Bulvár

Sochařka Kartáková: Jacksonova smrt mi změnila život

Daniela Kartáková je akademická sochařka, která se o Michaela Jacksona za jeho života nijak zvlášť nezajímala. Aby jí změnil život, musel nejprve zemřít. Její pamětní busta zpěváka bude od srpna stát v Praze na Letné.

l

„Nikdy jsem nebyla jeho fanynka a vlastně jsem ho znala jen podle jména. Nevěděla jsem nic o jeho myšlenkách a způsobu života, netušila jsem, jak strašně čistý a filantropický člověk to byl. To jsem zjistila, až když umřel. Toho dne jsem si sedla k internetu a našla si o něm všechno, co se dalo. A pak jsem si pustila jeho písně... Úplně se přede mnou otevřely nové obzory. Ten člověk dal světu všechno. Svoje umění, ale i svou duši. A svět ho za jeho naivitu a nezáludnost nakonec zabil, uštval. Chci, aby se na Michaelovo poselství nezapomnělo. Chtěl uzdravit svět, vyléčit společenské neduhy, pomáhat všem, kdo to potřebují. A naše skupina v tom chce pokračovat,“ začíná mi vysvětlovat své nadšení sympatická Daniela.

Narodila se 19. 1. 1965 v Turnově. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově a ateliér monumentálního sochařství u prof. Hány na pražské AVU.

Po ukončení studií se věnuje komorní plastice (sochy z mramoru, pískovce, keramické a bronzové plastiky), medailérství a restaurování sochařských děl. Žije střídavě v Praze a italské Carraře, která je proslulá svými mramorovými lomy.

Váš umělecký záběr je široký, uspokojuje vás sochařina?
Do smrti Michaela Jacksona nijak zvlášť. To, co jsem vytvořila, jsem nikde nenabízela ani neprezentovala. Proč by si měl chtít někdo koupit sochu? Mnoho let jsem se živila jako tlumočnice a managerka u jedné italské továrny na kartáče v Modeně. Prodávala jsem stroje a výrobní techniku, pořádala veletrhy. Bavilo mě to a přišlo mi to užitečnější než sochařina. Až po smrti Michaela jsem z firmy odešla a vrátila se k umění.

A teď už chcete tvořit jen pro Michaela?
Ano, dala jsem mu totiž před rokem tento slib:

Od této chvíle, po dobu jednoho roku, ale spíše už napořád, chci věnovat všechnu svou energii Michaelovu odkazu. Udělám to, co jsem zatím za svůj dost dlouhý život nikdy nezkusila, půjdu jedním směrem bez ohledu na to, zda budu mít pocit, že mé snažení slaví úspěchy, nebo nikoli. Jestli tato cesta měla smysl, se zeptám až po roce, ne dříve. Mezitím pro vytyčený cíl udělám vše, na co budou stačit moje (zbylé) síly a schopnosti.

Nechám se inspirovat Michaelovým poselstvím, a z toho budou vznikat sochy, kresby, medaile, kompozice, koláže, fotografie aj. Vytvořím jednu postavu znázorňující Michaela, kterou si připravím jako model pro jeho sochu z mramoru v životní nebo mírně nadživotní velikosti.

Práce vzniklé na základě toho záměru vystavím v létě 2010 na naší výstavě ve spolupráci s dalšími výtvarníky a jinými umělci či jen obdivovateli Michaela.

V čem ještě bude spočívat práce na jeho odkaze?
Výstavu, která je nyní v paláci Hybernia k vidění, budeme opakovat každý rok, ale vždy s jiným zaměřením. Příští rok by to měl být Měsíc. Téma je sice inspirováno slavnou Michaelovou měsíční chůzí, ale zřejmě to pojmeme jako vesmírné těleso ze všech úhlů pohledu. Těšit se můžete i na magii.

Pomáháme ale i konkrétně. Jezdíme do bohnické léčebny, kde nacvičujeme na Michaelovu hudbu vystoupení s pacientkami na oddělení závislostí, chtěli bychom pak s nimi natočit reklamní klip. Chystá se to samé s romskými dětmi ze Žižkova.

Může se do vašich aktivit zapojit kdokoli?
Ano, to může. Založila jsem projekt Heal the World, na jehož webových stránkách je prostor pro kohokoli, kdo by chtěl pomoci uzdravit svět a má nápad, jak k tomu přispět. Stačí maličkost z oblasti umění, ale i sociální politiky. Na www.heal-the-world.cz se dozvíte všechno potřebné. Společné prožívání tohoto projektu je nádherný pocit sounáležitosti, takže uvítáme každého, kdo se přidá. Přesně takhle by to chtěl Michael.

Teď zpátky k chystanému odhalení pamětní busty na Letné. Myslíte si, že pro naši republiku je Michael Jackson tak důležitý, že by zde měl mít svou sochu?
Ano, ten člověk si to zaslouží. Byl to světový velikán, který nebyl pochopen. Odhalil světu svá slabá místa a hodně si vytrpěl. Byl to podivín, to je pravda, ale s čistou duší a také hodně naivní. Nejvíc si přál, aby lidé mysleli více na druhé a na osud naší planety. I přesto, že byl v osobním životě nešťastný, stále myslel na ostatní a rozdával lásku. Michael je důkaz, jak člověka můžou uštvat média. Pro nás ale může být příkladem toho, jak naložit se svým životem a jak využít to jedinečné, co v sobě každý člověk nese, abychom obohatili druhé.

   
01.07.2010 - Rozhovory - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] LudPa [*]

  A já jeho fanynka jsem ! Ne fanatička. A jsem pro bustu. Není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem. Kdo nechce, ať se na bustu dívat nechodí, není to povinné.

  superkarma: 0 01.10.2010, 15:15:17
 2. avatar
  [13] Vivian [*]

  Nejsem jeho fanynka, ale zase proč by tu nemohl mít bustu, když k němu tady spousta lidí má pozitivní vztah a jeho tvorba je oslovovala? ... Lepší, než kdyby tam posadili nějakou abstraktní hromadu šrotuSml24 Kde je napsáno, že tady smí mít bustu jen člověk, který byl "důležitý pro republiku"? Proč by ji nemohl mít někdo, koho jenom měli rádi lidi? Proč by ji nemohl mít zrovna Jackson, když ji tu mají různí jiní hudebníci nebo třeba básníci etc. ... Já jsem normálně velmi konzervativní, ale do této oblasti bych nekladla žádné hranice, to by mělo být naprosto demokratické. Když bude chtít někdo postavit sochu Evy a Vaška, tak ať si ji postaví, co by ne, jistě se najdou tisíce lidí, kteří jim tam po jejich smrti budou nosit kytičky... Mně je jejich tvorba proti srsti, ale nevidím důvod, proč bych měla být proti bustám, stejně jako u Jacksona. Ať si tady má sochu třeba i Michal David nebo Marylin Manson nebo prostě kdokoliv, jehož sochu tu budou lidi chtít mít... Kdyby to měla být socha velikosti Stalinova pomníku, tak už bych se za Prahu asi styděla, ale malá busta někde v parku pod stromem... Sml24

  superkarma: 0 03.07.2010, 19:16:01
 3. [12] Anai [*]

  libuno — #11 Souhlasím. U nás se ten kšeft musí prostě nějak vokecat, aby člověk působil morálně, i když to přece vůbec není třeba.

  superkarma: 0 02.07.2010, 12:35:49
 4. [11] libuno [*]

  Pro paní sochařku to nebylo nic jiného než pouhý kšeft. Žádný Američan by toto nikdy neudělal. Ale, milé kolegyňky, nadarmo se zlobíme. Nejsme a nikdy jsme patrioty nebyli/y. Dnes je to jen o penězích. Zaprodanci byli kdysi dávno, dnes také. Holt, prachy vládnou světem, nic jiného!

  1. na komentář reaguje Anai — #12
  superkarma: 0 01.07.2010, 23:05:12
 5. [10] xenie [*]

  tak pani socharka asi zila na jine planete, kdyz poprve slysela jacksona az po jeho smrti, ale byt z nej opozdene tak paf a vyrabet mu sochu je zas druhy extrem...Sml32

  superkarma: 0 01.07.2010, 20:46:40
 6. avatar
  [9] kuželka [*]

  Někdo se zbláznil, a ostatní buď nemají na to, tuhle ptákovinu zatrhnout, nebo z toho mají prospěch, tak proč by to dělali?! Při "dobré" motivaci by kývli na cokoli - třeba Spejbla s Hurvínkem?  Ti by byli logičtější Sml30

  superkarma: 0 01.07.2010, 13:40:50
 7. avatar
  [8] Žábina [*]

  bože to jsou kecy...ještě že jedu zítra na dovču, tak se nebudu rozčilovat Sml24

  superkarma: 0 01.07.2010, 12:36:00
 8. avatar
  [7] Solei [*]

  No, na druhou stranu. Paní sochařka musí mluvit o svém díle v dobrém. Jak by to asi vypadalo kdyby říkala, že je jí Jackson ukradený, že ho považuje za magora.... ale když jí za tu bustu zaplatí tak nevidí důvod ji nevytvořit.

  superkarma: 0 01.07.2010, 09:08:21
 9. avatar
  [6] Solei [*]

  Busta je nesmysl.

  Jackson byl dobrý hudebník. Od malička musel tvrdě pracovat což ho vytrhlo z pro nás normálního života. Byl to zvláštní člověk, který si žil svůj sen.

  Je mi veskrze jedno co o něm řekl Havel, intelektuál pyšný na svou inteligenci asi těžko ocení někoho jehož život se celý točí kolem hudby a tance.

  Ale opravdu si nemyslím, že musí mít někde veřejně postavenou sochu.

  superkarma: 0 01.07.2010, 09:06:10
 10. avatar
  [5] mišička [*]

  Zato v mém životě se po jeho smrti nezměnilo nic....Sml23Sml30

  superkarma: 0 01.07.2010, 09:04:27
 11. avatar
  [4] Májík [*]

  tahle "mánie" mi teda pěkně leze krkem, doufám,že to je způsobené jen tím,že teď bylo výročí smrti a zase to utichne,protože mi teda není jasný, čím si to MJ zasloužil,aby byl na Letné Sml28

  superkarma: -2 01.07.2010, 08:58:03
 12. [3] murat [*]

  Sml30 to je přinejmenším dost zvláštní osoba...Sml52

  superkarma: 0 01.07.2010, 08:54:58
 13. avatar
  [2] Klim [*]

  O sochařce mám po přečtení článku svoje mínění. Není valné. Sml30 Sochařka se s ním nikdy nesetkala a věří tomu, co oněm napsali jeho nekritičtí obdivovatelé!! Sml80

  Václav Havel se po setkání s ním vyjádřil, (přesnou citaci už nevím), že se snažil u něj najít něco hodnotného, ale nic nenašel. Busta na Letné je hloupost, opravdu nechápu, čím nám je MJ blízký.

  superkarma: 0 01.07.2010, 08:41:30
 14. avatar
  [1] femme [*]

  jj, zřejmě si fakt hodně vytrpěl, ale že by to byl důvod k odhalení jeho busty na Letné?? Sml80

  superkarma: 0 01.07.2010, 07:54:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme