Bulvár

Sociální pojištění po maturitě

 

Lidé, kteří ukončili střední školu a mají prázdniny, často neví, jak je to s platbou pojistného na sociální zabezpečení.

Štěpánka Filipová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, nás informovala, že po ukončení střední školy mohou nastat v zásadě tyto tři modelové situace.

Středoškolák ukončí studium a

   • nastupuje do zaměstnání – Od nástupu do zaměstnání hradí pojistné zaměstnavatel. Firma ho platí za sebe a rovněž ho strhává z platu zaměstnance a odvádí ho příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud absolvent střední školy nastoupí do zaměstnání až po prázdninách, považují se tyto prázdniny za tzv. náhradní dobu pojištění.

   • bude registrován na úřadu práce, dokud nenajde zaměstnání – Takový absolvent pojistné neplatí, protože mu nevzniká účast na nemocenském ani důchodovém pojištění. Doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je také náhradní dobou pojištění.

   • odchází studovat na vysokou, vyšší odbornou či jiný typ školy (učiliště, škola v zahraničí...) – Školní prázdniny po skončení studia do nástupu na jinou školu se rovněž považují za náhradní dobu pojištění.


   
09.07.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

  1. [1] Monika12 [*]

    Jsem po maturitě a nemám práci. Dost mi pomáhá sociální zabezpečení, nebýt toho nevím kde bych byla.

    superkarma: 0 16.09.2011, 12:51:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme