Snídaně

Snídaně ve světě


Jiný kraj, jiný mrav, ale také jiné stravovací návyky. Jistě si umíte představit, jak vypadá švédský stůl či anglická snídaně. Ale jak vypadá třeba snídaně v Rusku, Itálii nebo v Africe? Na to jsme se zeptali přímo těch, kteří z těchto států pocházejí.

 

Lidé ve střední a severní části Evropy mají vydatnější snídaně zapité teplým nápojem (čajem nebo kávou). Naopak lidé ve středomoří posnídají jen lehce a dají si k tomu ovocný džus.

 

Anglickou snídani snad není třeba zdlouhavě popisovat. Je skutečně vydatná. Skládá se z vajec, slaniny a klobásy. Aby byl chod kompletní, doplňuje se ještě rajčaty a několika dalšími dobrotami jakou jsou fazole, houby a jelito. Mezi nápoji převládá horký čaj nebo káva. Angličané si dávají i ryby (obzvláště uzené) s chlebem, máslem a míchanými vejci. Čím dál více se v této zemi rozpíná zvyk posnídat obilniny. Obvyklou součástí snídaně je i grapefruit.

 

Skotská snídaně se poněkud liší. Tradiční skotská snídaně obsahuje vejce, jelito, pudink, ovoce, skotskou plochou klobásu a slaninu ayrshire, což je zvláštní druh sladké uzené slaniny. Snídaně může být doplněna bramborovými plackami. Jako rychlá snídaně je zde rozšířená ovesná kaše. Na skotskou snídani jsme se zeptali i Gabriela, který se na ostrov odstěhoval z Čech před několika lety: „Tady je slanina úplně jiná, než jak ji znám z Čech. Jen samé libové maso. To v Česku dostali nápad pojmenovat kus špeku slanina, a ještě k tomu anglická!“

 

Skandinávská snídaněbývá vydatná. Ryba, sýr, vejce, slanina, obilniny, teplé pečivo, brambory a ovoce si můžete dopřát v nejrůznějších kombinacích spolu s kávou, džusy nebo čajem. Obilniny nejčastěji zalijí kyselým mlékem.

 

Německou snídani tvoří tradiční místní housky (žemle, kaiserky), máslo, džem, šunka, na měkko vařená vejce a káva. Oblíbené jsou také obilniny, celozrnné pečivo, jogurty nebo sýry a ovoce.

 

Zajímavé složení mívá i klasická polská snídaně. Ta obsahuje vejce, horké ovesné vločky, chléb se šunkou, polskou klobásu, rajčata, polský bílý sýr, med, pažitku a sardinkami.

 

Věčně studené Ruskovám k snídani naservíruje horkou ovesnou kaši, vejce naměkko, sýr, maso nebo klobásu, žitné chleby s máslem a kávu nebo čaj. Často se podává i kasha (pohanková kaše). „Snad všichni v Rusku snídají něco mléčného. Já mám rád mléčnou polévku. To je horké mléko s makaróny. Ranní mléko je prostě naše tradice. Ale musí být teplé a čerstvé,“ napsal nám z Ruska dvacetiletý student Kamil.

 

Francie a Itálie si na vydatné snídaně nepotrpí. Mají rádi rychlé a lehké občerstvení. Francie je proslulá svými bagetami. Typická domácí snídaně francouzů se skládá z opravdu velkého množství kávy nebo horké čokolády a pečiva. Tradiční bagety si můžete namazat džemem. „Italové mají k snídani nejraději kávu nebo horkou čokoládu s mlékem. Jíme chléb s máslem a džemem a nakonec jeden biscuit. To je takový koláček, nebo spíš sušenka,“ řekl Massimiliano, Ital pracující v Praze. Děti v Itálii pijí horkou čokoládu nebo horké mléko.

V Africe jsou snídaně značně odlišné. Lidé z nižších společenských vrstev snídají v duchu „co dům dá“. Pro Afriku je charakteristické, že si místní potrpí na dobrý čaj.

 

V Alžírsku je typická snídaně tvořena kávou, chlebem s máslem nebo džemem.V Kamerunu je ranní chod jednoduchý a navržený tak, aby člověk vydržel bez jídla až do oběda. Afričané často jedí smažená vejce nebo vaječné omelety, do kterých je možno přidat fazole, nudle, špagety nebo sardinky

Asijské snídaně se v mnoha případech nijak zvlášť neliší od dalších jídel, které se připravují během dne. V Asii vám k snídani donesou polévku nebo smaženou rýži.

 

V Číně dostanete hned po ránu rýžový knedlík (z lepkavé rýže), topinky, sušené vepřové maso, nudlovou polévku, osolená kachní vejce, lívance, buchty, rýžové placky, nakládanou zeleninu či sojové mléko. Tradiční snídaně v Hong Kongu nabízejí šálek čaje, kávu, chléb, šunku a smažená vejce, nezřídka je k snídaní podávánai mísa polévky s makaróny a šunkou.

V Tibetu je tradičním ranním pokrmem čaj s jačím máslem a campa, což jsou šišky z másla a pražené mouky.

 

Typická japonská snídaně se skládá s několika chodů a může připomínat spíše vydatný oběd. Skládá se především z rýže a ryb. Příklad klasické japonské snídaně by mohl vypadat takto: polévka, rýže s oblohou, pečená ryba, vejce a nakládaná zelenina. Japonci snídají i západní jídla, ale díky turistickému ruchu jsou v restauracích a hotelích preferovány tradiční pokrmy, které jsou pro návštěvníka atraktivní. Typické snídaňové nápoje jsou zelený čaj a káva.

 

Na Filipínách byste mohla posnídat pořádnou porci masa. Snídani Filipínců tvoří česnek se smaženou rýží, míchaná vejce, hovězí maso, vepřové maso, klobása, sušené či uzené ryby nebo sardinky. Můžete se tu nasnídat také jako na divokém západě: fazole, nakrájená rajčata a protlak.

Na blízkém východě je nejčastější ranní menu arabský chléb pita. Ale můžete si dát i vařená vejce, olivy, sýr a fazole. Můžete si dopřát i Izraelský salát. To je nasekaná okurka a rajče, zalité olivovým olejem a octem nebo citrónovou šťávou. V Turecku je tradiční snídaně složená z bílého sýra, rajčat, černých oliv, chlebu s medem, a to vše doplněno sladkým černým čajem. V arabských zemích si na dobrý čaj velmi potrpí.

 

Na americkém kontinentudostanete k snídani nejčastěji lívance a míchaná vejce s ovocnou oblohou. Toto menu je charakteristické hlavně pro severní Ameriku. Zdejší tradiční snídaně jsou odvozeny od snídaně anglické. Jako nápoj je častý pomerančový džus, káva, čaj, mléko a jiné ovocné šťávy.

 

Pro každou oblast amerického kontinentu jsou pak typické další potraviny. Latinská Amerika je proslulá svou tortillou či pšeničným chlebem. Posnídat můžete topinku s kouskem šunky a sýra „tostados”. Často se objevují i sladké nebo slané koláčky.

 

Na mexickém venkověsnídaně zahrnovala horké nápoje, chléb, vejce nebo vaječné výrobky. K tomu kousek masa, fazole, tortilla, pečivo, a ovoce. Není výjimkou ani mísa dušeného masa, která se prý osvědčila jako lék na kocovinu.

 

Snad ve všech koutech světa se rozmáhá nejnovější trend zdravých snídaní. Vkaždém státě byste našli někoho, kdo nejraději posnídá cereálie, ať už teplé nebo studené, smlékem, jogurtem nebo samotné. Nejinak je tomu i u nás. Ze zahraničí se knám dostává také novinka, kterou jsme ještě nedávno neznali – pracovní snídaně. Nakonec ale záleží jen na vás, podle jakého vzoru si své ranní menu připravíte.

 

Čtěte také...

Chcete zdravě jíst? Nenechte se zmást mýty!

   
02.12.2008 - Zajímavosti - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [36] Avilo [*]

  Moc pěkný, zajímavý článekSml59

  superkarma: 0 28.06.2009, 19:12:04
 2. [35] Wewerka [*]

  to delas velkou chybu snidane je zaklad:)

  superkarma: 0 27.06.2009, 14:02:37
 3. [34] Evika477 [*]

  Já nesnídám, ale je to chyba, dobře to vím...

  superkarma: 0 31.05.2009, 23:03:18
 4. [33] HECKUL10 [*]

  všechny ty snídaně mužou být moc dobré....

  superkarma: 0 30.05.2009, 13:09:22
 5. [32] kattula55 [*]

  JÁ NEJRADŠI ČOKOLÁDU.RÁNO, V POLEDNE I VEČER.

  superkarma: 0 26.05.2009, 17:57:36
 6. [31] viki.niki [*]

  Mňam Sml66

  superkarma: 0 26.05.2009, 13:01:04

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] *modrá [*]

  smo107 — #29 no jo oni se vydatně nasnídají ráno a pak už celý den tolik nežerou, zato my to děláme naopak

  superkarma: 0 25.05.2009, 21:05:39
 2. [29] smo107 [*]

  Mě by se snídaně asi nejvíce líbila v Německu, nedokáži si představit, že bych snídala brambory, jelita, rybu, klobásy, slaninu, samá vajíčka a další věci po ránu.

  1. na komentář reaguje *modrá — #30
  superkarma: 0 25.05.2009, 16:50:25
 3. avatar
  [28] *modrá [*]

  chci do Skotska na snídani

  superkarma: 0 25.05.2009, 11:17:19
 4. avatar
  [27] Myškomedvídek [*]

  mají víc časuSml80Sml75

  superkarma: 0 25.04.2009, 17:33:10
 5. [26] FAXÍK [*]

  všude jsou jiné zvyky ve stolování a jídle

  superkarma: 0 21.04.2009, 13:04:18
 6. avatar
  [25] risina [*]

  pajda: Neboj, oni si to neklohní ani v 8 nebo v půl deváté . Tahle tradiční snídaně se podává v hotelu a některé rodiny si ji občas dopřejí o víkendu. Jinak jsou podle mé zkušenosti z několika rodin běžné toasty + máslo + marmeláda, 2-4 druhy cereálií s mlékem, káva nebo čaj a sklenice džusu.

  superkarma: 0 02.12.2008, 23:28:56
 7. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Meander: Já snad ani nechci vidět kohokoliv, kdo vstává takhle brzo

  superkarma: 0 02.12.2008, 17:12:49
 8. [23] gentiana [*]

  Ruská kaše 'kasha' mě dostala. To zas někdo kreténsky opisoval s vypnutým mozkem něco, co jiný bezmozek přeložil z anglčtiny. Docela ráda bych taky viděla ten italskej biscuit, protože v té Itálii, kde se motám já, by to mohlo maximálně označovat neglazovaný porcelán z anglické manufaktury, kdežto ke kafi se dávají sušenky.

  A svoje cereálie si můžou reklamní tvořiči z Bebe nacpat do... no, přesně tam.

  superkarma: 0 02.12.2008, 15:25:50
 9. avatar
  [22] Pentlička [*]

  Když jsem byla v Litvě, tak nám servírovali k snídani bliny se smetanou. Užrala bych se toho!

  superkarma: 0 02.12.2008, 14:57:26
 10. avatar
  [21] Meander [*]

  pajda: Já bych moc chtěla vidět Angličana, který vstává takhle brzo.

  superkarma: 0 02.12.2008, 14:05:04
 11. avatar
  [20] pajda [*]

  Moc bych chtěla vidět Angličana, který o půl šesté ráno klohní "klasickou anglickou snídani". Jo o půl deváté nebo desáté, to už i já snídám vajíčka na slanině a další mlsky...ale taky obědvám o půl jedné nejdřív a ne jako v práci - v jedenáct, protože jinou pauzu na oběd nedostanu.

  superkarma: 0 02.12.2008, 14:04:06
 12. [19] kaataa [*]

  Ta skandinavska snidane mi jemne prekvapila .. bych rada vedela, kde ji podavaji. ;-)

  superkarma: 0 02.12.2008, 13:48:31
 13. [18] Lindaa [*]

  ToraToraTora: jsem si ríkala, co by te na skandinávský snídani zabilo a ejhle ony se tam propasovaly brambory a kyselé mléko...já asi nebydlím v jizní Skandinávii a nebo nechodím na ty "správné" snídane . A rybu resp. slanecky jsem dostala k snídani jednou v super hotelu a stejne je nikdo nejedl

  superkarma: 0 02.12.2008, 13:26:27
 14. avatar
  [17] paji [*]

  Tak na 100% bych si vybrala snídani německou.

  superkarma: 0 02.12.2008, 13:09:19
 15. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Skandinávská snídaně by mě asi zabila, ale kus hovězího...hm, ti filipínci se mi zamlouvají. kam se hrabe Bebe, asi to zkusím

  superkarma: 0 02.12.2008, 12:23:16
 16. avatar
  [15] sanvean [*]

  Brala bych německou, díky tomu vejci na měkko

  superkarma: 0 02.12.2008, 12:21:20
 17. avatar
  [14] Žábina [*]

  Lindaa:
  tak je to všude stejné

  já bych si vybrala německou snídani - tu kaiserku se džemem nebo šunkou a

  superkarma: 0 02.12.2008, 11:27:50
 18. avatar
  [13] wich [*]

  Aja: A Rama nebo Flóra

  superkarma: 0 02.12.2008, 11:11:08
 19. avatar
  [12] Aja [*]

  Česká snídaně....jogurt a Bebe sušenky?

  superkarma: 0 02.12.2008, 10:42:00
 20. avatar
  [11] Meander [*]

  Dostala jsem hlad na anglickou snídani

  superkarma: 0 02.12.2008, 10:31:14
 21. avatar
  [10] wich [*]

  V noci jsem toho moc nenaspala, tak jsem vstala před chvilkou a právě snídám dort z tátovy oslavy a k tomu kafe. Taky dobrá snídaně

  superkarma: 0 02.12.2008, 09:32:49
 22. avatar
  [9] wich [*]

  A máme tu opět úterý

  superkarma: 0 02.12.2008, 09:28:45
 23. avatar
  [8] Solei [*]

  Snídani si Aktivií ani sušenkami bebe nehodlám kazit.
  Buď mám britskou snídani, německou snídani, nebo vlastní - krupice ve které je místo másla dýňový olej a je dochucená vaječňákem.

  superkarma: 0 02.12.2008, 09:14:05
 24. avatar
  [7] murena [*]

  Mě by se nejlépe snídalo na Filipínách,masíčko mohu kdykoliv

  superkarma: 0 02.12.2008, 08:32:12
 25. avatar
  [6] Midsummer [*]

  Správně, Bebíčka budou v druhém dílu, protože všude se snídá úplně blbě, takže všude musejí konečně přijít k rozumu a začít s Bebíčkama. Přece

  superkarma: 0 02.12.2008, 08:17:04
 26. [5] Lindaa [*]

  Já bych k tomu jenom dodala, ze ty popisované bohatýrské snídane jsou tak na víkendy nebo dovolené. Jeste jsem nepotkala skandinávce, anglicana nebo i australana, který by ráno dobrovolne vstával o hodinu drív, aby si stacil udelat porádnou snídani ...ne jsou to normální lidé, kterí vstanou na poslední chvíli a pokud nestací zhltnout neco doma tak si koupí neco po ceste a ti stastnejsí snídají rychlovku v práci.

  superkarma: 0 02.12.2008, 08:11:49
 27. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Ha! Jdou na to od lesa Opatrně Bebe bude v až v druhé části

  superkarma: 0 02.12.2008, 08:03:10
 28. [3] zwiki [*]

  oprava-jogurtek

  superkarma: 0 02.12.2008, 07:19:53
 29. [2] zwiki [*]

  jorurtek Aktivia po ránu

  superkarma: 0 02.12.2008, 07:19:19
 30. avatar
  [1] mmarianne [*]

  I prd Velebnosti, všude na světě snad snídají Be-be!!

  superkarma: 0 02.12.2008, 06:35:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme