avatar
  [6] kalča [*]

  Aja: Souhlasím. Dobré rady týkající se tohoto problému nejsou k mání.
  Mluví se už dlouho o tom, že by se měly upravit zákonem vymezené (v současné době téměř neomezené) pravomoce exekutorů, ale zatím se nic neděje. Příběhů, kdy lidi během chvilky přijdou neprávem o majetek a pak v dlouhodobém soudním řízení musejí dokazovat, že je to neoprávněné a že majetek je skutečně jejich a ne dlužníka, je spousta. Ale to, bohužel, není problém našich zákonodárců.
  Cesta ven z kolotoče půjček je podle mě jenom zázrak v podobě nečekané výhry nebo dědictví.

  superkarma: 0 18.04.2008, 15:18:05
 8. avatar
  [5] RenataP [*]

  Cesta ven? Makat, makat a makat a nechat se bacit do hlavy kvůli zdravému rozumu
  A přestat hltat PR články o bezva půjčkách na nový kozy nebo na vánoční žranice
  Nemám na to? Buď to oželím, nebo šetřím, ne?

  Jediné, na co půjčku schvaluju jsou bydlení nebo maximálně auta, sice přeplácíme jedna radost, ale lepší než někomu cpát nájem a i u těch aut se to trošku vyplatí, zas máte havarijní pojištění, takže když někdo auto ve městě před panelákem otočí, je to lepší pocit...
  Ale brát si na splátky ledničku, pračku nebo mobil - to nechápu

  superkarma: 0 18.04.2008, 15:06:40
 9. avatar
  [4] lumpici [*]

  S exekutory jsem se setkala už několikrát, chodí k nám hledat bývalého manžela, který tu už několik let nebydlí, ale občas když si bere půjčku tak uvede jako přechodnou adresu tu naší. Naštěstí všichni byli slušní a stačil jim ukázat mezi dveřmi rozvodový rozsudek a majetkové vyrovnání. Někteří kteří se nechtěli nechat odbýt tak viděli i potvrzení o jeho trvalém bydlišti na městské části. Do bytu mi nikdy žádný nelezl.

  A cesta ven pro zadlužené? Makat a platit. Když jsem zůstala na mateřské s dluhy po bývalém manželovi, nikdo mi neodpustil ani úroky, natož nějakou částku. Vadí mi, že dnes je možné si nechat část dluhu "odpustit". Nevím jak se přesně jmenuje ten výraz. Evka

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:38:12
 10. avatar
  [3] Heather [*]

  Dluhy, splátky, půjčky nemám... Ale kdybych měla určitý podobný problém, obrátila bych se na svého finančního poradce Podle toho, co vím i od známých, dokáží vás finanční poradci (pro vás pracující zdarma) vysekat z problémů i na poslední chvíli, kdy jde skutečně do tuhého...

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:53:14
 11. avatar
  [2] Aja [*]

  Zase článek naprosto nic neříkající a povšechný čili na h Co takhle rozvinout tuhle větu do konkrétních kroků?Proto nezbývá než doporučit, být v jednání s exekutory důslední a nenechat se odbýt.
  JAK důslední? JAK se nenechat odbýt? KDE se domáhat nápravy?

  superkarma: 0 18.04.2008, 10:38:38
 12. avatar
  [1] Gabi [*]

  Státem podporovaná mafie

  superkarma: 0 18.04.2008, 10:34:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme