V sobotu 1. prosince 2012 v 18.00 hod. se na pražském Staroměstském náměstí rozzářil vánoční strom. Podle informačních zdrojů se tohoto slavnostního rozsvícení zúčastnilo až 40 000 přímých účastníků. Byli jsme mezi nimi.

Rok co rok si říkám, že se tohoto davového šílenství už nezúčastním, a rok co rok jdu první adventní víkend na Staroměstské náměstí znovu. „Vychutnat si“ slavnostní atmosféru rozsvícení vánočního stromu ruku v ruce jdoucí s davovým šílenstvím.

vaclavak

Dolní část Václavského náměstí cca 17.00 hod, lidi už proudí směrem dolů, na Staroměstské náměstí

Obklopena rusky, polsky, německy, francouzsky, japonsky a anglicky mluvícími turisty nekráčím, ale nechám se doslova unášet davem dopředu, abych HO pak na minutu, dvě, spatřila, jak se poprvé rozzáří.
Rok co rok si po cestě v duchu nadávám:
„Ty krávo, že jsi nezůstala doma a nezapnula si to až večer v televizi. Stojí ti za to, mačkat se tady v davu, nemoct se pomalu ani nadechnout, v puse sucho, protože kdyby ses napila, chce se ti na záchod, což je absolutně nemyslitelné, a navíc po boku manžela, zeleného vzteky, do čeho se to se mnou zase navezl…“
Rok co rok lituji malé děti, které jsou v tom davu hnány chudinky s námi, a absolutně nechápu rodiče, kteří se na tuto sebezničující cestu vypravili s kočárky!

davy

Na Staroměstském náměstí je hlava na hlavě

ja

Sice se směju (v čepici sjetou už na stranu), ale do smíchu mi není „máš to ty k.... zapotřebí?

Konečně je i náš davový špalír posunut postranními uličkami do prostor Staroměstského náměstí, kde už HO lze koutkem oka, zatím nerozsvícený, spatřit. Potřebuji najít místo, kde mi nebudou překážet střechy stánků, a tak se prodírám davem dál a dál, v jedné ruce foťák, v druhé za sebou táhnu už absolutně rozzuřeného manžela, který nejenže si nemůže v tom davu zapálit, ale také pochopil, že cesty zpátky, alespoň v nejbližší půlhodině, už není.

nerozsviceny

Vzadu za svítivou střechou zatím nerozsvícený stromeček

Konečně jsme se za vydatných nadávek, vyslechnutých ve všech světových jazycích, prodrali až na malinko vyvýšené místo, kde půjde celkem dobře vidět i fotit. Je 17.30 hod. Proboha, co tu budeme ještě půl hodiny dělat?
Nohy mi dřevění, točí se mi z toho všeho hlava, mám obrovskou žízeň.
„Vydrž holka, vydrž.“
Opírám se o manžela, který mezitím už přestal vnímat realitu, jen po mě šlehne pohledem, v oku záblesk, že to vypadá, jako by se jeden menší vánoční strom už rozsvítil.
„Naposledy!“  neslyším z jeho úst, ale vidím z jeho očí.

Je 17.50. Skončil doprovodný vánoční program na Staroměstském náměstí a zcela nepochopitelně a nelogicky přihlížející lidé nezůstanou už těch pouhých deset minut na rozsvícení, ale tlačí se na opačnou stranu, ven z náměstí. Marně. Zůstanou stát zaseknuti v davu těch, kteří čekají.
Místo poklidné vánoční atmosféry začíná mezi lidmi, mezi těmi, co přichází, a těmi, kteří chtějí ven, panovat vztek, chaos a nervozita. Není nouze ani o peprné nadávky.
Haleluja, jsou tady Vánoce...

Konečně 18.00 hod.
Jak na povel, všichni ztichneme. Do té doby vzteklé tváře jsou dojaté. Dokonce i manžel promluvil: „To je krásné!“ a přitiskne mě k sobě.
Letošní vánoční stromeček je opravdu nádherný.

zacinasvitit

Stromeček začíná svítit

sviti

Rozzářený vánoční strom na Staroměstském náměstí v celé své kráse

Asi dvě minuty trvá projekce rozsvícení. Jsem také dojata. Ta cesta stála za to. Komu se podaří být přímo v centru tak posvátného historického místa, jako je pražské Staroměstské náměstí, kde právě byly zahájeny nejkrásnější svátky v roce - Vánoce.

strom

Nejkrásnější svátky v roce - Vánoce, jsou zahájeny

P.S.: Cesta zpátky ze Staroměstského náměstí na Václavské, normálně trvající 5–7 minut, nám trvala hodinu a půl. Manžel opět přestal mluvit.
Krásné Vánoce turisté i Pražané... :)

jepovesm

Hodiny Staroměstské radnice ukazují 18.10. Je po všem...

Přijeďte se podívat na vánoční strom na Staroměstském náměstí, vévodící Staroměstským vánočním trhům.
V následující dny tu bude určitě „o malinko“ klidněji. :)

Obrazové přiblížení atmosféry a bližší informace: k shlédnutí ZDE

foto: autor článku

Související článek:

V sobotu se na mnoha místech naší republiky rozsvítí vánoční stromy

Reklama