Vztahy

Snížená sexuální touha: Nehrozí i vám?

sex

Pod pojmem sexuální averze neboli také snížená sexuální touha či sexuální apatie se rozumí ztráta zájmu o sex a snížení touhy. Člověk trpící sexuální averzí neodpovídá na partnerovy výzvy k sexuální aktivitě. Sexuální averze může být buď primární, kdy člověk nikdy příliš touhy a zájmu o sex nepociťoval, nebo sekundární, kdy člověk sice v minulosti měl sexuální touhy, ale jeho zájem již z různých příčin vymizel.

Sexuální averze se buďto může vztahovat k určitému partnerovi, v tomto případě neztrácí zájem o jiné osoby, nebo může být všeobecná, kdy člověk nepociťuje sexuální touhu po nikom. V extrémních případech může člověk nejen postrádat touhu, ale i shledávat sex nepříjemným, diskomfortním a znechucujícím. Často nevzniká sexuální averze z důvodu snížené touhy, ale spíše je projevem celkové neshody mezi dvěma partnery.

Rozdíly v sexuální touze

V každém dlouhodobém partnerském vztahu je čas od času normální, že se vyskytne rozdílnost sexuální touhy. Jeden z partnerů by se rád miloval a věnoval sexuálnímu životu, druhý partner na to nemá myšlenky, chuť či náladu. Výskyt rozdílu touhy je samozřejmě nevyhnutelný. Co již nevyhnutelné není, je nespokojenost a konflikt, který z této situace může plynout.

Při rozdílných sexuálních tužbách často vzniká začarovaný kruh přemlouvání – odmítání – odměřenost. Prvním krokem při zvládání rozdílnosti v sexuálních touhách je uvědomit si tento začarovaný kruh a zkusit jej přerušit. Pro některé dvojice je v této situaci velmi výhodná párová terapie, která pomůže uvést komunikaci a vzájemný vztah zase do souladu. Klíčem k překonání rozdílnosti sexuální touhy je empatie, porozumění a kompromis během sexuálního vyjednávání. Pro sexuální vyjednávání existují dvě podmínky: vzájemná dobrá vůle a uspokojující a potěšující sexuální aktivita.

Při terapii by se partneři měli dozvědět o rozdílech v sexuálním fungování žen a mužů, o technikách vedoucích ke zvýšení vzrušení u partnera s menším zájmem o sex a v neposlední řadě je důležité si uvědomit, že sex nemusí znamenat pouze genito-genitální styk, ale zahrnuje celou řadu velmi příjemných aktivit. Terapie by měla páru pomoci rozšířit jejich repertoár sexuálního chování a vyvolat v méně zainteresovaném partnerovi zájem o sex.

Nicméně i přes veškerou intervenci zůstávají i nadále partneři (častěji jsou jimi ženy), u kterých snížená sexuální touha přetrvává a v zásadě je možné říci, že je biologicky podmíněná. U těchto párů je vhodné připomenout, že i rozhodnutí k sexu bez sexuální touhy může vést k příjemnému prožití intimních chvil s milovaným partnerem. Je jistě mnoho jiných důvodů než pouhá chuť na sex, proč se s partnerem milovat. Nicméně partneři se musejí naučit o těchto věcech spolu komunikovat a vyjednávat způsobem jim oběma příjemným. Sexuální vyjednávání musí vést ke vzájemnému rozhodnutí o sexuální aktivitě a způsobu angažování.

sex

Rozdíly v sexuální touze jsou normální, ovšem přestanou být, pokud je jeden z partnerů začne vnímat jako problém. Nejlepším lékem je otevřená komunikace, mnohdy je vhodné se určité dovednosti naučit za pomoci odborníka (sexuolog, psychiatr, psycholog).

Ztráta sexuální apetence

Řada lidí se ve svém životě setká se sníženým libidem neboli s nízkou sexuální touhou. Tento termín byl popularizován Sigmundem Freudem, který zdůrazňoval, že libido je instinktivní energie nebo síla, která nás může přivést do konfliktu s konvečním civilizovaným jednáním. Potřebu, která nás nutí potlačit libido a přizpůsobit se společnosti, nazval Freud Id. Právě Id vede k napětí a neklidu jak u jednotlivce, tak i u společnosti.

Snížení libida může mít své příčiny v lidské psychice, často je způsobeno ztrátou soukromí nebo intimity. Zvýšené koncentrace androgenů (mužských pohlavních hormonů – příkladem může být testosteron) souvisí se zvýšeným libidem u obou pohlaví.

Oproti Freudovi definoval Carl Gustav Jung libido jako psychickou či kreativní energii, která se projevuje a je vnímána jako touha, snaha o něco, jedinec ji však může využít i pro svůj vlastní rozvoj a růst.

Snížení libida může působit také obezita, stejně tak i podvýživa a anorexie. Po úpravě váhy (čehož můžeme dosáhnout dietou, cvičením, chirurgickými zákroky, jako je bandáž žaludku nebo liposukce, i medikamentózní léčbou) se objeví i zvýšení libida a snížení problémů v sexuálním životě.

Připravilo www.sexualne.cz

Setkali jste se se sníženou chutí k sexu? Jak jste to řešili?

   
15.09.2009 - Ona s ním - autor: (red)

Komentáře:

 1. [15] Jarkka [*]

  Manžel shodil nějaká kila a libido se mu zvýšilo Sml16

  superkarma: 0 19.10.2012, 01:06:52
 2. avatar
  [14] tajnostii [*]

  bez komentářeSml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 17.07.2012, 23:24:52
 3. avatar
  [13] vodfon, kolie [*]

  Mně ne

  superkarma: 0 15.11.2010, 15:38:37
 4. [12] Bubuhlubla [*]

  vopičková — #2 to mluvíte o nás né?

  superkarma: 0 14.10.2009, 00:28:48
 5. avatar
  [11] AppleLady [*]

  taky mam sniženou chut posledni dobou.asi za to muže i antikoncepce..a malo vzrušeni v posteli...a problemy ve vztahuSml15

  superkarma: 0 07.10.2009, 11:57:57
 6. [10] Mara22 [*]

  Ahoj bohužel jsem to taky poznal.Je mi 22,přítelkyni taky.Jsme spolu už 4 roky a bydlíme spolu.Když si vzpomenu na naše začátky, kdy jsme se poznávali, bylo to nádherné.Nebyli překážky kdy a kde se milovat.Pokud to jeden z nás chtěl nebyl problém.Postupem času ale u partnerky zájem o mě opadá...Přitom máme nádherný vztah a já byl první, kdo ji dokázal sexuálně uspokojit.Nevím čím to je, ale mrzí mě to...Když už na to přijde, je to vždy nádherné a oba máme vždy, po čem toužíme.Holky jak ve Vás vyvolat touhu?co pro to udělat?Nechci ji opustit, ale sex k životu patří!Ale pokud slýcháte pořád dokola NE,DNES NE,ZÍTRA,VEČER,RÁNO...Poraďtě prosím díky

  superkarma: 0 21.09.2009, 13:54:07
 7. [9] AlenaK3 [*]

  My spolu nespali ještě 3 roky po porodu. Teď když nepřijdu já, on nepřijde. A to ještě nevím jak to dopadne, jestli si dá říct nebo ne. Nejlepší je když mi první den dovolené řekne,že nic nebude a ono taky celou dovču nic není, a při tom se mnou normálně komunikuje. A přitom když už neco je, tak je to v pohodě.

  superkarma: 0 16.09.2009, 18:08:58
 8. [8] Marta Fra [*]

  Bohužel sníženou chuť na sex se mnou má můj partner, prý už několik let, až teď se to vyhrotilo a řekl mi to. Jinak problémy nemáme, ale prý už fungujeme jen jako kámoši. Prý se mu líbím, o technice to prý taky není. Tak nevím co s tím a jak to řešit. Mrzí mě to o to víc, že máme malé dítě.

  superkarma: 0 15.09.2009, 16:17:51
 9. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Jak snížená? Ono může být ještě hůř?Sml80

  superkarma: 0 15.09.2009, 13:05:52
 10. avatar
  [6] SENSITIVESKIN [*]

  ANO

  superkarma: 0 15.09.2009, 12:43:19
 11. avatar
  [5] Nistar [*]

  Já měla po porodu ale ted již bývalý partner to nechápal a nutil mě k tomu a že ho už nemiluju, podvádim ho atd takže u mě ten nezájem trval dýl Sml30

  superkarma: 0 15.09.2009, 10:48:12
 12. [4] Mautina [*]

  neznám,takže to nemusím ani řešit,spíše mám opačný problém Sml58 Sml22 Sml30

  superkarma: 0 15.09.2009, 09:10:39
 13. [3] BUBLINKAKA [*]

  Já jsem měla sníženou chutˇ k sexu po porodu,ale to asi mívá většina žen.Během pár týdnů se to upravilo takže doufám,že do budoucna se to nezmění.

  superkarma: 0 15.09.2009, 09:00:26
 14. [2] vopičková [*]

  měli jsme problémy a nějak ted k sobě nemužeme,jeden čekame že přijde ten druhý a nakonec z toho nic neníSml80

  1. na komentář reaguje Bubuhlubla — #12
  superkarma: 0 15.09.2009, 08:44:03
 15. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml23 nikdy, neznám, pravý opak je pravdou Sml52

  superkarma: 0 15.09.2009, 06:25:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme