Bulvár

Sociální pracovnice: Nejsme zubaté semetriky!


Při rozvodovém řízení dochází k častým neshodám o opatrovnictví dítěte. O jeho práva se stará sociální pracovník. Někdy na jeho návrh soud rozhodne o úředním zásahu do rodiny. Jaká je to práce?

Devět let pracuje na odboru sociálních věcí jako pracovnice sociálně právní ochrany dětí a mládeže. Oproti zažité představě sociálních pracovnic je Marcela Junková příjemná žena, která se snaží svou práci brát maximálně zodpovědně, a ochotně nám řekla spoustu zajímavých věcí, které se dotýkají její profese.

Bc.Marcela JunkováCo všechno patří do kompetence sociální pracovnice, o co se staráte, čím se zabýváte?

 

Ten záběr je velmi široký, v podstatě cokoliv si představíte pod pojmem rodina, partnerské vztahy, ale pouze v případech, pokud jsou do nich začleněné nezletilé děti. Začnu u jednodušších věcí, tak například když potřebujete vypovědět stavební spoření, které je napsané na dítě, tak o tom také rozhoduje soud. My jsme v tomto případě stanoveni opatrovníkem dětí. Dále dědické řízení a jakékoliv majetkové věci.

 

Nejčastější náplní práce jsou případy, kdy se rodiče dětí chtějí rozvést, tak se musí upravovat poměry k dětem, stanovovat výživné a určit, komu bude dítě svěřené do výchovy. Tam jsme opět ustanoveni opatrovníkem dítěte, jdeme do rodiny, mluvíme s dětmi a pak u soudu vystupujeme jako nezávislá třetí strana. Rodiče jsou často v konfliktu a my hájíme práva dítěte.

 

O co dalšího se staráte?

 

Pak už jsou ty těžké případy, když se najde opuštěné dítě, dochází k týrání dětí, případy dětí alkoholiků, narkomanů. Také tam patří rodiče dětí, které samy páchají nějakou trestnou činnost, nebo záškoláci. My jako sociální pracovníci řešíme tedy rodiče, děti má na starosti kurátor.

 

Jak dlouho dnes trvá rozvodové řízení, pokud se řeší opatrovnictví dítěte?

Trvá do té doby, dokud nejsou pravopmocným rozsudkem upraveny poměry k dětem. Což v těch těžkých případech, díky odvoláním, může trvat třeba pět až šest let. Ti lidé se zkrátka nemohou rozvést. Pak vzniká jakési vakuum.

 

Myslíte, že u některých kauz by soudy mohly být rychlejší, efektivnější? Soudce by třeba mohl případ rozhodnout, ale nemá se k tomu a dává prostor pro odvolací řízení, které záležitost prodlužuje?

 

Prostor pro odvolání je dán ze zákona, to není kompetence soudce. Ale věc má dvě strany. Samozřejmě, že tam funguje i nějaký lidský faktor. V některých případech by takové urychlení prospělo. Ale jsou také případy, kdy ten delší čas způsobuje nějaký posun ve vztahu těch lidí. Vezměte si, že jsou popotahovaní po soudech, konzultují s odborníky, a to všechno může být pro dobro věci. Problém spočívá v tom, že když není několik let rozhodnuto, tak není jasné, jaký režim by se vlastně měl v kauze dodržovat. Například není stanovený styk s dítětem. Žádná ze stran se tak nemůže domoci svých práv, a to je to vakuum. Kdyby šel někdo na policii, aby se domohl svého, tak musí mít pravomocný rozsudek, jinak to nejde.

 

A jak se takové situace řeší?

 

Existuje možnost předběžného opatření do doby rozsudku. To má trvání zpravidla šesti měsíců. Jestliže do té doby nedojde k vyřešení záležitosti, může se na toto opatření podat nový návrh. Jedná se třeba právě o výchovu nebo výživné. Rodina z jedné strany třeba není finančně dostatečně zajištěná, a tak je takové dočasné opatření nezbytné.

 

Marcela Junková se čtyřletým synemJakou formou probíhá komunikace mezi sociálním úřadem rodiči a případně dítětem, když je podán návrh na úpravu poměrů k dítěti?

 

Postupujeme tak, že se řídíme tím, co po nás chce soud. V žádném případě svévolně nezasahujeme do fungování rodiny, i když se rozvádí. Přijde mi předvolání od soudu, že musím prošetřit poměry rodiny, tak jdu na návštěvu rodiny. Tam se setkám s rodiči, nebo s jedním z nich. Pokud ode mne soud chce, abych si promluvila s dítětem a zjistila i jeho názor, tak to udělám. Třeba by špatně snášelo, kdyby mělo přijít za mnou do kanceláře, tak jdu za ním domů nebo do školy.

 

Do školy?

Tam také, ale většinou je to všechno až po dohodě s rodiči, podle toho, jaké místo je pro dítě nejvhodnější. Pokud to jde, je lepší do toho dítě vůbec nezatahovat, už takhle je to pro něj dost stresující.

 

Jaká je ochota rodičů v rozvodovém řízení ke komunikaci se sociálním pracovníkem? Funguje tam nějaká důvěra? Jste vůči soudní instanci ve výhodě?

 

Určitě tam výhoda je. Soudce má na základě listinných dokladů objektivně zhodnotit situaci a rozhodnout. On na rozdíl od nás nemá prostor k hlubšímu poznání lidí a stavu věci. Pouze hodnotí, co je mu předložené, kdežto my, pokud máme čas s rodinou spolupracovat, zhruba víme, s kým máme tu čest.

 

Co říkáte na návrh novely zákona, který předložila poslankyně Čurdová z ČSSD, aby o tom, komu bude svěřeno do opatrovnictví, rozhodovalo dítě samo, pokud je starší čtrnácti let?

 

Paušálně to podle věku určovat nelze. Jsou čtrnáctileté děti, které už mají rozvinuté myšlení a ucelený názor na věc. Další dítě ale může tyto věci skutečně posuzovat ještě z dětské pozice, je na takové rozhodnutí nezralé. Navíc s některými pěkně cloumá puberta a v mnohém nemají jasno.

 

Prácemáme až nad hlavuK vaší práci patří i ty méně příjemné stránky. Lidé obecně o náplni vaší práce mnoho nevědí a často si jako sociální pracovnici představují nějakou nezpůsobilou semetriku…

 

…paní Zubatou…

 

…přesně tak, která nespravedlivě zasahuje do rodinných záležitostí, odebírá děti atd. Jak vy se na tuhle image svojí práce díváte?

 

Jsem trochu nešťastná z toho, že si o nás lidé myslí, že my jsme ty „Zubaté“ a zlé. Nevím, jestli je to vlivem médií nebo kusých informací. Možná i tím, že musíme ctít zákon mlčenlivosti. To mi ale nevadí nejvíc, protože jinak bych tu práci nemohla dělat. Horší je, že lidé jsou pod tímhle dojmem k naší práci víc apatičtí, a než s námi začnou spolupracovat, tak to trvá strašně dlouhou dobu, kdy už je kolikrát pozdě. Člověk, který je obětí domácího násilí, ten to dlouhodobě neřekne, není toho schopen.

 

Takže to povědomí o tom, co dělají sociální pracovnice, nám tak trochu hází klacky pod nohy. Lidé vůbec kupříkladu nevědí, že se za námi mohou přijít poradit. Je škoda, když se třeba některá maminka soudí (to teď nemyslím nějak jednostranně vůči mužům), je ve finanční tísni, a potom mi řekne: „Dala jsem sedm tisíc za právníka, aby nám napsal návrh.“ To je ale také jedna z náplní naší práce, kdy můžeme pomoci.

 

Takže by měl člověk, který slyší z některé partaje v domě, že dochází k nevhodnému zacházení s dětmi, neprodleně kontaktovat sociální pracovníky?

 

Určitě. Oznamovací povinnost má v tomhle státě každý. Člověk si ale většinou říká, že nebude nikoho udávat, ale tak to není. Jde skutečně o pomoc dítěti, které ji potřebuje. Je to o tom začátku, že za námi někdo přijde a na problém upozorní, potom se to může krok po kroku řešit. Naší povinností je registrovat jakoukoliv informaci, která k nám dojde, takže to klidně může být i anonymní. Jestli se ale jedná jen o pomstu souseda sousedovi, to se také brzy ukáže při prověřování na místě. Navíc můžeme získávat informace ze zdravotnických zařízení a ze škol.

 

Jak často dochází v Česku k domácímu násilí na dětech?

 

Procentuálně vám to teď přesně neřeknu, ale bohužel hodně často.

 

Dochází k vyhroceným případům, kdy musíte přímo v rodinách zasahovat třeba i za asistence policie?

 

Také se to stane. Případ, kdy se situace musí akutně řešit, se odehrává tak jednou za čtvrt roku, ale i častěji nebo méně často, těžko vyjádřit přesně. Jednotliví sociální pracovníci mají týdenní pohotovost, aby mohli zasahovat v naléhavých případech a bylo možné okamžitě komunikovat se soudci. Máme třeba pod správou i letiště, kam přilétají nebo přestupují děti například bez dokladů či doprovodu dospělých. Každopádně musím ještě jednou říct, že my o ničem nerozhodujeme a všechny kroky musí nařídit soud.

 

Co je největším úskalím ve vaší práci?

 

Řekla bych, že je problém v množství sociálních pracovníků. V naší zemi připadá na jednoho pracovníka 350 případů. Například v severských státech to je pouze 50 případů. Potom je pochopitelně daleko snazší monitorovat svěřené rodiny a hlouběji proniknout do konkrétních problémů. U nás jsme navíc zavaleni administrativou, a ta také častější práci v terénu ztěžuje.

 

Také bych uvítala větší komunikaci s dalšími pracovníky organizací, které jsou v daných případech aktivní. Pomohlo by se s nimi blíže seznámit, s jejich náhledem na věc, s čím se potýkají. Mohli bychom si vzájemně prospět a navíc, když víte, s kým po telefonu jednáte, je všechno snazší. Na to všechno ale nezbývá čas.

Setkali jste se v praxi se sociální pracovnicí? Jak na vás působila? Mělo by být pracovníků v této sféře více? Uvítali byste on-line rozhovor?

   
11.04.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [57] lerry

  Mluvim o ruznych pridavcich-- nevim zda je to mysleno jinak ale ja se vyjadruji k tem co sedej v tech kanclech. Ja nevim tady jde aleasi o jine typy.Nu coz ja se chtel vyjadrit k tamtem.

  superkarma: -1 10.05.2009, 10:26:17
 2. [56] lerry

  Jsou uz od pohledu protivny. Nikdo je nema v oblibe ani se nedivim.Neumej jednat s lidma. Za druhy tu praci co delaj v kancelari by zvladl kdejaky chlap ci zenska be jakyho koli vzdelani. Zakladka na tu jejich praci teda staci.

  superkarma: -1 10.05.2009, 10:24:37
 3. avatar
  [55] idiska [*]

  se sociální pracovnicí jsem ještě neměla tu čest a taky doufám, že u toho i zůstane...nic proti nim, ale spíš myslím, aby nikdy nenastala situace, kdy bych je potřebovala

  proto taky je těžké někoho soudit takhle v globálu...ono když je někdo blb, tak je vlastně jedno, co dělá ...blbec blbcem zůstane v každé profesi ...ale souhlasím s wich, jsou tam ještě pořád ty staré rapsodie, co už jen počítají dny do důchodu...je třeba to trochu omladit a hlavně oživit

  superkarma: 0 14.04.2008, 21:25:51
 4. avatar
  [54] Ronyka [*]

  Jsem právě v rozvodovém řízení.Dcera bude mít 16.Sociální pracovnice s námi jednala velmi pěkně.Soud o opatrovnictví proběhl během 10ti minut,bez jakýchkoli problémů a k naší spokojenosti.

  superkarma: 0 14.04.2008, 07:08:14
 5. avatar
  [53] Petunie [*]

  Ke mně někdy vejít sociální pracovnice, natáčela bych si její počínání kamerou. Doufám, že by na nějakou buzeraci neměla nervy.

  superkarma: 0 13.04.2008, 22:00:57
 6. avatar
  [52] wich [*]

  Eva_Fl: To jsem taky nepochopila

  superkarma: 0 13.04.2008, 15:58:00
 7. [51] Michaela 323 [*]

  ...příjemná žena...hmmmmmmm.V našem městě sháněli pro tento odbor pracovnice, místa získaly ty nejvíc "odporné" (chováním), zřejmě proto, aby chudáky lidi odradily a od sociálních úřadů raději nic nechtěli...

  superkarma: 0 12.04.2008, 21:32:06
 8. avatar
  [50] Eva_CZ [*]

  Besinka: na takovém místě,podle mého názoru,by neměla být rozvedená PROC?

  superkarma: 0 12.04.2008, 20:24:03
 9. [49] Besinka [*]

  Já jsem se s touto pracovnicí,bohužel,již setkala.Na mě velký dojem v žádném případě neudělala,na takovém místě,podle mého názoru,by neměla být rozvedená.A co se její práce týče,tak určitě nemá pravomoc osahávat pečivo zda je měkké nebo ne.Toto se stalo mé dceři.Stěžovat jsem si na sociálce nebyla,ale své si odemne milá paní vyslechla.Vím že jsou potřebné,ale odsud až posud

  superkarma: 0 12.04.2008, 16:22:36
 10. avatar
  [48] Eva_CZ [*]

  Vivian: to mi pak doslo. Takze je jich vic senzacnich a to je fajn. V Praze teda mozna az 5. At nezeru.

  superkarma: 0 12.04.2008, 01:16:10
 11. [47] Rikina [*]

  Když soud stanovil pracovnici jakožto zástupce zájmů nezletilého potomka při rozvodovém řízení (do dospělého věku 18 let synovi v té době zbývaly necelé dva měsíce), nikdo z nás tu dámu ani očkem nezahlédl. Ani soudkyně ne, zůstalo jen u jména na papíře, a veškerý hovor o výživném a poměrech, v kterých bude nezletilý nadále pobývat, se odehrál bez ní. Vůbec netuším, proč tedy byla ta šaškárna nutná. Další sociální pracovnice jen bezmocně rozhazovala rukama a krčila rameny, s tím, že si budu muset daný problém nějak vyřešit, a pak jí mám přijít říct, jak to dopadlo, aby mohla učinit zápis. A do třetice případ, kdy bylo vhodné "situaci akutně řešit", protože šlo o domácí násilí dost těžkého kalibru, to jsem nakonec cizí ženskou s malým dítětem nechala u sebe tři týdny bydlet, a ještě s jedním známým jsme jí našli podnájem. Už tam další týden byla nastěhovaná, než se sociální pracovnice konečně rozhoupala k akci. Možná že se jí to nejevilo jako naléhavý případ. Nicméně od té doby je mi jasné, že sociální pracovnice je "ouřad", a od toho lze očekávat cokoli, jen ne pomoc a řešení krizové situace.

  superkarma: 0 12.04.2008, 01:10:53
 12. [46] renčí [*]

  já jsem se se sociální pracovnicí setkala a stačilo mi to, asi jsem na ně neměla štěstí

  superkarma: 0 11.04.2008, 21:57:34
 13. avatar
  [45] Vivian [*]

  Eva_Fl: ta moje asi nebyla z Prahy 8, já rodila u Apolináře (na dvojce).

  superkarma: 0 11.04.2008, 20:25:03
 14. avatar
  [44] Eva_CZ [*]

  Vivian: to urcite byla jedna z tech tri, jak dole zminuji.

  superkarma: 0 11.04.2008, 19:27:20
 15. avatar
  [43] amidala [*]

  ačkoli jsme s kamarádkami soc.pracovnici neřekly nikdy jinak než Zubatá musím říci,že ty moje byly všechny moc fajn,díky za ně!

  superkarma: 0 11.04.2008, 17:28:26
 16. [42] eset2 [*]

  Bohužel tak jako jinde jsou i lidé úplatní,jako na policii tak i tady .Měla jsem štěstí na dobré sociální pracovnice ,které se snažily.Ale ,že by mi nabídli nějakou finanční pomoc nemohu říct.To kamarádka to štěstí neměla , manžel je ponikatel a párkrát stačil svést pracovnici autem na kontolu a je mu vděčná /obrátila své hodnocení/,jestli je ještě něco další/finanční/ nevím i když takovou pověst některé mají.Obyčejný člověk se bojí jakkoliv ozvat, co kdyby mu "zavařily u soudu",myslím že i tato konkrétní pracovnice navrhovala "vytrhout dítě od matky ,protože se nechce smířit s přítelkyní otce" a to ještě nejsou rozvedeni .

  superkarma: 0 11.04.2008, 17:25:36
 17. avatar
  [41] rek11 [*]

  Kassy: jenže tady to bylo evidentní ve všech případech jsem doložila a i ta teta-dr atd a stejně to bylo k h...u a ted mi rekni proc ta kamoska ma socilaku a mesic doma-ptirom to dite umrelo pred buhvi jakou dobou na syndrom to je normální buzerace

  superkarma: 0 11.04.2008, 14:24:59
 18. [40] gentiana [*]

  Kassy: Učitelky spíš obvykle zblbnou a chytnou pocit, že ví všecko.
  Vivian: Tudy cesta vede. Bohužel asi bude ještě dlouhá. No, ale předkové budovali komunismus, takže holt máme, co jsme si zasloužili.

  superkarma: 0 11.04.2008, 12:39:32
 19. avatar
  [39] Kassy [*]

  wich 37: Ono by to někdy potřebovaly i jiné profese než ty, které se obvykle zařazují mezi "pomáhající". Vyhořet může i učitelka, prodavačka nebo úřednice. Lidi, kteří celý den komunikují jen se svými kolegy a stroji to ale těžko chápou, to mám zkušeností ověřeno.

  superkarma: 0 11.04.2008, 12:22:32
 20. avatar
  [38] Vivian [*]

  Setkala jsem se se sociální pracovnicí, jednou jedinkrát v životě, a to když mě propouštěli z porodnice. Měla jsem těžkou depresi a oni se potřebovali ujistit, že o dítě bude dobře postaráno. Paní rozhodně nebyla žádná zubatá semetrika, byla skvělá a moc hodná. Popovídala si se mnou a s manželem, když jsme odcházeli z porodnice, a když se ujistila, že všechno zvládneme, tak tím její práce skončila Jo a byla to právě ona, kdo mi první řekl, že existují nějaká antidepresiva, se kterýma se dá i kojit Nepamatuju si bohužel, jak se jmenovala, jen vím, že měla takové dost zvláštní jméno...

  superkarma: 0 11.04.2008, 12:18:20
 21. avatar
  [37] wich [*]

  Ještě bych doplnila, že sociální práce je povolání, které se nedá vykonávat od vystudování až do důchodu. Jak je to u každé pomáhající profese, člověk časem vyhoří a měl by práci aspoň na nějakou dobu změnit. Tato duševní hygiena je u těchhle zaměstnání víc, než nutná.

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:55:25
 22. avatar
  [36] wich [*]

  Kassy: Hezky napsáno. Děkuji

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:52:49
 23. avatar
  [35] wich [*]

  amphora: Hlavně ty, co budou za 20 let babizny v přechodu, už budou mít moderní školy a přístupy a ne zastaralé metody doby komunistické (aka mladý člověk na ÚP = flákač, co nechce dělat;; chlap, co si dá dvakrát do týdne pivo = alkoholik, kterému by měli odebrat děti). Co se týče prodlužování odchodu do důchodu - co jste si zvolili, to máte. Ve státě, kde lidé umí volit jen tři strany, si asi nic jiného nezaslouží

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:51:38
 24. avatar
  [34] Kassy [*]

  rek11 a další: Zkuste si uvědomit, že vy jako zainteresované osoby jednak znáte detaily a jednak máte na problém subjektivní jednostranný pohled. Sociální pracovník/ce neví nic, musí teprve všechny informace zjistit. Taky se snaží být objektivní, aby někomu neuškodili, což znamená, že si musí poslechnout všechny strany, nemůžou vzít za bernou minci to, co jim řekne jen jedna, když o tom do té doby nic nevěděli, musí si udělat ucelený obrázek, všechno si ověřit. To všechno samozřejmě nějakou dobu trvá. Ovšemže i v téhle profesi existují lidé, kteří jí moc nedávají, jsou nepříjemní, nebaví je to, ale tak je to všude a není to přece důvod házet všechny do jednoho pytle.

  Když někdo utýrá dítě, je všude plno řevu, kde byla sociálka, jak to že na to nikdo nepřišel včas. Na druhou stranu ale, když umře dítě na syndrom náhlého úmrtí a sociálka se snaží zjistit, jestli to nemohlo být třeba to týrání, je kolem toho taky řev. Tak co vlastně mají dělat? Uvědomte si, že sociální pracovnice tu kamarádku neznala, potřebovala informace, aby mohla říct třeba právě "ne, nebylo to týrání". Já chápu, že to není příjemné, ale to těm kteří dítě skutečně týrají asi taky ne. Má to proto sociálka nechat být? Nemůžou přece předem vědět, co zjistí, nejsou jasnovidci.

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:18:58
 25. avatar
  [33] Kassy [*]

  To je mi zase inteligentní článek To je asi jako kdyby se zeptali, co všechno patří do kompetence právníka a následoval rozhovor o práci advokáta. Pro pána krále sociální pracovnice a pracovníci zdaleka nepracují jen na Odděleních sociálně právní ochrany dětí a jejich kompetence a náplň práce se velmi liší podle toho, kde a na jaké pozici pracují.

  Zajímalo by mě, co bylo účelem toho článku. Informovat nebo rozběhnout "debatu", ve které si všichni pěkně zanadávají na ty "Zubaté čúzy"?

  Taky by mě zajímalo, kolik z těch, které tu píšou, že sociální pracovnice nic nedělají a jenom se spolu vykecávají, tu práci někdy zkusilo, že mají tak přesné informace o její náplni.

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:06:06
 26. avatar
  [32] Klára Wimmerová [*]

  V článku došlo k faktickým úpravám, důsledkem čehož vznikly zřejmě další chyby... bohužel nejsem schopná kontrolovat jeden konkrétní text každých pět minut, ale dle mých informací už by tato verze měla být konečná, tudíž se jí budu znova věnovat a pak už by mělo být vše v pořádku. Děkuji za pochopení.

  superkarma: 0 11.04.2008, 11:01:30
 27. avatar
  [31] rek11 [*]

  petrunelaa: ja mám zkusenost a nejednu a ani jednu dobrou a tím nemyslim jen sebe ale i sve nejblizsi okoli.Jeden priklad za vsechny.Tety-63let se snazila dostat do pece svoji pravnucku-dcera i vnucka absolutne k nepouziti-vnucka chlast,kurva apod....trvalo to měsíce než se dostaly k tomu,že holce bude u ní nejlíp ale těch potíží
  Dalsi manzelovi krachla firma.nedostal vyplatu.uz pracoval jinde,jen jsme potrebovali na chleba-ja mela doma trimesicni holcicku.me bylo receno,ze mam smulu apod..nakonec jsem dostala tri tisice-kdyz jsem sla ze socialky a srazila se se spokojenymi sikany co si vychvalovali kolik dostali penez...chtelo s emi brecet...a manzeluv plat? dluzili nam 40 tis a dostali jsme za trictvrte roku 7000
  dalsi kamaradce umrelo dite na syndrom nahleho umrti novorozencu-socialku tam ma furt

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:57:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Ni-ka [*]

  Teda jestli bude někde místo a vemou mě:))))

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:49:21
 2. avatar
  [29] Ni-ka [*]

  Taky budu sociální pracovnice,už se na to těším,ve škole nás totiž učí,že je to práce o pomáhání lidem a ne sedění a "prdění"do židle,tak doufám,že se mi to povede a budu moct někomu pomoci i kdyby to bylo jen radou:)))

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:47:40
 3. avatar
  [28] amphora [*]

  wich: HA HA a kdy to asi tak bude, když nám dnešní vládnoucí garnitura neustále prodlužuje věk odchodu do důchodu???To se těch babizen nezbavíme nikdy a dál to bude stále stejné.

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:46:04
 4. avatar
  [27] Chameleonka [*]

  klara.milosova: "svévoně" jsem předtím v rychlosti přehlídla, tak to bych ještě trošku upravila.. a těch čárek nemuselo být tolik - ale to je jedno, ono to stejně nikomu nevadí

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:46:03
 5. [26] Sizie [*]

  Se socialni pracovnici jsem se setkala u rozvodu a reseni svereni ditete do pece. Bylo by to dlouhe vypraveni, ale zustala mi tato zkusenost: pani socialni pracovnice vase deti ve skutecnosti NEZAJIMAJI. Jeden znamy, advokat, ze zkusenosti sve praxe okomentoval soc. pracovnice jako "proradny prodejny svine". Moje doporuceni: rozhodne NESPOLEHEJTE na pomoc soc. pracovnic!! Jsou to fakt svine, trvam na tom. Vyjimkam potvrzujicim toto pravidlo se omlouvam.

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:45:02
 6. avatar
  [25] wich [*]

  Sociální práci jsem se věnovala jako praktikantka. Není to nic jednoduchého, ale je to vše o lidech. Až zmizí staré protivné čůzy v přechodu s komunistickými školami a jejich místa obsadí mladí kluci a slečny moderních škol, úroveň a pověst sociální práce se pozvedne a zlepší .

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:42:15
 7. [24] petrunelaa [*]

  Jak vidim, tak uz se tady zase hazi vsechny socialni pracovnice do jednoho pytle a ti, co meli pripadne dobrou zkusenost nic nenapisou. Ja jsem si pri svem rozvodu nemohla na praci socialni pracovnice vubec stezovat. Samozrejme, ze se vzdy mezi lidmi najdou i ti, kteri pracuji spatne, ale tak je to myslim uplne v kazdem zamestnani.....

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:33:59
 8. avatar
  [23] Mam [*]

  Práce sociálního pracovníka je důležitá a vůbec jim nezávidim tu zodpovědnost.

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:28:35
 9. avatar
  [22] pajda [*]

  Marbulka: klidně bych hodila. Setkala jsem se s nimi z pozice člověka, který se zabýval šikanou a návykovými látkami ve smyslu vyhledávání klientů v terénu - i když šlo "jen" o studety školy a jejich okolí. Tolik neochoty coikoliv řešit a jakkoliv se angažovat jsme v životě nikde nepotkala. Navenek ovšem, když přišly udělat přednášku, ztak to byly usměvavé a milé dámy, jejichž jediným posláním bylo pracovat pro blaho bližního svého...bohužel v reálu pojem "bližního svého" si zkrátily jen na to "svého".

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:28:04
 10. avatar
  [21] Klára Wimmerová [*]

  Přeji všem hezký den! Korektura článku proběhne během nejbližších minut, omlouvám se všem, v redakci jsme to nezkoordinovali. :(

  superkarma: 0 11.04.2008, 09:06:28
 11. avatar
  [20] janatka [*]

  Plně sohlasím s :Evikus:.Já jsem tu možnost jinak neměla ,nikdy jsme to nepotřebovali a zažít to nehodlám,protože nevím co bych si počala a jak bych se chovala já.

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:49:58
 12. avatar
  [19] Marbulka [*]

  Evikus:

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:49:03
 13. avatar
  [18] Marbulka [*]

  amphora: já jsem se setkala a setkávám s cca 50ti sociálníma pracovnicema a žádná k práci nemá přístup jak ho popisuješ ty .
  Vím, že je to malé procento které znám, ale prosím neházet do jednoho Zubatého pytle

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:48:04
 14. avatar
  [17] Evikus [*]

  amphora: Takže za to, že je tolik týraných dětí vlastními rodiči, mohou sociální pracovnice? Já si doteď myslela, že za to můžou rodiče

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:45:19
 15. [16] gentiana [*]

  amphora: A to se ti stalo nebo jedna paní povídala a Rudé právo psalo?

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:39:21
 16. avatar
  [15] lumpici [*]

  Se sociálkou mám velmi bohaté zkušenosti, bohužel právě špatné. Jednou z nich bylo jednání u soudu o výživným, kdy já jsem byla na mateřské, manžel měl příjem kolem 30 tisíc. Žádala jsem o výživné 2000,- Kč na každé dítě (máme tři děti) a sociálka řekla: "A co mu asi zbyde poté co zaplatí výživné?". Tak to jsem měla pocit že hájí spíš jeho než zájmy dětí . Evka

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:38:23
 17. avatar
  [14] amphora [*]

  Jo teplé místečko za peníze daňových poplatníků, málo- nebo vůbec žádná- práce, kafíčko, pokecat s kolegyní, stejně "vytíženou", to je bohužel běžná praxe,nebo aspoň představa mnohých úřednic na sociálce, pomalu všech zaměstnanců státní správy!!! Kamkoliv vejdete, všude je to skoro stejné už MNOHO,MNOHO,MNOHO let a asi to tak ještě dlouho zůstame! Kdyby úřednice, zvlášť v této citlivé oblasti, dělaly co mají, běžně spolupracovaly se školou, dětským lékařem... tak by rozhodně nebylo možné, aby u nás bylo TOLIK týraných dětí, jako je tomu dnes! A vymlouvat se na počet rodin...je směšné,protože s rodinou je potřeba pracovat soustavně, průběžně...a nejen nárazově,kdy potřebuje vykázat čárky za návštěvu. A hlavně se starat o naprosto jiné věci, než je srovnaná ponožka v prádelníku! Největší problém je totiž ten, že sociální pracovnice
  bere rodiny jako položky, které je potřeba si odškrtnout a víc se jimi nezatěžovat.Kdyby dělaly svoji práci zodpovědně,jako jiní pracující v soukromém sektoru, kde jim hrozí vyhazov za špatnou práci,na spoustu nedostatků v rodinách by přišly daleko dříve a a nebylo by tolik smutných konců.Vážily by si práce a výsledky by musely zdůvodnit. Teď se naopak setkáváme spíš s tím, že při jakémkoliv šetření je závěr ten, že sociální pracovnice, potažmo celý odbor, NEPOCHYBILA,vlastně se nic nestalo a nejedno dítě zemřelo!A PROČ ASI????

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:34:38
 18. [13] a.... [*]

  Se žádnou živou sociální pracovnicí jsem se ještě nesetkala a považuju to za své velké životní štěstí. Nejsem si vůbec jistá, jak bych tento kontakt ustála.

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:31:41
 19. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  Jupíí: Strach? Co to je? Ty jsi už v útulek byla někdy dopravena? Jaké máš zkušenosti? Poděl se o ně s redakcí, tvůj příspěvek jistě odmění.

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:17:59
 20. avatar
  [11] Jupíí [*]

  OlgaMarie: máš strach , že dorazí socíální paní a odvede tě do útulku ?

  superkarma: 0 11.04.2008, 08:01:27
 21. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Jupíí: K udání přidej i mě. Uklízečka ještě nedorazila.

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:56:40
 22. avatar
  [9] Chameleonka [*]

  Chalupo, dovolila jsem si učinit korekturu textu. Nic za to nechci
  jestli-že = jestliže
  medií = médií
  které sami = které samy (ty děti)
  sociální úřadem rodiči = sociálním úřadem, rodiči
  které jí potřebuje = které ji potřebuje (4.pád)
  jedna s náplní = jedna z náplní (to je pro změnu 2.pád)
  + několik čárek v souvětích

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:45:48
 23. avatar
  [8] Jupíí [*]

  Ještě si dobře pamatuju, tu osobu , co prolézala byt mojí sestře, do všeho strkala nos a do posudku napsala měco podobného jako ta gentianina, neustlaná postel a schnoucí umyténádobí vedle dřezu. Opravdu to byla hnusná osoba Její hlavní starostí bylo , aby měla čárku za návštěvu a v posudku nějakou špínu!
  Osoba v článku je taky na ránu - chodit kontrolovat , zda se jedná o sousedskou pomstu , to chce tedy silný žaludek. Ja tě udam na socialku, ty dylyno

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:42:09
 24. avatar
  [7] Marbulka [*]

  Setkávám se se socprac každý měsíc ve škole....za tři roky budu jedna z nich

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:34:58
 25. avatar
  [6] RenataP [*]

  gentiana: ono je to někdy s nimi jako s policajtama - prudí slušný lidi, ale na velký ryby nemají odvahu, bohužel... neříkám vždycky, ale týrané děti asi mluví za vše

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:30:50
 26. [5] gentiana [*]

  Michale, to není zubatá jako smrt, ale Zubatá podle té fuchtle z filmu Kolja.

  Eva_Fl: Na sociální pracovnici jsem narazila jednúc a to nepřímo. Teta se rozváděla a sociálka se přišla podívat, jak je postarané o nezletilé dítě, takto sedmnáctiletého fakana. Prolezla ledničku, jestli je strava dosti kalorická, šuplíky, jestli jsou ponožky poskládané - jako by sedmnáctiletému klukovi uklízela maminka a kontrolovala, jestli má chleba namazaný sádlem dostatečně tlustě. Tuším, že tam byly i nějaké výchovné nedostatky - dítě nemělo ustlané a nečistilo si boty nebo co.

  O prostých českých učitlkách mi ani nemluv. S těma naštěstí taky přijdu do styku svátečně a jenom písemně, ale obecně mají problémy napsat srozumitelný odstavec a není jediné, která by netrpěla mesiášským komplexem.

  A to, že paní považuje za přínosnou liknavost soudů - když se lidi třeba rozvádějí, tak obvykle proto, že je to vyhnité zevnitř, ne proto, že se zamysleli u snídaně nad tím, jakou zábavu si najdou dnes. Obvykle vznikne nechutná tahanice, kde se návštěvama odborníků atp. nevyřeší naprosto nic, ale děti se začnou nervově hroutit nebo tak něco.

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:26:38
 27. avatar
  [4] RenataP [*]

  Přicházela jsem s nimi profesně do styku asi rok a můžu říct, že někdy by jim víc zubatosti, vlezlosti a hlavně aktivity a kompetencí vůbec neškodilo
  Jinak je jejich práce bohužel často jen formalitou

  superkarma: 0 11.04.2008, 07:19:37
 28. avatar
  [3] Enya [*]

  Jsem sociální pracovnice v DPS a myslím, že na lidi nepůsobím jako zubatá, ale spíš jako člověk, který se jim snaží vyjít vstříc. Mám ty lidi ráda a práce mě baví A chlapa soc.prac. tu máme taky

  superkarma: 0 11.04.2008, 06:28:03
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Nejsme zubaté semetriky!
  Aaaaaaaaaaaale jste. 3 vyjimky! Z Prahy 8. Jinak jste v mych ocich na stejny urovni, jako ceska uca.

  superkarma: 0 11.04.2008, 01:41:54
 30. [1] Rikina [*]

  Setkala, bohužel. Dámy působily nikoli zle a zubatě, nýbrž naprosto neschopně cokoli řešit, což je myslím dost podstatná závada u tohoto druhu práce. Kdyby schopné byly, jistě by jich v této sféře stačilo naopak méně. Sociálního pracovníka - muže jsem nepotkala.

  superkarma: 0 11.04.2008, 00:29:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme