Vztahy

Snil o sexu s maminkou...


Byla to víc než láska syna k matce. Miloval ji. A to tak, jak miluje muž ženu. Jeho vášeň hraničila s posedlostí. Maminka, která ho učila prvním krůčkům, která byla prvním slovíčkem jeho slovní zásoby, byla také hlavní postavou sexuálních představ. Později jeho láska nabyla i fyzické podoby. Ukájel se, zatímco hlavní hrdinkou jeho sexuálních představ byla právě jeho rodička.
Řeč je o netvorovi s Amstettenu, Josefu Fritzlovi, který byl 27. dubna 2008 odhalen jako incestní otec-věznitel s Oidipovským komplexem. Ten byl zřejmě i příčinou jeho hrůzného jednání.

Psychologové a sexuologové se víceméně shodují v tom, že je matka sexuální objekt prakticky každého kluka v raném dětství. To se však později vstřebá do kvalitativně jiného pohledu na matku. Pokud tedy dítě netrpí Oidipovským komplexem, jenž se postupem času v lepším případě mění na mamánkovství, v tom extrémně horším ve Fritzlovo jednání.

„Láska chlapce k matce zahrnuje přání tělesného kontaktu, zvědavost na nahé tělo, nevědomé incestní přání, otec je přitom chápán jako rival, to je onen Oidipovský komplex. Za normálních okolností strach z potrestání vede chlapce k potlačení sexuálních přání vůči matce a k identifikaci s otcem – agresorem, která s sebou přináší i všechny atributy otce – a tedy i jeho moc. Tím je Oidipovský komplex rozřešen a chlapec přebírá mužskou roli,“ tak fenomén popsal už v roce 1916 kontroverzní, ale zároveň respektovaný psychoanalytik Sigmund Freud.

Tatáž situace u dívky se nazývá Elektřin komplex. Má to ten samý průběh. Incestní přání je však vůči otci a rivala vidí v matce, rozřešení je v identifikaci s matkou.

Freud Oidipovský komplex považoval za jádro neuróz. „Neurotikům se úloha oprostit se od rodičů nepodaří vůbec, syn zůstane na celý život podřízen autoritě otcově a není s to přenést svoje libido z matky na cizí sexuální objekt. Totéž v opačné kombinaci se může stát údělem dcery,” řekl.

Komplex získal název díky legendě z antického Řecka, v níž si Oidipus vezme vlastní matku. Ani jeden o jejich příbuzenském stavu zpočátku neví. Před svatbou navíc zabije svého otce Láia.

Freud o postižení
„Malinký muž chce mít matku sám pro sebe, přítomnost otcovu přítomnost pociťuje jako rušivý fakt, nelibě nese, když si otec dovoluje vůči matce nějaké něžnosti a dává najevo spokojenost, když otec odcestuje nebo je nepřítomen. Často dává svým citům i přímý výraz slovy, slibuje matce, že se s ní ožení. Erotická povaha této vazby na matku je zřejmá, jestliže hošík ve vztahu k matce dává najevo zcela nezahalenou sexuální zvědavost, požaduje-li, aby u ní mohl v noci spát, chce-li být mermomocí přítomen při jejím mytí a oblékání nebo dokonce pokouší-li se ji svést, jak to matka nejednou konstatuje a se smíchem o tom vypráví. U malého děvčátka se utváří s nutnými obměnami zcela obdobný vztah. Něžná náklonnost k otci, potřeba odstranit matku jako přebytečnou a zaujmout její místo, a koketérie pracující už se všemi prostředky pozdějšího ženství vytvářejí právě u malého děvčátka rozkošný obrázek, pro který zapomínáme na vážnost a případné těžké důsledky této infantilní situace.”

Pro případ není třeba chodit do Rakouska. Mediálně proslul také případ muže (36) z Brna. Ten se stal pro svoji ovdovělou matku (55) noční můrou, když jejím dvěma přítelům znemožňoval setkávání se s přítelkyní. Posílal jim výhružné sms, vzkazoval smyšlené zprávy. Naštěstí to nepřerostlo v extrém, jako v případě tisíců českých mužů, kteří trpí Oidipovským komplexem. Ti se spíše zařazují mezi podivíny, neurotiky...

Máte ve svém okolí někoho s Oidipovským komplexem?

   
16.02.2009 - Láska a vztahy - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. [27] sahleb [*]

  radsi jeste jednou:

  "Jestliže na těleso nepůsobí žádné vnější síly nebo výslednice sil je nulová, pak těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu. "

  POZOR mile damy, neplati vzdy a vsude bez uprav (????)!!!

  Pozor neplati bez uprav. To je opravdu bomba.

  superkarma: 0 19.02.2009, 23:28:10
 2. [26] sahleb [*]

  vtip noveho tisicileti:
  "O takových Newtonových zákonech se už taky ví, že neplatí vždy a všude bez úprav, a přesto jsou stále uznávané jako naprostý základ."

  To radsi nikdy nerikejte nahlas.

  superkarma: 0 19.02.2009, 23:23:43
 3. [25] sahleb [*]

  No blbne mi klavesnice. Menim stroj.

  Srovnavat Newtona (fyziku=tvrdou vedu) s psychologii (meka veda) nejde. Na to, ze existuje pritazlivost zemska jsou dukazy. Psychologie je o subjektivite kazdeho - jineho- cloveka. Po lopate = neda se dokazat.
  V dnesni psychologii se potvrdily omyly Freuda. Ale vlastne uz drive!, kdy Freuda doslova opustili na protest jeho zaci. A zalozili JINY SMER, ne-Freudovsky. Oidipovsky komplex, podrizenost zen atd., kastracni fobie proste byly striktne odmitnuty.
  Vlastni terapii Freud popsal dopodrobna a kriticky smyslejici psycholog (ani byt nemusi) vidi na PRVNI POHLED nesmysly v myty ve Freudove, naprosto svevolne interpretaci. Ke kritikum se radili nejznamejsi evropsti psychologove a filosofove, Adler, Jung, Kraus. Genialni je J. Herman. Dokazali, ze proste nemluvi pravdu, slusne receno.
  Freud napr. tvrdil, ze pokud vidi zena klobouk ve snu, touzi po penisu.(co jineho, ze?) Tahle slabomyslnost ukazuje jak posedly byl F. sexualitou. Myslel to zcela vazne a zrejme podle saa MUSI mit pravdu.
  Oidipuv komplex je vaznejsi, zneuzivane dite (vlastne vsechny zneuzivane deti) si zneuziti vymysleji, protoze preci Oidipus chtel spat s matkou. To, ze Oidipus s matkou spat nechtel radsi nebudeme resit, ale psychologove maji proste pravdu. Nakonec, kdyz si to tedy deti nevymysleji, tak v podstate SOULOZIT chtely. (nejedna se o mazleni s matkou a o pripadne ruseni otcem) Jedna se o realny sex ditete s dospelou osobou. Jasne jde o zcela vedomy podvod na zavislych pacientech. Proste kvuli slave a penezum. Na to jsou dnes jiz dukazy. Jako u mnohych z jeho terapeutickych pripadu.....
  Treba slavny pripad "DOra", nestastna zena, ktera ztracela hlas, nemohla mluvit a nakonec uvazovala o sebevrazde. Freud ji sugeroval, ze chce byt sexualne obtezovana obstarlym sousedem a kasel- to je preci jeji touha po zvucich souloze vlastniho otce! Zanet slepeho streva byl pro Freuda znak, ze chce byt dotycna tehotna, ne, ze ma zanet slepeho streva...Dora prozrela a utekla z terapie. Freud tohle popsal ve svych knihach hrde jako lecivou terapii. Pripsal si bod.
  Jiny priklad je Maly Honzik. Panicky se bal koni, protoze ho opravdu jeden nakopal a vydesil. Freud ho v knihach popsal jako exemplarni dukaz jeho vlastni objevne teorie "hruzy kastrace". Poucne ze? Suma sumarum: Freudovy kazuistiky jsou jeden podvod. I ten Oidipus zde v clanku. I ten jeho nejslavnejsi pripad Anna O.  Extra poznamka pro sas:

  S.F. povazoval zeny za menecenne a to jsem uvedla jako exemplarni priklad Freudovych katastrofickych omylu a nepravd.
  Pokud ti to prijde mimo misu, tak musis se mnou souhlasit, ze Freud nemluvi pravdu. Jde preci o jeho nazor, ktery uvadim. Nebo sis fakt nevsimla? Nebo Hitler nebyl? ???????????

  superkarma: 0 19.02.2009, 23:13:19
 4. avatar
  [24] sas [*]

  sahleb: Vidím, že máš svoji hlavu. Musím opakovat. Je to pravda. Tvojí mluvou už bych mohla také tvrdit, že např. Hitler nikdy nebyl. Pochybovat o letititých zjištěních odborníků - to už je na pováženou. Navíc jsem měla jednoho prima kolegu, se kterým se dalo mluvit i na tato témata. Docela mi otevřel oči. Tvoje poznámka o méněceném ubožáčkovi v podobě ženy je už hodně mimo mísu. Já se tak necítím a až na vyjímky si nemyslím, že by to tak bylo.

  superkarma: 0 19.02.2009, 17:23:57
 5. avatar
  [23] Kassy [*]

  sahleb: Mohla bys psát tak, aby se to dalo pochopit? Větám "Nebo opravdu myslite, ze kdyz vidite ve snu lod, znamena to ze vidite ?", "Banalni je prave Oidipovsky komplex ... protoze se v tomto pripade nejedna o souloz nebo s matkou." nebo "Stejn ejako to, ze zena je meneceny ubozak bez u." fakt nerozumím. Stejně tak nechápu, proč vytrvale píšeš "uologové" místo sexuologové.

  Ty vážně věříš, že čtyřleté dítě chápe, co všechno obnáší práce popeláře (že musí vstávat ve čtyři ráno, že většinou pěkně smrdí, že si tím asi moc nevydělá...) nebo co je potřeba k tomu, aby mohlo letět na měsíc (náročný dlouholetý výcvik, perfektní zdraví, že to stojí spoustu peněz a podaří se to jen několika málo lidem na světě...)? Ne, ví, že popelář jezdí na stupačce nádherného auta a kosmonaut je hrdina, kterého obdivuje celý svět. A o tom sní. Stejně tak nemusí mít ani páru o nějaké penetraci, aby mohlo vědět, že se s maminkou cítí dobře, že se mu líbí, když se ho maminka dotýká a že se na ni rádo dívá a že mu vadí, když tahle pozornnost nepatří jemu ale někomu jinému, byť je to jeho vlastní otec.

  Tvrdit takhle paušálně, že "dnešní psychologové se od Freuda distancují" je poněkud zavádějící. Ano, jistě existuje "celá knihovna" takové literatury. Ale taky existuje celá knihovna literatury, která naopak Freuda obhajuje, vysvětluje jeho myšlenky, nově je interpetuje nebo si je bere za základ nových teorií. Ať se ti to líbí nebo ne, Freud prostě JE jedním ze zakladatelů psychoanalýzy a jeho teorie nejsou zavržené, i když jim asi málokdo věří do puntíku. (Což ostatně platilo už v době jejich vzniku.) A mimochodem, ve vědě je to celkem normální. O takových Newtonových zákonech se už taky ví, že neplatí vždy a všude bez úprav, a přesto jsou stále uznávané jako naprostý základ.

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:57:57
 6. [22] sahleb [*]

  Oprava
  Nebo opravdu myslite, ze kdyz vidite ve snu lod, znamena to ze vidite ? Podle Freuda stoprocentne a nic proti tomu nemuzete namitnout, napr. ze sen byl o pobytu na lodi s kamaradkami.

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:05:48
 7. [21] sahleb [*]

  co pisi uologove jsou jejich interpretace. Psycholog interpretuje slova pacientu tak jak sam chce, vite? Sami Freudovi pacienti ostre nesouhlasili.
  CO psycholog to jina diagnosa to jina interpretace!

  Kassy: kdyz dite chce soulozit s otcem a nerekne si o to ani to neudela, ANI NEVI CO TO OBNASI, jak vite, ze to chce a citi?
  Proste podle tebe "DETI MAJI SVOU PREDSTAVU A TA JIOM STACI"! Co to ma proboha znamenat? Jakou predstavu? Dite ani nevi, ze ho muze nekdo penetrovat. za tim si stojim.

  Kdyz chce byt popelarem nebo letet na mesic tak toho popelare a mesic konkretne vidi a zna.

  Ano Freud si vymyslel Oidipovsky komplex jen podle sveho VLASTNIHO nazoru na sebe sameho. Spoustu vexci co napsal verejne odvolal a pak litoval toho, ze neco odvolal.

  Dnesni psychologove si velice pekne umi rozebrat freudovy pripady a vtaky vi, ze udelal v interpretaci a terapii neuveritelne a strasne skodlive kroky. A DISTANCUJI SE OD NEJ. (existuje cela knihovna literatury)
  Banalni je prave Oidipovsky komplex, za a) nebyl dokazan a kdyby byl nemuze se jmenovat po Oidipovi, protoze se v tomto pripade nejedna o souloz nebo s matkou. Opet chybne.

  Freud byl castecne velice spoekulativni, tedy bez jakehokoliv dukazu a pevneho jadra. Nebo opravdu myslite, ze kdyz vidite ve snu lod, znamena to ze vidite ?

  Sas : to co pisi uologove a psychologeove je jen jejich spekulace a interpretace, zadna PRAVDA. Stejn ejako to, ze zena je meneceny ubozak bez u.

  superkarma: 0 18.02.2009, 14:52:21
 8. avatar
  [20] sas [*]

  sahleb: To, co píší sexuologové a psychologové je pravda. Důkaz je jednoduchý : Stačí se zeptat mužů. Neradi to sice přiznají (zvlášť před ženou), ale je to tak.

  superkarma: 0 17.02.2009, 20:23:45
 9. avatar
  [19] Kassy [*]

  sas: Až na to, že ve Freudově teorii není řeč o puberťácích, ale o předškolních dětech.

  sahleb: Boha jeho, samozřejmě, že tříleté dítě si neřekne "chci se vyspat s matkou". Ale to, že to nedokáže vyjádřit slovy, samo tomu nerozumí a neví, co všechno sex obnáší, neznamená, že to tak nemůže cítit. Mimochodem, děti chtějí hodně věcí, o kterých "nic neví", třeba letět na Měsíc nebo stát se popelářem. Mají svoji představu a ta jim stačí, i když se často diametrálně liší od reality, která by je nejspíš už takovým nadšením neplnila.
  A madam Freuda četla? Pokud ano, pak by mohla vědět, že své teorie formuloval z velké části na základě zkušeností se svými pacienty.

  gentiana: Ano, já bych prosila článek o jaderné fyzice. Jsem velice zvědavá, jestli by se pod ním taky objevily příspěvky ve stylu "jaderná fyzika je nesmysl, žádné atomy neexistují, to si jenom někdo s titulem vymyslel na základě snu a všichni tomu věří"

  superkarma: 0 17.02.2009, 17:53:10
 10. [18] sahleb [*]

  mne ci stupidita lidi, kteri vubec nepremysli. Taky portret grazla Fritzla, musim s na nej divat? Oidipovsky kmplex je nesmysl.
  Da se pouzit jako vymluva na znasilneni vlastnich deti. Vzdyt to holcicky taaaaaak chteji, popsal to preci Freud! A to je kapacita!

  "Psychologové a sexuologové se víceméně shodují v tom, že je matka sexuální objekt prakticky každého kluka v raném dětství." HRUZA na to neexistuje zadny dukaz.

  superkarma: 0 17.02.2009, 16:38:49
 11. avatar
  [17] Luni [*]

  sahleb: Nač tak silná slova ?

  superkarma: 0 17.02.2009, 10:41:41
 12. [16] sahleb [*]

  navic dost velkou hrubost a stupiditu povazuji, pane kapitane Exnere, ze u tzv. Oidipovskeho komplexu date ilusatraci prasete, ktery vlastni dite strasne mucil a znasilnoval. Co to ma spolecneho?

  superkarma: 0 16.02.2009, 21:43:20
 13. [15] sahleb [*]

  Strasne nesmysly!!!! Pripitomela otazka nakonci. naucte se premyslet. A prectete si kritick< Freuda, co napsal za nesmysly.

  Copak se nejake dite chce vyspat s rodicem, kdyz nevi o co jde? Ve trech letech? Freud nebyl dusevne zdrav a jeho diagnosa je dneska neudrzitelna. Popsal ji na zaklade pouze svych vlastnich predstav a snu. Navic nazev OIDIPUS je chybny. Z neznalosti! Oidipus s matkou nikdy spat nechtel.

  Copak chce nejake 5ti lete dite soulozit s tatinkem? To jsou otresny nesmysly narkomanu, jen kdyz maji titul a postaveni , kazdy jim to veri. Maminka neni pro deti sexualni objekt.

  Skoda , ze se to tu propaguje.

  superkarma: 0 16.02.2009, 21:40:10
 14. avatar
  [14] átéčko [*]

  sas: Horší by bylo, kdyby dotyčný snil o sexu s tatínkem

  superkarma: 0 16.02.2009, 21:08:16
 15. avatar
  [13] sas [*]

  OlgaMarie:To samozřejmně ano. Píši ve smyslu většinové populace.

  superkarma: 0 16.02.2009, 20:00:57
 16. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  sas: Mnohým děvám ale scházející otec chybí a tíhnou v sexu k mužům ve věku jejich otců či dědů.

  superkarma: 0 16.02.2009, 19:55:24
 17. avatar
  [11] sas [*]

  átéčko: Nevím, jestli je reakce na mě. Neříkám, že všechny děti sní o sexu s rodiči, ale asi každé dítě v určitém věku je zvědavé na nahého tatínka nebo maminku. Někdo u toho skončí, jiní jdou o něco dál. Takto se vyvíjí sexuální život člověka.

  superkarma: 0 16.02.2009, 19:52:50
 18. avatar
  [10] átéčko [*]

  sas: Asi budu divná, nikdy jsem nesnila o sexu s otcem
  mám jen jedinou kamarádku, která tohle přiznala

  superkarma: 0 16.02.2009, 19:37:30
 19. avatar
  [9] sas [*]

  Ono to tak je. Nehanila bych p. Exnera. On jen cituje a lehce komentuje. V pubertě holčičky i kluci přemýšlejí o sexu. Nejblíže je většinou matka a otec. Tak je to celkem logické. U psychicky zdravých dětí se tyto představy přetransformují do bežného vztahu k druhému pohlaví.

  superkarma: 0 16.02.2009, 16:36:00
 20. [8] gentiana [*]

  Uáááááááááá! Exner fušuje do psyychoanalýzy! Copak tu bude zejtra, Exner jaderným fyzikem?

  superkarma: 0 16.02.2009, 10:03:40
 21. avatar
  [7] átéčko [*]

  ...doufám

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:55:28
 22. avatar
  [6] átéčko [*]

  mám. Ale přešlo ho to.

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:26:35
 23. avatar
  [5] idiska [*]

  hmmm, no asi jednoho znám ...já myslela, že je to jen blbý, ale on je nemocný

  superkarma: 0 16.02.2009, 08:38:53
 24. avatar
  [4] o. u. [*]

  Když nad tím přemýšlím, tak můj bratránek (ženatý, 3 děti) brání matce celý její vdovský život chodit kamkoliv mezi chlapy... Možná je to něco podobného ...

  superkarma: 0 16.02.2009, 08:02:43
 25. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Postižené Elektřiným komplexem plní stránky bulváru.

  superkarma: 0 16.02.2009, 07:48:27
 26. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  neznám

  superkarma: 0 16.02.2009, 06:56:31
 27. avatar
  [1] mmarianne [*]

  Neznám, mezi magory se nevyskytuji.

  superkarma: 0 16.02.2009, 06:40:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme