Začátkem každého dne by měla být vydatná snídaně. Přes noc se sice děti aktivně nehýbou, ale jejich organizmus spotřebovává energii na tzv. bazální metabolizmus (udržení tělesné teploty, dechu, srdeční akce atd.). Snídaně by proto měla tvořit přibližně 20 až 25 % celkového denního příjmu energie. Rodiče si sice nutnost dětských snídaní uvědomují, bohužel však v mnoha rodinách hraje proti snídani ranní stres a nedostatek času i fakt, že často nesnídají ani sami rodiče. U dětí je potom situace stejná, protože kopírují návyky, které vidí u rodičů. Podle nedávno provedeného průzkumu stravovacích zvyklostí doma nesnídá dokonce celých 58 % školáků!* Zapomeňte tedy na ranní stres a nedostatek času a raději vstaňte dřív, abyste se s dětmi řádně nasnídali.

* Výsledky průzkumu „Tajemství školních svačin" - průzkum stravovacích zvyklostí českých školáků, 2006, více informací na www.vyzivadeti.cz 

Aktuálním tématem jsou i školní svačiny dětí - 17 % dětí nesvačí pravidelně, pokud už děti svačí, není složení svačin zrovna nejvhodnější – mezi favority patří bílé pečivo, salám nebo sladkosti, naopak mezi málo oblíbené potraviny patří ovoce či zelenina. Mezi správnou volbu pro dětskou svačinu patří chléb nebo pečivo (ne bílé) namazané rostlinným tukem, šunka či tvrdý sýr, pomazánka (pažitková atd.), jogurt či tvarohový dezert a samozřejmě ovoce a zelenina. Na svačinu by mělo připadnout asi 15 % denního energetického příjmu, což znamená, že by děti jen ve snídani a dopolední svačině měly přijmout cca 40 % veškeré energie.  

Nedostatky v dětských snídaních a svačinách mohou mít, ačkoli se to možná nezdá, nedozírné následky. Dětem, které se stravují nepravidelně či nevhodně, hrozí riziko nadváhy a obezity spolu se všemi dalšími riziky, která zvýšenou hmotnost provázejí (vysoký krevní tlak, potíže s dýcháním, nadměrné zatížení kloubů atd.). Rizikem totiž také je, že když dítě doma nesnídá a dostane peníze od rodičů, aby si něco koupilo, často si koupi něco ve školním bufetu, většinou ne příliš zdravého, což může vést k obezitě. Kromě zdravotních problémů může špatné stravování přivodit školákům i problémy při vyučování – děti, které mají hlad a žízeň, se ve škole mohou jen těžko soustředit, jsou unavenější, a to se může odrazit na jejich výsledcích.

Více informací o zdravé výživě na www.mojerama.cz. Nezapomínejte na pestrou a vyváženou stravu a zdravý životní styl.

Reklama