Na tom, že sníh může ještě chvíli počkat, se shodly dvě čtenářky, marde a Elis19. Jinak marde letos poprvé upekla svatomartinské rohlíky a Elis19 zase slavila synův svátek.

Souhlasím s vámi, milé dámy, sníh bych brala až na Vánoce... Moc Vám děkuju za příspěvky a přeju oběma krásný den.


Dobrý den,

svátek svatého Martina jsme nikdy neslavili. V rodině ani v příbuzenstvu žádného Martina nemáme. Co se týče tradice, tak tu jsme také nedrželi. Důvod k oslavě se ale najde vždy a nemusí to být jen na výnamné dny. Protože o Martinovi jse letos mluvilo nějak více, rozhodla jsem se, že od letošního roku budu každý rok péct svatomartinské rohlíky. Domácí pečivo máme rádi, tak jsem si na internetu našla recept a včera jsem je zkusila poprvé. Nejlepší byly ještě teplé. Husu do této tradice zahrnovat nebudu, máme raději kachnu a tu děláme jindy. Ještě se chystám koupit a ochutnat víno. Určitě bude také skvělé. Že Martin letos nepřijel na bílém koni, mi tak moc nevadí. Sníh mám sice ráda, ale ještě chvíli může počkat.

Všem Martinům přeji hezkou oslavu.

marde


Dobrý den, upřímně se přiznám, že když jsme vybírali jméno pro našeho nejmladšího syna, tak ne proto, že bychom si vůbec vzpomněli, že je to vlastně dávný svátek a tradice, ale proto, že se nám toto jméno moc líbilo. Hodilo se k našemu příjmení a hlavně a to chci zdůraznit (tedy alespoň se domnívám) je české.

Svátek svatého Martina tedy máme skutečný důvod slavit, husu nepečeme, na tu si zajdeme do vybrané restaurace, ale svatomartinské vínečko nám chutná. Babička nám každoročně upeče Svatomartinské rohlíčky, po kterých se hned zapráší a jíným způsobem asi tento svátek neslavíme.

O historii tohoto svátku jsem si aktuálně přečetla při luštění křížovky v jednom časopise a současně jsem se poučila a pobavila.Taky ve sboru kam chodím zpívat máme v repertoáru starodávnou Martinskou koledu, kterou si s chutí rádi zazpíváme .Ale myslím, že do dnešní doby přetrvalo jen to jídlo a o tradici se mnoho neví.

Na závěr chci dodat, že sníh skutečně nemám ráda a tak našeho Martina vždycky z legrace přemlouvám ať na tom bílém koni ještě nepřijíždí.

Elis19

Pozn. red.: Texty neprošly redakční korekturou.

Tématem dneška je: Svatý Martin

  • Znáte tuto tradici?
  • Co o ní víte?
  • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
  • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
  • Chutná vám pečená husa?
  • A těšíte se na sníh?

O tom všem si dnes budeme povídat. Těším se, že mi zase napíšete. A pro jednu z vás mám za odměnu připravený dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je MARTIN. Pěkný den!

martin

Reklama