Bylo mi dvanáct let, když jsem se po cestě ze školy pohádala a porvala se spolužákem, on na mne na rozloučenou hulákal, že na mne pustí jejich psa. Rozbolelo mne břicho a doma jsem zjistila, že krvácím. Přemýšlela jsem,co se mi stalo a došla k názoru, že jak jsme se rvali, došlo u mne k vnitřnímu krvácení a od toho se umírá, takže brzo umřu. Kalhotky jsem spálila a vzala si jiné, mamce jsem nic neřekla a čekala, kdy to přijde. Druhý den ve škole mi líp poučené spolužačky všechno vysvětlili a tak jsem si zážitek napsala do deníčku. Koupila jsem si odbornou literaturu, abych nebyla tak blbá.

Mamka mi lezla do věcí, tak brzo objevila zápis v deníčku. Přišla se zeptat, proč jsem jí nic neřekla.Já se jí zeptala,proč mne včas nepoučila,nemusela jsem zažívat takové šoky.Ona prý netušila,že to přijde tak brzy,vždyť jsem dítě.Tady chyběla vzájemná důvěra.

V křesťanské rodině se nemluvilo o věcech spojených se sexem,ani o fungování těla,proto jsem byla naprosto nepřipravená.Naučili mne jen modlit se,chodit do kostela a pracovat na poli.Sex až po svatbě,stále mi vyhrožovali,jestli budu v jiném stavu,vyhodí mne z domu.Byli by snad schopní to i splnit.Na internát jsem nesměla jít,prý bych se tam zkazila.No nevím,jestli pravý dúvod nebyl ten,že potřebovali abych pomáhala na polích a byla doma.

Jejich styl života se mi vůbec nelíbil,koupila jsem si s manželem domek na inzerát a žijeme jinak.Protože manžel nechtěl vysvětlit synovi sexuální zákonitosti a mně to bylo trapné,koupila jsem mu odbornou literaturu při prvním náznaku dospívání.O sexu uvolněně mluvím,nedělám z něj tabu jako mí rodiče.Vždycky jsem na dětské otázky odpověděla přiměřeně věku  a pravdivě. Jednou se syn ptal proč kupuji vložky, hlasitě a v prodejně. Řekla jsem mu,počkej,venku ti to vysvětlím.Pověděla jsem mu,dokud tohle kupuju,znamená to,že nebudeme mít miminko.Stačilo mu to,už se neptal.Je dobře,že je ve škole sexuální výchova,děti mají být informované,nemusí v budoucnu stresované.Sex přece patří k životu (o vánocích obzvlášť).         

SNÍŽEK

Text nebyl redakcí upraven.

Mluvíte s dětmi o sexu? A jaký je podle vás ideální věk pro tyto hovory? To je téma na dnešek. Pište na adresu

 redakce@zena-in.cz

Reklama