auto

Kabriolet sice přináší pro milovníky volnosti v pohybu jinou dimenzi řízení automobilu, zároveň však znamená různá omezení a specifika odlišující ho od vozů klasické koncepce. I při nákupu ojetého kabrioletu je třeba se na tato specifika zaměřit.

1. Vozy s plátěnou střechou nejsou vhodné na celoroční využívání, takže podléhají sezónnosti jak z hlediska cen ojetin (na jaře nejdražší, konec léta a podzim ceny výrazně klesají) tak z hlediska možnosti využití. V pozdějším podzimu a zimě je nutné mít pro automobil zastřešený úkryt.

„V českých podmínkách je garáž nezbytná celoročně, protože zloději to mají s plátěnou střechou jednodušší, stačí jim ostrý nůž a jsou neslyšně ve vteřině uvnitř vozu. Opravit proříznutou nebo jinak mechanicky poškozenou plátěnou střechu obvykle nelze a její výměna je značně nákladná.“ Informuje Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting, která se zabývá asistencí při nákupu ojetých vozů.

Také ochrana posádky při případné havárii spojené s převrácením vozidla není zdaleka na takové úrovni jako u vozů s pevnou střechou. Určitý mezistupeň nabízejí kabriolety s ochranným rámem umístěným za posádkou vozidla. Při koupi je nutné pečlivě zkontrolovat celkový stav plátěné střechy a bezchybnost mechanismu pro její skládání. Jakékoliv opravy této části jsou obvykle poměrně nákladné.

2. Zajímavou alternativu nabízejí kabriolety vybavené tzv. hardtopem, neboli pevnou skládací střechou. Takový vůz kombinuje výhody kabrioletu a vozu s pevnou střechou. Je bez potíží provozovatelný celoročně a ochrana proti zlodějům i posádky při havárii je srovnatelná s vozy klasické koncepce. Jejich cena tolik nepodléhá sezónnosti. Na druhou stranu obvykle dosahují obdobných kilometrových nájezdů jako klasické vozy.

3. Díky většímu vlivu ročního období na ceny těchto vozů můžete při správném načasování nákupu na podzim event. prodeje na jaře dosáhnout výhodného poměru nákupní cena/užitek/prodejní cena. „Ze zkušeností však víme, že většina kupujících podléhá klasické sezónnosti, takže kupují své vysněné kabrio na jaře nebo začátkem léta.“ Dodává Aleš Zich.

4. Kabrio vzbuzuje dojem automobilu pro radost, a tudíž se i velmi staré automobily prodávají obvykle s nízkým počtem najetých kilometrů. To je velmi lákavé a na první pohled logické. Na druhou stranu to dává větší prostor nepoctivcům k manipulaci a jejímu obhájení před kupujícím.

„V zahraničí a přímořských oblastech, odkud se k nám tyto automobily převážně dovážejí, jsou však často tyto vozy využívány celoročně, a proto najedou poměrně mnoho kilometrů. Také riziko zamaskované nebo špatně opravené havárie je u těchto vozidel vysoké. Doporučujeme tedy opatrnost při nákupu a důkladné prověření deklarovaného nájezdu a celkového technického stavu odborníkem,“ upozorňuje Aleš Zich z Auto AZ Consulting.

Další tipy naleznete na www.autoaz.cz

lupa

Reklama