Reportér Jan Tuna nechal v nezávislé laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické v Praze otestovat dvanáct čajů, aby zjistil, co bylinné směsi skutečně obsahují. Překvapení bylo velké!

„Uvařte mu čaj s citronem,“ radí doktor v legendárním večerníčku Mach a Šebestová mamince angínou ochořelého Kropáčka. A tak není divu, že usrkávat při prvních známkách oslabené imunity horký čaj napadne každé malé dítě. Co ale obsahují tyto čaje? Výsledky prokázaly u několika z nich nejen přítomnost plevele, ale také pesticidů a plísní, a to v takovém množství, že byl Státní zemědělské a potravinářské inspekci předán podnět k jejich okamžitému stažení z prodeje.

Jan tuna

Nejhůře dopadl porcovaný čaj značky Babička Růženka s názvem Sedmero bylin s echinaceou. „Tento čaj dovezený z Polska měl tak vysoký nález tropanových alkaloidů, konkrétně atropinu a skopolaminu, jaký jsme už dlouho neviděli. Jedná se o látky, které se do čaje dostanou kontaminací s toxickými bylinami, například durmanem, a rozhodně by v něm být neměly. Směs navíc obsahuje plísně a rezidua pesticidů, například množství herbicidu je v něm čtyřikrát vyšší, než dovoluje evropská legislativa,“ upřesňuje výčet škodlivých látek profesorka Jana Hajšlová.

Propadákem se stal také v lékárně zakoupený čaj Nachlazení a chřipka od výrobce Aromatica CZ, Šlapanice. Obsahoval celkem deset reziduí pesticidů, z toho tři několikanásobně přesahující maximální povolené limity a dva, které se k těmto limitům blíží. „Takovýto koktejl pesticidů by vůbec neměl přicházet na trh, protože pak už je otázka, zda nás skolí více nachlazení, nebo právě on,“ varuje Hajšlová, která je jedinou Češkou vyznamenanou prestižním ocenění Harvey W. Wiley Award udělovaným vědcům za mimořádný přínos k vývoji analytických metod.

Na video se můžete podívat ZDE (klikni)

Nenechte si ujít ani bonus Kompletní výsledky nezávislých testů čajů proti nachlazení

Reklama