Zdraví

Snídaně je klíčem ke kariéře

HELSINKY - Přísloví, že snídat máme sami a vydatně, platí dokonce ještě víc než se myslelo.
Ti, kdo na snídani nemají čas a prostě ji vynechají, by se měli zamyslet nad svým životním stylem. Jsou totiž tlustší a vedou si v životě hůř, než ti, kdo ráno snídají.

Finští výzkumníci přišli na to, že lidé, jejichž žaludek nezná snídani jak je rok dlouhý, více kouří, pijí více alkoholu a méně cvičí.

"Je zřejmé, že jedinci, kteří vynechávají snídani, se všeobecně méně starají o své zdraví," řekla Anna Rahkonenová, která projekt na Helsinské univerzitě vedla.
A má to své následky.
Ti, kdo nesnídají, třeba i kvůli štíhlé lini, jsou tlustší, protože se během poledne uchylují k nezdravým svačinám, jako jsou třeba sendviče či sladké tyčinky. Těmi si doplňují energii, již tělo nedostalo ráno.

Výzkum mezi 5 500 dospívajícími Finy a jejich rodiči také ukázal, že u lidí, kteří nesnídají, je pravděpodobnější, že dosáhnou nižšího vzdělání, takže si v produktivním věku hůře shánějí práci. I toto spojení má logiku.
"Děti, které snídají, mají více energie, a tím se vylepšuje schopnost jejich koncentrace při školní výuce," vysvětlila Rahkonenová fakt, proč snídající děti to dotáhnou v životě dál.  

       
   
08.08.2003 - Zdraví - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Já se obvykle dokopu ke snídani až několik hodin po ránu. Dřív mi to prostě žaludek nebere, ale taky jsem někde četla, že je to tak správné.

  superkarma: 0 30.11.2003, 09:34:05
 2. [32] Maria28 [*]

  Myslím si, že paní Rahkonenová na své studii pracovala po velmi vydatné a těžké snídaně, protože jinak by tento blábol nemohla sesmolit. Podle mě každý ví, jaká doba snídaně i dalšího jídla mu vyhovuje. Nebudu se cpát ráno ve stresu, kdy neustále koukám na hodinky, abych stihla autobus, ale snídám pěkně kolem deváté hodiny v práci, kdy už jsem zvládla první ranní nápor a vím, že na jídlo budu mít dostatek času a nebude mě nikdo vyrušovat. Podstatná je i kvalita jídla. Nesnídám müsli, i když to nikomu nevyvracím, je to zdravé, ale mně to prostě nechutná. Snídám chléb s máslem a k tomu nějakou zeleninu, ke svačině si dám jogurt, k obědu něco s bramborem atd. Jím na co mám chuť, snažím se hlídat kalorie, nebo pokud jídlo kalorické je, tak jen nějakou miniporci. Dětem jsem snídani nenutila, dostaly větší svačinu a lahev s pitím a bylo na nich, kdy na to budou mít chuť. Obě studují vysoku školu, já mám IQ 136 a vůbec si nemyslím, že životní uplatnění souvisí s tím, zda někdo snídá nebo ne a co snídá. Tyto stupidní články slouží pouze k tomu, že si na nich příslušný redaktor získá podklady pro vyplacení mzdy. Na víc se mi zdá, že články na žena-in po nových úpravách značně upadly, co se týče nových poznatků. Takže dámy a pánové v redakci, pokud se držíte toho, co otiskujete, tak prosím nesnídat....

  superkarma: 0 11.08.2003, 08:55:50
 3. avatar
  [30] werka [*]

  Iubar: Co takhle svačiny? Já snídám kolem sedmé (obvykle musli a jogurt, občas pečivo s medem, džemem, sýrem nebo šunkou) a v práci kolem desáté svačím - většinou ovoce, někdy kefír, občas jen hrst cornflakes, co zboán s talířku po kouskách, nebo musli tyčinku. Na oběd chodím kolem dvanácté, odpoledne si kolem půl čtvrté dávám jogurt nebo ovoce a večeřím kolem sedmé. Obvykle ale nevydržím a dám i ještě něco později (teď většinou melouna nebo ovocnou dřeň). Rady "jíst naposled v pět" taky nejsou pro mne - spát chodím kolem půlnoci a bez jídla bych do té doby umřela hlady .
  Jinak je to o zvyku - já taky dřív snídala až v práci - snídaním doma mne naučil až - je to takové společné zahájení dne, že se spolu nasnídáme. o ty společné snídaně stojí - je ochoten kvůli nim vstát o čtvrt hodiny dřív ..., takže je dodržujeme. A zatímco třeba před dvěma roky jsem se, když nebyl doma, vracela ke zvyku snídat v práci, dneska i teď o prádzninách snídám doma ...

  superkarma: 0 10.08.2003, 14:34:34
 4. avatar
  [29] Lubar [*]

  Zrovna na tohle téma vedeme velký hovory se . Dokud mě nepřinutil snídat, tak jsem sice byla oplácaná, ale držela jsem se. Od té doby, co snídám, tak se to jen zhoršuje ... Že prý mám potom vynechávat večeře - sám to nedokáže a já to dokázat mám? Vyhovuje mi snídat, když dorazím do práce (takže hodinu poté, co jsem vstala), pak tak mezi jednou a druhou oběd a večer nějaký salát. Jenže když se nasnídám ráno doma, tak pak jdu na oběd brzy, tudíž mě odpoledne honí mlsná a vlčí hlad na mě přijde tak kolem deváté, desáté. Takže je to horší - ráno se do jídla nutím a večer mám obr hlad.

  superkarma: 0 09.08.2003, 23:17:17
 5. avatar
  [28] Lotka [*]

  Já vůbec nesnídám a jsem hubená, tak to nějak nesedí.
  Když se nasnídám, připadám si hrozně těžce a nafoukle hned poránu

  superkarma: 0 09.08.2003, 17:29:31
 6. avatar
  [27] pajda [*]

  Dokud jsem nesnídala, neměla jsem problémy s nadváhou...zato manžel snídal a tloustl. te´d snídaně ubral a je to výrazně lepší!!!

  superkarma: 0 08.08.2003, 22:21:59
 7. avatar
  [26] femme [*]

  Já taky pravidelně snídám a nejsem zrovna ramínko na šaty

  superkarma: 0 08.08.2003, 17:56:13
 8. avatar
  [24] Exupery [*]

  Hmm, tak to je zajímavý. Nesnídam a nemám ani padesát kilo. Hmm, ono to nebude tím, že to nesnídání zhoršuje zdraví, ale spíš že kdo na tu životosprávu trochu kašle, častěji nesnídá a celkově je holt míň zdravej. I když já jsem jak rybička a hubená A taky si myslím, že lidi, co dělají od časných ranních hodin, jsou obvykle dělníci a vzhledem k tomu času, kdy vstávají, třeba nestíhají snídat a z toho těm "vědcům" vyplynulo, že nesnídači dosahují nižšího vzdělání.

  superkarma: 0 08.08.2003, 16:42:29
 9. avatar
  [21] PERSEFONA [*]

  KECA, KECY...SNÍDÁM A NEJSEM POSTAVOU ZROVNA JAKO MODELKA!!!

  superkarma: 0 08.08.2003, 15:47:50
 10. avatar
  [20] Irena1 [*]

  Prostě každému sedí něco jiného, někomu se trávení probírá později. Asi jde jen o to, upravit si pak čas i pro další jídlo, aby to bylo nějak hezky rozložené..

  superkarma: 0 08.08.2003, 14:23:45
 11. avatar
  [11] Angelina [*]

  Kdyz ja po ranu nikdy nemam hlad a pak do sebe nic nedostanu:-(( Tak akorat pulku kafe.

  superkarma: 0 08.08.2003, 09:52:31
 12. [10] mart. [*]

  Susina: hele - tvoje glosa mě zauýjala, tak jsem se koukla, cos o sobě prozradila - taky mám doma Richarda a taky mu občs říkám tornádo.Měj se pěkně.M.

  superkarma: 0 08.08.2003, 09:52:02
 13. avatar
  [9] Ivanka [*]

  Ve všední dny snídám v práci, tak kolem půl osmé, většinou jogurt. O víkendu si döpřáváme snídani větší, společnou ...a někdy i do postele

  superkarma: 0 08.08.2003, 09:50:49
 14. avatar
  [8] Susina [*]

  Podobně jako mart. bych vynechání snídaně asi nepřežila, jakmile se tak do půl hodiny od probuzení nenasnídám, udělá se mi blbě, budu mít těžký nohy, budu zcela nesnesitelná... Tak radši vstávám o něco dřív, abych se v klidu najedla, než se probudí tornádo v podobě syna a manžela a je po klidu na snídaňku..

  superkarma: 0 08.08.2003, 09:43:11
 15. avatar
  [5] Wiki [*]

  taky nesnidam, prvni jidlo jim kolem 9-10 v praci. Na gymnaziu se mi (nevim proc) delavalo pred touto hodinou pri pomysleni na jidlo spatne a vynechavani snidane uz mi zustalo...

  superkarma: 0 08.08.2003, 09:22:07
 16. avatar
  [4] Irena1 [*]

  jo, když jsem chodila do školy, máma mi nutila pořádně se nasnídat, což mě na další tři hodiny vyřadilo z provozu, byla jsem líná, ospalá, přecpaná...brrr. Když snidat, tak něco lehoučkého - jogurt, ovoce a nejdřív tak v 10, dřív bych zkolabovala...

  superkarma: 0 08.08.2003, 09:07:05
 17. avatar
  [3] Brett [*]

  Je fakt, že když jsem byla mladší a svobodná, taky jsem nesnídala. Dorazila jsem do kanclu a dala si kávičku a bylo. Později když jsem se vdala začla jsem snídat a dnes už si nedovedu představit ráno bez snídaně. O víkendech samozřejmě vstáváme později a tak si děláme tzv. branch neboli snídani silnější spojenou s obědem. Většinou na vidličku. To je taky fajn. A v těchto horkých dnech přes den člověk ani na jídlo nemá chuť. Jinak staré dobré pořekadlo říká snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli. V tom něco je. Přeji hezký den.

  superkarma: 0 08.08.2003, 08:40:06
 18. [1] mart. [*]

  Něco na tom je, já když se nenasnídám, tak jsem stgrašně protivná.Pqak už přes třeba nic nemusím. Ale celkově na to co říkají Finové bych moc nedala, pořád něco zkoumají ze zdravotního hlediska a nedávno jsme četla, že patří k národům s nějnižším průměrným věkem v Evropě, dokonce jsou kus za námi.

  superkarma: 0 08.08.2003, 06:52:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme